Skocz do zawartości

[gravel] co to jest ? definicja, fakty i mity, dyskusje


Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie głównie za ramę z karbą mniej oklepanej marki i tyle ;) Koła, korba - na tym się najczęściej oszczędza. Co nie zmienia faktu, że to swoje przejedzie i nie ma co zakładać że od ręki do wymiany - to co boli, to że to tam siedzi przy takiej a nie innej cenie całości :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze przed pandemią Scott sprzedawał karbonową szosę na 105'ce za 8000 PLN, a gravela na 105'ce za 12000. Za co dopłata 50%? Nie wiem, jak zapytałem w sklepie to też nie wiedzieli. Inne firmy wcale nie były lepsze. 

https://www.scott.pl/archive-product/823/5018/Rower-Addict-Gravel-30/

https://www.scott.pl/archive-product/820/5002/Rower-Addict-20-Disc/

Obecnie różnica tak nie razi, bo szosy podrożały prawie do tego samego poziomu. 😄

Edytowane przez some1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie wiem za co się płaci. Ok, projekt ramy i widelca. Ale co więcej? Przecież tu nie ma zawieszenia i innych cudów.

Ja dużo rozumiem, ale szosy i Gravele to naprawdę proste rowery. Części hurtowo też kosztują znacznie, znacznie mniej niż w Detalu. Nie wiem gdzie Orbea klei ramy, ale wyczuwam pewien spory kraj.

W 2018 czy 2017, Canyon Alu na pełnym 105 i kołach Aksium, kosztował 4200 zł.

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze @TheJW - po zakupie odkręcić (zanim noga dociągnie gwint) i przesmarować. Raz na kilka lat i kilkanaście/dziesiąt tysięcy km można odkręcić nawet jeżeli trzeba podjechac z kołem pod warsztat z imadłem.  

Nawiasem - to nie ratchet jest problemem tylko sposób ustalania pozycji łożyska. Równie dobrze można by osadzić ratchet po prostu w piaście. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, przychodzę do was z pytaniem :) Trochę tu ze mnie nabijają się znajomi, że jeżdżę rowerkiem MTB bardziej po ścieżkach rowerowych/leśnych/szutrowych i na dystanse około 100 km, mówią, no i zaczęłam zastanawiać się nad kupnem roweru gravel. Cena trochę powala z nóg, poza tym, przyzwyczajona jestem do pozycji za kierownicą MTB. No i moje pytanie, czy można pójść na kompromis i zmienić w rowerze MTB kola na bardziej gravelowe? 

I co sądzicie o tych dwóch rowerach? Jaki jest lepszy jeśli chodzi o jazdę bardzie w trudniejszym terenie?
https://katalog.bikeworld.pl/2020/web/produkt/rowery_szosowe/gravel_szutrowe/scott/65897/contessa_speedster_gravel_25

https://kross.eu/pl/rowery/szosowe/gravel/esker-1-0-szary-grafitowy-polysk?gclid=Cj0KCQjwm9yJBhDTARIsABKIcGZgmncrGa61lJ2Z-d4Lw3xq9WXxWN2mLG88mnsRRaP1dsO1th-1BuoaAg0kEALw_wcB

Edytowane przez Black_Sunrise
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Pytania zakupowe zadaje się gdzie indziej...

2. Kross esker 1.0 to jeden z najtańszych graveli na rynku...i szału nie robi, choć trageddi też nie ma.

3. Zalinkowana contessa, to rocznik 2020, nowego raczej nigdzie już nie dostaniesz. Poza tym... kosztuje jakieś 2500 więcej niż w/w kross i oczywiście jest lepszy (w tej konfiguracji, na 2021 ma ją już sporo słabszą z tego co widzę)

4. Opony oczywiście możesz zmienić, jak bardzo węższe, to zależy od obręczy.

5. Ja, osobiście, przy ograniczonym budżecie, na traski do ~100 km wolałbym coś z prostą kierownicą. Do roweru analogicznej klasy z barankiem trzeba dopłacić 1500-2000 złotych.

Edytowane przez hulk14
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Black_Sunrise napisał:

czy można pójść na kompromis i zmienić w rowerze MTB opony na bardziej gravelowe? 

Zmienić można choć jw. kwestia obręczy ale jakie masz teraz?

Jak się pchać w gravela to z GRX albo tym nowym Sram ale to nie wiem czy jest już coś realnie dostępne. Ale to jest drogie i w najbliższym czasie raczej tańsze nie będzie. 6-7k.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No i moje pytanie, czy można pójść na kompromis i zmienić w rowerze MTB opony na bardziej gravelowe?

A czemu nie? szerokość opon, ich bieżnik etc. przecież jest (a w zasadzie powinna być) wypadkową charakteru jazdy i umiejętności. Skoro "teren" tego mtb'ka to żaden teren to cieńsza i mniej agresywna opona może się świetnie sprawdzić, będzie lżej i szybciej. Ale nieco, żadne tam nie wiadomo ile, po prostu ciut bo pozycja na rowerze (głównie o nią chodzi) pozostanie przecież taka sama.

Te dwa rowery poza faktem że kross to budżetówka a drugiego nie ma w sprzedaży... to różnią się też geometrią i to bardzo. Przy przesiadce z mtb na tego kross'a pewnie byłby mniejszy szok niż przy przesiadce na speedstera - bo ten ma agresywniejszą pozycję - bardziej na nim leżysz. Eskery 1 i 2 to dość wyprostowaną oferują pozycję.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, hulk14 napisał:

1. Pytania zakupowe zadaje się gdzie indziej...

2. Kross esker 1.0 to jeden z najtańszych graveli na rynku...i szału nie robi, choć trageddi też nie ma.

3. Zalinkowana contessa, to rocznik 2020, nowego raczej nigdzie już nie dostaniesz. Poza tym... kosztuje jakieś 2500 więcej niż w/w kross i oczywiście jest lepszy (w tej konfiguracji, na 2021 ma ją już sporo słabszą z tego co widzę)

4. Opony oczywiście możesz zmienić, jak bardzo węższe, to zależy od obręczy.

5. Ja, osobiście, przy ograniczonym budżecie, na traski do ~100 km wolałbym coś z prostą kierownicą. Do roweru analogicznej klasy z barankiem trzeba dopłacić 1500-2000 złotych.

1. Przepraszam, słabo jestem obeznana jeszcze tu na forum, więc będę wdzięczna za linka na odpowiedni wątek :) 

No tak, kosztuje więcej ta Contessa, właśnie chodziło mi o to, czy jest lepsza od Eskeru :)  Chyba pomyliłam się, miałam na uwadze wymianę kół, a nie tylko opon. 

46 minut temu, kipcior napisał:

Zmienić można choć jw. kwestia obręczy ale jakie masz teraz?

Jak się pchać w gravela to z GRX albo tym nowym Sram ale to nie wiem czy jest już coś realnie dostępne. Ale to jest drogie i w najbliższym czasie raczej tańsze nie będzie. 6-7k.

 

45 minut temu, abdesign napisał:

A czemu nie? szerokość opon, ich bieżnik etc. przecież jest (a w zasadzie powinna być) wypadkową charakteru jazdy i umiejętności. Skoro "teren" tego mtb'ka to żaden teren to cieńsza i mniej agresywna opona może się świetnie sprawdzić, będzie lżej i szybciej. Ale nieco, żadne tam nie wiadomo ile, po prostu ciut bo pozycja na rowerze (głównie o nią chodzi) pozostanie przecież taka sama.

Te dwa rowery poza faktem że kross to budżetówka a drugiego nie ma w sprzedaży... to różnią się też geometrią i to bardzo. Przy przesiadce z mtb na tego kross'a pewnie byłby mniejszy szok niż przy przesiadce na speedstera - bo ten ma agresywniejszą pozycję - bardziej na nim leżysz. Eskery 1 i 2 to dość wyprostowaną oferują pozycję.

Przepraszam, chodziło mi nie o zmianę opon, tylko o zmianę kol. Już poprawiłam w poście. 
 

Edytowane przez Black_Sunrise
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, hulk14 napisał:

1. Tutaj: https://www.forumrowerowe.org/forum/118-jaki-rower-kupić-do-x-złotych/

2. Osprzętowo tak.

3. Koła jak najbardziej również można wymienić. Kwestia pozostaje czy warto. Nie napisałaś jeszcze jaki konkretnie rower masz obecnie.

Dziękuję :) 

Obecnie mam Medano Photon 04, rocznik bodajże 2014. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zmianą całych kół prawdopodobnie zyskasz na wadze, ale ile to byś musiała zważyć obecne, bez opon i kasety. To da większe przyśpieszenie i wrażenie, że rower lepiej jedzie. No ale zależy ile byś zyskała. Węższe opony też z założenia będą lżejsze. 

Natomiast baranek daje zysk z aero, czyli powiedzmy jest odczuwalny przy jeździe 20+ km/h, no i dużo różnych chwytów co jest fajne przy dłuższych trasach.

Tak płus minus full 120mm na lekkich kołach i szybkich Mezcalach na prostej drodze bez wiatru, jedzie o 1-2km/h wolniej od gravela. I 3-4km/h wolniej od gravela w dolnym chwycie baranka. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...