Skocz do zawartości

[2016] Napęd X01 12s


Ipla

Rekomendowane odpowiedzi

Matematyka nie jest kwestią gustu. Ale to czy mi przeszkadza przeskok 11-13 czy nie, jest kwestią gustu. Mi nie przeszkadza, bo to tylko ostatni bieg do dokręcania z górki.

 

W ogóle podniecasz się tymi 15%, jak jakim Świętym Graalem. W Twojej opcji kasety nie ma przeskoku 11-13. Jest za to 12-14, też ponad 15%, więc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W Twojej opcji kasety nie ma przeskoku 11-13. Jest za to 12-14, też ponad 15%, więc?

więc naucz się liczyć. Pomiędzy 12 a 14 jest skok przełożenia 14,28%, a pomiędzy 11 a 13 jest 15,38%. Dla ścisłości podam ci, że pomiędzy 10 a 12 jest kosmiczne 16,66% gdzie w środku kaset 10 i 11rz (19<=>21) mamy skromniutkie 9,52% czyli prawie tyle samo co pomiędzy 11 a 12.

 

 

 

Matematyka nie jest kwestią gustu.

Matematyka nie jest kwestią gustu, ale twój gust jest odzwierciedleniem wyników działań matematycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

więc naucz się liczyć. Pomiędzy 12 a 14 jest skok przełożenia 14,28%, a pomiędzy 11 a 13 jest 15,38%. Dla ścisłości podam ci, że pomiędzy 10 a 12 jest kosmiczne 16,66% gdzie w środku kaset 10 i 11rz (19<=>21) mamy skromniutkie 9,52% czyli prawie tyle samo co pomiędzy 11 a 12.

 

Napisz mi, jak to policzyłeś, bo mam wrażenie, że sam nie rozumiesz o co chodzi w tych liczbach.

 

Ja nie liczyłem sam, tylko korzystałem z Gear Calculatora, który podaje o ile procent sąsiednia koronka jest większa. Po zaokrągleniu 11-13 to 18%, 12-14 to 17%. Różnica rzeczywistego przełożenia zależy jeszcze od wielkości koronki korby i rozmiaru kół...

 

Tak czy inaczej: jeśli nie masz dużego przeskoku 11-13, to masz tuż obok niewiele mniejszy przeskok 12-14. To, że wg Twoich tajemniczych wyliczeń jest to ułamek powyżej lub poniżej 15% niczego nie zmienia, bo to jest wciąż dość duży przeskok. 15% to nie jest jakaś magiczna liczba. Ktoś może lubić 16% a ktoś 14%.

 

Matematyka nie jest kwestią gustu, ale twój gust jest odzwierciedleniem wyników działań matematycznych.

 

Nie, nie, NIE!

Jesteś tak uparty, że przypominasz mi sławetnego Czaka z czasów, gdy 29" koła były nowością. Żeby nie robić kłótni o nic, napisałem, że dobór stopniowania to kwestia gustu a Ty się upierasz i piszesz mi, jaki mam mieć gust, bo to wyliczyłeś :wallbash:

 

Mój gust jest taki, że jeśli mam prędkość przelotową po płaskim na szosie ok 27-32 km/h, to tam wolę mieć ciasne stopniowanie, aby dokładnie dobrać kadencję i siłę. W tym zakresie zmiany przełożenia po 10% są jak najbardziej mile widziane, a 15% jest problemem, bo jeden bieg staje się za miękki a drugi za twardy. Jednocześnie najniższy i najwyższy bieg może odstawać o 15-20% od reszty, bo służy tylko do dokręcania na stromych zjazdach i podjazdach.

 

Tak samo wolę 15-17-19-21 niż 16-18-21 w mtb, żeby nie mieć odczuwalnej "dziury" w środku kasety, czyli tam gdzie łańcuch najczęściej podróżuje. 18->21 to dla mnie za wcześnie na 3 zęby przeskoku w kasecie mtb. Wolę, gdy to jest dopiero 21->24. Dlatego właśnie krytykuję Sharka ze skokiem trzyzębowym już na poziomie 12->15. Wielu osobom może to odpowiadać, ale dla mnie to jakaś masakra. Wolę przyjazne stopniowanie 11-36 10sp. + przednia przerzutka.

 

Z mojej strony koniec tematu stopniowania kasety do 24.03. (czy kiedy tam ewentualnie wypłynie info o Eagle).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D

 

Tylko, że jest to wyliczenie % różnicy zębów, a nie różnicy przełożenia. Przecież nas powinno interesować przełożenie, a nie różnica zębów pomiędzy poszczególnymi koronkami.

 

Już wam pokazuję:

11:12=0,916666666 x 100=91,66666

100-91,666666= 8,33333% skoku przełożenia.

 

Jest to dokładnie to samo jak byś sobie dzielił korbę przez kasetę np. 36:11=3,27 i 36:12=3,00, różnica pomiędzy 3,27 i 3,00 to różnica przełożenia wyrażona w % i wynik wyniesie także 8,33%. Rozumiecie? To jest różnica przełożeń, a nie różnica ilości zębów.

 

napisałem, że dobór stopniowania to kwestia gustu a Ty się upierasz i piszesz mi, jaki mam mieć gust, bo to wyliczyłeś

 

Gdzie ci to napisałem, gdzie zmuszam cie do czegoś? Wspomniałem jedynie, iż twój gust jest odzwierciedleniem w budowie kaset i matematyce.

 

 

Mój gust jest taki, że....

No to faktycznie jest specyficzny/inny skoro wolał byś kasetę cisną na środku i luźną na skrajach.

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie w drugim przypadku będę jechał szybciej o 20%.

Jakie 20%?  16,66%, taka jest różnica przełożeń pomiędzy obydwoma biegami. 20% to różnica w ilości zębów. Będziesz jechał o 16,66% szybciej przy tej samej kadencji.

 

O kurna, panowie, co to jest przełożenie? Wynik dzielenia zębatki na korbie przez zębatkę na kasecie, a nie różnica zębów na kasecie.

 

 

 

uf.. za skomplikowana matematyka

i nadal źle liczysz, a to takie proste :D

 

(11:12)x100%=91,66, a więc do 100 brakuje 8,33%, czyli taka jest różnica pomiędzy przełożeniami na koronce 11 i 12z. Jest to dokładnie tyle samo co pomiędzy 3,27 i 3,00, też 8,33%

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tylko, że jest to wyliczenie % różnicy zębów, a nie różnicy przełożenia.

 

Już wam pokazuję:

11:12=0,916666666 x 100=91,66666

100-91,666666= 8,33333% skoku przełożenia.

 

Pffff!

Teraz przynajmniej jasno widać, że nie wiesz o czym piszesz.

 

36:10=3,6

36:12=3

 

Jedziesz na przedostatnim biegu, wrzucasz "cięższy" i masz 20% "twardsze" przełożenie. Czego tu można nie zrozumieć?

 

Twoje obliczenia - czymkolwiek są - wciąż tylko obrazują różnice ilości zębów na kolejnych koronkach a nie mówią nic o przełożeniach. O przełożeniach można mówić, gdy pod uwagę weźmie się też korbę.

 

Dodam, że 20% twardsze przełożenie nie zawsze oznacza to samo. Przypominam, że przełożenie 1, to takie, w którym 1 obrót korbą daje 1 obrót koła. Znaczenie ma zewnętrzna średnica koła. 26" koło to w praktyce 202-208cm obwodu. 29" nie mam, ale chyba powinno być ok. 220-230cm. W konsekwencji napęd o zakresie przełożeń 1-3 (36 na korbie i kaseta 10-36) czyli o rozpiętości 300% to co innego przy kole 26 a co innego przy 29". Jak ktoś nie rozumie, to niech pobawi się gear calculatorem, zmieniając tylko rozmiar koła i obserwując zakres obsługiwanych prędkości oraz różnice prędkości na poszczególnych biegach: http://www.gear-calculator.com/?GR=DERS&KB=42&RZ=10,12,14,16,18,21,24,28,32,36,42&UF=2161&TF=90&SL=2.6&UN=KMH&GR2=DERS&KB2=34,50&RZ2=11,12,13,14,16,18,20,22,25,28,32&UF2=2161

 

Trzeba też pamiętać o znaczeniu wielkości zębatki korby. Dla zobrazowania blat korby szosowej:

53:10=5,3

53:12=4,42

Tu zmiana biegu dodaje nie 0,6 obrotu koła na każdy obrót korby, ale 0,88 obrotu koła. To już nie jest duża zmiana biegu, ale kolosalna. Mimo że wciąż jest to +20% "twardsze" przełożenie. Dlatego:

1. szosowcy mają kasety stopniowane ciasno - wiele trybów co ząbek,

2. mtbowcy mają kasety stopniowane rzadziej,

3. przy jednoblacie stosuje się dość małe koronki na korbie, co nieco kompensuje duże różnice wielkości koronek kasety,

4. mimo to 10-12-15-18 to moim zdaniem jakiś horror,

5. kolega Arni220 kompletnie nie ma racji. Broni jakichś cyferek, które chyba nie do końca wie, skąd się wzięły. Chce się bawić w matematyka, a jest numerologiem ;)

 

Dziękuję za uwagę,

prosty humanista marcinusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jedziesz na przedostatnim biegu, wrzucasz "cięższy" i masz 20% "twardsze" przełożenie. Czego tu można nie zrozumieć?
 

Już ci pokazuję:

3+20%=3,6

ale 3,6-16,66%=3,0

Czyli w drugą stronę jest tak jak piszę ja i o to mi chodziło od początku tj. przełożenie 3,0 jest miększe o 16,66% od przełożenia 3,6. 

 

 

Obaj macie rację,

Tak, w sumie racja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

przekos był dramatem w 3x10 dlatego miedzy innymi był to powod do wprowadzenia 2x10  a teraz 1x11/12 juz nie ma problemu?

Pierwszy napęd 2x10 (sram xx) był zanim pojawiły się napędy 3x10, więc kolejność powodów była inna. :) 

Dramat jest taki że go nie ma. Pewne jest natomiast że jest całkiem spora ilośc osób które chcą taki napęd mieć, korzystają z niego i nie pytają co można z tym dramatem zrobić. Nie zauwazyłem by właściciele rowerów z takimi napędami pojawiali się jakoś szczególnie często na serwisie, na pewno nie częściej niż posiadacze dwóch tarcz w korbie. 

Częściej słyszałem pytanie jak zwiększyć zakres korby, pytającym brakowało większego blatu niż słyszałem pytanie co należy zmienić w rowerze by go dostosować do nowszych trendów. 


Koniec świata przedniej przerzutki w dniu 24.03 nie nastąpił. Lewe manetki nie zginęły i nie spłonęły. Przynajmniej nie wszystkie ;)

 

(przynajmniej nie z rana)

Idź w poświąteczny wtorek do sklepów rowerowych albo odpal jakąkolwiek stronę sklepu. Półki będą opróżnione a w sklepach netowych wyświetli się informacja "towar niedostępny" :) Zakupy "przodów" będą możliwe jedynie spod lady, dzięki koneksjom i znajomościom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oficjalnie można powiedzieć - Eagle istnieje:

 

http://www.bikeradar.com/mtb/news/article/sram-12-speed-mtb-eagle-x01-and-xx1-wide-range-drivetrain-first-look-details-and-prices-46690/

 

Więcej informacji tu: http://www.bikerumor.com/2016/03/24/sram-xx1-x01-eagle-specs-actual-weights/

 

i tu: http://www.bikerumor.com/2016/03/24/sram-eagle-12-speed-mountain-bike-groups-let-you-soar-far-and-wide-complete-tech-overview/

 

Znając zakres i stopniowanie - mógłbym się na taki przesiąść.

 

Znając ceny - rozważę przesiadkę na podobny za 3-5 lat ;)

Edytowane przez marcinusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi do pochowania przedniej przerzutki wystarczy zapowiadana przez Shimano kaseta 11-45. Wynalazek Srama robi wrażenie i tego nie kwestionuję, ale ceny za ten szpej ustalają chyba w matrixie. Wolę poczekac na odpowiedź Shimano. Jedno muszę przyznać Sramowi, swoją najwyższa grupą brutalnie wydzierają Japończykom rynek prosów.

Edytowane przez Lumperator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy wprost. Ta grupa to pokaz technologii, który będzie błyszczał na złoto w rowerach zawodników UCI XCO. Dla zwykłego amatora to informacja, jak to może wyglądać za kilka lat.

 

W istocie przednią przerzutkę bardziej uśmierci shimanowska kaseta 11-46 i pewnie nowy SLX, który bodajże za 8 dni ma mieć premierę. XT i SLX będzie można zobaczyć na rowerach w rzeczywistym świecie. SRAMA Eagle nie spodziewam się.

 

Ciekawe jakie będą kolejne kroki. Czy sram będzie dalej mnożył koronki kasety? Pójdzie w elektryfikację? Czym odpowie Shimano? Ostatni XTR wprowadzany był w sumie całkiem niedawno. Trwa odświeżanie grup niższych.

 

Wydaje się, że dalsze rozszerzanie zakresu nie jest potrzebne. 500% powinno wszystkim wystarczyć. Tylko ile będzie ważyć budżetowa kaseta 12 biegowa?

 

PS. Patrzę właśnie na blat korby w mojej szosówce - 50Z i tylne koło starego XC HT na 26" kołach. Chciałbym go zobaczyć uzbrojonego w Eagle. Chyba nie szurałby przerzutką po ziemi. Chyba ;)

Edytowane przez marcinusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...