Skocz do zawartości

[bikepacking] Podróże na rowerze


Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

..przy założeniu, że masz kawał gumy a nie papierowe wersje ultraligt gdzie osnowa od spodu prawie w łapach schodzi (niestety wiem, bo pomimo ręki do szycia - continentala nie udało się uratować szyjąc i podklejając kawałkiem plandeki reklamowej :/ ).. Taaak, kiedyś człowiek był tak głupi, że na wyrypy brał 500gramowe szmatki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma zwyczajne wymagania jeśli chodzi o namiot to polecam swój zakupiony w lato 2016 r.

 

http://rigilkent.eu/namioty/41-ultralekki-namiot-naturehike-cloud-up-2-osobowy-pu-5000-mm-6927595787113.html#/9-kolory_standardowe-pomaranczowy

 

Miejsca nie ma zbyt dużo ale jest naprawdę leciutki i ma małe wymiary po spakowaniu. Testowałem go na plażach bałtyckich i ze sporym deszczem sobie poradził ładnie, wszystko było suche. Wiatru nie było jakiegoś dużego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitoł

Łatając rozcięcie na najlżejszej wersji RaRa zaniechałem szycia, bo bałem się, że cienkie ścianki tego nie zniosą.

Błąd: samą dużą łatę zaczęło "wybulać" na rozcięciu i pewnie znów będę musiał podkleić tym razem czymś grubszym/mniej rozciągliwym (będzie bicie ;) ).

Jak wyżej: nigdy więcej szmatek na wyryp :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Czy torba w ramę typu trzepak (22.5 i 24 cale) to jest towar tylko na zamówienie? Z tego co patrzę, to te duże trójkąty są pod slopingi wszelakie i nie wiem jak miałoby dolne mocowanie sięgnąć do dolnej rury moich trzepaków

Najwyraźniej tylko indywidualne zamówienie. Nawet apidura "specjalizująca się"  w trójkątach do trzepaków największą wersją ma ... małą jak na tak dużą ramę. Po za tym płacić tyle za trójkąt... A jeśli ktoś miał okazję czytać opinię Wilka na innym forum - pomyślałbym dwa razy zanim kupił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Najwyraźniej tylko indywidualne zamówienie.

Dzięki :) Zrobiłem mały reaserch i z dużymi gotowcami nie jest łatwo. Jest to w sumie logiczne, bo wraz z rozmiarem torby spada jej uniwersalność. Zdecydowanie największy wybór ma Surly, dla którego Revelate szyje pod każdy rozmiar trzepaka :) Cena adekwatna. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Taka ciekawostka.
Zawsze się podniecam jak dziecko przez Mikołajem nowinkami technologicznymi. Dziś przyszły w końcu próbki z jednej dość odległej małej firmy.
Część tkanin dedykowanych miejscom czułym na przetarcia (przy których nawet cordura wypada słabiutko), a część o podwyższonej czepności (styk z kierownicą i sztycą). A taką mają moc :)
(tel. po prostu leży na próbce)

 17039308_1446681355364422_62049771889530

Zawsze mnie zastanawia - skoro to są materiały dostępne dla zwykłego człowieka to co używa,testuje np wojsko albo nasa....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie i różowo ale jak czytam teksty na poważnym portalu to chciałbym aby były sprawdzone i zedytowane aby uniknąć literówek i takich tam...

 

...ale na szczęście Autor działa szybko i skutecznie!

Dzięki, +1

 

 

POZDRo-:ver

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Szukałem na forum tematu o pakowaniu -w stylu zdjęcia co ,gdzie, jak upychają inni ,jakieś patenty na oszczędzanie miejsca i co można zminimalizować bez utraty przyjemności z jazdy -oczywiście W różnych tematach jest trochę rozrzuconych informacji ale chyba niema tematu ściśle traktującym o tym ?

 

To jest wątek traktujący o tym. :)

 

I nie wiem, jak dokładnie szukałeś, ale na pierwszą stronę tego tematu, to chyba nie zajrzałeś...

 

Przypomnę więc zatem raz jeszcze - takie małe kompendium lekkiego i oszczędnego pakowania:

 

http://www.bikepacking.com/bikepacking-101/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne zdanie co Turysta123.

Dużo informacji z tego wątku można wyciągnąć i oko nacieszyć, ale mam wrażenie, że te piękne, zwarte i niewielkie torebki służą raczej jednodniowym lub weekendowym wyjazdom z jednym kompletem ciuchów (na sobie).

Jeżdżę po górach i zastanawiałem się niejednokrotnie, co w których torebkach jest pochowane żeby można było czerpać przyjemność z jazdy po górskich szlakach, a jednocześnie móc przenocować i przeżyć kilka lub kilkanaście dni, bez spożywczaka w pobliżu.

Przykładów pakowania w sieci jest mało. Torebki owszem, można sobie pooglądać, ale co w której jeździ (realnie, nie na reklamie) już trudniej wyłuskać. Ja na 2 tygodnie blisko cywilizacji pakuje 50 l./10-12 kg !!! Gdzie robię błąd ? zbyt tanie rzeczy wożę ? za dużo pościeli ? Też jestem ciekaw jak to (dokładnie) robią inni, by móc porównać i przeanalizować czy wożę coś niepotrzebnego ? czy może dla mnie ten system jest nieodpowiedni ? 

Właśnie tego typu informacji za wiele w sieci nie ma. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

przeżyć kilka lub kilkanaście dni, bez spożywczaka w pobliżu.

Tu jest ten przysłowiowy pies pogrzebany. Widuję czasem w różnych relacjach rowery zapakowane minimalistycznie w torby (worki), obwieszone na kierownicy, w ramie, pod siodełkiem i gdzie się jeszcze da a co do tego? Klasyczne sakwy na przednim bagażniku, właśnie na prowiant.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Przykładów pakowania w sieci jest mało. Torebki owszem, można sobie pooglądać, ale co w której jeździ (realnie, nie na reklamie) już trudniej wyłuskać. Ja na 2 tygodnie blisko cywilizacji pakuje 50 l./10-12 kg !!! Gdzie robię błąd ? zbyt tanie rzeczy wożę ? za dużo pościeli ? Też jestem ciekaw jak to (dokładnie) robią inni, by móc porównać i przeanalizować czy wożę coś niepotrzebnego ? czy może dla mnie ten system jest nieodpowiedni ? 

Serwus Zbyszku. Jeśli jeździsz sam - zawsze będzie ciężej niż w dwójkę (a przy trójce jest idealny układ) gdzie część rzeczy wspólnych rozdziela się po ludziach. Reklamy reklamami ale naprawdę można spokojnie pojeździć po górach na wielodniowych wyrypach z średniej wielkości bagażem.

Ale istotne jest założenie - jedziesz w teren i nie chcesz "szaleć" (ale teren to coś więcej niż szuterki i nie omijasz singli) możesz obładować spokojnie rower i ograniczyć plecak do minimum w ogóle do zera. Albo - jedziesz w góry ale nie chcesz rezygnować z ostrzejszej jazdy - część rzeczy przerzuć do 20l plecaka.

 

Na przykładzie naszej (2-osobowa) ostatniej wyrypy w SierraNevada (zakupy co 3-4dni)

 

17157604_1448154285217129_14232169940062

 

A gdyby było słabo czytelne -  tutaj na jasnym tle.

Gdybyśmy jechali w cieplejszym okresie na pewno gratów było by mniej choćby o ciepłe kurtki, ciepłe kondomy na buty i grubsze rękawiczki..i tenisówek bym nie brał zamiennych (to była głupota totalna). A gdyby kasy na sprzęt było więcej na pewno sporo odchudzilibyśmy przód. Butlę gazu tez mieliśmy wyjątkowo dużą bo nie mogliśmy na miejscu znaleźć mniejszej.

Na np Transpireneice (16 dni, co 3 dzień możliwość drobnych zakupów, sierpień) jechaliśmy na fulach bez trójkątów w ramę - jedzenie wylądowało w 35l jednym plecaku (Antka miała 8l dakine z mapami i kasą)

 

Wiem z rozmów z ludźmi, że jak się mówi "jadę w góry rowerem z bagażami" to na ogół widzą płaski szuterek albo lepiej -serpentyny asfaltowe (zmora takich wyjazdów) na przełęcz - to też się zdarza bo często gęsto trafia się w trakcie na jakieś dojazdówki, zjazdy do miasteczek. Jednak kwintesencją są tego typu odcinki.

 

U nas na łeb wychodzi około 35-40l bagażu ( 13-14l tył, z 8l w ramie, do 15-18l z przodu). Ale bez minimalistycznego drogiego sprzętu! Zatem jeśli jeździsz sam z 50l to albo wozisz za dużo np ubrań. Albo Twoje podstawowe rzeczy biwakowe są zbyt dużych rozmiarów. Waldek/Turysta ma ten sam problem - jeździ sam. Żeby samemu ograniczyć sprzęt do minimum musisz mieć puchowy lekki śpiwór, tarp z dmuchanym materacem koło 380-450g albo hamak (latem), najlepiej brak kuchenki tylko naturalny ogień i dużo dobrze zaplanowanego żarcia. Do tego przepierka bielizny co 2 dzień i jedna koszulka na zmianę do spania itd itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest wątek traktujący o tym. :)

 

I nie wiem, jak dokładnie szukałeś, ale na pierwszą stronę tego tematu, to chyba nie zajrzałeś...

 

Przypomnę więc zatem raz jeszcze - takie małe kompendium lekkiego i oszczędnego pakowania:

 

http://www.bikepacking.com/bikepacking-101/

 

Czytałem ale to jak instrukcja z Ikea :)

Prosta ,bez niuansów z której tylko wynika ze się da, ewentualnie można .

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Moim zdaniem dwa podstawowe błędy przy pakowaniu to:
- wrażenie, że można wziąć wszystko i musi się dać połączyć przyjemną jazdę w górach, obżarstwo i pachnącą odzież z odkrywaniem widoków na 2500mnpm
- strach przed ograniczeniami. Jak czytam (ostatnio na forum) że ktoś ma szampon, mydło i osobno proszek do prania to smutno kiwam głową. My jedną kostką mydła myjemy twarze, głowy, tyłki i pierzemy ciuchy. Majtek dwie pary zastępcze, jedna koszulka, rękawki zamiast drugiej bluzy, jedne gacie które po 2tyg są tak sztywne, że autentycznie "potrafią stać w kącie". Zdarza się nie dojadać, nie wozimy czajniczka do parzenia kawy (tu prztyczek do pewnej blogereczki), nie mamy 4 dętek na dwa rowery ani zapasowego kompletnego napędu :)  

O dziwo - na naszym forum ostatnio dziewczyna w którymś z wątków turystycznych napisała coś cholernie trafnego - bierz tylko to co niezbędne a nie to wydaje się potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem dwa podstawowe błędy przy pakowaniu to:

 

 

O dziwo - na naszym forum ostatnio dziewczyna w którymś z wątków turystycznych napisała coś cholernie trafnego - bierz tylko to co niezbędne a nie to wydaje się potrzebne.

 

Tu nawet nie chodzi o ilość koszulek ,bardziej o to jak je można upchać co zamiast czego wsiąść ,jakie kto ma patenty na przewożenie i pakowanie .

A co do kawy to staram się zawsze z rana odwiedzić stację Orlena :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Waldku, ilość i litraż - to jest podstawa. A potem już podział według funkcji i pory dnia. Kurcze, jest tak mało sensownych możliwości pakowania ,że można to ująć na 2 grafikach? Trzech max? Przecież nie wsadzisz na samo dno, w nos podsiodłówki narzędzi (choć od strony ciężaru to dobre miejsce) a potem nie przykryjesz śpiworem bo wiesz co będzie podczas burzy jak strzeli koło. Nie wepchasz śpiwora do trójkąta w ramę (hehehe) ani nie dasz worka z konserwami i pomidorami luzem do uprzęży z przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jesteś w stanie co rano odwiedzić stację to z zaopatrzeniem na bieżąco nie powinno być problemu - pozostaje kwestia poziomu akceptowalnej wygody a to przekłada się na ilość rzeczy w bagażu. Waga tych rzeczy zależy po części od zasobności portfela. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Waldku, ilość i litraż - to jest podstawa. A potem już podział według funkcji i pory dnia. Kurcze, jest tak mało sensownych możliwości pakowania ,że można to ująć na 2 grafikach? Trzech max? Przecież nie wsadzisz na nos podsiodłówki narzędzi (choć od strony ciężaru to dobre miejsce) a potem nie przykryjesz śpiworem bo wiesz co będzie podczas burzy jak strzeli koło. Nie wepchasz śpiwora do trójkąta w ramę (hehehe) ani nie dasz raczej worka z konserwami i pomidorami luzem do uprzęży z przodu.

 

To wiem :) a jak spakować klucze (ostatnio było piękne zdjęcie paru zdezelowanych śrubokrętów na forum ) jak i ile zabierasz trywialnego mydła :) Kurczę może się czepiam ? Może chcę się upewnić że to wszystko dobrze robię :)

Ostatnio upchałem w sztycę zapasowe szprychy ,trytki ,klucz do kasety bo po co szprychy jak jej nie ściągnę :)

Niby stary pomysł ,niby o nim wiedziałem ale gdzieś mi to umknęło jak pakowałem wszystko w sakwy -tam było masę  miejsca :woot:  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...