Skocz do zawartości

[rowery nietypowe] Faty, Różnokołowce, 29+, MX, Single, Bezprzerzutkowce, Bikepacking/rafting itp...


IvanMTB

Rekomendowane odpowiedzi

Sobku, Sobeczku - jak kulą w płot! nawet średnica kółka nie pasuje ;) 

Marku, Rambolu - mnie się zasadniczo nie pali, bo to kółeczko jak wspominałem pod sztywny widelczyk na podmianę okołozimową lub na czas serwisu amorka. Cowięcej, piasta i szprychy w kilku rozmiarach leżą i czekają, także żadne 28 dziurek nie wchodzi w grę raczej.
Jeździć na czym mam, a że na zadku zostaje prawilne 29x3.0 na obręczy 45 wewnętrznie, to nie chcę schodzić z przodem poniżej 40mm bo będzie.... dziwnie. 

Chodzi jeszcze po głowie koło fulltłuste na przodek - na zimowe warunki byłoby jak złoto!
Cruisera będę miał z tyłu głowy, tymczasem - może coś na wtórnym podwórku wypłynie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie drodzy. Jest jakiś sposób na mocowanie bagażnika przedniego na osi sztywnej 15 mm?

Google mi nie daje nadziei, ale może coś przeoczyłem.

Z grubsza chodzi mi o cokolwiek w stylu porter albo randonneur rack z koszem lub płaski co można oprzeć na osi, może być z użyciem adapterów do osi. 

Mam karbą wideł wiec jedyne dodatkowe mocowanie to pod błotnik. 

Torbe pod bikepacking mam na przód ale szukam alternatywnych opcji które sprawdza się nie tylko do podróżingu ale tez ogarną zakupy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wszelką cenę bagażnik z tyłu :) albo na kierownicy kosz na klickfix ;) mam  nawet mniejszą torbę z tym mocowaniem i lubię je bardzo.  Klik kanie do sklepowe jest super. Kierowanie z zakupami z przodu jest upietruszkowe, ale do wytrzymania , na dłuższą trasę nie lubię front bagażu choć pół świata pakerskiego wiesza sobie torby wielkości akordeonu 

Edytowane przez itr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.  

Znalazłem ten temat i mam do kolegów pytanie.

Kupiłem obręcze 29" (na razie opłacone, za jakiś czas "przyjdą").

https://velo.pl/czesci/obrecze/obrecze-mtb/sun-ringle/mulefut-50sl

Nie reklamuję tu sklepu, pierwszy link z brzegu. 

 I poszukuję jakiejś alternatywy dla opasek oryginalnych do tych obręczy. Jest jakiś materiał, z którego można zrobić takie opaski lub gotowe opaski do zaadoptowania, docięcia itp. do tych obręczy?  Koła będą na dętkach, dlatego odpada problem szczelności. Chodzi tylko o to, by nie wyłaziły balony otworami w obręczach. 

Dzięki i pozdrawiam Tomasz 

Edytowane przez bladawiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) 5 godzin temu przeszukiwałem internety za tymi obręczami, bo dotąd znałem tylko moją Easton. Tak na razie nie mam zdania co jest dobre, tzn czy te dziury to jest coś fajnego. Zawsze widzę jakiegoś perforującego badyla.

Mam Eastona tej szerokości na 28h w przednim kole, jest tip top... Teraz czas na tylne..  Widziałem że czasami opona 3 calowa jest fabrycznie na kołach z  wewn szr.  40 czyli trochę węziej. Z tyłu może być bezpieczniej kiedy gdzieś się wpada między kamienie...Na stronie Velo jest za to Duroc 40 , sam znam z 27,5 Dartmoora Cruizera ale mam oponę 2.8... Nie ma tragedii...  Jakieś głosy za tym " dziurawym" Sun Ringlem?   ( a tak na marginesie gdzie kupić jedną sztukę w lepszej niż velo cenie?  A może wiecie gdzie są i czy są takie jak moja Eastony  28 h ? Gdybym wiedział że to taka fajna obręcz wcześniej wziąłbym dwie :) a tak to mi brakuje, one chyba występują w przyrodzie pod innymi markami, mają charakterystyczne dwa małe otwory  z boku i do wewnętrznych profili wpływa i wypływa woda)

tutaj coś pośredniego choć drogo:

https://www.bike-components.de/en/Syntace/W40i-Disc-29-Rim-2018-Model-p62940/

Edytowane przez itr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma te mulfjuty w Staszku i w porównaniu do obręczy, które ja mam (POC DB-X50, bardzo podobna do dartmoor aircraft):

- dziury same w sobie nie przeszkadzają, obręcz jest dzięki nim leciutka. Jak opaska i taśma dobrze ułożone, to nie ma problemów ze szczelnością, patyki też im raczej nie straszne - trzeba by mieć turbo pecha żeby taką opaskę czymś przebić. 

- niestety przez to, że obręcz jest jednościankowa (nie ma komory) i nyple "wystają" do wnętrza opony, jest bardzo upierdliwa w uszczelnieniu ręczną pompką bez kompresora. Chodzi o to, że rancik na oponę jest bardzo wąski i ciężko oponę zmusić żeby nań wskoczyła. Strzał z kompresora załatwia sprawę. 

- Jest to mocno odchudzona obręcz - łatwo łapie wgniotki i trudniej ją wycentrować, dla cięższych zawodników, lub ciężko jeżdżących raczej nie polecam.

@bladawiec pomysł 3 cali na dętce to zły pomysł, rower będzie zamulał niemiłosiernie - stanowczo odradzam. 

Co do opasek - jestem prawie pewny, że opaski są w komplecie z obręczami - pytałeś sprzedającego? 

W wyszukiwarce użyj frazy "surly rabbit hole" bo są to chyba najpopularniejsze obręcze z dziurami w tym samym rozmiarze, taśm powinno się trochę pokazać. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@itr:  Z tymi Halo 50mm to bym uważał bo coś było nie-halo jeśli chodzi o gniazda nypli.  Jak dobrze pamiętam @kuman miał takowy zestaw i po kolejnym przeplataniu kół z w/w powodu odechciało mu się dalszej z nimi zabawy.  Vapour 35 nie miały takich problemów ale są sporo węższe...

A jeśli o ARC chadza to widzę jedynie rejsfejsowe na hamerykanskym ibeju za sto baksów :sick:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz nie Halo. 

Znalazłem dyskusję pod w 8 zawiniętym majfjutem z którem to wynika że hipotetycznie moja Easton to jest SunRingle  Duroc.

zobaczyłem że te ażurowe maluty mają jednak kanały w przekroju trochę usztywniające całość... zastanawiam się też jednak nad ciut węższym tyłem żeby nie uszkodzić rantu hmmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę się z innym pytaniem - ktoś miał styczność z Koną Humuhumu? 

Jakiś czas temu obejrzałem film "The Legend Returns" ale widzę że powróciła i znikła. A szkoda.

Nie będę ukrywał że jest na tyle nietypowa że fajnie byłoby taki rower mieć w garażu. Pytanie czy jest sens się zachwycać - czyli szukać po jakiś portalach lub zamawiać ramę na wzór u jakiegoś kołodzieja (to z kolei nieco mało opłacalne przy rowerze który zasadniczo ma być do codziennego tłuczenia). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a o które Humu Ci chodzi - było kilka wersji na przestrzeni dziejów.  Koleś ujeżdża wersję Stars and Stripes, limitowaną bo bez uchwytów na heble, jedna taka jest w siedzibie Firmy jak mu doniesiono na targach w stajni koni.  Tamte modele były ofermowane w trzech rozmiarach, mój znajomy ma jakieś 196cm(?) i odnajduje się na 20" z kierą typu moto (fota poglądowa, stara ustawienia).  Ale.  Haki zrobione z margaryny, właściciel przymierza się do skonstruowania kopii z lekkimi poprawkami geometrycznymi.

 

HUMU.jpg

Edytowane przez kazafaza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że cały urok ramy jest w tej dwururce górnej?

A co ma Kona Humuhumu czego np nie ma Trek Sawyer? Na początku tego roku był za 2500zł na OLX Trek Sawyer w fabrycznym osprzęcie, stan nówka garaż. Nie mogłem się dogadać z Komitetem AkceptacyjnymTM odnośnie budżetu na tamtem czas i ogłoszenie znikło po kilku godzinach. Gość sprzedał rowerek tego samego dnia, jak wystawił ofertę.  

Na stronie Stooge jest takie oto piękne klunkerzysko, ale nie znam nazwy tejże ramy (jechałbym na tym z godnością i bez niej):

DSC_0235.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o takie https://2017.konaworld.com/humuhumu.cfm

czyli odświeżoną wersję 29, z relatywnie prostą ramą (bez udziwnień) i tą dodatkową rurką która dodaje jej uroku. No i najlepiej suwanymi/pionowymi hakami coby to pożenić z napędem SS i Łucznikiem. 

Polubiliśmy się z Ulicznym Szczurem Cotic-a ale dopiero w wersji typowy fitness a że prawdopodobnie szykuje się zmiana pracy i miejsca zamieszkania to szukam czegoś o nieco mniej sportowej geometrii i z miejscem na ciut szerszą gumę. W kolejce czai się Muirwoods ale Humu ma swój urok, w dodatku najchętniej przytuliłbym sam frejmset bo klamotów jest w domu na tyle że spokojnie wystarczy na rower. No i chciałbym żeby było to takie w miarę uniwersalne, coś właśnie pomiędzy cruiserem a fitnessem. 

Do dostojnego toczenia mam Unita, z szerokim balonem i wygodną kierą (aktualnie Mike On One :D )

Edytowane przez MikeSkywalker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając Unita w stajni to moim zdaniem trochę bez sensu, rowery są bardzo podobne. Chyba że dla samego kolekcjonerskiego faktu posiadania ;)
 

34 minuty temu, rambolbambol napisał:

A co ma Kona Humuhumu czego np nie ma Trek Sawyer?

to, że Trek to nie Kona :D

15 godzin temu, itr napisał:

Co ta obręcz poc  POC DB-X50, ma w sobie że na grafikach gugla to betoniarki śliczne wyskakuj ? ;) 

to, że nie da się jej już nigdzie kupić :(

Edytowane przez akkwlsk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, akkwlsk napisał:

Mając Unita w stajni to moim zdaniem trochę bez sensu, rowery są bardzo podobne.

Tylko wiesz, Unit ma prawie Chupsy - Bontragera XR2 2.6. I zdecydowanie nie jest rowerem którym można w miarę szybko jechać do pracy - na razie byłem raz i mi wystarczy. Geometria na papierze Humu też trochę inna, bardziej uniwersalna. Ale tabelki tabelkami a jazda czymś innym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inbred na 2,15 almotion, doskonale toczy się do pracy... siup ciup koła do kony z almotion... twarde przełoożenie  będzie dobrze polecam!!! 

 

chociaż realnie to lepiej jechać na ostrym z oponami szosowymi i  53/17 , jednak szybko lekko i mniej zamieszania,

Inbredem przyjemniej, aksamitnie i lekko, poza oporem powietrza grubych gum i ich masą , u mnie problemem jest kadencja bo idzie z przełożenia  32/15.

Edytowane przez itr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.12.2019 o 15:12, akkwlsk napisał:

Kolega ma te mulfjuty w Staszku i w porównaniu do obręczy, które ja mam (POC DB-X50, bardzo podobna do dartmoor aircraft):

- dziury same w sobie nie przeszkadzają, obręcz jest dzięki nim leciutka. Jak opaska i taśma dobrze ułożone, to nie ma problemów ze szczelnością, patyki też im raczej nie straszne - trzeba by mieć turbo pecha żeby taką opaskę czymś przebić. 

- niestety przez to, że obręcz jest jednościankowa (nie ma komory) i nyple "wystają" do wnętrza opony, jest bardzo upierdliwa w uszczelnieniu ręczną pompką bez kompresora. Chodzi o to, że rancik na oponę jest bardzo wąski i ciężko oponę zmusić żeby nań wskoczyła. Strzał z kompresora załatwia sprawę. 

- Jest to mocno odchudzona obręcz - łatwo łapie wgniotki i trudniej ją wycentrować, dla cięższych zawodników, lub ciężko jeżdżących raczej nie polecam.

@bladawiec pomysł 3 cali na dętce to zły pomysł, rower będzie zamulał niemiłosiernie - stanowczo odradzam. 

Co do opasek - jestem prawie pewny, że opaski są w komplecie z obręczami - pytałeś sprzedającego? 

W wyszukiwarce użyj frazy "surly rabbit hole" bo są to chyba najpopularniejsze obręcze z dziurami w tym samym rozmiarze, taśm powinno się trochę pokazać. 

Dzięki za wyczerpujący i obszerny opis. Jeśli chodzi o przekrój poprzeczny mulefutów to faktycznie tylko o bokach ma takie małe okrągłe komory.  Nie zamierzam do nich dawać 3 calowych opon.  Może 2,4. Na początek z ciekawości założę przewymiarowane 2,2 race kingi continentala (wiem, że do tych obręczy opona powinna mieć minimum 2,4). Te opony na obręczy 4 centymetrowej po zewnętrznej mają szerokość 58 mm. Zobaczymy, bo nie zależy mi na pancernych kołach a raczej na szerokich obręczach. Opasek w zestawie ponoć nie ma, tak mi powiedzieli w sklepie rowertour. Ale ostatecznie zdecydowałem się kupić je gdzie indziej.  Rabbity widziłem i kiedyś byłem na nienapalony. Wychodzą trochę drożej. Też mają pojedynczą ściankę. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To odrazu napiszę że przypadkiem właśnie maraton almotion z dętką pierwsza wylądowała na moim szerokim 50 mm kole, szerokość 2,15. Ogólnie rewelacja z małym ale. Kiedy kładziesz się w zakręcie, albo zsuwasz z krawężnika ryzyko zniszczenia obręczy jest bardzo realne, bo jest efekt kołowy z bieda tuningu wolcfagena golfa i fela wystaje bokiem. A jeśli pompujemy mocniej to całe plusy szerokości bledną, a ryzyko uszkodzenia w terenie tylko trochę maleje. Także jak tylko rozpakowałem 3 calową Ranger Wtb to najpierw z dętką 29 zwykłą a gdy dosłali taśmę i zaworek to z mlekiem jeżdżę . Mleko i trzy cale ( czy np 2,8) to chyba najlepsza para z obręczą tej szerokości...zastanawiam się też jakie ciśnienie wytrzyma taśma w Malfutku. 

Ale zdecydowanie warto sobie potestować z arsenałem opon różnej szerokości :) 

czyli ostatecznie gdzie najlepiej teraz kupić jedną sztukę ?  Tak się trochę wciąż łamię...

w dodatku planując tylne koło jednak badam rynek czy coś z szerokością zewn 45 się nie znajdzie

Mulefut zgięty w czipsa

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem o tych durockach  50 mm szerokich. Bo podoba mi się ich profil. Ale w polskich sklepach najszersza na 29 koło to 40 mm. Durock przypomina  profil do doublewide, obręcz do DH z lat minionych. Niestety nie robią ich na 29, nie wiem czy w ogóle jeszcze robią? https://www.google.com/search?q=sun+ringle+double+wide&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=4p-gd9PkHYuNhM%3A%2CdqzmBJpK9aj-SM%2C_&vet=1&usg=AI4_-kQDF0H3ExIqBNywCUf83j9Nmo3A7Q&sa=X&ved=2ahUKEwjwjMvy6NfmAhUEa1AKHY9EByoQ9QEwA3oECAoQCg#imgrc=4p-gd9PkHYuNhM:

Odnośnie tych właśnie obręczy doublewide'ów  to przypomniało mi się, że miały legendę niezniszczalnych bo swego czasu były chyba najmocniejszymi obręczami do DH na rynku. Ważyły około 800 gramów. Na jednych z zawodów pewien zawodnik zrobił z nich ósemkę na przednim kole. Ósemkę w zasadzie można zrobić na każdym kole. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obręcz nie jest jedyną zmienną w równaniu, którego wynik = 8 ;) 3 krzyże + parówy 2mm + dobry kołodziej i żadne ósemki niestraszne. 

A jeszcze co do wąskich kapci na szerokiej feli - Maxxis Ardent 2.4 jest popularnym wyborem, na 45mm osiąga zawrotne 2,55".

Odsłonięta obręcz to jedno w takim zestawieniu, ale ścianki boczne opony też mocniej obrywają od kamoli. 

Edytowane przez akkwlsk
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.12.2019 o 17:04, itr napisał:

Za wszelką cenę bagażnik z tyłu :) 

A może jakiś widel zarekomendujesz na podmianę? Soma Wolverine z mocowaniami? Jest jeszcze jakiś wybór widłów pod 395-400 mm AC z mocowaniami? Bez konieczności zakupu calej ramy? :D

Cała Soma Wolverine czyli rasowy monstercross w stali od zawsze była moim marzeniem ale losy moje potoczyły się inaczej i pokonuje kilometry na przełajowce meridy. Tylko mi w niej full carbon wideł nie siedzi. A bikepackerskie torby orają lakier do gołego. 

Edytowane przez gyrill
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...