Skocz do zawartości

[torba/plecak/nerka] co na fulla?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Kupiłem fulla i zastanawiam się jak ogarnąć kwestię przewozu gratów (dętka, multitool, telefon, itd.). Nie lubię jeździć z plecakiem, najlepiej jakby to ogarnąć jakąś torbą. Podsiodłowa raczej odpada ze względu na sztycę z dropperem czy jest to jakaś opcja? na górną ramę mam wątpliwości co do stabilności, pod ramą w trójkącie jest trochę mało miejsca ze względu na amortyzator, a jeszcze bidon tam upchnę. Ewentualnie widziałem gdzieś nerkę z kieszenią na bidon i jakimiś bocznymi. Ktoś bardziej doświadczony coś doradzi? Pacjent trek fuel ex 8.

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siema

Chyba ciężko coś doradzić, bo każdy ma indywidualne preferencje. Jak nie lubisz plecaka, to spróbuj na początek z nerką. Na początek, żeby nie wydawać za dużo możesz kuoić nerkę w Decathlonie. Uważam, że daje radę. Obecnie mam nerkę Evoca i też daję radę :) Taka z kieszeniami na bidon, lub butelkę, to np. Evoc Hip Pack Pro. 

Ja krótsze trasy robię tylko z nerką. W góry jednak biorę plecak, bo zabieram sporo gratów ;) Chyba, że to krótka trasa po singlach, itp. 

Są różnego rodzaju akcesoria do przytwierdzenia np. dętki do ramy. Są torby, których ludzie używają, które służą do takich zastosowań o jakich piszesz. Nie używam, więc nic nie podlinkuję.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na górną rurę jest mnóstwo torebek. Np Topeak Fueltank, lub Topeak Toploader. Dobrze zapięte są pewne i stabilne. Geosmina też robi fajne torebki, zwłaszcza nowa wersja ( czarne) są extra. Wczoraj miałem w ręku właśnie Geosminę TopTube, mocowana do ram na wkręty ( trzeba mieć) otwory.

Sporo tez toreb, torebek na kierownicę. Nie trzeba do razu wilekich, sporo jest takich małych. Tylko trzeba dobrze pomierzyć żeby nie gryzła się z manetkami.

No i na przedni widele też coś można spakować ale to już jak naprawdę więcej przestrzeni trzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem i mam ten sam problem, full z droperem i niechęć do plecaków. Kupiłem tą nerkę z decathlonu i powiem Ci że tak średnio z niej jestem zadowolony, pomijając że jak napełnimy bukłak to za wiele gratów nie zmieścimy, trochę można schować w pojemniku ala bidon. Ale jej minus to że  w jeździe terenowej ta nerka niestety lubi latać góra dół jak są jakieś hopki uskoki jest to irytujące, nie wiem czy inne marki też tak mają, no i brakuje dodatkowego miejsca na bidon, zdecydowanie wolałbym jeden bidon w ramie drugi przy nerce a w środku graty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja lubię jazdę na lekko, na trasę 5-6 godzin, dętka z imbusem pod sztycą (chociaż koła są na mleku) bidon z piciem w koszyku przy ramie,  pompka przy bidonie, jakieś batony w kieszonce koszulki rowerowej, dokumenty w woreczku na żyłkę. 
Montując cokolwiek na paskach do ramy pamiętaj o jej zabezpieczeniu, kurz albo błoto działa jak najlepszy papier ścierny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był tu kiedyś chłop co objuczył fulla zdaje się tak jak to niektórzy proponują to uprawiał kolarstwo chodzone zamiast jazdy. Nie pasuje ci plecak co nie dziwi bo to mus bardziej eksploracyjny to tylko i wyłącznie nerka. Jest to obecnie bardzo popularny patent wokół komina, "na jedną górkę i zjazd" czy tam gdzie są wyciągi. Ja nie korzystam bo lata to i mnie wnerwia a plecak jednak w zasadzie za tyle lat przyrósł mi do pleców i mam wywalone. Plus ochrona pleców w razie gleby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, karpiq napisał:

Pacjent trek fuel ex 8

Który model/rocznik?
Nowsze (gen 6?) mają schowek w ramie pod mocowaniem koszyk na bidon. Podstawowe narzędzia powinny tam spokojnie wejść.

Mam Top Fuel-a 8, w koszyku na bidon mam pojemnik z narzędziami, przy kierownicy tekstylny uchwyt na bidon, reszta idzie w plecak.
Jak dla mnie plecaki są ok, byle plecy z siatki, dopasowany, z pasami biodrowym i piersiowym, żeby na wybojach nie latał.

2 godziny temu, karpiq napisał:

na górną ramę mam wątpliwości co do stabilności

Kwestia jak duże i gdzie jeździsz. Jak jakaś większa i latasz po kamieniach w górach, to pewnie może być problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bidon na kierownicę, u mnie daje radę

To:
https://www.topeak.com/global/en/product/332-CAGEMOUNT
nie jest wybitne ale może być, pod warunkiem że się to zamontuje i nie rusza więcej.

plus koniecznie to:
https://www.topeak.com/global/en/product/370-MODULA-CAGE-II
Regulowany koszyk na alu prętach, dzięki czemu to żywotne jest, a bidon można ścisnąć i nie wyleci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na bikepark - mała torebeczka pod ramę - multitool, zestaw do łatania, spinka, trytytki i 2xCO2 plus jeden bidon. Na krótkie wycieczki - dochodzi pompka i nerka z kurtką, dętką i  batonami oraz drugi bidon na ramie pod siodłem na uniwersalnym mocowaniu fidlock. Przy gorszej pogodzie plecak niestety. Telefon na kierownicy (mocowanie Mous), ale do bikeparku nie biorę telefonu - mam zegarek z LTE.  Trzeba się trochę ograniczać bo większy bagaż przeszkadza. 

Edytowane przez Wojcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, zekker napisał:

Który model/rocznik?
Nowsze (gen 6?) mają schowek w ramie pod mocowaniem koszyk na bidon. Podstawowe narzędzia powinny tam spokojnie wejść.

Mam Top Fuel-a 8, w koszyku na bidon mam pojemnik z narzędziami, przy kierownicy tekstylny uchwyt na bidon, reszta idzie w plecak.
Jak dla mnie plecaki są ok, byle plecy z siatki, dopasowany, z pasami biodrowym i piersiowym, żeby na wybojach nie latał.

Kwestia jak duże i gdzie jeździsz. Jak jakaś większa i latasz po kamieniach w górach, to pewnie może być problem.

gen 5 - brak schowka, nie chcę plecaka bo niezależnie czy siatka czy nie po chwili mam mokre plecy, jazda po górach

 

9 minut temu, Wojcio napisał:

Na bikepark - mała torebeczka pod ramę - multitool, zestaw do łatania, spinka, trytytki i 2xCO2 plus jeden bidon. Na krótkie wycieczki - dochodzi pompka i nerka z kurtką, dętką i  batonami oraz drugi bidon na ramie pod siodłem na uniwersalnym mocowaniu fidlock. Przy gorszej pogodzie plecak niestety. Telefon na kierownicy (mocowanie Mous), ale do bikeparku nie biorę telefonu - mam zegarek z LTE.  Trzeba się trochę ograniczać bo większy bagaż przeszkadza. 

możesz pokazać jak masz zamontowany ten drugi bidon?

Edytowane przez karpiq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wyglada. Ten dodatkowy nie przeszkadza przy tym kształcie ramy.  Fidlock daje własne paski - nie trytytki, ale te paski fidlocka są fajne i można ich użyć do lepszych celów bo się rozpinają. Córka używa jednego by przypiąć multitoola pod siodełkiem. 
Natomiast w moim przypadku nawet mała podsiodłowa torebka jest zagrożona kontaktem z kołem po dobiciu. Warto sprawdzić. 

image.jpeg

Edytowane przez Wojcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, karpiq napisał:

nie chcę plecaka bo niezależnie czy siatka czy nie po chwili mam mokre plecy, jazda po górach

To bez plecaka pewnie też mokre, więc bez różnicy ;)
Pytanie jakie plecaki z siatką miałeś okazję wypróbować. Miałem Fjord Nansen Bikki 25 ale już go nie produkują, podobny Frekki niestety ale coś producent go popsuł i system nośny jest rozmiarów jak dla przedszkolaka.
Obecnie mam Deuter Futura 21 SL (niestety w moim sklepie nie mieli 23). Wentylacja minimalnie gorsza ale też jest ok.
Z kolei Deuter Giga bike 28 nie ma praktycznie wentylacji pleców ale mam go na miasto na dojazdy do roboty, zakupy itp. Nie są to duże dystanse więc można przeboleć.

Odnośnie bidonu to mam tak:

shot0762.jpg

Teoretycznie będzie przeszkadzać przy bardzo mocnym skręcie kierownicy ale i tak knockblock by zaraz ograniczył.
Z wad to materiał jest zbyt wiotki i czasami trudno włożyć jedną ręką. Poluzowanie pomaga ale wtedy ryzyko wypadnięcia jak mocniej kierownicę podbije.
Jak masz lepiej poprowadzone kable, to może z przodu by się zmieścił.

@Wojcio

Ta pompka nie telepie się? Jak znosi błoto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@karpiq mam dwie propozycje - jedna na krótsze dystanse z kieszenią na bidon Deuter ( mieści się litrówka , narzędzia , łatki ,pompka , zagrycha  wielki telefon i można jeszcze kurkę schować ) . Druga propozycja na mega dystanse  - mieści się 1,5 litra  bukłak , wszystkie narzędzia , dętki , pompka telefon  i co dusza tylko zapragnie. Ja się do tego Ospreya pakuje na 4 dniowe wypady i jeszcze jest luz. Obie nerki  doskonale wentylowane , po założeniu zapomina się  o nich i co najważniejsze mega stabilne na totalnym wyrypie.

IMG_20230722_170841.jpg

IMG_20230722_170934.jpg

IMG_20230722_170907.jpg

IMG_20230722_170921.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompkę przymocowałem razem z koszykiem do otworów, trzyma się dobrze, pozostaje kwestia drugiego bidona i graciarni. Dzięki za propozycje, widziałem fajne uchwyty na bidon pod siodło od tacxa ale niestety nigdzie nie są dostępne, a od innych producentów nic mi się nie podoba. Ten fidlock na paski jest ciekawy, ciekawe jakby się sprawdził pod dolną ramą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...