Skocz do zawartości

[czapka] co pod kask latem


Rekomendowane odpowiedzi

Odkąd (od niedawna) zacząłem ujeżdżać szosę miewam dziwne bóle głowy.

Myślałem że to zmęczenie ale nic nie boli tak jak po wertepach MTB.

Wymyśliłem że to ekspozycja na słońce 1,5-2,5h jazdy.

Słuchajcie może jakaś czapka na słoneczne dni by pomogła. Wiem, trochę poroniony pomysł na lato ale może...

Edytowane przez pierotez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czapeczka czy jakaś bandana się przydaje i nie tylko z powodu potu lecącego do oczu czy po okularach, ale z powodu robactwa. Jakiś czas temu jechałem bez, to jakiś robal akurat mi się wplatał we włosy, a że kask na głowie to trzeba się zatrzymać, odpiąć kask i wywalić intruza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś tydzień temu gdy jechałem na urlop widziałem 3-4 ziomków o 5 rano ruszających w trasę. Spróbuj może w innych godzinach jeździć. I oczywiście dużo pić po drodze. Jak nie sikasz, to raczej odwodniony jesteś. Wszystko co wypijesz lub nawet więcej wypacasz po drodze. Wczoraj na desce sup wieczorem przez godzinę pływałem jakieś 4 km, potem jeszcze 700 metrów samym sobą. Jak jest upał, to po 500 metrach mam dość....

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Odświeżę temat.

Tegoroczny kwiecień jest wyjątkowo ciepły ale bywają też wietrzne dni ;)

Bandata jest OK jednak często nie chciało mi się po nią sięgać przy treningach 1,5-2h.

Znalazłem w starych tematach taką cienką Hornhill 54-62, przy moim obwodzie ~58 powinna być OK czyli nie grzejąca.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tak dopytam bo nowy rower, bo zacząłem 'gravelować', więc i więcej otwartych przestrzeni, szutrów, lokalnych asfaltów, w pierony ciężkich podjazdów. Otóż nie mogę zrozumieć tych czapeczek kolarskich z daszkiem pod kask latem. O co to chodzi? Raz ubrałem najcieńszą taką to myślałem, że łeb mi się zagotuje. Bez tego ustrojstwa po prostu jest o wiele chłodniej bo skórę głowy bezpośrednio opływa powietrze przez otwory kasku. Tam słońce coś czasem zaglądnie ale bez przesady, w większości łeb jest mimo wszystko w cieniu kasku. No i daszek to lepiej mieć regulowany w kasku a nie czapeczce. Mnie się tam nic nie leje po oczach, gąbki kasku wchłaniają co trzeba, ale nawet gdyby się lało to chyba lepiej nie grzać dodatkowo mimo wszystko łepetyny jakimiś czapeczkami? Na owady jest siateczka. Może to o to chodzi, że ja się glancuję prawie na zero, więc goły łeb powoduje odstęp od kasku i dobre chłodzenie a z kłakami to już wszystko jedno bo i tak jak futro grzeją pod kaskiem? Nie wiem, DLA MNIE te czapeczki jak jest gorąco to jakaś porażka. 

Edytowane przez Mentos
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też na próbę śmigałem w super przewiewnej siateczkowej mycce ( TAKIEJ ), bo jednak podczas wielogodzinnych jazd w słonku mój łeb wyglądał jak stonka.  Niestety musiałem temat porzucić  bo się gotowałem w tym.  Też nie rozumiem tych czapeczkowców/ daszkowców.  Jeszcze jak jest chłodno to wszystko OK. Ale w lecie ??

Edytowane przez pecio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś wyleczyłem się z czapek jak na mtb - same strome podjazdy zagotowałem czuprynę przy 15 st.

Jednak czapka była merino, cienka ale i jednak.

Teraz wziąłem 2, tą ultra cienką na teraz i mikropolarową na zimę.

Jak ostatnio zawiało to kataru się nabawiłem mimo 20st +.

A propos czapek z daszkiem dacie jakiegoś linka celem oględzin?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mentos napisał:

A ja tak dopytam bo nowy rower, bo zacząłem 'gravelować', więc i więcej otwartych przestrzeni, szutrów, lokalnych asfaltów, w pierony ciężkich podjazdów. Otóż nie mogę zrozumieć tych czapeczek kolarskich z daszkiem pod kask latem. O co to chodzi? Raz ubrałem najcieńszą taką to myślałem, że łeb mi się zagotuje. Bez tego ustrojstwa po prostu jest o wiele chłodniej bo skórę głowy bezpośrednio opływa powietrze przez otwory kasku. Tam słońce coś czasem zaglądnie ale bez przesady, w większości łeb jest mimo wszystko w cieniu kasku. No i daszek to lepiej mieć regulowany w kasku a nie czapeczce. Mnie się tam nic nie leje po oczach, gąbki kasku wchłaniają co trzeba, ale nawet gdyby się lało to chyba lepiej nie grzać dodatkowo mimo wszystko łepetyny jakimiś czapeczkami? Na owady jest siateczka. Może to o to chodzi, że ja się glancuję prawie na zero, więc goły łeb powoduje odstęp od kasku i dobre chłodzenie a z kłakami to już wszystko jedno bo i tak jak futro grzeją pod kaskiem? Nie wiem, DLA MNIE te czapeczki jak jest gorąco to jakaś porażka. 

Nie wszystkie kaski mają siateczkę, a w lasach robali jest co nie miara, już parę razy było że musiałem się zatrzymywać bo coś mnie łechtało po łepetynie.

W dodatku pocę się dość mocno i gąbki są momentalnie przepełnione w czasie jakiegoś postoju. Jechałem ostatnio parę razy bez czapeczki i jednak ta czapka u mnie musi być, a też "graveluje". 

Czapeczka do kasku dobrze wentylowanego jest dobra, przynajmniej po ściągnięciu gdzieś na chwilę nie ma tego "odrzutu" mokrej zimniej gąbki. Dodam że jeżdżę w kasku bardziej pod szosę, bez daszka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest chłodniej do tych 20st też mam albo cienką rowerową bandamkę albo bezdaszkowego plemnika z Merino od Brubecka i używam, ale w ciężki upał przecież każda warstwa powoduje gorsze oddawanie ciepła z głowy? Wówczas też katary macie od przewiania? To jak moja teściowa, 35 stopni a ona w aucie mi okna nie pozwala uchylić, klima też nie bo ją "przewieje" 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nie lubię klimy używać w najgorsze upały - za duża różnica temperatur i można zatoki załatwić. Co do czapki w upał to się zgadzam - dodatkowa warstwa izolacji pod kaskiem. Upał na rowerze najbardziej mi doskwiera po zatrzymaniu - w czasie jazdy pęd powietrza jakoś chłodzi, może podjazdy są wyjątkiem.

Czapeczkę mam i zakładam ale zamiast kasku - czasami uznaję jakąś trasę za bezpieczną to rezygnuję z kasku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...