Skocz do zawartości

[Codzienna dieta] Czy jest okej?


Casico

Rekomendowane odpowiedzi

Twoja dieta wydaje się zawierać różnorodne składniki i dostarczać niektóre ważne składniki odżywcze. Jednakże, aby udzielić pełnej oceny, warto rozważyć kilka aspektów. Przede wszystkim zwróć uwagę, czy ilość spożywanego białka jest wystarczająca, szczególnie z uwagi na aktywność fizyczną. Odpowiednia ilość białka wspomaga rozwój mięśni i regenerację po treningach.Nie wspomniałeś o spożyciu owoców. Warto uwzględnić owoce w diecie, ponieważ są one źródłem witamin, minerałów i błonnika.Upewnij się, że dostarczasz również zdrowe tłuszcze, takie jak te z awokado, oliwy z oliwek, orzechów, czy nasion.

Sprawdź też, czy dieta dostarcza wystarczająco żelaza (np. z mięsa, fasoli) i wapnia (np. z nabiału), szczególnie jeśli jesteś aktywny fizycznie.

Ważne: jeśli spożywasz te same potrawy codziennie, warto rozważyć wprowadzenie większej różnorodności, aby zapewnić pełne spektrum składników odżywczych.

Na koniec pamiętaj, że każda dieta powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb, aktywności fizycznej i ewentualnych celów zdrowotnych. W razie wątpliwości, warto skonsultować się z dietetykiem, który dostosuje plan żywieniowy do Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Edytowane przez leon7877
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, leon7877 napisał:

zdrowe tłuszcze, takie jak te z awokado, oliwy z oliwek, orzechów, czy nasion

....pochodzące z przemysłowych upraw na wielką skalę, z użyciem środków ochrony roślin i pozyskiwane w procesie przemysłowej rafinacji. Samo zdrowie, jak to w hipermarketach :D 

Ja tam wolę niezdrowy tłuszcz z kuraka kupionego na targowisku od rolnika albo swojską kiełbachę.

11 godzin temu, leon7877 napisał:

prawdź też, czy dieta dostarcza wystarczająco żelaza (np. z mięsa, fasoli) i wapnia (np. z nabiału), szczególnie jeśli jesteś aktywny fizycznie.

Jak? Na wejściu czy na wyjściu? Trzeba coś wąchać albo oglądać? Czy wystarczy liczyć ziarna fasoli?

12 godzin temu, leon7877 napisał:

warto skonsultować się z dietetykiem, który dostosuje plan żywieniowy do Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji

Tylko uważaj, bo moja żona trafiła do takiego, który każe jej unikać węgli, jeść tłuszcz a wszystko w ramach max 3 posiłków dziennie czyli zupełnie odwrotnie, niż radzi "Pani domu" 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Greg1 napisał:

Z tym kurczakiem to też nie jest tak różowo

Masz rację ale czasami widać po wsiach takie łażące kury, przynajmniej częściowo są na naturalnej diecie. Jeszcze nie udało się całkowicie zlikwidować takiej nieprzemysłowej hodowli więc warto korzystać póki można. Potem się tego całkowicie zakaże, a w następnym kroku, w imię walki ze zmianami klimatu i metanem - zakaże się hodowli zwierząt. Pani Spurek nam to załatwi ;) 

Uroki mieszkania w małym miasteczku  - idziesz na targ i kupujesz bezpośrednio od człowieka - kurę, jajko, królika, śmietanę, słoiki z przetworami....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy wiesz, ale w zasadzie to już jest zakazane. To już nie jest dozwolone, żeby np rolnik hodował krowy aby sprzedawać mleko, a obok miał w chlewiku 2 świnki i 10 kur. Jeżeli by to zrobił, to by nie przyjęto od niego mleka do skupu.

Co to zostało, to już nie żadne gospodarstwa w sensie zarobkowym, a zwyczajni ludzie na wsi, którzy sobie tam dla przyjemności hodują np kilka kur żeby mieć jajka, a pracują w mieście i z tego żyją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, spidelli napisał:

Uroki mieszkania w małym miasteczku  - idziesz na targ i kupujesz bezpośrednio od człowieka - kurę, jajko, królika, śmietanę, słoiki z przetworami....

Ja właśnie z doświadczenia napisałem o tych kurach bo moi rodzice mieszkają w małym miasteczku i moja mama dla sportu hoduje kilka kur i od niej wiem, że jak nie da kurczakom i kurom zresztą też specjalnej paszy z antybiotykiem to padają, mimo, że też łażą po podwórku i są częściowo na naturalnej diecie. Zresztą taka kura nie jest zbyt smaczna bo przez to bieganie po podwórku jest zbyt żylasta 😁

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

moja mama dla sportu hoduje kilka kur i od niej wiem, że jak nie da kurczakom i kurom zresztą też specjalnej paszy z antybiotykiem to padają, mimo, że też łażą po podwórku i są częściowo na naturalnej diecie

Bo ja wiem, moja babka kiedyś hodowała kury w czasach, gdy o antybiotykach w paszach nikt jeszcze nie słyszał i nie padały jakoś. Tylko pytanie jeszcze jaka to rasa, kiedyś były naturalne, dziś naprodukowano mutantów żeby szybciej rosły

Edytowane przez leon7877
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słabe te jedzenie . jak chcesz budować mięsnie to musisz być na + kalorycznym najpierw oblicz swoje zapotrzebowanie kaloryczne , wlicz też treningi itp. ja aktualnie ważę 73kg przy wzroście 183kg robiłem redukcje -32kg . teraz przyszła pora na masę . jak chcesz jakieś porady co i jak to pisz śmiało  na prv

W dniu 25.06.2022 o 23:06, Casico napisał:

Witam 🙂

Codziennie lub co drugi dzień jem warzywa, chleb, twaróg, jajko, makaron, zupy.

Wiek 19 lat, waga 64kg, wzrost 183.

3x warzywa dziennie, 4x w tygodniu twaróg, chleb codziennie, jajko 4x w tygodniu , makaron 2x w tygodniu, zupy (jarzynowa, grochówka) 3x w tygodniu. Trzeba coś jeszcze zmieniać w tej diecie? 

wszystko trzeba zmienić w tej diecie :D gdzie mięso , ryby , orzechy , olej lniany , kasze itd dziennie warzyw min 500g owoców 200-300g jak aktywny non stop to warto dać 1,5-2g białka na kg/mc

W dniu 25.06.2022 o 23:25, Casico napisał:

A co sądzisz o odżywkach takich jak BCAA i Beta Alaninie, bo nigdy ich nie przyjmowałem a zdaje się, że muszę je zacząć przyjmować. 

bcaa nie potrzebne jeśli jesz nabiał , kurczaka , odżywka białkowa. Beta alanina jak najbardziej do tego jeszcze bym dorzucił kreatynę 

Edytowane przez Janur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 20.01.2024 o 19:39, Janur napisał:

bcaa nie potrzebne jeśli jesz nabiał , kurczaka , odżywka białkowa. Beta alanina jak najbardziej do tego jeszcze bym dorzucił kreatynę 

Nabiał...ale tam w znacznej większości kazeina o bardzo wolnym wchłanianiu i ogólnie chłam. Ogólnie to dla amatora wystarczy zdrowa dieta, a odżywki kiedy wchodzi się na wyższy level. I jeśli brać to raczej coś dobrego. Rynek zawalony ścierwem niewiadomego pochodzenia bo nikt tego nie bada i nie sprawdza. Pasza dla zwierząt potrafi być lepiej przebadana. Jak odżywka białkowa to potreningówka (wpi 80 lub 90) zmieszana np.z bananem, kreatyna- na krótko i to raczej jabłczany niż zalewające monohdraty. Betaalinia akurat fajnie działa, ale czy konieczna jeśli nie ma intensywnych treningów np.: kolarskich? Czy z perspektywy lat po 11 latach sportów walki (kickboxing i mma) oraz 10 latach kolarstwa na amatorskim poziomie, sięgnąłbym ponownie po znaczną część odżywek i supli, które brałem- zapewne nie. Bcaa, glutamina, białko wpi, kreatyna jak trzeba przybrać i moc/siłę chwilową poprawić i to wszystko. I to pod warunkiem 5-6 treningów w tygodniu. Resztę załatwi dieta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
W dniu 13.02.2024 o 11:26, nossy napisał:

Betaalinia akurat fajnie działa, ale czy konieczna jeśli nie ma intensywnych treningów np.: kolarskich?

Betalanina przede wszystkim powoduje parestezje. Czy jest konieczna? Pewnie nie jest, ale beta-alanina + kreatyna na pewno poprawiają wydolność. Myślę, że to jeden z niewielu zestawów, które warto rozważyć, zwłaszcza w przypadku intensywnych treningów. Co do białka to uważam, że nie ma to większego sensu.

No ale z białkiem to jet tak, że jak nie pomoże to i nie zaszkodzi, przedawkować się nie da. A fakty są takie, że często ludzie spożywają te odżywki białkowe bez potrzeby.

Edytowane przez leon7877
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przedawkować białka się nie da....no akurat nadmiar w dłuższej perspektywie działa na nas bardzo niekorzystnie. Wątroba, trzustka dostają mocno w tyłek, zakwaszenie organizmu, stawy też nie są zadowolone z takiego stanu rzeczy. Oczywiście odnoszę się do realnych przykładów, które znam.(mowa o dawkach 3-4 gramy na 1kg masy ciała, wszelkie badania , zalecenia WHO, badania niebieskich stref pokazują 0,9-1,2 grama, a przy aktywności fizycznej do 1,5grama.) Czy kreatyna poprawia wydolność- nie zauważyłem tego na sobie. Poprawi wydolność beztlenową i przyśpieszy regenerację między interwałami, więc jak kolega jest sprinterem torowym to się przyda. W kickboxingu , czy później kolarstwie bardziej przeszkadzała. Natomiast często po nią sięgałem trenując przez parę lat MMA. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 25.03.2024 o 11:25, nossy napisał:

Czy kreatyna poprawia wydolność- nie zauważyłem tego na sobie. Poprawi wydolność beztlenową i przyśpieszy regenerację między interwałami, więc jak kolega jest sprinterem torowym to się przyda. W kickboxingu , czy później kolarstwie bardziej przeszkadzała. Natomiast często po nią sięgałem trenując przez parę lat MMA. 

No tak, ale trzeba też powiedzieć, że kreatyna + betaalanina działają razem dużo lepiej, niż sama kreatyna. Zwiększenie zdolności wysiłkowych i opóźnienie zmęczenia mięśni. Czy dla kolarza to nie wiem, ale jak ja np nieraz cisnę na ciężkich podjazdach, to ma to sens. Pewnie sensu nie ma przy założeniu tylko umiarkowanego wysłku.

https://www.mateuszdurbas.pl/blog/czy-warto-przyjmowa-kreatyn-i-beta-alanin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...