Skocz do zawartości

SpinOff

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    273
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez SpinOff

  1. Ja bym dopłacił dla samego koloru. 11 czy 12 zębatek to sprawa drugorzędna
  2. @spidelli Nie mam pojęcia. Sam byłem zaskoczony innością roweru, bo to były małe poprawki wysokości siodła, pozycji siodła przód-tył oraz ustawienia bloków. Było też nowe siodło, ale tutaj od razu uczucie było na plus. EDIT: Wiem że niektórzy są wyjątkowo wrażliwi na wysokość siodła. W swoich rowerach ustawiam je co do milimetra, bo od razu czuję że coś jest nie tak.
  3. @Yacca Zależy co chcesz osiągnąć i jak zamierzasz weryfikować czy ustawienie jest dobre. Jeśli wystarczy Ci znalezienie wygodnej pozycji, to książka powinna być wystarczająca. Jeśli chcesz mieć pewność że prawidłowo siedzisz na rowerze, to bez fittingu raczej się nie obejdzie. Jest czasem spora różnica między najwygodniejszym, a najbardziej poprawnym ustawieniem roweru. Ja na przykład potrzebowałem po fittingu 2 tygodnie żeby nie czuć się dziwnie na rowerze, więc sam bym raczej tak roweru nie ustawił. Kolejne rowery ustawiałem już sam, bo miałem poprawny punkt odniesienia.
  4. Większość ludzi ma ten wymiar dłuższy od wzrostu. Kiedyś trafiłem na ankietę pewnego blogera dotyczącą tej wielkości i większość głosów rozkładała się w okolicach bodajże +4 cm. Myślę że łapiesz się w średniej. Długie ręce pomagają w sięganiu do kierownicy o ile jest ona zdecydowanie niżej od siodła. W przeciwnym wypadku kończy się z pozycją supermana i bólem karku. Co do jeżdżenia długich tras to musisz uściślić jakie wielkości masz na myśli. Np. do 4/5h raczej nie trzeba wyprawowego roweru. Sporo zależy też od mobilności ciała bo co innego regularnie uprawiać sport, a co innego mieć nadwagę, siedzącą pracę lub problemy z plecami. W tym drugim przypadku dobór odpowiedniego roweru ma dużo większe znaczenie, bo stopień adaptacji ciała jest mocno ograniczony. Generalnie przyznaję, że nie umiem Ci jednoznacznie doradzić.
  5. Zmiana mostka zawsze ma sens, jeśli ma to coś poprawić. Z L-ką bałbym się tylko czy nie musiałbyś wymieniać mostka na 80mm. Wciąż ok, ale z L-ka różni się dodatkowo długością korby 172.5->175mm, oraz szerokością kierownicy 420->440mm. Tu już może nie być ok, szczególnie w przypadku kierownicy. Możesz jeszcze zmierzyć długość rąk sięgając od podłogi do punktu na rogu ściany (odległość między czubkami palców). Jeśli masz długie ręce czyli powiedzmy o 8cm dłuższe od wzrostu, niżej położona kierownicam w M nie sprawi Ci kłopotu.
  6. Możliwe że to przyczynia się do drętwienia rąk. Kiedyś gdy miałem niewygodne siodełko, mimowolnie przesuwałem ciężar ciała do przodu, na ręce. Wraz z rozwojem formy, mocniejsze pedałowanie też odciąży ramiona.
  7. W L mamy 568 TTH i 110mm mostka, co może być za długim rowerem, szczególnie jeśli nie jeździłeś wcześniej na rowerze około-szosowym. M-ka będzie bezpieczniejsza pod tym względem, ale z takim zastrzeżeniem, że będzie to bardziej sportowa pozycja niż wyprawowa.
  8. Na geometrii ramy bliższej rowerowi szosowemu, niż progresywnemu wynalazku Krossa. Z tego co widzę, to autor chce właśnie taki rower - ani za mocno w teren, ani typowo na szosę @krzysiek888 Do jazdy cytuję: "głównie celuje w jakieś drogi utwardzone, ścieżki rowerowe przeplatane z kostki/asfaltu" nie potrzebujesz gravela
  9. @RabbitHood A to nie są wierzby? Wprawdzie chyba trochę późno na ogławianie, ale to normalna praktyka
  10. @krzysiek888 Aspre 2 jest zdecydowanie bardziej sportowy
  11. Nie ma to jak poprawiać fittera na podstawie 2 zdjęć na stojącym rowerze. @chester_hemingway Zmierz poprawnie przekrok, to się rozwieją wątpliwości co do wysokości siodła.
  12. Zastanawia mnie czy to Ty serwujesz nam tylko wybrane informacje od fittera, czy on sam nie powiedział nic konkretnego. Przecież to powinno być tak, że nikt na forum nie powinien pomóc lepiej niż właśnie on.
  13. Nowa generacja Krossa jest faktycznie typowo wyprawowa. Dopiero wyższe karbonowe modele mają bardziej klasyczną geometrię. Krossy mają duży prześwit na oponę, więc możesz też wziąć pod uwagę kwestie estetyczne, gdy włożysz tam cienką oponkę.
  14. Ile czasu po treningu takie coś Ci się dzieje? Czasem organizm potrzebuje nawet kilku godzin, żeby się ogarnąć.
  15. Kreatyna może też zwiększyć masę ciała, przez gromadzenie wody w mięśniach, co z punktu widzenia kolarza wygląda średnio atrakcyjnie.
  16. I jak planujesz to teraz rozegrać? Więcej treningu, mniej treningu, czy przerwa od aktywności fizycznej?
  17. @pwiacek88 Jak się ma świra na punkcie aktywności fizycznej to bardzo ciężko odmówić sobie treningu i można bardzo łatwo wpaść w stan przetrenowania. Ciało oczywiście będzie wcześniej dawać znaki, ale bardzo łatwo je zignorować, tym bardziej że czasem nie są zbyt ewidentne, a już na pewno nie dla osób które nie do końca wiedzą jak monitorować swoje wyniki. Z tego co piszesz, to do tej pory nie miałeś opisywanych problemów, więc możliwe że to wina skumulowanego zmęczenia. Poza zdrowym rozsądkiem, który bywa zawodny, polecam Ci żelazną dyscyplinę w postaci przymusowej regeneracji. Pierwszy poziom dbania o odpoczynek to zaprzestanie napieprzania 7 dni w tygodniu, bo tylko sobie krzywdę zrobisz. Rób sobie 2 dni odpoczynku/aktywnej regeneracji w tygodniu, żeby dać ciału szansę na odbudowę przed kolejnym treningiem. Jak się już dotrenujesz i doszkolisz o treningu, to dopiero wtedy kombinuj z okresami bez regeneracji. Drugi poziom to prewencyjne zapobieganie skumulowania się długoterminowego zmęczenia. Co 2-3 tygodnie (zależy od organizmu), powinieneś robić tak zwany tydzień regeneracyjny, w którym trenujesz jakieś 40% tego co zwykle. Jeśli robisz interwały, obetnij liczbę serii, np. o połowę. Może to się wydaje zbyt radykalne, ale mogę Ci powiedzieć ze swojego doświadczenia, że to właśnie w tych tygodniach forma rośnie. Jeśli przez poprzednie tygodnie nieźle dorzucałeś do pieca, to poprawi się nawet samopoczucie. Ja wiem, że sporo rowerzystów (pewnie nawet większość) ich nie robi, ale przy ilości treningu który opisujesz, są konieczne i na pewno nie zaszkodzą - możesz tylko zyskać. Co do tętna, to koniecznie ogarnij sobie strefy treningowe. Dopóki utrzymujesz swoje tętno poniżej pierwszego progu tlenowego, wysiłek jest dużo mniej wymagający dla układu nerwowego i trudniej się przetrenować. Dodatkowy bonus to zaoszczędzenie siły na najmocniejsze treningi, które to w znacznej mierze są odpowiedzialne za wzrost formy.
  18. @JWO Tak nie powinno się kończyć drogi rowerowej. Zamiast zjazdu na ulicę, pół metra za znakiem czeka na rowerzystę metalowy słupek, a ze ścieżki nie ma jak zjechać na ulicę nie łamiąc prawa i nie skacząc przez krawężnik. Podobny przypadek, nie moje, ukradzione z wykopu:
  19. Można i tak. Żeby było śmieszniej, to zjazd z wiaduktu
  20. Wzrost 180,5cm, noga 86,5 cm - mam rozmiar L modelu 8.0, który ma chyba taką samą geometrię co 7.0. Wcześniej miałem Eskera 2.0 L, który ma taką samą geometrię jak 6.0 i tam też było spoko. Nie wiem jak 7.0, ale 8.0 ma kierownicę giętą do przodu, przez co rower jest dłuższy o ten 1 centymetr. Przy Twoim przekroku, to będzie zdecydowanie sportowa geometria, ale bez tragedii, bo jest tam trochę podkładek. Jeśli masz długie ręce, to nie powinno Ci to przeszkadzać. Co do ceny, to obecnie ciężko znaleźć coś bardziej opłacalnego. A co do Eskera 6.0, o którym piszesz, to tylko na nim raz jeździłeś, czy go miałeś?
  21. SpinOff

    [Gravel] Gravel czy Szosa

    @DokaS A dlaczego MTB idzie w odstawkę? To byłoby fajne uzupełnienie do szosy.
  22. @Sobek82 Zapomniałeś o zatrzymaniu się, zejściu z roweru i przeprowadzeniu go na drugą stronę jezdni. Raz można, ale nie co 300 metrów
  23. Dobrze się tam w Otwocku czujecie? Zdjęcie ze street view, bo nie wyjmowałem telefonu. Ja rozumiem, że może nie być warunków na przejazd rowerowy, ale żeby przy każdej poprzecznej ulicy zrobić taki numer?
  24. @severian Dla mnie optymalna kierowca to 40cm, a te o szerokości 44cm tak chętnie przez producentów wsadzane do graveli są niewygodne. Zmieniłem w swoim 44cm na 42cm bez flary i teraz to zupełnie inny rower.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...