Skocz do zawartości

[bikepacking] Podróże na rowerze


Rekomendowane odpowiedzi

@Mayfly: a cóż to za biedrówkę używasz? Ja ostatnio nabyłem OverBoard Waist Pack po zabawie z jakąś zwykłą torebką z allebay, ale chciałbym spróbować czegoś większego. Jednak ten torbiszon pomimo iż świetny czasami ogranicza.... Inna sprawa że muszę sprawdzić jej pojemność - w opisie piszą 2l ale w adresie strony już jest 3, tak samo jest z większą torbą - odpowiednio: cztery i sześć  :confused:

 

 

POZDRo-:ver

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

A tu jeszcze jeden przykład z letniej wycieczki weekendowej wszystko w biodrówce 8l. W tym namiot jedzenie na 2 dni, kartusz gazowy
 

To jest piękne! Jak człowiek jest w stanie zaspokoić podstawowe potrzeby przez 2-3 dni takim zestawem, to naprawdę może poczuć się wolny. Zdradzisz co to za namiot o takich gabarytach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz co wozisz - będzie łatwiej zweryfikować i doradzić.

Przód 15l.
- za dużo koszulek i gaci (spodenki z pampersem),
- kurtka i spodnie przeciwdeszczowe,
- bluza, wiatrówka, nogawki,
- 2 ręczniki z mikrofibry
- stary kpl bielizny termo do spania
- kosmetyki (jedno mydło do wszystkiego szczoteczka+pasta, najmniejsza jednorazowa golarka,
- apteczka - kilka najważniejszych elementów w woreczku strunowym,
- miska i kubek, pół papieru toaletowego
 
Środek 5l.
- elektryka- powerbank, ładowarki, ogniwa, kable, latarki itp
- serwis - pompka, 1 dętka, łatki, spinka do łańcucha, 1 linka do przerzutek, skuwacz z 3 imbusami, kacza taśma, olej, kawałek sznurka, opaski zaciskowe,
- linka do wiązania rowerów, statyw do smartfona, batony
- woda utleniona,  
 
Tył 30l.
- namiot 2 os. (za to nie wiozę palnika z garnkiem i gazem)
- samopompa (strzeliła sama przy wentylu darując kilka nocy przy 8 st. na glebie. Teraz mam matę Thermarest zlite, powietrze nie zejdzie, ale gdzie ja to włożę nie mam pojęcia)
- śpiwór (letni, nieduży),
- buty - nikt o tym nie pisze, jedynie o klapkach. Ja wożę na sobie lekkie sandały turystyczne  oraz dodatkowo adidasy na zimno i mokro.
 
I tyle. Jeszcze biodrówka 1,5l. na dokumenty, smartfon, kasę i podręczne drobiazgi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie napisałeś ile tych koszulek i gaci... czuję tu zagęszczenie problemu. Jeśli masz osobno ciuchy do spania dwa podkoszulki to jest optimum (jeden schnie, w drugim jeździsz)
Gacie nieprzemakalne tylko na naprawdę pewne deszczowe wyjazdy, pomyśl o szybkoschnących 3/4, ważny jest grzbiet.
Golarkę odłóż. Daj pożyć skórze spokojnie te kilka dni (to nie dla wagi, to dla psychiki :) )
Ręcznik ONE!

Z matami mamy ten sam problem -spanie na flaku (bo na ogół w nocy jak już wiesz że strzeliła to się nie chce łatać). Proponowałbym zdecydowanie zamienić miejscami biwak i odzież. Z racji maty szczególnie - będzie dużo łatwiej ustawić ją równolegle do kierownicy. Nie wiem jaki namiot ale może stelaż pod ramę? (naprawdę fajne miejsce na podpięcie czegoś)

Ta linka do rowerów duża? I potrzebna? (wiem, zaskakujące pytanie).

Jeśli jeździsz w sandałach (a jak z łażeniem po górach?) to nie dziwię się butom ale swoje to na pewno waży. Jak jest mokro wszystko Ci przemoknie, czy sandały czy buty (bardzo dawno temu objechaliśmy w 32 dni Eu w samych sandałach, jak było zimno ubieraliśmy skarpety "na Janusza", jak lało... to lało :) )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-180251-0-78874300-1489048196_thumb.jpg

a cóż to za biedrówkę używasz?

 

Nie używam, to był zestaw testowy (początkowo miała to być wycieczka piesza), a biodrówka to jakaś reklamówka norweskiego banku.

 

Zdradzisz co to za namiot o takich gabarytach?

 

To chińska produkcja np. https://pl.aliexpress.com/item/3F-UL-GEAR-650g-Oudoor-Ultralight-Camping-Tent-3-Season-1-Single-Person-Professional-15D-Nylon/32695338570.html?spm=2114.010208.3.10.keOIqP&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_5_10065_10068_433_10136_10137_10138_10060_10062_10056_10055_10054_302_301_10059_10099_10103_10102_10096_10052_10053_10050_10107_10051_10106_10084_10083_10080_10082_10081_10110_10111_10112_10113_10114_10078_10079_10073_10070_10122_10123_10126_10124,searchweb201603_9,afswitch_1,ppcSwitch_5,single_sort_0_default&btsid=56738683-d082-460e-8eaa-2659cf263589&algo_expid=6d57ce7f-dc9b-443a-b574-37bfc90619d6-1&algo_pvid=6d57ce7f-dc9b-443a-b574-37bfc90619d6

Cena poniżej 100 $ 

tutaj w akcji:

post-180251-0-78874300-1489048196_thumb.jpg

 

Masa: 600g sam namiot z linkami, 150g szpilki i tylny krótki maszt(w komplecie), 175g (maszt własnej produkcji), 130g dodatkowa podłoga(nie używam)

Oczywiście ma trochę wad: brak masztu (ale to również zaleta, bo możemy oszczędzić na masie używając kijów trekkingowych lub wiosła), część szwów-połączenie przedsionka z częscią sypialną nie jest podklejona, zamek nie ma zabezpieczenia przeciwdeszczowego. Jest to namiot 1,5 warstwy, przedsionek od częsci sypialnej oddzielony jest moskitierą, ale w samej sypialni nie ma tropiku, więc istnieje obawa, że dotykając ścianki zmoczymy śpiwór, chociąż co jest zaskakujące nie zaobserwowałem skraplania się pary wodnej w części sypialnej, natomiast w przedsionku już tak.

Stosunkowo dużo miejsca zarówno w sypialni, jak i przedsionku.

Co do wodoszczelności to jeszcze nie miałem okazji przetestować go przy porządnej ulewie, ale polewając go konewką nie było oznak przeciekania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CHmmm ten namiot chyba raczej warto mieć na wyprawy jako ostatnia deska ratunku :(  Jednak nie widzę go jako trwały dzieńpodniu namiot w deszczowe wakacje gdy całą noc na zmianę siąpi pada i leje...   Testuj testuj i pisz, bo naprawadę ciekawa koncepcja i waga... Chcę się mylić :)

 

Moje namioty, te stare chińskie srebrne klasyki zawsze trochę ciekną jak jest naprawdę mokro, dwójka bez tropiku jednak zbiera na podłodze kałużę, podobnie jak te dwójki z dkeatlonu

trójka iglo na kwadracie, najczęściej ścieka po wewnetrznej pseudo bawełnianej ścianie nie kapiąc na śpiocha... ale tylko jak solidnie leje, Czasem jakaś kropla w nos, ale nie kałuża... tylko ten namiot ma prawie 20 lat, (  nie ciągłego użycia :) )

Edytowane przez itr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie zostanie przetestowany na Grenlandii. Sprawdze, napisze. Dlaczego jako ostatnia deska ratunku? I  tak moim zdaniem lepsza opcja, przy podobnej masie i objętości, niż płachty biwakowe, tarpy, czy hamaki. Nie musisz szukać drzew (vs hamak), zabezpiecza przed wiatrem z każdej strony (vs tarp) jest miejsce na bagaż i gotowanie(vs płachta biwakowa). Materiał to silnylon. Popatrz z czego są robione namioty np. MSR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekkość budzi zawsze pesymizm, ale trzymam kciuki bo sam chciałbym mieć taki, testuj i pisz... U  mnie na 2017 pojawił się nowy namiot niby lekki ale chyba bez szału, taki odchudzony podłogą, ze 2 kilo waży .... też mi się wydaje że byle rżysko przebije mi podłogę i tyle będzie z tego zabawy,  komary prawdopodobnie, a już skorupion na pewno się moze przekuć, nie mówiąc o złej żmiji.... Jak ryczy niedźwiedź to sam otwieram suwaki żeby przynajmniej namiot nie ucierpiał...nawet czasem wystawiam nogę jak nie mam kanapek, że by zjadł fast food może korpusu mi nie ruszy...

 

:) :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

co jest zaskakujące nie zaobserwowałem skraplania się pary wodnej w części sypialnej, natomiast w przedsionku już tak.
 

 

Parowanie gleby zdaje się daje taki efekt. 

Z czego robiłeś maszt?

 

Taki namiot 1,5 warstwowy wydaje się być fajnym kompromisem między tradycyjnym 2-warstwowym a tarpem czy taki A-kształtnym które są bardzo lekkie i teoretycznie można by rozstawić na odwróconym rowerze. 

Próbowałem rozstawiać FAROE OUT na moim rowerze i nie gra to zbyt dobrze - rower jest za niski. I tak do tego trzeba wozić jakąś "podłogę" pod samopompę. 

Teraz Chińczycy mają dużo fajnie wyglądających rozwiązań - oczywiście zerżniętych z zachodnich projektów (robionych w Chinach). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

i przy okazji albo porysować ramę, a jeśli nawet nie to nadal można mieć mnóstwo ostrych elementów o które łatwo pokiereszować sobie ręce lub nogi

 

robiąc to umiejętnie i stosując koszulki termokurczliwe nic złego się nie stanie a mocowanie jest bardzo solidne. To sprawdzony sposób.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i przy okazji albo porysować ramę, a jeśli nawet nie to nadal można mieć mnóstwo ostrych elementów o które łatwo pokiereszować sobie ręce lub nogi

 

Ależ my jesteśmy przyzwyczajenie do związań najbardziej badziewnych a jak się poszuka to można znaleźć naprawdę wysoko kulturalne i dobrej jakości :D

 

S-2(1).jpg

gbs-tech24.pl_.png

0_upload_bf8a0e22dd.jpg

1385631504_DSC03495.JPGTo jest ciekawe jak sie chce coś śrubkami do rurki kręcić.

 

Oczywiście odrobina starej dętki pod każdą opaskę nie zaszkodzi.

A taki koszyk na dobrą sprawę i zwykłymi zipami (trytki) można przymocować

 

Jeszcze jak ktoś lubi rzeźbić zipami :D   Oczywiście nie z taką śrubą a odpowiednią i z drugiej strony nakrętka i już mamy roziwązanie prawie jak to z pytania  :D

0_0_productGfx_7d8d66df6245760e5762f38eb

Edytowane przez KrisK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby uzupełnić listę możliwych rozwiązań, dorzucę jeszcze adapter SKS Anywhere (tu: w zestawie z koszykiem). Wygląda na szpej, który łatwo da się zamocować gdziekolwiek za pomocą cybantów lub "trytek", jeżeli komuś paski rzepu dostarczone przez producenta wydadzą się niegodne zaufania. Swoją drogą - bardzo to podobne do ostatniej pozycji, jaką zaproponował KrisK.

Edytowane przez jendrzych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście i taki cybant obudowany plastikiem jest dostępny w topiku fajna jest jego obrotność, można  w pionie i w poziomie :) i myślałem nad innymi zastosowaniami

 

uchwyt-na-koszyk-topeak-cagemount.jpg

 

NIE KUPUJEMY natomiast gumowego uchwytu Dekathlon, gdyż to "bidon wyrzucony w błoto", czyli do lekkiego ciulania po asfalcie...


Metalowe rozwiązania wydają się mniej rozwiązłe od plastików, i szansa, że kilogram bidonu miotany wibracją nie wyłamie się wraz koszykiem i z wcześniej zatopioną w plastiku nakrętką koszyk mocującą...

Edytowane przez itr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedzieć, plany konstrukcje zakupy i koncepcje teraz :)

 

tymczasem znalazłem przy poszukiwaniu sztycy 24 mm

 

https://www.bike24.com/1.php?content=8;product=17213;menu=1000,5,128,68

 

http://www.holmescycling.com/product/bikase-handlebar-seat-post-bottle-cage-bracket-202782-1.htm

 

na koniec całe zestawienie triatlonistów

http://nordicgroup.us/cageboss/

 

Edytowane przez itr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta linka do rowerów duża? I potrzebna? (wiem, zaskakujące pytanie).

Nieduża i potrzebna :)

 

Dzięki anarchy za cenne uwagi. Podobnie i mi wychodzi z przemyśleń, popróbuję w tym sezonie :)

 

Mam jeszcze 2 pytania (do wszystkich):

- w jakich butach jeździcie (zakładam, że minimalistycznie w 1 parze) ?

- jak często udaje Wam się nie śmierdzieć w drodze powrotnej w pociągu, samolocie itp. nie mając nienaruszalnego, czystego i suchego kompletu bielizny na powrót ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...