Skocz do zawartości

[Długość łańcucha] rower się blokuję


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Gdzieś około kilka miesięcy temu zakupiłem rower używany Limber x 24.

Parametry roweru:

Przełożenia 3 x 6 18 biegów

liczba ogniw łańcucha 112

Korba wymiary 48 x 38 x 28

wolnobieg 28 x 14

A problem jest następujący.Łańcuch jakby jest żle dopasowany na najmniejszych przełożeniach po prostu wisi, natomiast na największych jest bardzo napięty

Myślałem że po prostu łańcuch jest zużyty ale sprawdziłem go przymiarem do łańcucha i nie jest nawet wyciągnięty o 0,5, mam wrażenie , że poprzedni właściciel go wymienił.

Pedałując jeżdzi się normalnie ,ale na największych zębatkach, pedałując do tyłu ,rower po prostu się zacina. Mam wrażenie ,że jest za mały odstęp pomiędzy wolnobiegiem a przerzutką tylnią.

Dodaję grafikę aby lepiej to pokazać .

1.JPG

2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jest nie tak z przerzutką - górne kółko rzeczywiście mogłoby być ciut dalej od zębatek. Łańcuch jest ok na długość, a nawet mógłby być 2 ogniwa krótszy.

Na pierwszym zdjęciu z tyłu przerzutki widać śrubę, która służy do regulacji odległości od zębatek i możesz spróbować ją dokręcić. Nie mniej jednak to co tam masz to jest najtańsza przerzutka i zwyczajnie jest dość badziewna dlatego słabo napina łańcuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn jest śruba H oraz L a ta z tyłu do regulacji kąta nachylenia chyba się nazywa potocznie B

I ta przerzutka ma śrubę B

 

Kupiłem taką samą i wygląda identycznie https://allegro.pl/oferta/tylna-przerzutka-shimano-tourney-rd-tz500-hak-6-rz-11049073893?snapshot=MjAyMS0wOS0yNVQxNjozOTo0Mi4yMDJaO2J1eWVyO2YxN2JiNDk1NmVmZTk5NGY3NjFiOGFjZDBlNmU4NDAxMmJiY2ZmZjYzOWJkNjAwMmJiM2QxMDgzOTQ4MzkwOGY%3D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co nikt tu problemu nie widzi innego niż za długi łańcuch. 

Poczekam jeszcze na wasze sugestie i potem go skrócę .

A jak wyliczyć matematycznie ile dokładnie potrzeba ogniw bo nie mogłem tego na internecie znaleźć.

Coś tam pisali żeby napiąć łańcuch zostawić 2 ogniwa naddatku i potem go skrócić ale jak matematycznie to wyliczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matematycznie to szkoda sobie głowy zawracać, bo musiałbyś dokładnie zmierzyć odległość osi suportu i tylnego koła. Zakładasz na 2 największe zębatki, dodajesz 2 ogniwa zapasu i voila.

Nie mniej jednak ta przerzutka nie ogarnia, bo łańcuch może nie jest idealnie krótki, ale normalny napinacz bez problemu by sobie z tym poradził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wrobleski napisał:

Najpierw o jedno spróbuj żeby się nie okazało, że będzie za krótki.

O jedno to się nie da. Po skróceniu o dwa powinno być trochę lepiej niż obecnie i na oko wózek się nie urwie, to znaczy powinno się dać wrzucić przełożenie 48/28 (choć jeździć tak nie polecam). Teoretycznie RD-TZ500 GS (https://bike.shimano.com/en-US/product/component/tourney-tz500/RD-TZ500-GS.html) ma wystarczającą pojemność do takiego napędu i powinna dawać sobie radę w układzie  48/38/28, 14-28 (pojemność 34 zęby). Rzecz w tym, że te najtańsze przerzutki są po prostu bardzo wiotkie i mają słabe sprężyny (głównie chodzi o tą w wózku) i duże luzy na sworzniach od nowości. Po wrzuceniu na kombinację blat - największa na kasecie wózek wygina się pod kątem i przy kręceniu do tyłu łańcuch może spadać lub zacinać się. Ale do tyłu raczej się nie jeździ i tak mają obecnie nawet drogie napędy 1x11, 1x12. 

Z tych tanich przerzutek Shimano to już lepiej trzeba było brać TY-300. Niewiele droższa, a ma większą pojemność (41 z), duże kółka i nieco sztywniejszy wózek. Zakładałem kiedyś taką znajomemu i moim zdaniem jako nowa działa znośnie, nawet zadziwiająco dobrze. Oczywiście trwałości nie ma co oczekiwać, ale da się jeździć. 

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...