Skocz do zawartości

[Pierwszy full] XC czy Trail


Rekomendowane odpowiedzi

Skoro lubisz kolor biały to może XC900s?

https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-xc-900-s-29-karbonowy/_/R-p-325040

Miałem nawet okazję "spotkać" ten rower w Izerach, na żywo wygląda lepiej niż na zdjęciach. Stosunek cena/jakość jest killer. Tylko trzeba czatować, własciciel z którym rozmawiałem zamówił od razu po mailu z potwierdzeniem dostępności, rowery pojawiają się co jakiś czas na stronie i znikają w kilka godzin. Poczytaj opinie na stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, 3citybike napisał:

Dzięki za Wasze podpowiedzi. Nie sądziłem, ze tak łatwo będzie zawężyć kryteria wyboru. Zatem jesteście jednomyślni ze do TPK tylko XC i skok 100/110 jest wystaczający.

Jak dzwoniłem na infolinie Canyona przekonywali mnie do Neurona. Nie pasował mi bo mam 174 cm, a w ramie S jest koło 27,5. oraz waga 14 kg chyba sporo na podjazdy.

Jesli chodzi o marki to zostaje Canyon i Scott - odrzuciliscie Cannondale, Speca i Treka - cena vs wartość.. Cen nowego Sparka nie ma ale na bazie zeszłorocznych modeli w XT będzie 23-26 tys. 
Zostaje zatem albo rekomendowany przez większość z was Lux Trail CF 6 - 15,5 tys (chyba ta sama rama co LUX tylko większy skok i inny reach) albo Lux CF 8 (Sram X01) karbonowe koło - 19 tys - lubię  na biało malowane rowery :-), albo CF 7 - 17 tys
Inna opcja poszukać poprzedni model Sparka z rabatem.

Zerknąłem na przywołanego Cuba - waga poniżej 11kg, ale nie wyjdzie lepiej cenowo niż Canyon.

Zatem  kilka finalnych pytań.

Czy geometria Lux-a nie jest z kategorii ekstremalnie sportowych i będzie dość komfortowo pojeździć 2h?
Czy karbonowe koła są warte  sporej doplaty.? 
Czy rozważać  model Sparka 2021 czy już tylko 2022? Zakładając rabat wyprzedażowy.
czy jest różnica w geometrii  pomiędzy Spark a Spark  RC - komfort

zapomniałem Was jeszcze zapytać o zdanie nt Ridley Sablo - jest dobrze wyceniony.

Wielkie dzięki.

 

 


 

Jak czytam od początku, to naprawdę najlepsze są porady ludzi nie jeżdżących po TPK ;) .

Ale może z innej strony, nie masz naprawdę nikogo, znajomego, kumpla, ciotkę wujka, kto mógłby Ci pożyczyć jakiś współczesny rower, nie musi być wypasiony, już nawet jakiś XC na większym kole niż 26 a zobaczysz z czym to się je. 

Dużo tam haseł rzucasz, reach, odrzucasz S z rozmiarem 27,5 (który jest logiczny) mała rama z 29" to dopiero wygląda itp... masz w 3mieście kilka dużych sklepów, zadzwoń zapytaj, w DRE wypożyczają Treka, skoro na rower chcesz wydać naprawdę kupę siana, to może warto. Wysepka, Giant, Żuchliński z Gdyni, Rowerowy w Tczewie, kiedyś chłopaki z Matarni robili dni testowe Focus-a w TPK, na pewno znajdzie się gdzieś możliwość wypożyczenia... ba nawet Decathlon rowery wypożycza. 

Chcesz spróbować prawdziwą trailówke Ibis oferuje za 200zł wypożyczenie i kurierem Ci przywożą rower do testów... 14kg za ciężki, wjedź i się przekonaj sam, ja sam po sobie wiem, że przesiadłem się z 11kg HT na 14kg traila i sam byłem w szoku, że to jednak podjeżdża, może i się więcej umęczysz, ale co na singlu w dół to banan na twarzy, gdzie w XC wszędzie strach, że OTB strzelisz.  O karbonowe koła pytasz... spoko, to są oczywiście Twoje $$$, ale zaryzykuje stwierdzenie, że przesiadka z 26" na rower za 15-20k nie będzie się dużo różniła niż przesiadka na HT za 5-6, na obu przeżyjesz lekko szokujące doznania, zaczynając od pozycji, rozstawu kół szerokości kierownicy, właściwości jezdnych, kończąc na kosztach serwisu np. amortyzatora i dampera ;) 

Sam doradzałem Ci Lux Traila i w sumie fajny rower na papierze, ale to jest taka nowość, mało kto (opłaceni dziennikarze) na tym jeździł, w tabelce rower idealny na TPK... ale to tylko przypuszczenia. Mam nieodparte wrażenie, że kupisz rower, którego właściwości nie wykorzystasz nawet w 30% ... nie ważne czy XC czy Trail lub enduro 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, DarekH napisał:

Tylko carbonu nawinęli żeby schować damper, ze teraz trzeba zapłacić ;) 

No właśnie ! Nie lepiej trzymać tego dampera na wierzchu, było by taniej ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś do dziś "mordował" 26er to jest pytanie zasadne co chce radykalnie zmienić kupując tego fulla. Bo jak styl jazdy będzie zbliżony to szkoda w ogóle grzebać w temacie super hiper konstrukcji z dokładną analizą cyferek. Posądzam a nawet pewny jestem, że skala trudności w tym TPK to poza oczywistością czyli umiejętności kwestia głownie prędkości i to czy chce się coś polatać czy nie. Będąc ambitnym, mając coś takiego pod nosem raczej poszedł bym w trailówkę. Jak ma to być po prostu zwykła do bólu jazda po lesie to niech będzie full xc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież w pierwszym poście stało

"Tylko trasy leśne - wzgórza morenowe wokół Trójmiasta, ścieżki szutrowe, ścieżki leśne z korzeniami, droga asfaltowa to dojazdy do lasu. Nie skaczę, ale teren jest urozmaicony, sporo górek, podjazdów i zjazdów. Jeżdżę około 2h, bardzo sporadycznie dłuższe wycieczki. Nie ścigam się w maratonach. "

Po co doradzać rower trailowy w takim razie? Współczesne rowery do XC mają mega duże możliwości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę odnosił się do całości dyskusji, ale:

- też mam 174cm wzrostu

- też jeżdżę po TPK

- mam ścieżkowego fulla 130/120 na kole 27,5

- mam hardtaila xc 100mm na kole 29

- mogę udostępnić sprzęt na spróbowanie

- mam swoje przemyślenia na temat optymalnego sprzętu na TPK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dla Ciebie M. Canyon ma idiotyczne te tabelki. Ja przy 177 calkiem dobrze czułem się na L

Zależy jaki model, bo jak patrzeć na geo to Lux Trail, to reach i długość "rurek" M-ka LuxT ma więcej mm niż Neuron w L-ce takie czasy ...  progresywne ;) 

jest nisko, długo, płasko, podsiodłówka krótksza i stroma pod dłuższy dropper... Neuron już trochę latek ma, co nie świadczy o tym, że to zły rower wręcz przeciwnie, uważam że to bardzo fajna maszyna, tylko Lux T podążył za trendem w tej kategorii i tak jak pisałem, ma papiery na bdb/genialny rower 

 

7 minut temu, Tyfon79 napisał:

Nie bym się czepiał ale szpece od wciskania, powoli tak "pokręcają" te Downcountry, że za chwilę taki zwykły Giant Trance zostanie fullem xc i problemy znikną:P 

Ale Trance to rewelacyjny rower... śmieją się niektórzy, że to taki passat wśród rowerów, a ja uważam, że zarówno wersja 27,5 czy 29 jest rewelacyjnym rowerkiem.  BTW przecież to super uczucie wydać wirtualnie cudze $$$ ;) 

9 minut temu, KSikorski napisał:

Nie będę odnosił się do całości dyskusji, ale:

- też mam 174cm wzrostu

- też jeżdżę po TPK

- mam ścieżkowego fulla 130/120 na kole 27,5

- mam hardtaila xc 100mm na kole 29

- mogę udostępnić sprzęt na spróbowanie

- mam swoje przemyślenia na temat optymalnego sprzętu na TPK

To szybkie pytanie/odpowiedź -> który byś zostawił, gdybyś musiał wybrać ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos 3 komentarzy 

1) warto być ambitnym - i kupić trail. Mam 50 lat nie będę skakał i fruwał, rower jest dla mnie fajna alternatywa dla innych dyscyplin, sposobem na trzymanie formy (dlatego nie kupuje elektryka), choć stabilność zjazdów jest ważna po ostatnim upadku na single track, 

2) nie wykorzystam 30 % możliwości roweru który kupię - nie napinam się aby kupić drogi rower, stad pytam Was a nie doradców w sklepie - jeżeli bazowy LUX jest ok na Nx super, być może na moje potrzeby będzie ok. Hierarchia przerzutek to dla mnie teoria. Zwracam uwagę ze doradca z Canyona uważa ze na TPK tylko neuron.

3) testowanie: rowerów nie ma, nikt poza Specem i to w górach nie robi testów, poza tym co testować jak sklepy puste, zniechęca mnie odsyłanie rowerów do Canyona i zabawa z przesyłka wielkogabarytowa. Nie znam ludzi którzy jeżdżą Luxem

Teraz opcja to wybrać rower i czekać aż się pojawi, mam czym jeździć, daje radę moj XTC 🙂

juz wystarczająco sporo czasu poświęciłem aby oprzeć się argumentom za kupieniem TYLKO elektryka 🙂

I byłbym wdzięczny Wam za odpowiedzi na kilka pytań które zadałem 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje odpowiedzi jako osoby po 40-tce, jeżdżącej po TPK, nie startującej w zawodach jednak ambitnie walczącej na segmentach stravy, rower aktualnie HT prawie 14kg, którym to jeździłem także po single trackach w górach, również poszukuącejgo FS, a jedyną styczność z FS miałem testując dookoła sklepów rózne marki oraz trochę w górach ale tam bardziej enduro.

Czy geometria Lux-a nie jest z kategorii ekstremalnie sportowych i będzie dość komfortowo pojeździć 2h?

Nikt ci poprawnie nie doradzi a jedynie prawidłowy bikefitting pomoże ustawić rower. Jak aktualnie dużo jeździsz na rowerze i nie masz jakiś specyficznych kontuzji  to przy prawidłowo ustawoinym rowerze 2 godzinki w lesie spokojnie dasz radę czy to na ekstremalnei sportowym czy bardziej trailu.

Czy karbonowe koła są warte  sporej doplaty.? 

Jak dla ciebie i mnie to nie. Poczytaj o plusach i minusach. Zyskasz na wadze ale też działają zero jedynkowo. Aluminium w się zegnie a carbon pęknie i koniec jazdy. Zastanów się ile razy wymieniałeś koło w rowerze lub centrowałeś i sam sobie odpowiedz na to pytanie. dobre koła aluminiowe np. newman, w jakości nie odstępują carbonowym.

Czy rozważać  model Sparka 2021 czy już tylko 2022? Zakładając rabat wyprzedażowy.

Oczywiście, że warto rozważać modele 2021. Zależy jaka wagę przywiązujesz to naklejek, nowości itp. 

Czy jest różnica w geometrii  pomiędzy Spark a Spark  RC - komfort

Też się nad tym zastanawiałem ale przeczytaj odpowiedź nr.1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neuron np. CF 8, piękna maszyna. Na pewno bardziej komfortowy od wczesniej wymienianych, wyposażenie super. Waga tyle co mój HT teraz czyli da rade podjechać praktcznie wszędzie, zależy jaką masz siłę i kondycję. Odrzuciłem go właśnie ze względu na wagę bo chciałbym mieć coś lżejszego. Pomyślałem sobie, że wydam prawie 20kzl a na podjazdach nie zyskam nawet sekundy :), troche lipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neuron nie jest do jońca trailem. To taki napakowany, świetnie zestrojony rower XC+ z czterozawiasowym zawieszeniem. Ma normalnej długości korby, nieprzesadzone obniżenie swietnego, wkręcanego suportu. Do tego porządnie zabezpieczone łożyska. Tu sprzedawca może mieć rację. On wogóle nie buja na podjazdach czy asfalcie. 

Moim zdaniem - jeżeli sie ktoś nie ściga to Neuron CF8 jest wspaniałym rowerem. No i zaleta - można się bujnąć nad Mozelę, napić wina (akurat mają winobranie) i przetestować każdego Canyona dobierając rozmiar. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, 3citybike napisał:

Czy karbonowe koła są warte  sporej doplaty.? 
Czy rozważać  model Sparka 2021 czy już tylko 2022? Zakładając rabat wyprzedażowy.
czy jest różnica w geometrii  pomiędzy Spark a Spark  RC - komfort

Karbonowe koła są przeważnie sztywniejsze od aluminiowych. Dla normalnych ludzi nie zawsze to zaleta, bo po prostu bardziej przenoszą nierówności i wibracje. Da się znaleźć opinie, że ktoś tam czuje się pewniej, albo wręcz jest szybszy na aluminiowych obręczach. Nie ścigasz się, nie masz specyficznych wymagań, szkoda kasy. 

Może być ciężko znaleźć jeszcze Sparka 2021 w pasującej wersji, rozmiarze i z rabatem, ale pomarzyć można ;) W każdym razie nowy model poszedł w kierunku większego skoku i bardziej terenowej geometrii, więc Spark 2021 to niemal jak Spark RC 2022, a Spark 2022 to już nawet sam producent wrzucił do kategorii "Trail". 

Między Sparkiem a Sparkiem RC są pojedyncze centymetry różnicy, dla jednego dużo dla innego mało. Ale poza tym dostajesz też bardziej terenowy zestaw jako całość, dropper, agresywniejsze opony, krótszy mostek, szersza kierownica, płaski kąt główki, większy skok zawieszenia, aluminiowy wahacz. Rower więcej waży ale też zniesie więcej. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, 3citybike napisał:

1) warto być ambitnym - i kupić trail. Mam 50 lat nie będę skakał i fruwał, rower jest dla mnie fajna alternatywa dla innych dyscyplin, sposobem na trzymanie formy (dlatego nie kupuje elektryka), choć stabilność zjazdów jest ważna po ostatnim upadku na single track, 

Zwracam uwagę ze doradca z Canyona uważa ze na TPK tylko neuron.

To nie jest to co ci się wydaje. Przesiadasz się z jakby nie było zabytku na nowoczesny fajny rower. Ambicja to tutaj wypadkowa możliwości tego typu rowerów. Gdybyś chciał poskakać to bym ci enduro polecił bo spokojnie jest taki rower gdzie wykorzystać. Moim zdaniem gość z Canyona dobrze dobrał ci rower. Ta marka ma wręcz genialny moim zdaniem poziom "szczebli" współczesnego MTB. Nie wiem czemu się boisz lekkiej trailówki typu zwykły Trance czy Orbea Occam czy nawet ten Neuron? Jak już masz tyle kasy dać na rower i ma być coś z xc to niech będzie typu takiego Synonima TR NS'a. W ogóle do mnie ten Lux nie przemawia jako całość z zawiasem włącznie. A już na pewno ze 100 mm skoku. Chcesz być testerem czegoś takiego i jeszcze przy marce wysyłkowej? 

Co do komfortu i takich tam. Mi się w takim terenie na ciężkim przecież Reignie lepiej jedzie pod górę niż na starym 26er. Staroć o wiele częściej odrywa mi przednie koło niż to co mam z kątem na główce 65*. Zrezygnowałem tylko dlatego, że mam blisko siebie takie TPK ale  w miniaturce czyli kręcę jak pies za ogonem i wieje taką nudą, że stało się to nie znośne. Trzeba było utrudnić sobie życie i czymś sztywnym i z małym skokiem. 

Plastikowe kola? Mim zdaniem to top przerostu formy nad treścią. Wolę 100x jakiś fabryczny set DT typu nawet 1900 niż plastiki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jezdziłeś na plastikowych kołach? Wrażenia są mega, mniej więcej takie że rower chce sam wyjechać spod tyłka podczas przyśpieszania -> tak dobrze energia pedałowania idzie w przyśpieszanie.

Macie prawo do swojego zdania, że "fnowoczesny full do xc sie nie nadaje". Z całą pewnością też znajdzie sie masa osób które na takich rowerach z powodzeniem i szybciej jeżdżą po TPK. Tak samo jest w innych miejscach, na wspomnianej wcześniej Srebrnej Górze można spotkać i endurowców ubranych jak na wojnę(w końcu to głównie endurowa miejscówka) oraz ludzi na rowerach typowo do XC. Różnica zazwyczaj jest taka, że dla większości ludzi na cięższych rowerach ulubionym przełożeniem na podjazdach jest... 2gi bieg na pace tarpana. W dół zaś specjalnie różnic nie widać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KSikorski

Dokładnie, jak wymieniłem koła z fabrycznych na XR391 to Trance 29 zmienił się tylko na +, pomijając już aspekt samej wagi (komplet 0,9kg lżejszy), to jednak DHF/DHR II to jednak gruba przesada. Spotkałem kilku użytkowników Trance na płn i większość jednak zmieniła opony na coś bardziej nizinnego :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...