Skocz do zawartości

[przepisy] kolejny martwy wymysł ?


Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

Podobno planują zmiany w przepisach dotyczących poruszania się rowerem po chodniku ( hulajnogi też są uwzględnione ) :
https://bezprawnik.pl/ograniczenie-predkosci-dla-rowerow/

Niby można się po tym uśmiechnąć z politowaniem, ale czy na pewno jest do tego powód ?

PS
Ciekawe, że mając dziecko w foteliku, lub w przyczepce, trzeba jechać jezdnią :whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Imo życie/zdrowie jest ważniejsze od przepisu, i jak mogę to jadę chodnikiem( zazwyczaj na drodze jest ruch, a na chodniku nikogo- wszyscy szczęśliwi, tylko urzędnik krzywo patrzy). Przepis z serii mandaty podczas "covid" dla samotnego rowerzysty/biegacza.

Jak dojdzie do tego, to kierowcy aut się wnerwią- nie ma jak wyprzedzić bezpiecznie w takich warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oby to był martwy przepis, a nie kolejny etap szukania na siłę pieniędzy przez rząd, aby było z czego opłacić m.in. podwyżki pensji miłościwie nam panujących
tak przy okazji, orientuje się ktoś jaka jest dokładność pomiaru suszarek policyjnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie :). Suszarki policyjne mają dokładność wynikającą z dokumentacji legalizacyjnej konkretnego urządzenia. Mogą mieć np. podane warunki pomiaru zależne od temperatury i wilgotności oraz (uwaga!) od prędkości minimalnej lub mierzonej (np inny zakres błędu do 100km/h). O ile pamiętam to nie nadają się do pomiarów rowerów ze względu na brak dokładności w "dolnym zakresie prędkości". Będąc w Szwajcarii nawet podpytywałem jak oni mierzą w strefach 20 (ze Smarta for2 ;). Podobno mają specjalne "suszarki". Tak mi mówił (tambylec). O ile mnie pamięć nie myli to zakres pomiarowy używanych w RP radarów zaczyna się od 20-30km/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że tak jak poprzednio ten zapis zostanie równo zjechany przy konsultacjach społecznych (o ile ustawa idzie normalną drogą).

Ograniczenie do 8km/h jest z kilku względów bzdurne:
- prawdopodobnie brak możliwości wyegzekwowania, bo nie ma jak wiarygodnie zmierzyć takiej prędkości rowerzysty (dokładność urządzenia, piesi na chodniku, bliskość budynków itp.)
- jest to mała prędkość, nie każdy potrafi tak wolno jechać
- bez licznika bardzo ciężko wyczuć czy to jeszcze poniżej 8, czy już powyżej
- strefy zamieszkania, strefy mieszanego ruchu itp. gdzie piesi poruszają się razem z innymi uczestnikami ruchu, w większości przypadków są to strefy z ograniczeniem do 20km/h
- w Sopocie na nadmorskiej trasie jest ograniczenie do 10km/h, z tego co wiem nikt tego nie kontroluje, jest to martwe ograniczenie, nieliczne osoby przestrzegają limitu i tylko dlatego, że po prostu jadą tempem spacerowym
- to będzie martwy przepis, bo i obecnie praktycznie nie ma żadnych kontroli zachowania rowerzystów na chodnikach, czasem jedynie przy okazji akcji "bezpieczny rowerzysta/pieszy" robią łapanki w miejscach gdzie łatwo nabić statystyki, a nie gdzie jest faktyczny problem

Jedyny plus takiego ograniczenia, to może kilka osób jeżdżących komunikacyjnie się zreflektuje i pojedzie jezdnią, bo nie będzie im się chciało wlec po chodniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzięliby się za te mendy, co pasami dla rowerów pod prąd jeżdżą... Nie, nie DDRami - pasami dla rowerów. Mam u siebie jeden taki ciągnący się kilka kilometrów. Znaki pionowe tylko w jedną stronę, poziome również, przepisy mówią jasno jak ma się odbywać ruch w takim miejscu - kij tam! Biere Halyne i dzieciaki i jadziem cało szerokościo pod prunt, bo co nam jakieś pedały w lajkrze będą mówić, że nie można! Co z tego, że co chwilę ktoś musi uciekać na jezdnię, bo jaśnie państwo przecież nie zjadą... 

A to z chodnikami i ograniczeniem do 8 km/h to śmiech na sali. Chociaż z drugiej strony dziadki obładowane torbami jak juczne osły potrafią jechać 1,5 km/h, więc to chyba wykonalne. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 19.08.2020 o 11:44, kipcior napisał:

A po chodnikach będą jeździć nieoznakowane patrole na rowerach z licznikiem i kamerą?

Na razie mogłyby pojeździć i łapac zarówno rowerzystów jak i pieszych łamiacych przepisy. Korzyść podwójna - eliminacja zagrożenia i kasa dla budżetu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...