Skocz do zawartości

[zakupy cz5] co kupiłeś ostatnio z części rowerowych


Rekomendowane odpowiedzi

@TheJW Ja mówię o konkretnych modelach i wszyscy wiedzą że shimano dba wyłącznie o łańcuchy na pudełkach których se napisało "dura ace" albo "xt"... reszta to syf... KMC w seriach X robi porządną robotę... ale różnice są... a Witek pytał w kontekście używanych przez siebie łańcuchów... używałem identycznych KMC - używam łańcuchów 701 i 901 i są zarówno trwalsze jak i kulturalniejsze w pracy. Jak ową kulturę dostrzec... jak Ci ktoś obok Ciebie piłuje na dobrym cichym trenażerze jeden i drugi łańcuch to zrozumiesz. A i owszem kmc produkuje dla Shimano - tyle że wyłącznie niskie modele które cieszą się opinia hmmm.... gównianej gumy? Sobie pod swoją marką też robi gówniane łańcuchy "Z" którymi raczej bym się nie chwalił.

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wkg napisał:

...

To Ty masz odwrotnie niż wszyscy :D

10700 na jednym łańcuchu i historia 3 kaset. Esker przyszedł z fabryki ze 105tką 11-34 i takim samym łańcuchem. Odsłużył ze 3 tysiaki i poszedł do wymiany, bo wstępie miał iść w tryb rotacyjny i przy okazji korba i przerzutka "migrowały" na ultegrę wiec stary został zdjęty. Rower biegał wtedy trochę więcej w terenie. Po jakimś czasie razem z kółkami dedykowanymi na szosę do kompletu dołączyła kaseta ultegry 11-30. A że i kilka miesięcy potem pojawił się w rodzinie trenażer ze 105-tką  to i jednocześnie łańcuch zaczął sobie pracować na 3 kasecie. Pewnie łańcuch zmieniłbym szybciej, ale dysponowałem takim wspaniałym przyrządem Bike Hand, który na 0,75 nie wpada do dziś, mimo, że tam jest już w okolicach 0,8.
Rekordzistę zmieniłem na kolejną ultegrę i ta wygląda po przejechaniu 4 tysiaków ma 0,64:

przymiar_esker4k.jpg.7517ee3ab2642fccee00d95a69751224.jpg

A teraz kwestia, po co przymiar i czemu tak drogi. Dorzuciłem w tym roku do stajni rasową maszynkę XC na napędzie 1x12 jako rowerek do jesienno - zimowo - wiosennego uganiania się w terenie. Oparte to cudo jest o SRAM NX.  Po przejechaniu 630 km łańcuch jest wyciągnięty na 0,64, czyli identycznie jak ultegra po 4 tysiakach. Swoją drogą musiałem sobie narysować pomocniczy wykres do zliczani klików z tego przymiaru, ale fajnie znać wartości wtedy każdej z 7 pozycji miedzy 0.5 a 0,75 .

pomiar_nx.jpg.3da1d66f389793e1df69205b5f301d6e.jpg

Czemu jest to istotne? Ano kaseta Srama NX 11-50 to 350 złociszy i jak się pociągnie na łańcuchu tyle, że będzie miał powyżej 0,7 i sporo jeździmy na kilku niższych trybach, a nie całej kasecie, to (jak wynika z info od ludzi, którym się tak zdarzyło) z dużą dozą prawdopodobieństwa nowego już nie przyjmie i czeka nas ekstra wydatek. Oczywiście można jeździć na starym łańcuchu do zgonu tyle, że wtedy poleci i przód, a i można co 700 zmienić na kolejny.
Dużo lepiej sprawują się łańcuchy X01. Po 147 km brak jakichkolwiek śladów zużycia - porównałem z odcinkiem, o który skracałem i oba mają 0,36. Jedyna ich wada jest taka, że już na jesieni był to wydatek rzędu 185 zł. Jeszcze kilka dni temu 195 a nowe dostawy już 209 złociszy.
Przy czym NX jest jeszcze w miarę tani w eksploatacji, bo już np kaseta GX 10-50 to 750 złotych. Wyżej to już ogólnie kosmos.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Zigfir napisał:

10700 na jednym łańcuchu i historia 3 kaset.....

Nieźle :)

Ja sobie oczywiście żartowałem ze swoim wspaniałym b-toolem :) Żaden on wspaniały. 

Tyle, że nawet kaseta za 1000 jeżdżona na 4 łańcuchy - pierwsze zmiany po 500, kolejne po 1000 pożyje tak samo długo bez zmierzenia łańcucha. Mierzę tak sobie żeby zobaczyć kiedy trzeba będzie wyskoczyć na nowy komplet.

 

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HG701, niższych ani wyższych chyba nie miałem. KMC oczywiście X11. Shimano pracuje moooże troszkę ciszej niż X11-EL, a może to po prostu kwestia tego, że nowy Shimano zastąpił KMC z przebiegiem 750 km. Musiałbym porównać po takim samym przebiegu. :) W MTB 11-rzędowym miałem chyba jeden Shimano, potem jeździłem na KMC. W MTB teraz tylko na KMC, bo SRAMowskie drogie, a Shimano z Eaglem nie będzie dobrze gadać.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wkg napisał:

Tyle, że nawet kaseta za 1000 jeżdżona na 4 łańcuchy - pierwsze zmiany po 500, kolejne po 1000 pożyje tak samo długo bez zmierzenia łańcucha. Mierzę tak sobie żeby zobaczyć kiedy trzeba będzie wyskoczyć na nowy komplet.

Co prawda to fakt. Na 3 będę zmieniał raczej tylko w MTB. W rowerach rodziny raczej nie monitoruję km zbyt dokładnie i trochę za dużo by było tych łańcuchów ;-). Ale też chcę sprawdzić, jak się będą zachowywać różne łańcuchy i tu taki przymiar jak znalazł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owinąć jest łatwo. Owinąć dobrze, już wcale nie :D Ale poszedłeś dobrą drogą. Lepiej nauczyć się samemu używając taniej, niż oddać do serwisu, zapłacić całkiem sporo i dostać coś co wcale nie musi się podobać.

Ja kupiłem kilka najtańszych i kręciłem, dopóki nie doszedłem do "własnego" sposobu owijania. Od tego momentu idzie to gładko, a efekt jest powtarzalny. Cały czas się motam tylko z równym zakończeniem, ale jakoś się udaje.

Przedostatni zakup: Opony Continental Contact Speed 42c zwijane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.01.2021 o 17:05, Zigfir napisał:

 

Czemu jest to istotne? Ano kaseta Srama NX 11-50 to 350 złociszy i jak się pociągnie na łańcuchu tyle, że będzie miał powyżej 0,7 i sporo jeździmy na kilku niższych trybach, a nie całej kasecie, to (jak wynika z info od ludzi, którym się tak zdarzyło) z dużą dozą prawdopodobieństwa nowego już nie przyjmie i czeka nas ekstra wydatek. Oczywiście można jeździć na starym łańcuchu do zgonu tyle, że wtedy poleci i przód, a i można co 700 zmienić na kolejny.
Dużo lepiej sprawują się łańcuchy X01. Po 147 km brak jakichkolwiek śladów zużycia - porównałem z odcinkiem, o który skracałem i oba mają 0,36. Jedyna ich wada jest taka, że już na jesieni był to wydatek rzędu 185 zł. Jeszcze kilka dni temu 195 a nowe dostawy już 209 złociszy.
Przy czym NX jest jeszcze w miarę tani w eksploatacji, bo już np kaseta GX 10-50 to 750 złotych. Wyżej to już ogólnie kosmos.

 

 

Własnie mnie dopadł ten problem, Kaseta GX juz nie przyjmuje nowego łancucha, zajade na starym w trpa, nowa prawie 700 pln, zastanawiam sie nad zmianennikiem Sunrace lub zmiane bebenka XD na Shimano i kupowac kasety w ludzkich pieniądzach.

 

moje zakupy:

Chwyty rowerowe T-ONE Dot T-GP40 
Hamulce tarczowe Shimano Deore BR-M6100 komplet 
Kierownica XLC HB-M11 Pro Riser Bar 31,8/680mm czarna  

czeka mnie jeszcze kaseta - Sram Eagle i łąńcuchy - bo drogie tototo
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten przymiar to znowu taki średnio logiczny, przecież on nadal rozpycha rolki i w pomiarze nie pokazuje prawdy. Jego profesjonalizm kończy się na zastosowanych materiałach.

Co do łańcuchów 11-sp to mnie żywo temat interesował i interesuje nadal, u mnie niestety nadal trwa test. Obecnie cisnę na 4x HG701, wcześniej jeździłem na KMC X11.

 

A z zakupów to nic nie kupiłem, ale przeglądam i widzę dramat covidowy na rynku. Moja kaseta M8000 11-42 nie jest w żadnym chyba sklepie dostępna, a na allegro można ją zamówić za... 600pln! Mam nadzieję, że to chwilowa niemoc produkcyjna, bo jak tak dalej pójdzie to będę chyba na acerę migrował :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Saszkiner napisał:

Własnie mnie dopadł ten problem, Kaseta GX juz nie przyjmuje nowego łancucha, zajade na starym w trpa, nowa prawie 700 pln, zastanawiam sie nad zmianennikiem Sunrace lub zmiane bebenka XD na Shimano i kupowac kasety w ludzkich pieniądzach.

 

Ile km Ci wytrzymała?
 

58 minut temu, cervandes napisał:

Ten przymiar to znowu taki średnio logiczny, przecież on nadal rozpycha rolki i w pomiarze nie pokazuje prawdy. Jego profesjonalizm kończy się na zastosowanych materiałach.

Co do łańcuchów 11-sp to mnie żywo temat interesował i interesuje nadal, u mnie niestety nadal trwa test. Obecnie cisnę na 4x HG701, wcześniej jeździłem na KMC X11.

 

Pomijając kwestie, że rozpycha na tyle, na ile mocno dokręcisz kółko to w sumie po co? Łańcuch w trakcie pracy jest naciągnięty i do czasu nadmiernego rozciągnięcia siły rozkładają się względnie równomiernie na złapane zęby. Dopiero jak jest za długi, to od tyłu coraz mniej trzyma, przez co cierpią pierwsze zęby. Wiadomo procentowo kiedy to się dzieje w zależności od konkretnych typów napędu. Tutaj mierzysz jednak kilka ogniw i błąd wynikający z rozpychania będzie dotyczył tylko 1 rolki. Myślę, że jest jednak pomijalny. To, co mi się w nim podoba to, że ma sporo punktów pomiarowych, a nie 4 jak większość wkładanych.

Godzinę temu, cervandes napisał:

Mam nadzieję, że to chwilowa niemoc produkcyjna, bo jak tak dalej pójdzie to będę chyba na acerę migrował :D

Ja też mam taką nadzieję, bo już zaczyna to być lekko wkurzające. Na spodenki po reklamacji w endurze czekam już drugi miesiąc. Brak dostaw. Długie gacie zimowe, które miałem na oku też niedostępne.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...