Skocz do zawartości

[nagrywanie] macie jakies ciekawe kamery sportowe na oku?


Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Malcerz napisał:

I jak widać ma użyteczną stabilizacje.

Czy Wy w końcu ZROZUMIECIE że słowo STABILIZACJA w to zupełnie inna bajka z innej czasoprzestrzeni, niedostępnej w waszych budżetach!?

Oto wiadomośc od człowieka któy zajmuje się fotografią PROFESJONALNIE

" Zapomnij o stabilizacji. Stabilizacje z prawdziwego zdazenia maja aparaty profesjonalne choc czasami zdazaja sie jakies polprofesjonalne. Stabilizacja "prawdziwa" to taka gdzie sensor jest niezalezny i ustawiany za pomoca silniczka. Cala reszta to pic na wode.[...] trzeba byc na tyle rozgranietym ze sam silniczek do aparatow z mechanizmem to koszt okolo 500zl. W tym temacie dalsza dyskusja nie ma sensu "

7950779500_1363646918.jpg.140f2bce9d8ba735ca7a9f6c2f530232.jpg

 

AMEN.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten "profesjonalista" sprawach technicznych to jest cienki. Są dwa (a w zasadzie 3) rodzeje stabilizacji. Najprostszy to stabilizacja cyfrowa. Np matryca ma 12MPix, ale oprogramowanie zbiera dane z mniejszego obszaru np z 8Mpix i na podstawie detekcji ruchu elementów obrazu przesuwa obszar tak by utrzymać stabilność ujęcia, a potem skaluje do rozdzielczości docelowej. Daje przyzwoity efekt gdy jest dobre światło i krótki czas przesłony. Taką stabilizacja ma HTC Re, efekt pracy widać na filmie. Tam gdzie obraz z JS4000 skacze jak głupi na Re jest niemal gładko.
Stabilizacja optyczna - to tak o której pisze "profesjonalista" dzieje sie na etapie soczewki, która ma pewien zakres ruchu i porusza się tak by uzyskać stabilne ujęcie. 
Stabilizacja cyfrowa jest możliwa do użycia tylko przy filmie. Optyczną i cyfrową można łączyć dla uzyskania lepszego efektu.
Jest jeszcze odmiana stabilizacji cyfrowej z użyciem żyroskopu. Już nie programowo odczytywany jest ruch na ujęciu z uwzględnieniem danych z żyroskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że mówisz o kimś gdy nie ma tej osoby na forum. No i dobrze że doczytałes i cytujesz fachowe wypowiedzi z innych forów. Zawsze to lepiej mieć cudze zdanie i poprawiać byle wydać się mądrzejszym.

Tu chodzi chłopie o zasadę. Jeśli coś jest pro to Janusz uważa że to nieprawda i uważa że doczytał jakby w branży pracował i ceny i rynek znał. Januszem na forum. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałeś film z poprzedniej strony? Uważasz że stabilizacja cyfrowa z RE nie działa? Nie widzisz różnicy?
Zasada jest taka: albo coś działa albo nie. A w jaki sposób uzyskano efekt to nie istotone.
Poszukam dla ciebie nagrania z Samsunga S9 ze stabilizacją optyczną+cyfrową.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Malcerz napisał:

Poszukam dla ciebie nagrania z Samsunga S9 ze stabilizacją optyczną+cyfrową.

Nie ośmieszaj się dalej. Napisałem, ze słowo "stabilizacja" używasz w języku marketingowym. Ile razy miałeś w ręku sprzęt za kilka tysięcy, że porównujesz go do - skądinąd - dobrych urządzeń za kilka stówek. 

10 godzin temu, Malcerz napisał:

Ten "profesjonalista" sprawach technicznych to jest cienki.

Pewnie dlatego prowadzi własną firmę w tej branży w Hiszpanii.

10 godzin temu, Malcerz napisał:

Np matryca ma 12MPix, ale oprogramowanie zbiera dane z mniejszego obszaru np z 8Mpix i na podstawie detekcji ruchu elementów obrazu przesuwa obszar tak by utrzymać stabilność ujęcia, a potem skaluje do rozdzielczości docelowej.

Jak coś cytujesz to podaj źródła.

10 godzin temu, Malcerz napisał:

Taką stabilizacja ma HTC Re, efekt pracy widać na filmie.

 

16 godzin temu, whiteindian napisał:

Stabilizacje z prawdziwego zdazenia maja aparaty profesjonalne choc czasami zdazaja sie jakies polprofesjonalne.

OK. Z tymi "aparatami" to duży skrót myślowy. Niemniej tu jest mowa coś a'la stabilizacja, a nie senso stricto. Co nie zmienia faktu, że na pewno jedne kamerki lepiej a inne gorzej rozwiązują te kłopoty. Lecz znowu - słowo jest tu nagminnie używane w złym kontekście, ale wszyscy wiedzą o co chodzi.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że prowadzi firmę nie znaczy że zna się na sprawach technicznych. Produkuje może kamery do montażu na rowerze? Nie sądzę.
Niczego nie cytowałem opisywałem technologię własnymi słowami "z głowy".
Profesjonalne aparaty ze stabilizacją mają ją nastawioną na zdjęcia z "ręki" gdzie nie występuje takie przeciążenia jak przy jadzie rowerem.
Tu masz film z S9 w uchwycie przy kierownicy. Przy zwykłym nagrywaniu filmów z "ręki" optyczna+cyfrowa stabilizacja działa znakomicie. Idąc lub nawet biegnąć obraz jest _prawie_ jak z steadicam. Na rowerze jest dramat

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz ten "klej" w obrazie, to się domyśl co chcesz uzyskać jaki jest cel tego pisania.

I pogratulować, że S9 kupuje się po to aby używac go na rowerze, tu mowa tylko o kamerkach na rower.... :wallbash:

Kamera na rower to kamera która pokaże rejestrację auta. Kamera jest dla rowerzysty, a nie rowerzysta dla kamery.

Teraz, Malcerz napisał:

To że prowadzi firmę nie znaczy że zna się na sprawach technicznych.

Akurat się zna.

Teraz, Malcerz napisał:

Produkuje może kamery do montażu na rowerze? Nie sądzę.

Ty produkujesz kamery do montażu na rowerze? Nie sądzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzętu foto przerobiłem całkiem sporo, ale nie profesjonalnie. Mam i sprzęty, gdzie stabilizowana jest matryca i trochę sprzętu Fujifilm, gdzie stabilizacja odbywa się przez ruch soczewek. W temacie stabilizacji matrycy to wygląda tak, że ona się sprawdza przy krótkich ogniskowych, przy dłuższych lepsze efekty daje stabilizacja optyczna (dlatego ptasiarze używają sprzętów ze stabilizacją optyczną), najlepsze efekty są wtedy, kiedy da się połączyć oba sposoby, ale to jest dostępne tylko u Panasonica i Sony (do Pentaxa są dostępne obiektywy Sigma ze stabilizacją optyczną, ale i tak działa tylko ta w korpusie).

P.S. Sprawdziłem ceny HTC Re, w dniu premiery kosztowały 215$, teraz da się jeszcze kupić nówki sztuki za 124$ (w międzyczasie była wyprzedaż za 50$), ale z przesyłką i ewentualnymi innymi kosztami to ja wybieram GoPro Silver.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Malcerz napisał:

krótki czas przesłony

Przysłona nie ma czasu. Jeżeli już to czas otwarcia migawki.

Odnośnie stabilizacji, to nie ważne jaka cyfrowa/programowa zostanie użyta, czy z czujnikiem przyśpieszeń czy bez, liczy się użyty algorytm, a te w tanich konstrukcjach są po prostu słabe. Bawiłem się też trochę stabilizacją przy pomocy ffmpeg, trochę poprawia sytuację ale dochodzą zniekształcenia obrazu (czasem widać taką formę stabilizacji na filmikach z YT).
Moja SJ8 Pro niby miała czujnik, niby stabilizowała ale bardzo nieudolnie. Aż chciało by się mieć surowe nagranie z całej matrycy i wektory przyspieszeń, żeby sobie potem na komputerze przeliczyć. Moim zdaniem algorytm w tej kamerce zbyt bezpośrednio brał dane z czujnika i je stosował, po dodaniu bufora i analizie ruchu (np. pochylenie w skręcie) efekt byłby zdecydowanie lepszy, tak żeby niwelować chwilowe przyśpieszenia.

Jeżeli ktoś szuka taniej kamerki ze stabilizacją, to niech zbiera na konstrukcje typu GoPro, gdzie to po prostu działa.

Inne moje doświadczenia, to montaż na kierownicy jest trudnym zadaniem dla kamerek, bo masa wibracji się przenosi. Dźwięk to totalna porażka i jedynie zewnętrzny mikrofon może uratuje sytuację.

Teraz, wojtasin napisał:

najlepsze efekty są wtedy, kiedy da się połączyć oba sposoby, ale to jest dostępne tylko u Panasonica

Czuję się lekko wywołany do tablicy.
Działa i nie działa. Nie robiłem jakichś dokładnych testów i nie wgłębiałem się w techniczne aspekty ile można zwiększyć czas względem zasady 1/ogniskowa. Opieram się tylko na doświadczeniach jakie zdjęcia mi wyszły, a jakie nie.
- jakiś drapieżny ptak na ziemi łapany na szybko, ogniskowa w okolicach 200mm (efektywnie 400mm), czasy rzędu 1/160s, sporo poruszonych lub nietrafionych z ostrością
- nocne zdjęcie kota na balkonie budynku obok, ogniskowa +/- 100mm (efektywnie 200mm), czas rzędu 1/4s, kilka zdjęć wyszło tylko minimalnie poruszonych, aż się zdziwiłem
- filmowanie startujących i lądujących samolotów, ogniskowa 100-200mm (efektywnie 200-400mm), widać bujanie, przy podążaniu za samolotem obraz się "klei", czuć walkę stabilizacji z poruszającym się aparatem (mam możliwość wyłączenia stabilizacji w poziomie ale nie zawsze o tym pamiętam)
Robione dwoma różnymi obiektywami ale to chyba nie miejsce na wgłębianie się w ich charakterystyki.

Koniec końców stabilnej ręki nic nie zastąpi, zasada 1/ogniskowa nadal jest podstawą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wojtasin napisał:

teraz da się jeszcze kupić nówki sztuki za 124$ (w międzyczasie była wyprzedaż za 50$), ale z przesyłką i ewentualnymi innymi kosztami to ja wybieram GoPro Silver.

Podasz link? Bo ja potrafię znaleźć tylko używki na amarykańskim amazonie z drogą wysyłką do polski. Nowej dawno nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wojtasin napisał:

Mogę mieć na kilka dni kamerkę Seabird (ponoć by Xiaomi :D). Wrzucić jakiś film z tego?

 

W dniu 23.08.2020 o 10:32, whiteindian napisał:

Kamera na rower to kamera która pokaże rejestrację auta.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo po pierwsze - łatwo kontrolować ustawienie kamerki (kąt pochylenia), po drugie kąt nagrywania w poziomie jest stały . Głową niestety się rusza (w prawo, w lewo, góra ,dół , na drodze, na skrzyżowaniach itp). Ja nagrywam sobie trasy wakacyjne, czasem lokalne które wrzucam na platformę treningową (zsynchronizowane z gpsem). W zimie mogę sobie poćwiczyć na trenażerze prawie jak w realu.

Nie ma najmniejszego problemu z montażem kamerki na kierownicy  - pod warunkiem że użyjesz w miarę nowego modelu GoPro 7,8. Stabilizacja jest genialna. 

Tu nagranie z GoPro 8 ze standardową  stabilizacją (nie najwyższą) .

Sekcja Video, od 7.50 minuty przejazd po kamienistej drodze (bitrate i  FPS oczywiście ścięte bo pliki wychodzą gigantyczne).

https://my.rouvy.com/virtual-routes/detail/54038

5.30  - przejazd pod kamiennym wiaduktem :

https://my.rouvy.com/virtual-routes/detail/54334 

Edytowane przez dfq
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, R10 napisał:

Głowa zapewnia naturalną stabilizację, przynajmniej w jakimś zakresie.

W minimalnym stopniu i raczej drobne nierówności. Kiedyś przetestowałem SJ8 na kasku i było gorzej niż tak jak mam standardowo na plecaku.
To że normalnie nie widzimy tych wszystkich wstrząsów, to zasługa naszego mózgu, który stabilizuje obraz. Na większych wertepach głowa się poddaje przeciążeniom, dodatkowo kask nie jest zupełnie sztywno połączony z głową, więc dodaje swoje ruchy.

3 godziny temu, dfq napisał:

Głową niestety się rusza (w prawo, w lewo, góra ,dół , na drodze, na skrzyżowaniach itp)

To akurat w mieście może być zaletą, bo łatwo się obejrzeć za samochodem i złapać tablice.

Dla mnie główną przeszkodą jest niewygoda (dodatkowe kilkaset gram na głowie) oraz ryzyko zahaczenia kamerką o niskie gałęzie.

10 godzin temu, Malcerz napisał:

Kupiłem na Zapłać Później GoPro Hero4 Black Adventure 4K. Zobacze jak sobie radzi dużo droższy sprzęt.

Jeżeli chcesz porównywać stabilizację, to chyba nie ma sensu, bo ta kamerka zdaje się, że jej nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://actioncamguides.com/types-of-stabilization-in-action-cameras/ "Also, something to note about built-in stabilization is that there is a limit to how much it can stabilise because it is all built in the camera itself. " Tyle o "stabilizacji" w kamerkach SPORTOWYCH (!).

Ale ta dyskusja jest bez sensu. Jakby nagrywanie było sztuką dla sztuki, a gdzie przyjemność z jazdy? Nie mam pojęcia co chcecie osiągnąć, ale chyba chodzi o jakieś efekty z filmów sci-fi.

 

 

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

5 godzin temu, dfq napisał:

Głową niestety się rusza.

No ale kierownicą też się rusza, i to nie zawsze w kierunku, w którym chciałbyś patrzeć.

A co myślicie o kamerkach patrzących do tyłu?
Do nagrywania ruchu na drodze i/lub np. jadącej za nami rodzinki?

Edytowane przez R10
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Up, filmowanie do tyłu moim zdaniem fajnie wychodzi. Niedawno kupiłem sobie GoPro Hero 8 + mocowanie na kierownicę i pod siodło. 
Będąc w Górach Świętokrzyskich nagrałem dwa filmy, w których jest kilka kadrów właśnie spod siodła:
 

 

Tylko w terenie trzeba zadbać o sensowną obudowę, spod tylnego koła jednak leci cała masa różnych rzeczy prosto w kamerę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...