Skocz do zawartości

[Ochrona klienta] UOKiK: 2,5 mln zł kary dla Meridy


Rekomendowane odpowiedzi

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył karę w wysokości prawie 2,5 mln zł na spółkę Merida, która przez 6 lat zabraniała swoim dystrybutorom sprzedaży rowerów przez internet.

Więcej do poczytania tutaj: https://www.rp.pl/konsumenci/art38155911-uokik-2-5-mln-zl-kary-za-uniemozliwienie-handlu-rowerami-w-sieci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowanie rowerów przez internet to samo zło . Mądra Merida .

No dobra , świadomy, doświadczony rowerzysta który wie czego potrzebuje może kupić przez neta ale jak czytam że ludzie kupują tak swój pierwszy ,,poważny " rower ....

Edytowane przez WaGiant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem swój pierwszy "poważny " rower przez neta i daleko mi było do świadomego rowerzysty ;) . Zaryzykowałem strzeliłem i trafiłem za 1 razem, bo wiedziałem jakie prawo mi przysługuje. 

Po prostu, każdy kupujący przez neta może oddać towar w ciągu 14 albo 30 ( tyle ma Canyon ) dni bez podawania przyczyny i chyba głównie o to jest to halo. Że nagle byłyby zwroty bo komuś jednak rower nie przypasował albo się jednak nie spodobał, bo nie zawsze przymiarka na miejscu, czy rundka po parkingu załatwia sprawę, nie wspominając już o dostępności modelu jaki nas interesuje ;) .

Ale racja z tym że wszyscy powinni dostać kary, a nie tylko Merida. 

Edytowane przez Mandoleran
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, RabbitHood napisał:

Dziwna kara. Dlaczego producent nie miałby wybierać sposobu dystrybucji swoich produktów? (i nie jestem jakimś przesadnym wolnorynkowcem)

No właśnie nie może, a dokładnie nie może dyktować pośrednikom (niezależnym podmiotom) jak i za ile mają sprzedawać, ani wymuszać jakichś sztucznych blokad regionalnych. Gdyby to wszystko były ich własne salony i sieć dystrybucji, to inna sprawa.

Oczywiście inni producenci też tak robią po cichu, ale widać na Meridę mieli solidne dowody, to i dowalili karę, by innych też trochę postraszyć.

Edytowane przez some1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, RabbitHood napisał:

Dziwna kara. Dlaczego producent nie miałby wybierać sposobu dystrybucji swoich produktów? (i nie jestem jakimś przesadnym wolnorynkowcem)

Bo to już nie są jego produkty, gdy sprzeda je dystrybutorowi. Dystrybutor powinien decydować jak i za ile chce sprzedawać.

@Tyfon79 niekoniecznie. Może zysk do podziału będzie mniejszy. Póki co klienci pokrywali koszty ograniczania konkurencji. Kara ma spowodować, że następni będą kupowali na bardziej konkurencyjnym rynku = taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osoby martwiące się, że tylko Merida dostała gonga spieszę uspokoić, UOKiK chyba ciągle prowadzi postępowania przeciwko innym:

Cytat

W kolejnych trzech postępowaniach przyglądamy się  praktykom spółek: Trek Bicycle Corporation, Cossack i Aspire Sports (m.in. rowery marki Cannondale) – informuje UOKiK.

https://www.dziennikprawny.pl/pl/a/biznes-rowerowy-pod-lupa-uokiku

Artykuł z 2019, ale te postępowania w UOKiK to zdaje się lubią trwać ładnych parę lat:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...