Skocz do zawartości

[Android] Najlepsza apka na rower ? mapy, nawigacje itp


Rekomendowane odpowiedzi

Ilość ścieżek zależy od ilości ścieżek i od społeczności, która je dodaje/utrzymuje w tej aplikacji. Z oficjalnych ścieżek jest chyba wszystko, a nieoficjalne to już mocno zależą od ludzi. Nie sądzę, żeby to jednak poszło w dobrą stronę, bo od zeszłego roku Trailforks jest płatny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ich stronie internatowej po wybraniu zakładki rejon Polska i ustawieniu kursora na trails pokazuje 5001 ścieżek.

W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym jest 577 ścieżek wiec na pewno nie tylko góry.

Co do reszty kraju to warto być aktywnym i dodawać wartościowe szlaki.

Jest to prosta procedura polegająca na wycięciu kawałka zapisanego np w Stravie śladu trasy.

Edytowane przez slw_gd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że wg jakiejś aplikacji z A do B można przejechać na skróty przez las wcale nie musi być prawdą.

Kilka razy boleśnie się o tym przekonałem. Np. drogi leśne mogą istnieć ale są zdewastowane przez ciężki sprzęt przy wycince.

Dla kogoś na rowerze MTB to może być atrakcja ale dla sakwiarza - niekoniecznie.

Druga sprawa - cześć leśnych dróg to zarośnięte do pasa i porzucone drogi tymczasowe, które były przejezdne 3 lata temu, pod wycinkę a teraz sobie zarastają.

Pogoda. Błoto albo przeciwnie - susza, która zmienia względnie utwardzony trakt w ... plażę.

Podsumowując - kreska na mapie czasami może zmylić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam Trailforks i Bikemap (iOS). Na tej ostatniej przejechałem wczoraj trasę w górach świętokrzyskich. Jak powyżej - były odcinki, gdzie ledwie był ślad ścieżki, były ze dwa miejsca, gdzie autor pobłądził i powstały ślepe wypustki. Raz nas trasa wyprowadziła w świeżo zasiane pole i trzeba było obejść. Ale było pięknie. Samego programu nie polecam. Nie używa wbudowanego kompasu i bez drugiej mapy często bym nie wiedział, w która stronę jechać, choć, bo widać szlak do przodu, ale ginie przejechany i trudno określić dalszy przebieg na rozstajach (miałem ciemno ustawiony ekran). Poza tym w zapisie jest przesadzony przyrost wysokości. Natomiast lubię program Mapa Turystyczna choć to tylko oficjalne szlaki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.06.2021 o 18:29, spidelli napisał:

To, że wg jakiejś aplikacji z A do B można przejechać na skróty przez las wcale nie musi być prawdą.

Kilka razy boleśnie się o tym przekonałem.

No risk, no fun! :) I chyba nie da się inaczej w nie asfaltowym życiu. Wiele razy ciąłem przez chaszcze, bo ścieżka się skończyła a wracać za daleko. Trza wtedy siły i modlitwy o to by kleszcze nas omijały! :)

A używam Locusa pro z Osmandem i UMP, dla mojej okolicy nie znalazłem nic dokładniejszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pietern
Prawda, to kominek i szklaneczka zmieniają frustrację z trasy w romantyczną przygodę ;)

Ja już nabrałem tego dystansu po wyprawie i wcale nie żałuję, że trasa okazała się miejscami nieprzewidywalna ;)

Wtedy, na miejscu czasami była złość, czasami zawód :)

Ważne, żeby mieć alternatywę, np. ja ratowałem się Osmandem na telefonie jak moja kreska z eTtexa okazywała się ponurym żartem :)

Muszę też pochwalić kupiony specjalne na rower drugi telefon - ja kupiłem kilkuletniego Samsunga. Sprawdził się jako telefon, mapnik, karta płatnicza i aparat.

I oczywiście wypadł mi na beton ale ucierpiało tylko szkiełko ochronne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po niezbyt dobrych doświadczeniach z komórką w roli nawigacji - aplikacja Komoot - sięgnąłem po eTrex 32 x.

W telefonie niestety problemem była bateria i średnia widoczność ekranu w okienku torebki ale to niekoniecznie wina telefonu.

eTrex to zero stresu o baterię, dobra widoczność w słońcu ale faktycznie maly ekran. No i ta energooszczędność Garmina wynika z wolnego procesora.

Generalnie jak zawiódł mnie mój gpx w eTrex (np. piach albo zarośnięta leśna droga) ratowałem się Osmandem w telefonie.

Nie powiem, żebym był zachwycony Garminem. Raczej... rozczarowany. Ale mimo wszystko to wg mnie lepsze dla mnie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Widzę, że znalazłem klub użytkowników map cz. :)

Chciałbym zatem poprosić o poradę.

Używam tej apki od roku i uważam, że wyznacza najlepsze trasy na rower szosowy. Te - na górski - też mi odpowiadają, bo... nie mam MTB :) . Za to mój retro single speed całkiem nieźle sobie na nich radzi :)

Problem zaczyna się gdy chcę skorzystać z nawigacji. Zauważyłem, że doprowadza mnie do celu dokładnie w wyznaczonym (przez siebie) czasie, czyli w tempie 15 km/h. Jeśli jadę szybciej - obwozi mnie po okolicy jak dobry taksówkarz ;) .

Czasem udaje mi się ją przechytrzyć. Wpisuję trasę na samochód i wtedy prowadzi prosto do celu :) .

Czasem jednak trasa samochodowa zupełnie nie pokrywa się z rowerową. Ekspresówki itp., a edycja przez dodawanie punktów pośrednich okazuje się nieskuteczna.

A jak Wy radzicie sobie z tą czeską nawigacją?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.06.2021 o 18:39, Safar napisał:

Przejechałem całą wanogę gravel, 600km po tracku gpx na apce mapy.cz i jestem naprawdę zadowolony.

Gratuluję i zazdroszczę ! Fajnie tą trasę wyznaczyli ? Które odcinki są najfajniejsze (poza Ustka-Rowy) ?

Przy okazji pytanie o mapy.cz - czy w tej aplikacji można nagrywać ślad i widac go na bieżąco ? Pytam, bo używam KaMap i on niestety na moim smartfonie usypia przy wyłączonym ekranie i nie nagrywa śladu :(

Zdradzisz w jakim czasie zrobiłeś tą trasę ?

 

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wkg

Pomyśl nad rozdzieleniem funkcji nawigowania od zapisu śladu + ew. jakieś parametry typu puls, czujniki kadencji. Zwłaszcza, że uprawiasz inne sporty - sprawę załatwi jakiś porządny Garmin albo Polar :) Garmina proponuję z obowiązku, bo mam pecha do tej firmy, natomiast polecam Vantage V albo Grit X od Finów.

Owszem, można kupić jakiegoś Edge na wypasie ale na narty albo w góry nie zabierzesz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, wkg napisał:

Pytam, bo używam KaMap i on niestety na moim smartfonie usypia przy wyłączonym ekranie i nie nagrywa śladu

Przynajmniej w locusie jest taka opcja "uruchom jako usługa".

Wtedy aplikacja nigdy się nie wyłącza. Nawet jak się wyjmie z telefonu baterię i włoży znowu to po ponownym uruchomieniu nie gubi nagranego śladu.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, spidelli napisał:

Pomyśl nad rozdzieleniem funkcji nawigowania od zapisu śladu + ew. jakieś parametry typu puls, czujniki kadencji. Zwłaszcza, że uprawiasz inne sporty - sprawę załatwi jakiś porządny Garmin albo Polar :) Garmina proponuję z obowiązku, bo mam pecha do tej firmy, natomiast polecam Vantage V albo Grit X od Finów.

Owszem, można kupić jakiegoś Edge na wypasie ale na narty albo w góry nie zabierzesz

Ja to mam rozdzielone, jeżdżę z Edge 530. KaMap ma jednak znacznie lepsze z mojego ptu widzenia mapy - są tam szlaki turystyczne PTTK, schrony i podobne.

Co więcej - Na narty w góry  zabieram Garmina :D Ale on wtedy wariuje zupełnie - pokazuje znacznie mniejszą odległość gdy się wolno przemieszczam. A jak już mam w smartfonie coś do nawigowania to chcę by nagrywał ślad. Prosty przykład - nie wiem w którą ścieżkę skręcić. W KaMapie wiem gdzie jestem ale nie widzę którędy jechałem więc dalej nie wiem gdzie skręcić :)

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...