Skocz do zawartości

[Android] Najlepsza apka na rower ? mapy, nawigacje itp


Rekomendowane odpowiedzi

Tak jest tego dużo. Dużo za dużo. Testowałem w tamtyk roku wiele. Mam swoje przemyslenia. Leiej jedna apka niż 10 bo się gryza ; - [/ - )

 

Jeśli mielibyście podać 1 , max 2 apke z ktorej korzystacie to co by to bylo i dlaczeo ?

1 Co do nawigacji ?

2 Co do mapy?

3 Co do śledzenia trasy ?

4 Coś extra ?

 

zróbmy jakies zestawienie bo zastanawiam się co wybrać.

Moje krytera. Najlepiej open source (w stylu mapy offline na karcie SD)

najlepiej szybkie i proste bez miliona bajerów i bez opcji premium

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do nawigacji używałem i dalej w górach czasem używam viewranger  do tego czasem Locus.  W zależności który bardziej mi pasował. A często obu, bo każda ma inną koncepcję na to jak się znaleźć jak się zgubisz. Cudów nie wymyślisz.
Na rower kupiłem garmina i zdecydowanie ma to większy sens niż zabawa z telefonem.  Brutalnie to jak tylko będę mógł sobie na luzie pozwolić to na piesze wycieczki sobie kupie zegarek z mapami.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oruxmaps. Jest darmowe, a mapy offline da się ściągać bezpośrednio z apki z opencyclemap, choć coś kiedyś popsuli i trzeba było jakiś myk zrobić, żeby to działało. Więc kiedyś było prościej, a teraz jest z tym trochę kombinacji.


Można też podpinać mapy wektorowe całego kraju z mapsforge, co wykorzystuje głównie za granicą. Więc jak się zaplątam w jakimś Wiedniu i nicht verstehen to nie trzeba googla odpalać. Ale całkiem niezłą całą mapę Polski też można tak mieć, tylko nie ma na niej wtedy zaznaczonych tras rowerowych.

Do nawigacji ściągam gpx danej trasy zrobionej w brouter.de. Jest śledzenie trasy, a oruxmaps coś tam głosowo marudzi jak się źle pojedzie.

Można się nieco czepiać prostoty obsługi albo raczej jej braku. Rok temu miałem też jakieś babole z przesuwaniem mapy będąc za granicą ale możliwe że jakaś aktualizacja już sobie z tym poradziła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 8.05.2020 o 13:19, kamfan napisał:

Na wszystkie cztery punkty jest tylko jedna dobra odpowiedź... :)

Mapy.cz

 

Używam Osmanda. jednak z ciekawości zainstalowałem tę czeska apke. Bo doczytałem, że posiada funkcję planowania trasy. Jakie wrażenia? Pierwsze: mapa Polski "waży" 1,2 GB (dla porównania Osmanda ok. 600 GB jesli dobrze pamiętam). Drugie: lasy są zaznaczona jasnożółtawym kolorem (???) i nie widzę opcji aby to zmienić. Trzecie: są zaznaczone szlaki :D Musze jeszcze przetestować aplikacje. Na razie wynik szukania w Google https://czasopismo.legeartis.org/2017/10/aplikacja-mapy-cz-test.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Thomlodz napisał:

Pierwsze: mapa Polski "waży" 1,2 GB (dla porównania Osmanda ok. 600 GB jesli dobrze pamiętam)

Akurat formaty wektorowe we wszystkich appkach na androida są takie same, różnice w wielkości map w 90% są spowodowane ich szczegółowością. Zresztą w obecnych czasach to nie jest problem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste i darmowe to oczywiście Mapy.cz. Jednak testowałem równolegle  Locus Pro i OsmAnd i zostałem przy Locus. Wymaga co prawa trochę zabawy z konfiguracją, ale spisuje się najlepiej z tej trójki. Mapy.cz dają radę, ale dla mnie minusem jest brak możliwości eksportu trasy do GPX i usilne trzymanie się "szlaków" rowerowych przez planera tras - na nizinach mimo wyboru profilu MTB, trasa wyznaczana jest w 90% asfaltem.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary OsmAnd 2.1.1 + Navime Sports Tracker (też do robienia śladów .gpx). Nie obciążają systemu, a na rowerze asystent glosowy w OsmAnd robi robotę. Dodatkowo Google Maps Go i Street View okazjonalnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zapisu aktywności Navime. Zaniedbany przez twórcę, ale ma się to podobno zmienić. Bardzo lubię tą aplikację. Do nawigowania/prowadzenia używałem Osmand. Najczęściej wrzucałem wcześniej przygotowaną trasę w gpx. Osmand ma też dokładne mapy i dalej z niego korzystam chociaż już mniej odkąd kupiłem Garmina. Garmin jednak jest zdecydowanie najwygodniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

jako ze mieszkam w centrum polski za wielu znakowanych tras tu nie ma, lasy małe więc ciężko się zgubić ale mam Locusa free i wydaje się spoko do nawigowania po nieznanym terenie. Ostatnio wybrałem się w góry na singletrack w Świeradowie Zdrój i na szybko szukałem czegoś na telefon co by nie błądzić i zastanawiać się czy dobrze jadę i wybór padł na apke trailforks i musze powiedzieć że jestem zachwycony nią. Szlaki były w apce, na kompie na stronce www sobie mozna przejrzeć co nas interesuje ktory szlak, szlaki ładnie opisane oryginalnymi nazwami, pokazuje profil wysokościowy i również naszą pozycje na tym profilu co fajnie widać ile jeszcze podjazdów/zjazdów przed nami. Więc jeśli się wybieramy na trasy które są w trailforks to nie musimy się bawić w pobieranie śladów gps i wrzucania do naszych apek no chyba że ktoś jest bardzo do swojej apki przyzwyczajony ale ja np rzadko korzystam z apek i taki locus jest dla mnie trudny w odnalezieniu sie (bardzo duzo opcji) a w trailforks jakoś łatwo wszystko idzie jak po sznurku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Rafał87 napisał:

Więc jeśli się wybieramy na trasy które są w trailforks to nie musimy się bawić w pobieranie śladów gps i wrzucania do naszych apek

Ale to chyba logiczne, że skoro są w TF to nie trzeba ich pobierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Rafu napisał:

W samym TF też można pobrać region ze ścieżkami, żeby dostęp offline, ale trzeba przekazać jakiś datek na wybraną przez siebie "trailową" organizację.

Przy instalacji apki pytało jaki region polski pobrac, zaznaczyłem PL i Czechy, nie jestem pewien czy korzystało z zapisanych map czy z sieci bo miałem włączoną transmisje danych ale skoro pobierało jakieś regiony to chyba można z nich korzystać offline bez datków.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moje pozytywne wrażenia z nawigacji Mapy.cz. Jestem bardzo mile zaskoczony po pół rocznym szukaniu aplikacji na telefon
coś dla siebie głównie na rower, działa w aucie, pieszo, narty czy woda . Mam telefon Redmi7A, pamięci 32GB, 2 GB Ramu z Android 9 wgrałem w niego mapy.cz
bez żadnych problemów. Dane internetowe potrzebne są tylko do rejestracji, utworzenia konta i instalacji oraz do logowania,
to żaden problem. Mapy są darmowe jak i późniejsze korzystanie z nich, w każdej chwili można dograć jakiś kraj czy rejon.
Tworzenie (planowanie) trasy jest bardzo proste można zapisać w pamięci jako GPX lub KML przesłać dalej lub zapisać do swojej
bazy na innym nośniku. Posiada dużą bazę noclegową, banki hotele i wiele innych przyjemności. Można dodawać zdjęcia z trasy i je
upubliczniać jak i samą trasę również. Nawiguje bardzo precyzyjnie, wskazuje za ile metrów skręcić w prawo czy lewo przed skrętem
podaje komendy o skręcie, na prostej komenda jedź np. 900 metrów prosto. Równolegle z nawigowaniem można włączyć zapis przebytej trasy
czyli śladu, zapisuje przebytą trasę w km, średnią prędkość, czas jazdy - nie dolicza przerw czy postojów, liczy drogę 1 km
w jakim czasie przebyliśmy i wiele innych przydatnych opcji między innymi profil wysokościowy jednym słowem rewelacja.
Nawiguje bez pobierania danych internetowych, które są wyłączone albo braku zasięgu komórkowego z którego i tak nie korzysta widzi jedynie satelity.
Ekran można wyłączyć by zaoszczędzić baterię nawigacja działa w dalszym ciągu, brak wersji polskiej w niczym nie przeszkadza,
po zainstalowaniu polskiej mapy zajmuje 2,4 GB, komendy głosowe są w języku polskim.
Wytyczenie trasy. Bardzo dobrze sobie radzi, trasę można wielokrotnie edytować zmieniać nakazać wytyczyć drogę to wszystko z pozycji telefonu
lub komputera i dokonać zapisu, to wszystko mamy na swoim koncie Mapy.cz. Przestałem korzystać z innych map do wytyczenia trasy przejazdu,
by te wszystkie możliwości wykorzystać musimy poznać jej możliwości, a warto, wówczas możemy docenić możliwości Mapy.cz.
Pobór prądu przy trasie 76,8 km z Vśr. 17,3 km w częściowo trudnym terenie w czasie 4h25 min.  32% zużycia pojemności z 4000 mAh.
Mapy są nadzwyczaj dokładne jak i samo prowadzenie po trasie. Jazda po nieznanej mi trasie wcześniej przygotowaną,
a były to miejsca gdzie odnosiłem wrażenie, że byłem pierwszy w tym roku na tej trasie, który ją przejechał, posiadam zdjęcia jako dokument i zapis trasy w GPX.
Byłem mocno zdziwiony kategorią ścieżek, że są na mapie Mapy.cz. to były zapomniane ścieżki, drogi polne, w które sam wątpiłem jadąc po nich,
to niesamowite. Przejechałem z mapą ponad 400 km po nieznanym ciężkim terenie, kilka przykładów zdjęć i mojego śladu jest niżej.
Moja ocena Mapy.cz w skali 1 - 10 to 10, znanej popularnej mapie dał bym tylko 5 punktów odnosi się to tylko dla roweru, wspomnę  
w aucie również bardzo dobrze sobie radzi czy nawet pieszo. Korzystam tej mapy od 5 tygodni dość intensywnie, i to jest to czego szukałem.
Jestem tylko amatorem jazdy rowerowej i mnie kadencja czy ciśnienie nie interesuje, mój cel to nie zabłądzić, dotrzeć do określonego
celu po wcześniej wytyczonej trasie i to robi bezbłędnie.

Aktivita-03-08-2020-14-15-57.gpx

Aktivita-03-08-2020-14-17-32.gpx

Aktivita-03-08-2020-14-26-30.gpx

Image00001.JPG

Image00002.JPG

Edytowane przez LXTravel
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem dwa identyczne tematy o nawigacjach: powyższy oraz

https://www.forumrowerowe.org/topic/228276-nawigacja-jaka-najlepsza-aplikacja/

Szkoda, że nie połączono ich.

Jako, że również długo szukałem dobrej nawigacji chciałem podzielić się spostrzeżeniami z używania 2 a niedługo 3 produktów.

Co dla mnie najważniejsze działają offline, mapy pobiera się i zapisuje lokalnie.

 

LOCUS:

+ szybsza niż OSMand

+ mnogość ustawień

+ mapy dość przejrzyste

+ bardziej przyjazne i prostsze menu niż OSMand

+ pożyteczna funkcja wyłączania modułu GSM po wygaszeniu ekranu... (zazwyczaj odpalam nawigację raz na jakiś czas, nie potrzebuję jej stale włączonej)

+ precyzyjne małe kroki powiększeń

- zdecydowanie mniejsza ilość pobran w sklepie Google ok 43000

- tylko pierwsza mapa bezpłatna (kolejne za symboliczne kwoty) , darmowa w pełni funkcjonalna, ale warto dopłacić w regularnych promocjach ok 15 pln do wersji PRO (zniknie pasek z reklamami i przybędzie kilka funkcji)

- map nie można wyświetlać na komputerze

- zbyt rzadkie poziomice

 

MAPY.CZ (dopiero co odkryte, nie używałem na wyjeździe ,ale chyba znajdzie się na I miejscu :))

+ największa ilość pobran w sklepie Google ok 120000

+ najszybsze z wymienionych

+ najdokładniejsze poziomice, cieniowanie podobno tylko online

+ bardzo prosty interfejs, ale i znacznie mniej ustawień (może spodobać się tym co nie lubią grzebać w ustawieniach, produkt "niemal gotowy po rozpakowaniu")

+ najbardziej przejrzyste mapy jeśli chodzi o zestawienie kolorów i szczegółów, również pod wzgl planowania dróg samochodowych

+ pod takim samym adresem można wyświetlić mapy w tej samej dokładności na komputerze i zaplanować trasę, tworząc plik *.gpx (można też podlinkowywać trasy bez logowania !)

+ chyba posiada opcję natężenia ruchu

- mapa Polski zajmuje ok  2 GB, no ale wystarczy pobrać raz na kilka miesięcy (zgłosiłem brak dat, które powinny być przy każdej mapie przed pobraniem)

 

OSMand

+ mnogość ustawień

+ dość dokładne mapy z wieloma szczegółami, w mniejszym powiększeniu (jak dla auta) niezbyt czytelne dla mnie

+ całkiem dobra jako nawigacja również do auta

- ilość pobran w sklepie Google ok 82000

- poziomice dodatkowo płatne, kiedyś dało się doinstalować darmo

- mapy darmowe tylko dla 9 pobrań (można to ominąć, choćby po reinstalacji systemu)

- od pewnego czasu nie można pobrać całej Polski, tylko poszczególne województwa

- koszmarnie powolna, nawet w trakcie przesuwania mapy palcem

- dość spory krok pomiędzy kolejnymi powiększeniami.. tak jakby co 15-20 % skali, nie można precyzyjnie ustawić żądanego powiększenia (może da się to zmienić)

- map nie można wyświetlać na komputerze

-----------------

Co do planowania tras na azymut / po krzakach polecam bikemaps.net
Po lewej stronie ekranu jest magnes, który umożliwia przyciąganie do istniejących dróg/ścieżek lub jego wyłączenie.

Screenshot_20200804-161540_Mapy.cz.jpg

Screenshot_20200804-164422_Mapy.cz.jpg

Edytowane przez szybszy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do planowania tras w mapy.cz. Nie widzę opcji planowania według dowolnie wybranych punktów, tak jak np. w Garmin Basecamp. Jest w ogóle jakaś aplikacja do planowania offline na telefonie? Jest też opcja zainstalowania WIne a potem Basecamp, ale to już rzeźbienie :Dhttps://komorkomania.pl/4481,wine-dla-androida-uruchomi-na-smartfonie-aplikacje-z-windowsa-tylko-po-co

5 godzin temu, MaxCava napisał:

link cosik zły.

taki działa https://www.bikemap.net/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://brouter.de/brouter-web

faktycznie SUPER, mnóstwo ustawień, ale nie znalazłem możliwości wyznaczenia dowolnego etapu pomiędzy punktami bez przyciągania do ścieżek, dróg.. dla mnie ta opcja jest bezcenna. Bo jak chcesz na pewnym etapie przejść np przez tory lub potok to musisz tworzyć dwa pliki *.gmx - mapa po prostu wyznaczy trasę uwzględniając najbliższy most / tunel / kładkę a może to być dodatkowe kilkaset km ! Nie wspominając o pieszych czy skiturowych wycieczkach na tzw azymut.

Przepraszam powinno być: bikemap.net - jakiś czas temu w wersji darmowej było ograniczenie w ilości dodanych do konta tras. Nie wiem jak jest aktualnie.

Wg mnie planowanie ma sens wyłącznie z dużym ekranem, gdzie można przeglądać kilka map oraz witryny podróżnicze oraz łatwo dodawać ciekawe punkty itp

W terenie nie za bardzo widzę sens ku temu... oczywiście zawsze można zauważyć coś ciekawego podjechać i wrócić na trasę. Wielokrotnie przekonałem się, że na trasie wybór dalszej drogi pochłania zbyt wiele czasu.

Dajcie znać jak się pojawi promo na Locusa Pro :) dopytam może odpalą jakąś opcję "na wakacje" dla forum.
Dla ok 1 cm większego ekranu i cieniowania wg mnie warto. W wersji darmowej można i polecam wyłączyć dolna i górną belkę, co znacznie zwiększa pole widocznego obrazu mapy. Przybliżenie/oddalenie można uruchomić podwójnym szybkim tapnięciem w ekran jednym/dwoma palcami lub przyciskami głośności :)

Mapę papierową zawsze warto mieć, ale do tego kompas, który wcześniej się opanowało.
Do tego torbę tzw mapnik, bo wtedy mapa żyje dłużej.

OSM jest też wersji płatnej z cieniowaniem za ok 55 pln, ale raczej odejdę od tej aplikacji jako głównej. Powolne działanie zgłaszałem 2 lata temu.. nic nie zmieniono.

Ktoś pisał, że aplikacje gryzą się.. nic podobnego. Często mam włączone 2-3 powyższe w jednym czasie i pokazują lokalizację. Być może problem jest jeśli chodzi o prowadzenie do obranego punktu lub wg trasy i pliku *.gpx

Wrócę z odp co do MAPY.CZ bo zapytałem twórców o kilka kwestii.

Podsumowując wszystkie 3 mapy zasługują na szczególną uwagę, a każdy może wybrać dla siebie mając na względzie potrzebne funkcjonalności.

Aktualizacja cech:

Locus znacznie mniejszym powiększeniu terenu czyli na większym obszarze wyświetla drogi i ścieżki, niż Mapy.cz

Za to ta druga wcześniej podaje nazwy i wysokości szczytów... czyli informuje o profilu terenu ! Ale cieniowanie jest zdecydowanie zbyt delikatne.

Gdyby odpalić cieniowanie  w PRO byłaby chyba przewaga dla Locusa. Porównam jak nabędę PRO :)

Edytowane przez szybszy
aktualizacja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam przykład planu mojej trasy Mapy.cz ponieważ jest możliwość wytyczenia trasy w/g własnego widzi mi się, tym razem trasa dużo łatwiejsza i to ja decyduję o tym którędy mam jechać, oczywiście mogę nakazać mapie by mnie wyręczyła czy pomogła w wytyczeniu trasy. Mogę sobie zmienić trasę nawet w drodze od punktu do punktu jednak tego nie robię gdyż staram się nie zmieniać drogi wcześniej przemyślanej. Ćwiczyłem wcześniej  BRouter.de i z niej pliki GPX nie dają się edytować w Mapy.cz., a może nie wiem jak to zrobić.  Projektowanie drogi nawet w trasie jest banalnie proste z pozycji telefonu tu nie potrzebuję komputera. Można sobie zrobić kilka tras alternatywnych w domu i mieć je pod ręką. Ważne by opanować dobrze co ta mapa może. Trasę planuję wyłącznie w Mapy.cz i dla mnie jest wyśmienita.

1636665402_mapyczprojekt.thumb.JPG.9b7534ad4a090570fa63151a0d8b17e8.JPG

export.gpx

Edytowane przez LXTravel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.08.2020 o 13:05, LXTravel napisał:

Podam przykład planu mojej trasy Mapy.cz ponieważ jest możliwość wytyczenia trasy w/g własnego widzi mi się,

 

A możesz napisać dokładniej jak to się robi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...