Skocz do zawartości

[korba] łańcuch nie nachodzi na blat korby


rozk_rock

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety jestem domorosłym dłubkiem rowerowym i wiem tyle co przeczytam na forum i w internecie dlatego po raz kolejny przychodzę na forum po pomoc. Mam nadzieję, że umieszczam post w odpowiednim dziale, chociaż mam wątpliwość czy nie powinien on trafić do działu ostre koło... Mam stary rower szosowy Steyr Clubman, przerobiony na single speeda. Bardzo go lubię.

Niestety jego słaby stan zmusił mnie do tymczasowej wymiany przedniej korby wraz z suportem. I tutaj pojawiła się dziwna kwestia. Po jej wymianie łańcuch nie chce najść całkowicie na korbę (najlepiej obrazuje to zdjęcie - http://prntscr.com/g08cg3 ). Wygląda to jakby  łańcuch miał za długie ogniwa na korbę. Jednak jak to możliwe? Na poprzedniej korbie obsadzony był idalnie. Wg sprzedawcy korba M-Wave Prowheel ma fabryczny blat pod szeroki łańcuch 1/8 więc powinno wszystko działać. Tylnia zębatka jest dobrze obsadzona a jest pod taki właśnie łańcuch... 

Może ktoś ma jakieś sugestie/pomysły?

 

post-200242-0-74033800-1501016761_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i od nowości, wiem, że ze mną nie zrobił więcej jak 500km.

Pewnie bym zaczął od jego wymiany, jednak zastanawia mnie dlaczego nachodził na poprzednią korbę idealnie..

 

Może jakaś sugestia co do wyboru łańcucha? Chodzi mi konkretna markę/mode.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie bym zaczął od jego wymiany, jednak zastanawia mnie dlaczego nachodził na poprzednią korbę idealnie..

Bo się ze sobą zżyły. :P Łańcuch się rozciągał i wyrabiały się zęby korby, tak samo zębatka z tyłu. Dopasowały się po prostu do siebie (i sytuacji). Więc jeśli wymienisz łańcuch, prawie na 100% będziesz musiał też wymienić zębatkę.

No chyba, że jest to jakiś nietypowy rower z nietypowym łańcuchem, gdzie odległość między parami ogniw jest większa/mniejsza niż cal. :)

 

Tak z ciekawości - możesz wrzucić zdjęcia blatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ten łańcuch wygląda jakby się skurczył.

Szczerze mówiąc jak patrzę na zdjęcie dokładniej, to też mam takie wrażenie.

Może założyłeś go na lewą stronę? Albo tył na przód? ;) Przed wymianą korby był w ciągłej eksploatacji? Nie jest sztywny ani nic takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bo się ze sobą zżyły.

 

To jest argument nie do zbicia. (;

Gdybym o tym wiedział to bym ich nie rozdzielał...

 

Tylnią zębatkę mam w zapasie, także to nie wielki problem.

 

A łańcuch nie jest sztywny, jest założony na dobrą stronę. Był w ciągłej eksploatacji i zanim zmieniłem korbę to na nim jeździłem.

 

 

 

Tak z ciekawości - możesz wrzucić zdjęcia blatu?
 

 

Jak rozumiem chodzi o zdjęcie starego blatu?

Mogę, ale dopiero w czwartek albowiem nie mam teraz do niego dostępu... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg sprzedawcy korba M-Wave Prowheel ma fabryczny blat pod szeroki łańcuch 1/8 więc powinno wszystko działać

Zmierz grubość starej i nowej zębatki. Być może stara była pod wąski łańcuch i taki był założony. Albo zmierz szerokość łańcucha. Szeroki łańcuch powinien mieć wewnętrzną szerokość ok 3,1mm (długość sworzni powyżej 8mm)

Bo jak napisał Witboj, to wygląda na wąski łańcuch założony na szeroką korbę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zmierz grubość starej i nowej zębatki. Być może stara była pod wąski łańcuch i taki był założony. Albo zmierz szerokość łańcucha. Szeroki łańcuch powinien mieć wewnętrzną szerokość ok 3,1mm (długość sworzni powyżej 8mm) Bo jak napisał Witboj, to wygląda na wąski łańcuch założony na szeroką korbę.

 

Zamówiłem już nowy łańcuch jednorzedowy, więc po prostu sprawdze czy on pasuje. W "warsztacie" gdzie stoi rower i tak będe dopiero z nowym łańcuchem.

Dotychczas wykluczałem taką możliwość - jeżeli łańcuch nachodzi na zębatkę to uznałem, że nie może być za wąski na nią.

Jednak jeżeli doświadczeni ludzie mówią, że tak wygląda za wąski łańcuch na szerokim blacie to jestem w stanie w to uwierzyć.

Sprawdzę jutro i dam znać.

 

Dziękuję za błyskawiczną pomoc.

Nie rozumiem czemu wczesniej się nie poradziłem i rower stoi od dwóch tygodni. ):

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wygląda to jakby  łańcuch miał za długie ogniwa na korbę

Szerokie zęby,wąski łańcuch.

Łańcuch nie na nachodzi na zęby do końca, z tego powodu w połowie drogi zęby korby opierają się o rolki. Łańcuch biegnie po większym okręgu stąd wrażenie jakby był za krótki o jedno ogniwo, na końcu znowu nachodzi na zęby częściowo bo różnica długości została częściowo skompensowana.

 

Podobnie jest gdy łańcuch jest rozciągnięty, a korba jest nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Łańcuch nie na nachodzi na zęby do końca, z tego powodu w połowie drogi zęby korby opierają się o rolki.

Nie ma takiej możliwości. Gdyby tak było, to na górze i na dole zębatki opierał by się w identyczny sposób co w połowie czyli na szczytach zebów. Tak nie jest i wyraźnie widać, że w dwóch punktach zęby wchodzą w łańcuch, a w jednym nie i w dodatku są przesunięte, a to świadczy tylko o bardzo dużym wyciągnięciu łańcucha, domniemam, że o ok. 1,5/2cm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w błędzie,ale wojny o czyjś łańcuch prowadzić nie będę.

Gdyby tak było, to na górze i na dole zębatki opierał by się w identyczny sposób

 

Otóż nie, na dole masz dużo mniejsze siły "zabierające łańcuch" niż na górze.

 

M-Wave Prowheel

 

 

Z internetu:

Aluminiowa z grubą aluminiową zębatką. (Pod szeroki łańcuch)

Rozmiar zębatki: 44 lub 46Z, 1/8" (szeroki łańcuch)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Otóż nie, na dole masz dużo mniejsze siły "zabierające łańcuch" niż na górze.

Siły nie mają tu znaczenia, łańcuch powinien wejść w zęby nawet luźno założony. Ale teraz jeszcze raz się przyglądam i chyba faktycznie efekt taki da zbyt wąski łańcuch, który nie wchodzi już na pierwsze zęby, układa się na nich za wysoko, a przez idzie po większym okręgu dając w konsekwencji efekt zbyt krótkiego.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wasze uwagi okazały się jak najbardziej trafne, szeroki łańcuch wydaje się pasować idealnie.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany to mogę w najbliższych dniach zrobić zdjęcia. 

Dziękuję wszystkim bardzo za pomoc i zaangażowanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...