Skocz do zawartości

inforobert

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    857
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez inforobert

  1. Przełożenia do porównania są tutaj https://www.gear-calculator.com/ Tutaj wpisujesz model piasty i masz informacje jaka manetka pasuje i czy to jest top normal czy low normal https://si.shimano.com/pl/ https://productinfo.shimano.com/#/spec https://productinfo.shimano.com/#/com
  2. Najczęściej to luz na pedałach/platformie lub łożyskach suportu. Jeśli są luzy na korbie to wystarczy złapać ręką ramię korby.
  3. Poślij zdjęcia tej piasty wraz z osprzętem. Linka może się blokować.
  4. Twój to jest stary typ przekładni planetarnej nexus. Dodatkowo twój rower jest ciężki więc to potęguje odczucia ciężkości. Rower dla Holendrów, gdzie kraj płaski jak stół. Ja mam nexus 8 SG-8R25 i to jest już wersja premium, mniejsze opory toczenia bo zastosowano łożyska igiełkowe na "planetkach", inny układ przekładni Wtedy jest inna konstrukcja piasty. Hamulec torpedo też stawia opór, nawet jak nie pracuje. Umyj piastę z pozostałości smaru shimano. Potem robisz kąpiel w oleju do skrzyń automatycznych (ATF), wyciągasz i czekasz aż ścieknie olej z piasty (te piasty nie mają uszczelek więc jak olej zostanie to i tak wycieknie), potem aplikujesz smar EP-1 lub EP-0, lub wersje EPX. Olej ma dotrzeć do wszystkich zakamarków piasty, a smar ma zapewnić prawidłową pracę łożysk. Upychanie smaru w dużych ilościach nie ma sensu. Będą opory zwłaszcza że to stara konstrukcja , no i jest wada konstrukcyjna piast nexus i alfine https://si.shimano.com/pl/pdfs/ev/SG-8C20-2397/EV-SG-8C20-2397B.pdf Uszczelniacz nr 26 kręci się razem z obudową piasty, a element nr 42 kreci się tak jak koronka nr 27. Nr 42 to podkładka dla koronki, która ślizga się po uszczelniaczu, jeśli dostanie się tam brud, to stawia to wystarczający opór aby pedały kręciły się razem z kołem. W moim przypadku , w trakcie jazdy to jest niezauważalne, dopiero przy serwisowaniu to widać. Największy opór stawia smar, więc im mniejsza klasa NLGI dla smaru, tym mniejsze opory. Ja mam piastę w rowerze MTB Romet Rambler 1.0 hamulce v-brake i działa to bardzo dobrze od kilku lat. Mimo że mam do dyspozycji jeszcze dwa rowery z klasycznymi przerzutkami, to wolę planetarne rozwiązanie. Najlepszą zaletą piast planetarnych to odporność na brud i błyskawiczna zmiana przełożeń.
  5. Lepszy jest CT-S500, wygniesz go prawie pod max, dodasz jedno ogniwo w łańcuchu i masz bardzo dobrze napięty łańcuch, na żadnych dziurach nie spadnie. Fabryczne rozwiązanie masz lepsze niż ten napinacz
  6. Celuj w Nexus 8 lub Alfine 8. Używane w podobnej cenie można kupić z Alfine 11
  7. W moim Nexus 8 mam z tyłu 19T z przodu 32T, działa bez problemu. 450kg, a jak rozwiązałeś układ hamulcowy?
  8. Jeszcze jest klamkomanetka st-8s20, pasuje do Nexus 8 low normal . Alfinka jest dostępna https://rowerplus.pl/manetki-do-piast-wielobiegowych/944-shimano-sl-s503-manetki-alfine.html https://bikecenter.pl/p101012,shimano-alfine-sl-s503-8s-manetka-tyl-prawa.html
  9. Za to łańcuch zakłada się zdecydowanie łatwiej niż w CT-S500, ale nadaje się tylko do napędów 1 rzędowych
  10. Tu masz porównanie obu napędów. https://www.gear-calculator.com/?GR=SNI7&KB=38&RZ=18&UF=2185&TF=90&SL=3.5&UN=KMH&DV=teeth&GR2=DERS&KB2=24,32,42&RZ2=11,13,15,18,21,24,28,32&UF2=2075 Ja bym poszedł w Nexus/Alfine 8, różnica jest zwłaszcza na miękkim biegu. Koszty zakupu z piastą planetarną są większe, ale nie pier.. się z serwisowaniem napędu, a koszty wymiany łańcucha i koronek są śmiesznie niskie, w porównaniu z napędami z klasycznymi przerzutkami. Rower myję myjką ciśnieniową, wbrew opiniom nie rdzewieje, sam robię przegląd serwisowy, dobry smar w piaście i jedzie bez problemów po mieście, szutrach, błocie.
  11. Sprawdź jakiego masz nexusa 8, są dwie wersje manetek Alfine 8, low normal i top normal
  12. Ja mam Xiaomi Mi Watch, działa bez problemu, dane wysyłają się do Stravy. Generalnie lepsze to niż liczydło na kierownicy. Licznik jest mi nie potrzebny. Do nawigacji mam Locus map classic
  13. Odgrzeję temat. Na filmie dźwięk jest taki sam jak w moim Nexus 8R25 Zastosowanie smaru o niskiej lepkości kinematycznej NLGI-1/0 i oleju ATF może trochę poprawić sytuację, ale po czasie to znowu wróci. Olej wymiesza się z smarem.
  14. Dokładnie. Czy fani jazdy off road samochodami do tego przystosowanymi, narzekają bo im się samochód ubrudził wodą/błotem/gałęziami ?
  15. Osobiście nie testowałem, ale czytałem opinie i potwierdza się zdanie, iż tylko numery biegów będą na opak. Lecz logika mi podpowiada że to nie zadziała. W jedna przerzutka zwalnia naciąg linki, inna zwiększa naciąg linki. Kup taką jaka ma być. Jeśli nie możesz znaleźć, skorzystaj z wyszukiwarki duckduckgo.
  16. Prawda jest taka że są dwie manetki Alfine top i low. Piasta SG-C6011-8R , Shifting structure Low Normal https://productinfo.shimano.com/download?path=pdfs/archive/2016-2017_Specifications_v023_en.pdf https://productinfo.shimano.com/#/spec/URBAN/Internal Geared Hub?q=SG-C6011-8R&header=false&matchmodel=1 Manetka SL-S503 low normal https://productinfo.shimano.com/download?path=pdfs/archive/2016-2017_Line-up_chart_v017_en.pdf Manetka SL-S500 top normal
  17. DI2 to elektroniczna zmiana przełożeń. Droższa wersja. Tańsza wersja działa analogowo , bez prądu, z użyciem manetki alfine/nexus. Manetka Alfine jest bardziej poręczna. Jak masz hamulec rolkowy lub v-brake to zastosuj nexus, jak chcesz mieć hamulec tarczowy to pozostaje tylko Alfine 8 lub 11.
  18. Dokładnie, na stronie nexusa odczytasz czy to piasta top czy low. To jest ważne aby manetka działała prawidłowo. Ja mam Nexusa 8 Premium (z czerwonym paskiem, ma łożyska igiełkowe) SG-8R25 z manetką Alfine (low-normal), bardzo dobrze spisuje się w mieście, lesie, szutrach, nigdy nie wrócę do klasycznej przerzutki, szybkość i pewność działania w każdych warunkach.
  19. Za mało covidbastersów uprawia sport, bo kwarantanna ogólnoświatowa. Trochę się dziwię że Strava utrzymuje współpracę z tyloma aplikacjami innych firm. Z tego co zauważyłem to Strava w większości pobiera/importuje dane z innych apek, a nie odwrotnie.
  20. W androidzie w aplikacji Mapy jest usługa udostępniania lokalizacji. Miejsce lokalizacji można wysłać na email lub inny telefon, a udostępnioną lokalizację można otworzyć w Locusie Locus jednocześnie nawiguje do punktu lub po śladzie, i nagrywa ślad GPS.
  21. Rower jest tak wąskim pojazdem, że nie będzie to zauważalne. Niekumatemu kierowcy i tak to nie pomoże. W połowie lat 90" sam konstruowałem kierunkowskazy. To był pic na wodę, ręka jest lepiej widoczna, a w nocy opaska odblaskowa jest nie zawodna.
  22. Po co sygnalizować ręką , jak rower stoi przed sygnalizacją świetlną ? Jak stoję to trzymam w ręce przeważnie bidon, a w drugiej kierownicę. Dojeżdżając do skrzyżowania sygnalizuje się ręką manewr zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa.
  23. Ja nie mówię że to wina map. Algorytm wymusza określony sposób wyliczenia trasy na nowo. Czym innym jest szlak turystyczny , a czym innym ścieżka wydeptana i zaznaczona na mapie. Jednorazowy ślad Heatmap nie daje gwarancji że to miejsce jest przejezdne. I dla tego Heatmap ma być pomocą. Jak kto chce być odkrywcą to musi brać ryzyko pod uwagę. Po to zrobiłem absurdalną trasę przez mały park, wstawiając jeden zakręt po drugi aby sprawdzić jak sobie radzi. Poradził sobie jak to nawigacja, na około, ale dał radę. To jest medium społecznościowe, czyli taki F. Kilkuletnie flagowce są najlepsze do takich celów. Ale na moim przykładzie, do pewnych tras wolałbym profesjonalny licznik. Jeśli już bym miał kupić telefon do nawigacji to z obsługą ANT+, bo jaka będzie różnica między tym co mam do codziennego użytkowania a tym do nawigacji bez ANT+ ? Żadna. To już lepiej licznik z ANT+, a telefon do codziennego użytku jako ewentualne drugie źródło do nawigacji. A przyszło Ci do głowy, że niektórzy tu dziesiątki tyś km zrobili bez gpsu i teraz po prostu wykorzystują ich zalety do zabawy/treningu/wyciskania z posiadanego czasu więcej? Dokładnie, i liczy się zmysł orientacji, a nawigacja to tylko narzędzie do ..., bo głupiemu to nawet nawigacja nie pomoże. Ja wyznaczyłem absurdalny szlak przez mały park w Chorzowie, kilka zakrętów jeden po drugim. Zamysł był taki aby sprawdzić, jak zachowuje się BRouter w Locusie w zależności od ustawień gdy zjedzie się z trasy, są trzy warianty do wyboru. Algorytm działa dobrze, jednak kulą u nogi jest system GPS. W locusie można zmienić ustawienie tak, aby kursor wyznaczał rzeczywiste wskazanie GPSu, w trakcie jazdy okazuje się że jadę do dachach 10 piętrowych bloków, albo po torowisku itp. I dla tego to ustawienie minimum 25 metrów (bo mniej nie można ustawić) powoduje iż Locus nie nadąża w małej przestrzeni. Jakich używacie nakładek na mapę w Locusie, aby trasa i kursor były bardziej czytelne ?
×
×
  • Dodaj nową pozycję...