Skocz do zawartości

[modernizacja] sztywny widelec do trekkinga - jaki wybrać


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Posiadam rower Unibike Expedition z 2005 roku http://www.bikekatalog.pl/2005/?ppg=rowery_dane&id=1086.

Chciałbym zmienić przedni amortyzator na sztywniaka wraz z przejściem na system ahead. Moje pytanie brzmi, czy wymieniając cały wideł operacja się powiedzie? Biorę pod uwagę zmianę sterów oraz mostka, najlepiej regulowanego. Poszukiwany:

- aluminium lub stal

- koła 28"

- mocowanie na błotniki i bagażnik z przodu

- mocowanie na v-brake oraz tarcze (choć nie będę przechodził na ten system raczej i pozostanę przy vkach)

 

Co wybrać w takim razie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądząc po zestawie pytań adaptacja nie będzie samodzielna? Jeśli tak, to proponuję od razu udać się na dyskusję do docelowego speca/serwisu i tam wszystko uzgodnić, dobrać, nie wydając pieniędzy na nietrafione części.

 

Standardowy sztywny widelec stalowy:

http://allegro.pl/widelec-sztywny-accent-28-700c-czarny-1-1-8-i6787197471.html

 

Widelec stalowy, trochę cięższy do aluminiowego, za to lepiej tłumi drgania. Tu wersja wyłącznie pod hamulce v-brake. Ale czy obecna rama ma w tylnym widelcu mocowania pod hamulec tarczowy? Jeśli nie ma, to w przednim widelcu też można je sobie darować (w razie potrzeby da się oczywiście znaleźć widelec pod hamulce tarczowe).

 

Stery ahead vs stery klasyczne - rura widelca ahead jest nieco szersza (1 1/8 cala wobec 1 cal) - czy główka ramy pomieści szerszą? Rurę ahead trzeba przymierzyć, odpowiednio wysoko przyciąć i dobrać podkładki, żeby kierownica nie była za nisko (po zamianie amortyzatora przód roweru może się nieco obniżyć)... Dobór sterów w zależności od systemu widelca, być może także budowy główki ramy...

 

Widelce Accenta są chyba wyposażone w otwory montażowe dedykowane pod bagażnik (nieco powyżej haków):

 

http://allegro.pl/widelec-sztywny-accent-28-700c-chrom-1-1-8-i6787197153.html?reco_id=b47f8ad9-259d-11e7-bd74-d89d675b9d50&ars_rule_id=201

 

http://allegro.pl/bagaznik-rowerowy-przod-czarny-mat-alu-i5464755205.html

 

Pół roku temu przekładałem osprzęt ze starego roweru na nową ramę - dużo zrobiłem sam, ale dobór i montaż sterów oraz widelca w serwisie...

 

Edytowane przez yarad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Accent będzie za niski jeśli ma zastąpić amortyzator.Oczywiście da się go zamontować,ale geometria bardzo ucierpi.Potrzebny jest widelec z długością 44-45 cm od osi piasty do bieżni sterów.Crosso ma bagażnik który z jednej strony mocowany jest do piwotów,a na dole za pomocą obejmy do widelca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Stery ahead vs stery klasyczne - rura widelca ahead jest nieco szersza (1 1/8 cala wobec 1 cal)
.

Mam dwa rowery ze sterami klasycznymi 1 i 1/8, jeden z klasycznymi 1 i 1/4 cala. Nie wiem, jak w tym konkretnym roczniku, później były 1 i 1/8.

Wysokie widelce i dobrze wykonane ma w ofercie XLC, cena podobna, opona - wejdzie opona 1,75". Jeśli pieniądze nie grają roli - popatrz na widelce Slasy i Surly.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sądząc po zestawie pytań adaptacja nie będzie samodzielna?

Prawdopodobnie większość rzeczy przełożyłbym sobie sam, jednakże rozchodzi się tutaj o ewentualne nabicie bieżni sterów na główkę.

 

 

 

Ale czy obecna rama ma w tylnym widelcu mocowania pod hamulec tarczowy?
- ma mocowanie na hamulce hydrauliczne, ba, nawet są one w tylnym trójkącie co już w ogóle mnie zaskoczyło - dość nowe rozwiązanie, jednak mocowanie zacisku na IS.

 

Oczywiście mogę porobić zdjęcia, jak znajdę suwmiarkę to zmierzę i wtedy będzie wszystko jasne, choć na moje oko to główka ramy jest bardzo szeroka.

 

 

 

Jeśli pieniądze nie grają roli - popatrz na widelce Slasy i Surly.

Z tymi pieniędzmi jest tak, że też nie chcę wpakować nie wiadomo ile w tą modernizację. Właściwie to zależało mi na przejściu na sztywny widelec, ale jeśli będą to zbyt wysokie koszta to chyba zostałbym na zwykłym klasycznym mocowaniu i wymienił tylko sztuciec na sztywny stalowy i po sprawie. To samo chcę zrobić ze sztycą, tez na sztywną.

 

 

 

Crosso ma bagażnik który z jednej strony mocowany jest do piwotów,a na dole za pomocą obejmy do widelca

Właśnie nad tym się zastanawiam jakie one mocowania mają. Przede wszystkim potrzebny mi też stelaż, a jego jakoś muszę zamocować uprzednio do widelca, więc otwory po bokach muszą jakieś się pojawić. 

 

Co do planów, rozważałem opcję wrzucenia przerzutki alfine 8s, jednak obawiam się trochę czy to wszystko, jak na rower wyprawowy, będzie fajnie grało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Witam. Odgrzewam stary temat ale chyba lepiej tak niż zakładać nowy. Mam kilka pytań odnośnie omawianego tutaj tematu. Jestem w trakcie przebudowy budżetowego trekkinga Lazaro Senatore. Chcę wymienić widelec amortyzowany na sztywny. Taki z rurą gwintowaną na Ahead. I tu pytanie o stery. Czy na podstawie zdjęcia może ktoś pomóc określić jakiego rodzaju potrzebuję sterów? Wiem że Ahead ale są jeszcze zintegrowane, półzintegrowane i tu się gubię. Rozumiem że tu muszę się dopasować do główki? Może zdjęcie pomoże? Średnica rury sterowej zostaje taka sama a resztę wymiarów wezmę z główki jak zdemontuję stary widelec tylko ten rodzaj sterów.... Na co jeszcze muszę zwrócić uwagę? Z góry dzięki za pomoc.

323687716_2548895981917221_5866155275266357987_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie będą pasowały z poniższych linków, wybór należy do Ciebie. Jeszcze mam jedno pytanie bo może źle zrozumiałem, czy chcesz stery pod widelec z rurą gwintowaną? Bo jeżeli to ma być widelec z rurą bez gwintu to te poniżej nie będą pasowały, wtedy wejdź na Allegro i wpisz oznaczenie ZS44/ZS44 i wyskoczą Ci właściwe stery pod rurę bez gwintu na ahead.

https://allegro.pl/oferta/stery-1-1-8-gwintowane-kielichy-28-6x44x30mm-30273-7858705988?fromVariant=7858694383

https://allegro.pl/oferta/stery-1-1-8-gwintowane-kielichy-28-6x44x30mm-30268-9048634241?bi_s=ads&bi_m=showitem:active&bi_c=ZTgzOGQ4YWQtMDkxNy00NjcyLWE5NWMtZmQ1NmY0ZmRjMzg5AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=2cb2702c-2f51-450e-9ba2-a33e04018c12

https://allegro.pl/oferta/stery-1-1-8-gwintowane-kielichy-28-6x44x30mm-30267-9048633723?bi_s=ads&bi_m=showitem:active&bi_c=ZTgzOGQ4YWQtMDkxNy00NjcyLWE5NWMtZmQ1NmY0ZmRjMzg5AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=ea69d307-0dd3-42bb-b061-09b200ad2750

Edytowane przez leejoonidas
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam napisałeś gwintowany ahed

Dobierając sztywny widelec zamiast amortyzatora trzeba trzy razy przemyśleć jego długość,  
 

Parametr do porównania to oś korona czyli  „axle crown” w mm. np 440, 465, 490   Amortyzator ma sag który trzeba odjąć po własnych pomiarach w rowerze tego typu to pewnie około 1,5- 2cm  ( kiedy amor jest zatarty sagu nie ma, gdy jest uszkodzony i nurkuje w dół, jest ujemny. 
 

Edytowane przez itr
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, itr napisał:

Sam napisałeś gwintowany ahed

Dobierając sztywny widelec zamiast amortyzatora trzeba trzy razy przemyśleć jego długość,  
 

Parametr do porównania to oś korona czyli  „axle crown” w mm. np 440, 465, 490   Amortyzator ma sag który trzeba odjąć po własnych pomiarach w rowerze tego typu to pewnie około 1,5- 2cm  ( kiedy amor jest zatarty sagu nie ma, gdy jest uszkodzony i nurkuje w dół, jest ujemny. 
 

Faktycznie teraz dopiero widzę że nieprecyzyjnie się wyraziłem😀Napisałem w sensie że chcę wymienić widelec gwintowany na widelec typu ahead.
Tak, wiem że sporo się zmienia w geometrii roweru wymieniając amortyzator na sztywny widelec. Ten temat mam dobrze przemyślany i liczę się z tym. Pozostaje kwestia doboru sterów. Dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...