Skocz do zawartości

[Trek] i ich "gwarancja"


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Posta piszę jako pewne ostrzeżenie, ale zarazem prośbę o Wasze zdanie na temat.

Na wiosnę 2023 zakupiłem nowy rower Trek Emonda SL6, rama karbonowa. Przez sezon przejeździł około 3000km. W sezonie zimowym postanowiłem użyć go na trenażerze Tacx Smart Neo2. Po przeczytaniu kilku forów nt. bezpieczeństwa stosowania ram karbonowych w takich trenażerach i przeszukaniu strony Treka w celu poznania ich opinii, ponieważ nie znalazłem żadnej informacji, że producent zabrania takich praktyk śmiało rozpocząłem treningi. Kilka dni temu tylny widelec pękł, nie towarzyszył temu żaden dodatkowy czynnik mechaniczny.

Złożyłem reklamację przez sklep, który wysłał zdjęcia do centrali Treka. Firma nie uwzględniła reklamacji stwierdzając, że używanie roweru w trenażerze jest to, cytujące ze strony Treka: "Montaż komponentów, części lub akcesoriów pierwotnie nie przeznaczonych lub nie pasujących do zakupionego roweru". W takim przypadku dożywotnia gwarancja nie obowiązuje. Rama nawet do nich nie pojechała na oględziny.

Bardzo poważnie rozważam dalsze dochodzenie swoich praw, ponieważ uważam, że to takie stwierdzenie jest bzdurą. Trenażer miał zamontowaną identyczną kasetę jak rower normalnie, "przedłużki"/adaptery do zamontowania roweru w trenażerze dobrałem tak, że pasowały idealnie, oś przelotowa oryginalna, prawidłowo dokręcona (nie za mocno, nie za lekko). Za każdym razem przez rozpoczęciem treningu sprawdzałem czy nie ma luzu i czy rower "nie lata".

Podkreślam jeszcze raz, na stronie Treka nie ma ani słowa informacji, że nie można używać roweru karbonowego w trenażerze, ani że w przypadku uszkodzenia w takich wypadkach nie obejmuje ich gwarancja. Mają za to inne złote rady jak np. żeby mieć picie i przekąski pod ręką oraz żeby w pomieszczeniu nie było zwierząt bo mogłyby się wkręcić w łańcuch. Nie wiem jak do takiego rozumowania mają się rozgrzewki zawodników na takich trenażerach przed wyścigami.

Dodam, że osobiście nie jeżdżę wyczynowo i nie stosuję agresywnych zaciągów podczas jazdy.

Co byście zrobili na moim miejscu? Z góry dzięki za odpowiedź, pozdrawiam wszystkich.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do trenażera kupiłem Gruza za 300zł, to zrobiłem.

Nie ma ram, które się projektuje pod pracę w sztywnym zamocowaniu za tylną oś. Ta oś normalnie jest swobodna i pedałowanie nie skręca tylnego trójkąta w śmigło.

Moim zdaniem wiele nie ugrasz. W sumie nie napisali też że nie powinno się tym rowerem zjeżdżać po schodach, a prawdopodobnie by tego nie wytrzymał na dłuższą metę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykra sprawa ale wpis sam w sobie cenny - nurtuje mnie do tej pory tematyka pękania ram w trenażerach i sam drżę o swoje amelinium objęte dożywotnią gwarancją, wpięte za sztywną oś w trenażer. 

Z tego co kojarzę to są pojedyncze wpisy w internetach, w których ludzie piszą o pękniętej ramie w takich okolicznościach (chociaż nie szukałem pod kątem karbonu).

Też popieram pomysł uderzenia do centrali, zwłaszcza że nic innego nie pozostało. 

Swoją drogą, na rynek amerykański to chyba piszą, że nie wolno jeździć po schodach albo rock gardenach oraz że gorąca kawa parzy ;)

Życzę powodzenia!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety może nie trzeba było się "chwalić"  że to się stało na trenażerze. Dla producenta/ubezpieczyciela każdy powód jest dobry by odrzucić reklamację. ,

@spidelli bez przesady z tym "drżeniem" 🤣 W ciągu 4.5 sezonu  zimowego zrobiłem na trenażerze ok  9000 km (Kickr Core, Kickr). Najpierw na  Specialized Chisel ( spec sie chwali ze to najlżejsza rama MTB alu na rynku -1350gr) a od  2 sezonów na wylajtowanym gravelu alu  (9.75kg rozmiar M). W obu przypadkach  tylne rurki są cienkie jak słomki.

Inna sprawa że Wahoo od lipca 2018 roku zmieniło konstrukcję swoich trenażerów. Tylne widełki poruszają się swobodnie w płaszczyźnie pionowej (można podnieść rower za kierownicę), w Kickr  dodatkowo są "gumowe" łapy które poprawiają amortyzację i  umożliwiają lekkie przechyły w płaszczyźnie poziomej . Przy używaniu Wahoo Climb (Kickr Snap też kompatybilny) ostrzegają przed montażem  w starszych/innych  trenażerach bo może pęknąć rama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... co nie zmienia faktu, że trenażer nie jest zdrowym środowiskiem dla delikatnej, karbonowej szosy. Wiadomo, że dwudziestominutowa rozgrzewka na "rolce" nie zabije ramy, ale już 4 miesiące zimowego katowania na trenażerze może skończyć się tak jak opisał autor wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro pół kolarskiego świata wali zimą cyber godziny w Strawie , i trend się wzmaga, to wiodące marki powinny na ramie wrzucać czytelny  piktogram - naklejkę zakazu. Tak jak od lat czynią o innych Danger Thingsach …  jak pomyślę ad hoc to przynajmniej jeden Kanion i jedna Bianka znajomych robią zimą pokojowo i właściciele nawet nie zawahali się używać czy nie….

Edytowane przez itr
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, itr napisał:

Skoro pół kolarskiego świata wali zimą cyber godziny w Strawie , i trend się wzmaga, to wiodące marki powinny na ramie wrzucać czytelny  piktogram - naklejkę zakazu. 

Co innego godzinne budowanie bazy w drugiej strefie, realizowane przez 55kg dziewczynę, a co innego 90kg koń który kręci niebotyczne waty ścigając się na Zwift.

Świat rowerowych trenażerów pójdzie bardziej w tym kierunku. 

 

trenazer-wahoo-kickr-bike-shift_3_.jpg

Edytowane przez KNKS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Ja tam wole w ogóle pełną stacjonarkę niż trenażery, ale swoją drogą faktycznie nie rozumiem po co było się chwalić, że na trenażerze? Jak to mówią nadgorliwość pierwszym stopniem do piekła. Mniemam bez tego była by już nowa rama.

Tu podobne "rozsądne" postępowanie 😉

Nadgorliwość nie popłaca. Mandat na komendzie (trojmiasto.pl)

 

Edytowane przez Mentos
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi,

Faktycznie może rozwiązaniem byłoby kłamać w żywe oczy, że jeździłem przy minus 10Cb na dworze i pękło,  pewnie wtedy by się wykpili, że za zimno na karbon albo diabli wiedzą co...

Pisałem na chacie do Treka w Stanach. Przemiła Pani Tiffany na pytanie czy emonda może jeździć w trenażerze odpowiedziała, że oczywiście i sama jeździ na karbonie w taki sposób. Na pytanie czy nie grozi to uszkodzeniem odpowiedziała, że nie powinno, ale w takim wypadku gwarancja nie obowiązuje. Gdy napisałem, że nie znalazłem takiej informacji w manualu i na stronie po 3 minutach odpowiedziała, że przekaże to dalej...

A w Stanach faktycznie na kubku z kawą pisze, że zawartość może być gorąca bo mieli pozwy od ludzi co się poparzyli. 

Porównanie do schodow to troszkę przesada  ;)

Tyle oddam Trekowi, że zaproponowali zniżkę na nową ramę 40%, ale i tak wychodzi taniej nowy rower wziąć. 

Jestem zły, bo taka informacja powinna być bardzo jasno przekazana klientowi, a nie była. A trauma pozostanie.

 

  • +1 pomógł 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w trenażer mam wpięty na stałe dedykowany pancerny rower bo wiem jak potężne siły skręcające działają na "ogon". I tak pomimo tego w niektórych przypadkach potrafię wyrwać ośkę z haków.   Unikam zrywów na stojąco czy finiszów na stojaka . W realu rower lata na boki  i nic się nie dzieje a na sztywno umocowany ........ chyba nie muszę pisać.

Edytowane przez pecio
  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym "solidnym" Focusem to bym nie był taki optymistyczny: jedyna rama, która mi pękła to był właśnie Focus.

Wygląda na to, że w Canyonie jest podobnie: https://www.canyon.com/pl-pl/gear/accessories/bike-tech/indoor-trainer/

Nie chce mi się sprawdzać, ale wydaje mi się, że więcej marek nie ma problemu z trenażerem.

Edytowane przez Chociemir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie to jest sednem sprawy, jasna deklaracja producenta w tej sprawie. 

"Na trenażerze sztywnym trenujesz na własne ryzyko, gwarancja ramy nie obejmuje uszkodzeń powstałych podczas takiego użytkowania". To POWINNI napisać wyraźnie. 

Zacytowałbym Tuwima, ale psa by szkoda było. 

W każdym razie w Atol Bikes w Lublinie zachowali się bardzo w porządku i pomocnie w tej sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.01.2024 o 11:26, Chociemir napisał:

Z tym "solidnym" Focusem to bym nie był taki optymistyczny: jedyna rama, która mi pękła to był właśnie Focus.

Wygląda na to, że w Canyonie jest podobnie: https://www.canyon.com/pl-pl/gear/accessories/bike-tech/indoor-trainer/

Nie chce mi się sprawdzać, ale wydaje mi się, że więcej marek nie ma problemu z trenażerem.

Ale ja se tylko tak napisałem 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.01.2024 o 09:40, pecio napisał:

Ja w trenażer mam wpięty na stałe dedykowany pancerny rower bo wiem jak potężne siły skręcające działają na "ogon". I tak pomimo tego w niektórych przypadkach potrafię wyrwać ośkę z haków.   Unikam zrywów na stojąco czy finiszów na stojaka . W realu rower lata na boki  i nic się nie dzieje a na sztywno umocowany ........ chyba nie muszę pisać.

No to spoko, ale nie lepiej zainwestować w dobry rower stacjonarny albo zapisać się na siłownię, gdzie mają dobry sprzęt? Wiadomo, że jak wpinasz rower w trenażer a już zwłaszcza carbon to prosisz się o kłopoty. Rama nie jest projektowana do takich obciążeń, w takich punktach.

Edytowane przez leon7877
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...