Skocz do zawartości

[Napęd] Wymiana korby na kwadrat


GryQ

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim, 

na codzień turlam się rowerem Lazaro Elitary V3. Przejechałem nim ok 6-7tys km do tej pory i zaczęło pojawiać się skrzypienie na korbie. Zdjąłem obydwie strony korby, wykręciłem suport - niby nie ma luzów ale chodzi tak sobie. Złożyłem wszystko z powrotem. W teście wyszło, że całość zaczęła jeszcze bardziej skrzypieć przy mocniejszym nacisku na pedały. Dokręciłem mocniej śruby. Jest lepiej, ale cały czas przy mocniejszym docisku pojawia się skrzypienie. 

Stwierdziłem, że chyba najlepszym rozwiązaniem byłaby wymiana obecnej korby FC-TY3010 z ramionami 175mm oraz tarczami 48/36/26 na korbę Shimano FC-T4060 48x36x26 + suport Shimano Deore BB-MT501 (taki zaleca producent to tej korby). 

Czy dobrze kombinuję, że taki napęd będzie sztywniejszy, powinien wyeliminować "trzeszczenie" na korbie i będzie dobrym zamiennikiem dla obecnego? Mufę w ramie mam 68mm, więc wszystko powinno zagrać. Przerzutka przód to Acera FD-T3000. 

Zakładam, że powinienem jeszcze dokupić klucz do wkładu suportu Hollowtech i to będzie komplet, który pozwoli mi wymienić obecną korbę (cały osprzęt do "kwadrata" mam w posiadaniu) na nową? Czy o czymś jeszcze nie pomyślałem.

Dziękuję serdecznie za wszelaką pomoc,

Pozdrawiam,

GryQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki @RabbitHood. Chciałem zakupić suport na tej aukcji https://allegro.pl/oferta/suport-shimano-bb-mt501-do-osi-hollowtech-ii-12737093542, wszedłem, żeby sprawdzić czy są w komplecie podkładki dystansowe (są) i zastanowił mnie jeszcze jeden wpis: "przystosowane do gwintu angielskiego BSA BC 1,37 x 24 (pasuje do większości ram MTB i trekkingowych)" -> czy jest jakaś szansa - ew. jak sprawdzić tę kwestię - że mogę mieć problem z zamontowaniem w swojej ramie tego suportu??

 

Pzdr.

GryQ

2 minuty temu, sznib napisał:

Klucz weź taki:

https://allegro.pl/oferta/klucz-do-suportu-ht2-3w1-bitul-bb003-11985910316

Masz tu opcje do suportu HT2 i od razu do plastikowej nakrętki ramienia korby. Do montażu/demontażu będziesz potrzebował jeszcze tylko imbusa 5, którego na pewno masz.

OK, dzięki serdeczne @sznib

Pzdr.

GryQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Trochę "zeszło" zanim wykonałem wszystkie operacje związane z wymianą napędu. W każdym razie dzięki serdeczne Wszystkim za pomoc, całość zabanglała idealnie. Teraz rowerek śmiga legitnie, żadnych trzasków, problemów ze zmianą przełożeń, jednym słowem sztos. Gdyby tylko tak chciało zostać na dłużej :) 

Temat do zamknęcia.

Edytowane przez GryQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam korbę Alivio FC-T4050  To starszy model. Ma chyba 5 rok, zmieniłem dużą tarczę na nową. Przejechałem jakieś kilka tysięcy i nic się nie dzieje. Suport kupiłem najtańszy do HT. Też jest OK. Mogłeś rozważyć tarcze 40T a nie 48. Ja mam taką w krosie i jestem zadowolony. Ale jak już kupiłeś to trudno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @bob555 za informację. Co do zmiany przełożeń, to rozważałem taką operację, bo jednak dość rzadko zdarza mi się jeździć na najszybszym przełożeniu (3/9) ale jakoś nie chciałem eksperymentować obawiając się, że po zmianie konfiguracji "coś nie zabangla" -> jak widać patrząc na Twoje doświadczenia - zupełnie niepotrzebnie. Niby w miarę nabierania formy noga coraz mocniejsza ale... Chyba częściej brakuje mi takiej tarczy "MegaRange" jaką mam w wolnobiegu, w moim starym MTB Garego Fishera :) Ostatnio jechałem z Jazowsko do Szczawnicy przez Przysłop i niestety musiałem trochę poprowadzić rower - co mi się rzadko zdarza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam przy blacie 40T jeżdżę na 3-4-5 biegu z prędkościami 18-28 km. 6-7-8 praktycznie nigdy nie wykorzystuję. W 29" są tarcze 36T, w gravelach 40T się trafiają. Te tarcze 48T to chyba 20-letnia naleciałość z kolarzówek.

Edytowane przez bob555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...