Skocz do zawartości

uzurpator

Użytkownik
 • Liczba zawartości

  1 230
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Metody kontaktu

 • Strona www
  uzurpator.com.pl

Dodatkowe informacje

 • Skąd
  Katowice

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

Osiągnięcia użytkownika uzurpator

Mentor

Mentor (11/13)

 • Dedicated Rzadka
 • Conversation Starter
 • Automat Rzadka
 • Collaborator
 • Pierwszy post

Ostatnio zdobyte

344

Reputacja

 1. 3mm szerokości obręczy to jakiś 1mm średnicy balona. Co do samej obręczy - mam rower z 2.4 założonymi na obręcz z 19mm wewnętrznej. Absolutnie nic niepokojącego się nie dzieje.
 2. Pozwolę sobie wrócić do wątku. 1. Dystans pomiędzy krawędzią wodzika przerzutki a linią zębów dużej zębatki powinien wynosić 'jak najmniej, bez haczenia'. W naklejeczce Shimano sugeruje się 1mm. Więc 3mm to już za dużo. Ale to najwyżej doprowadzi do degradacji samej zmiany biegu. 2. Orientacja małej zębatki nie ma znaczenia tak długo jak napis jest 'do ramy'. Cycek może być w dowolną stronę, bo asymetryczne BCD pozwala tylko na dwie pozycje, a zębatki mają parzystą liczbę zębów, więc obie możliwe pozycje są ekwiwalentne. Jeżeli zębatka będzie ustawiona błędnie, to spowoduje to albo spadanie łańcucha na suport przy zmianie blat->młynek, albo spadanie łańcucha na zewnątrz podczas zmiany młynek->blat. Tak czy inaczej - obie te dolegliwości nie spowodują zawijania łańcucha. Na pierwszym zdjęciu widzimy efekt zahaczenia krawędzi szerokiego ogniwa łańcucha o krawędź zęba podczas zmiany blat->młynek. Temu ma zapobiegać fazowanie krawędzi zęba od wewnętrznej strony. Domniemam, że problem występuje tylko na tym zębie oraz na jego symetrycznym koledzie po drugiej stronie - przez co zasysa tylko w dwóch pozycjach korby. Ale... Na fabrycznej ( lub niewiele jeżdżonej - 700km to niewiele ) nie spodziewałbym się tego efektu. Chyba, że albo łańcuch albo zębatka mają wadę fabryczną. To łańcuch shimano założony "odpowiednio"?
 3. Po przerobieniu X widelców różnej maści wypracowałem roboczą teorię, iż 'tępota' wielu widelców zależy nie tyle od ich konstrukcji wewnętrznej, ale od kąta główki oraz rozstawu i średnicy lag. Hipotetycznie, widelec powietrzny posiada dodatkowe uszczelnienia komory powietrznej, których opór trzeba przełamać zanim zacznie się uginać. Ale po pierwsze, ściany komory powietrznej są smarowane olejem uszczelniającym, po drugie zaś przy skomplikowaniu współczesnych tłumików, i co z tym idzie, liczby uszczelnień po tamtej stronie, nie powinno to mieć znaczenia. Za to, w moim odczuciu, im bardziej upasiony milimetrami widelec miałem, tym mniej chętnie się on ugina. Podobnie, im stromszy kąt główki, tym ładniej widelec pracuje. W porównaniu mój Metric to drewno przy lagach 36mm i 63* hta jeżeli porównany go z poczciwym epiconem na lagach 32mm i kącie główki 71*. W tym samym momencie Metric to najbardziej pluszowy widelec dużego kalibru który kiedykolwiek posiadałem.
 4. Kupiłem na alledrogo trupa przerzutki XTR RD-M981-GS z uwalonym wózkiem. Dosztukowałem wózek z Zee który mi się walał po warsztacie. Początkowo wstawiłem bieda kółeczka z jakiegoś alivio. 178g, będę latać jak kozica. Potem znalazłem w 'przydasiach' kółeczka z jakiegoś chińczyka na elo-zią łożyskach maszynowych: I niestety 5g więcej. Jak żyć? Najlepsze jest to, że nie mam sensownego zastosowania dla niej. Po prostu chciałem to zrobić.
 5. Sprzedam amortyzator jak w tytule. X-Fusion Metric HLR pod koło 27.5", sterówkę taper oraz oś 20mm ( klasyczną ). Więcej info na OLX: https://www.olx.pl/d/oferta/amortyzator-x-fusion-metric-hlr-27-5-enduro-180mm-fr-stunt-CID767-IDTAF44.html?bs=olx_pro_listing Na forum to przesyłkę ogarnę w cenie która wynosi 999zł.
 6. Tak jak pisze Sznib, oraz fakt, że parowanie widelca ze, na oko, 150 skoku z ramą 100mm to dość awangardowe połączenie. Zaś 130 to całkiem w trendy z tamtego okresu wpada. Oznaczenie AM zresztą też.
 7. @Kingins Biorąc pod uwagę Twoje dotychczasowe osiągnięcia, dyplomatycznie powiem, że Twoja i ogólna definicja "dobrze działa" są rozbieżne.
 8. @Kingins Zmiana biegu z przodu powoduje obrót wózka. W przerzutkach z offsetem kółka prowadzącego odsuwa to rzeczone od kasety. Im dalej prowadzące od kasety, tym bardziej upośledzona jest zmiana biegów z tyłu. Przerzutki przeznaczone do napędu z przednią przerzutką mają mały, lub żaden, offset. Zobacz sobie różnicę w konstrukcji RD-M7100 vs RD-M7120.
 9. Fałszywy dylemat jest fałszywy. Dane shimano wynikają z cech konstrukcyjnych tych przerzutek, jeżeli się tych założeń nie przekroczy _za bardzo_ to można sobie kombinować. Przy czym warto pamiętać, że pierwsze 10 koronek kasety 11 rzędowej jest identyczne z kasetą 10 rzędową natywną z dokładnością ~2mm ( 0.2mm na każdy dystans, pomiędzy koronkami ). Różnica na tyle niewielka, że można _w miarę_ sensownie wyregulować 11 rzędowy napęd na 10 rzędowej kasecie i vice-versa. Teraz RD-M78x i pochodne mają skos pantografu dobrany do kasety 11-32 oraz zerowy offset kółka prowadzącego. W praktyce te przerzutki są pożenione z kasetami 10rz 11-28 do 11-36, tyle, że im bardziej ekstremalne, tym gorzej to działa. Co więcej, nie lubią kaset o zbyt dużej krzywiźnie stosu. Dla tej przerzutki 11/12 rzędowa kaseta 11-32 jest odpowiednikiem 11-28 na 10 rzędach i działa to _tak se_ . Vide obrazek wyżej gdzie widać moją szosówkę z 12 rzędową 11-32. RD-5120 i pochodne, to rodzina wprowadzona z 11 rzędowym shimano. Ma ten sam skos co RD-M78x, ale niewielki offset kółka prowadzącego. Ten offset pozwala na obsługę kaset 11-4x w 10 i 11 rzędach, ale ogranicza zakres obsługiwanych koronek w korbie. 11 i 10 rzędowe 11-46 które Shimano oferuje to taki 'overclocking' tych przerzutek, bo poza tym 46 te kasety mają takie same sekwencjonowanie jak 11-42. RD-5100 i pochodne to konstrukcja pochodna z 12 rzędowych 1xX. Duży offset prowadzącego, duża wrażliwość na długość łancucha, praktycznie brak możliwości używania przedniej przerzutki. 10-rzędowe 11-42 pewno jeszcze obsłuży, bo to jest 11-rzędowe ~11-51 bez jednej koronki. Z 11 rzędowym 11-42 może braknąć regulacji B w dół, taka cecha konstrukcyjna tej przerzutki. _Generalnie_ przerzutki z dużym offsetem prowadzącego są w miarę obojętne na rozmiar kaset, chociaż niewielki skos w konstrukcjach shimano tutaj przeszkadza. Sram x-horizon ma wywalone, działa na wszystkim. Na 10 rzędowym 11-42 będzie działać i rodzina 5100 i 5120. Może nie optymalnie, ale dramatycznie lepiej niż 78x
 10. Można policzyć Poza tym zwykle jest wybite gdzieś na zębatce.
 11. Akurat w tym przypadku obie przerzutki ( rd-m5100 i rd5120 ) obie obskoczą kasetę 10 rzędową 11-42 - a o takiej rozmawiamy. Dopiero na 11 rzędach 5100 _może_ mieć problemy z 11-42, chociaż powinno być wciąż w specyfikacji. Za to 5120 prawie na pewno nie obskoczy 11-51 na 11 rzędach. Jak chcesz, mogę Ci to rozrysować. Zaś rd-m78x definitywnie nie obsłuży 11-42 na 10 rzędach. Z tego samego powodu dla którego 5120 nie radzi sobie z 11-51 na 11 rzędach. Na 99% masz linkę prowadzoną po złej stronie śruby mocującej. Rzucam fotę jak to u mnie wygląda. Poza tym co zrobiłeś tej biednej baryłce?
 12. Idiotyczna rada. Serio. 5100/5120 są natywnie przeznaczona do tego napędu i będzie działać. Nie 'lepiej', ale po prostu. Kombinowanie ze starymi XT z grup 2x10 i 3x10 skończy się tak, że jak wszystko jest nowe to "jupi działa", a jak łańcuch się nieco zużyje to przestaną wchodzić wysokie biegi. Natywne rozwiązania _zawsze_ działają lepiej. Takie kombinowanie ze starymi przerzutkami miało opary sensu 10 lat temu, jak 1xX wchodziło. Teraz zawsze kupujemy natywne rozwiązania. Zdjęcie? Bo to brzmi jak "jestem serwisantę który chce ci sprzedać nowy sprzęt".
 13. Jeżeli CN-HG701 nie posiada powłoki twardego chromu ( Shimano nazywa to Chromizing chyba ) to będzie miał takią samą charakterystykę jak tańszy model.
 14. @gad 0:09 - dystans kółeczka prowadzącego od koronki: 1km. Powodzenia z pracą jak się łańcuch ciut rozklepie.
 15. Zużycie zębatki. Łańcuch zahacza o krawędź zębatki. Ewentualnie bubel. W zębatkach lepszej klasy od węwnętrznej strony ząbka jest fazowanie które temu zapobiega. Można dorobić pilniczkiem.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...