Skocz do zawartości

[Przebijanie opon] cześciej przód czy tył ?


chrismel

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że nie przebiłem opony (dętki) od ponad 11 lat to już zapomniałem jak to jest :) A teraz z kolegą rozkminiamy następujący problem. Czy częściej przebija się koło przednie czy tylne ? Informacja z pozoru wydaje się bez znaczenia ale kolega kupił 2 opony Panaracer Gravelking SS. Ponieważ z dostępnością jest jak powszechnie wiadomo trafiła mu się jedna standardowa i jedna z plusem czyli bardziej wytrzymała. Poza tym są identyczne. Zastanawiamy się więc jak je założyć. Czy bardziej wytrzymałą na przebicie dać na przód czy na tył. Mnie się jakoś tak mgliście wydaje że częściej przebijałem przednią. Macie jakieś spostrzeżenia na ten temat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zależy po jakim terenie, jak tylko asfalt, to tam faktycznie ciężko jest od tak przebić. Swego czasu na starym mtb miałem serie kapci że masakra, a głównie z  powodu wyrębu lasów  gdzie najwyraźniej drwalom nie chciało się zbierać szpikulców z drogi i na moje szczęście wszystkie kapcie tyczyły się tylnego koła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że rozważamy to pod kątem jazdy na dętkach...

Jeśli chodzi o typowe przebicie, czyli najechanie na kolec, gwóźdź, szkło itd., to czysta loteria. Ani typ roweru, ani rodzaj opon, ani ciśnienie nie będą miały tu większego znaczenia. Jak pech, to pech i tyle. :)

W przypadku MTB i jazdy w terenie na oponach tubeless, to z mojego doświadczenia i obserwacji wynika, że częściej uszkadza się tylną oponę. Pewnie dlatego, że tył jest po prostu dużo bardziej obciążony i na przykład ostry kamień, po którym przednia opona przejechała, tylną już przetnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia terenu, stylu jazdy, rodzaju opon i pecha. ;) Są tacy, którzy na tył zakładają pancerne opony żeby nie łapać "snejków", a z przodu mają lekkie "szmatki"... Wnioski nasuwają się same.

EDIT:

Przód. Kiedyś tam. :) 

2017-04-01-18-08-32.jpg

A potem ryzykowałem własnymi zębami cały sezon i nic się nie stało. :) 

IMG-20200115-122905.jpg

 

Edytowane przez Brombosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...