Skocz do zawartości

[bikepacking] Podróże na rowerze


Rekomendowane odpowiedzi

 

 

askoczony jestem stabilnością tego ustrojstwa - pierwotnie był plan zamocowania gwintowanych gniazd na cybanty, ale chyba zostawię gumowane rzepy; trzymają wyjątkowo mocno i pewnie.

 

Ciekawe jak te rzepy będą rzepić jak dostaną trochę wody, piachu i matki Ziemi...

 

RyanWilson_ValleDeLosVolcanes-52-1335x89 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ishi - nie bywam w takich warunkach, to i nie martwię się. Niemniej kwestia interesująca. Myślę (rozważania nie poparte eksperiencją nijaką),że dopóki są zapięte nie powinno być problemu. A nie ma konieczności od- i dopinania w międzyczasie. Wieszczę - nie będzie kłopotu. Za dwa tygodnie powiem więcej.

 

Edytowane przez jendrzych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Kolega RobertroRobertoostatnio bardzo aktywny się zrobił w temacie Świętej Inkwizycji.
Wystarczy poczytać jego wpisy na fb pod profilem "rowerowychporad" w wątku dotyczącym bikepackingu. A z tego co wiem - na jednym fp twoarzoksiążki jednego znanego blogera tak się rozpanoszył, że dostał bana :)
Co bardzo ciekawe sam Robert używa na co dzień trójkąta w ramę, podpina torby pod kierownicę i jedyne czym różni się od tych całkowicie tobołkowych to tylne sakwy vs podiodłówka.
No ale bikepacking jak nic jest wymysłem szatana dla "baletnic co im rąbek spódnicy przeszkadza" (cytując luźno wspomnianego RR2:devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam bardziej przyziemny problem. Próbuję właśnie okiełznać tzw. drobnicę w potencjalnym bagażu.

 

Czy ktoś mi może powiedzieć gdzie można kupić garśc sciaganych woreczków w małych wymiarach takich powiedzmy w okolicach 10x15cm?!

Na alledrogo znalazłem jak na razie...

 

http://allegro.pl/woreczek-pokrowiec-saszetka-23x30-nieprzemakalny-i6794207492.html

http://allegro.pl/gp52-pokrowiec-futeral-woreczek-gopro-hero-2-3-4-i6482678212.html

 

...ale deko duże :/ nie sądziłem że z znalezieniem tego jest taki problem.

 

Prezesie powinieneś zacząć masową produkcję takiego akcesoriowego badziewia z metką Triglav... poliestrowe, siatkowe, z ściagaczem itd. jeszcze jakby rozkminić jakieś kodowanie zawartości z kolorami... no dobra bo płynę już :]

 

Ktoś? Coś?

Edytowane przez ishi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

..a muszą być na sznureczek? My standardowo (nie licząc dużych trolli na bieliznę, narzędzia czy kosmetyki) biegamy po realach i kupujemy najtańsze..piórniki szkolne :) Płaski czarny poliester plus zamek w poprzek, cena 1,79 lub 2,50, tego typu pieniądz. A jak dobrze trafisz to zamki mają różne kolory i już masz kodowanie ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

..z czystej ciekawości podliczyłem ten kilogram różnicy w wadze o jakim pisze Robertoroberto, że nie warto brać go nawet pod uwagę bo co to znaczy w przypadku 25 kilowego roweru.
Wagi ortlieba jak i tubusa wziąłem ze sklepu szumgum, wagi apidury z ich strony (tak było mi najszybciej).W przypadku apidury brałem pod uwagę największy trójkąt, dużą torbę pod kierownicę i regulara pod siodło. W przypadku tubusa wybrałem średnie wagi. Pewnie jak by poszukał znalazłby lżejsze bagażniki dobrej, porównywalnej klasy.
I wychodzi naprawdę ciekawie, bardzo ciekawie.  Zatem zestawy jakie wspomniał Robert w swoim blogu ważą odpowiednio....

Sakwy wraz z bagażnikami - 5750 gramów. Ponad pięć kilo!
Zestaw apidury..... 1270 gramów :) 

Różnica to prawie 4,5kg!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy ktoś mi może powiedzieć gdzie można kupić garśc sciaganych woreczków w małych wymiarach takich powiedzmy w okolicach 10x15cm?!

A ja polecę Ci coś innego z wyposażenia szkolnego z marketu - worki na buty :) 

 

Taki worek ma wprawdzie 20x30 cm ale wystarczy odrobina umiejętności krawieckich albo znalezienie osoby obsługującej maszynę do szycia i można z takiego worka zrobić dwa mniejsze. Potem tylko kawałek sznurka i voila. 

 

Z góry uprzedzam jednak że nie wypróbowałem tego w praktyce bo udało mi się w PlanetX kupić kilka małych worków do porządkowania. Ale zapas worków na buty kupionych za jakieś śmieszne pieniądze wciąż czeka na półce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężar osprzętu bagażowego sam w sobie nie stanowi istotnej informacji. Tak samo litraż - jednemu 85L będzie mało, innemu 35 L starczy i jeszcze miejsce na zakupy zostanie... Jabłka i pomarańcze jak mawiają Anglosasi. Rzetelniej będzie podawać wskaźnik ciężaru osprzętu bagażowego przypadający na 1L jego pojemności.

Apidura 1270g/43L + ~30 g/L

Ortlieb (sakwy bagażnikowe) 5750g/84L = ~68g/L.

Edytowane przez jendrzych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Może i tak, ale świadomość wożenia pustego 5kilo na rowerze chyba dość dobrze pokazuje różnicę w systemach. Oczywiście w ogóle bym tego nie liczył gdyby nie kolejny raz przytaczany przez Roberta nic nie znaczący "kilogram" różnicy.
Widzę, że kolega dopisał przelicznik, to ja swój usuwam  ;) Ale wychodzi zatem, że przy 43litrach bagażu (bo tyle daje max system apidury) oszczędzamy na wadze .. 1634 gramy!? (chyba, że się mylę)
To są trzy półlitrowe bidony wody, kilka konserw i czekolad albo śpiwór plus materac pompowany, lub też namiot jedynka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ishi,  jak masz znajomka tyrającego na Call Center to może zorganizuje kilka woreczków po słuchawkach, zazwyczaj i tak są wywalane, materiał miękki, lekkie.

 

W całej dyskusji nie ma miejsca na kompromis, albo lekkie torby albo ciężkie sakwy, jakby nikt nie brał pod uwagę zapakowania się na lekko w sakwy( są też małe- 12l) i torby razem, nie pogryzą się na rowerze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 5 kilogramach to mieszcze sie na parodniowy wypad razem z torbamii jedzeniem. Podazajac tokiem myslenia tego Sakwiarza. Samochod osobowy koszt 50 000 zl poj. bagaznika 600 l. Tir koszt 400 000 zl poj. naczepy 100 000 l. Koszt poj.1 l w osóbowce 83 zl w tirze 4 zl. 20 krotnie bardziej oplaca sie kupic Tira. Ladowanie roweru do pociagu. 15 kg wrzuca sie bez problemu bez zdejmowania zadnej torby. Sakwy trzeba zdjac i zostawic na peronie podczas pakowania roweru, a na taka okazje tylko złodzieje czekaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tylko od wagi bagażu zależy, nie zapomnę miny (zapewne niedzielnych) szosowców których na takim podjeździe objechałem z załadowanymi sakwami :D 

 

A co do tego pociągu to jak wyżej - sakwy trzeba zdjąć, z tobołkami idzie rower spokojnie wrzucić. Słowo - klucz: kumulacja wagi. 

 

I jeszcze nie poruszyliśmy jednej ważnej kwestii - choć nie chciałbym generalizować to obserwując sakwiarzy owszem, wytrzymałości nie można im odmówić bo często kręcą przez wiele dni ale to ciągle jazda ze średnimi w okolicach 20km/h. Jak chce się robić dzienne dystanse większe, wjeżdżać w konkretny teren, podjeżdżać a nie prowadzić, zwiększać tempo - nie ma rady, trzeba minimalizować i odpowiednio rozmieszczać bagaż. 

 

Przecież nikt nie ogranicza bagażu tylko po to żeby się umartwiać i rezygnować ze zbędnych rzeczy albo wydaje grubą kasę na lekkie/mniejsze elementy wyposażenia dla szpanu. A podejrzewam że Robert "Jedyna-Słuszna-Droga" tak to wszystko traktuje :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W temacie pakowania sprzętu. Mało tu Waszych fotek i jak się pakujecie. A może być to interesująca lektura. Ja wstawiłem na jutubca mój zestaw, z którym pojechałem na majowe WRT.
Róbcie foty i filmy bo to ciekawsze niż czytanie kolejnych tekstów "co jest lepsze i dlaczego systemy bikepackingowe są do pupy" :sick:
UWAGA! Materiał bardzo amatorski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...