Skocz do zawartości

[zakupy cz5] co kupiłeś ostatnio z części rowerowych


Rekomendowane odpowiedzi

@KNKS Będę łączył z lżejszymi rzeczami, ale dzięki za ostrzeżenie. 100 gramów takiej mieszanki to mniej więcej tyle kalorii, co godzina jazdy na rowerze w moim tempie. A że nie chcę pokryć 100% zapotrzebowania w trakcie jazdy, bo nie schudnę, to na 4 godziny wystarczy mi 100 gramów plus solidna kanapka. Na ogół po 2 godzinach robię się już głodny. Jeżdżę spokojnym tempem, obecnie jakieś 18 km/h, więc jedzenie nie staje mi w żołądku 😀 Ale będę wsłuchiwał się w organizm.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz schudnąć to ma ci się zgadzać dzienny/tygodniowy/miesięczny bilans kaloryczny, nie ma znaczenia ile kcal dostarczysz w trakcie jazdy. Wysiłek fizyczny nie powoduje stricte spalania tłuszczu i utraty wagi (poza oczywiście straconą wodą) a ma za zadanie pobudzenie metabolizmu. Organizm spala tłuszcz przez 24 godziny na dobę jeśli tworzysz mu do tego warunki 

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mihau_ Nie zgodzę się do końca. To znaczy zgadzam się z pobudzeniem metabolizmu, ale jeśli "zajem" cały wydatek kaloryczny już w trakcie jazdy, to musiałbym ograniczyć inne posiłki w ciągu dnia, żeby bilans był ujemny i żeby chudnąć. Poza tym tyle kalorii w trakcie jazdy to chyba jednak trochę osłabia i usypia. Ja staram się jeść tyle, żeby całkiem nie zabrakło sił w trakcie jazdy ["bomba" itd.], ale żeby na koniec wyjść na minus. Wtedy, gdy jem pozostałe posiłki jak zwykle, to wiem, że bilans jest ujemny.

Żeby nie było - nie zapuściłem się jakoś strasznie, 75,5 kg przy 180 cm, ale dobrze wyglądam przy 72 [cienkie kości].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

ale jeśli "zajem" cały wydatek kaloryczny już w trakcie jazdy, to musiałbym ograniczyć inne posiłki w ciągu dnia, żeby bilans był ujemny i żeby chudnąć.

I gdzie leży problem? 

Cytat

Poza tym tyle kalorii w trakcie jazdy to chyba jednak trochę osłabia i usypia. 

Jak się najesz tych tłustych orzechów i organizm musi przeznaczyć masę energii na ich trawienie to na pewno, zanim dostarczysz z tego energię to będziesz już w domu. Może się sprawdzi kiedy toczysz się trekkingiem przez cały dzień z prędkością piechura ale na pewno nie podczas czegoś co można określić mianem treningu. Nie bez powodu wszelkie odżywki/suplementy okolotreningowe są oparte na węglowodanach, łatwo się wchłaniają więc nie powodują zjazdu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, przetestuję na sobie i zobaczę. Kanapki z serem topionym i pieczywem pełnoziarnistym na 120 km, przy ponad 30 stopniach, sprawdziły się w zeszłym roku znakomicie, więc może i nerkowce mnie nie zabiją 😁 Nie jestem fanem prostych węglowodanów, szczególnie w formie jakichś żelów, składających się głównie z syropu glukozowo-fruktozowego. Jak orzechy będą mi szkodziły podczas jazdy, to zjem je w domu 😅

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, teotym napisał:

Dobrze, przetestuję na sobie i zobaczę. Kanapki z serem topionym i pieczywem pełnoziarnistym na 120 km, przy ponad 30 stopniach, sprawdziły się w zeszłym roku znakomicie, więc może i nerkowce mnie nie zabiją 😁 Nie jestem fanem prostych węglowodanów, szczególnie w formie jakichś żelów, składających się głównie z syropu glukozowo-fruktozowego. Jak orzechy będą mi szkodziły podczas jazdy, to zjem je w domu 😅

Ale Twoje mięśnie są fanem prostych cukrów czy węglowodanów ogólnie, dostarczając je podczas wysiłku ułatwiasz organizmowi utrzymanie wysiłku a zmęczone mięśnie będą paliły kalorie jeszcze długo po jeździe. 

Serek topiony nie jest szczęśliwym pomysłem i niewiele daje twojemu organizmowi podczas wysiłku, banany, ciastka ryżowe (jak wyżej), kanapka z chudą szynką (w kombinacji). Żele są fajne bo zajmują mało miejsca, gdybym miał zapakować 60g/h węglowodanów na 100-200km (3:30-7h) w postaci zwykłego jedzenia to np. 9,5-19 bananów 😜 a nie 6-12 żeli (nigdy nie ma samych żeli ale tak obrazowo). 

Ale to i tak nic nie da jeśli nie będzie ujemnego bilansu kalorycznego, tłuszcz nie tuczy, cukier nie tuczy, białko nie tuczy, nadmiar kalorii tuczy. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.04.2023 o 20:35, ernorator napisał:

Ale Twoje mięśnie są fanem prostych cukrów czy węglowodanów ogólnie, dostarczając je podczas wysiłku ułatwiasz organizmowi utrzymanie wysiłku a zmęczone mięśnie będą paliły kalorie jeszcze długo po jeździe. 

Serek topiony nie jest szczęśliwym pomysłem i niewiele daje twojemu organizmowi podczas wysiłku, banany, ciastka ryżowe (jak wyżej), kanapka z chudą szynką (w kombinacji). Żele są fajne bo zajmują mało miejsca, gdybym miał zapakować 60g/h węglowodanów na 100-200km (3:30-7h) w postaci zwykłego jedzenia to np. 9,5-19 bananów 😜 a nie 6-12 żeli (nigdy nie ma samych żeli ale tak obrazowo). 

Ale to i tak nic nie da jeśli nie będzie ujemnego bilansu kalorycznego, tłuszcz nie tuczy, cukier nie tuczy, białko nie tuczy, nadmiar kalorii tuczy. 

Nie każdy toleruje żel. Mocno "siada" na brzuchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ernorator napisał:

Brzuch też można trenować do tolerowania żeli w większych ilościach.

Mogą być żelki zwykle, batoniki, cokolwiek byle dało się to zabrać lepiej niż 20 bananów. 

 

Pytanie tylko, jak takie jedzenie żeli odbije się w przyszłości na stanie organizmu. Jeżeli ktoś startuje w zawodach albo jeździ dla wyników, to jedzenie żeli to świadoma decyzja związana z tą dyscypliną.

Natomiast jeżeli ktoś sobie robi wycieczki, to według mnie zjadanie 5 czy 10 opakowań żelu, to chyba zbędna fanaberia. O kosztach nie wspominam.

  • +1 pomógł 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...