Skocz do zawartości

[poradnik] Regulacja i ustawianie zacisku hamulcowego


Silver400

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Trochę odkopie jeśli można.

 

Shimano M615 przednie.

Hamulce mają rok, zakładane przez serwis. Postanowiłem sobie doregulować (docisnąć okładziny do tarczy) gdyż już klamka głęboko już siadała. Poczytałem, pooglądałem YT i jazda, w sumie nie wydawało się to skomplikowane na sucho. Jako że hamulce chciałem sobie również wyczyścić z pyłu więc zacisk odkręcony całkowicie. Oględziny klocków... hmmm jeden wyraźnie bardziej zużyty . powiedzmy że jeden miał 1.5mm a drugi 1mm, na oko. Zdemontowałem okładziny, docisnąłem tłoki na zero i ciskam klamke. No tak, tylko jeden tłok chodzi, drugi ledwo ledwo co, w każdym bądź razie wyraźna różnica. Tu chciałem wykonać czyszczenie tłoczków ale nie mam pojęcia jak sie do tego dostać. Zakładam, reguluje zaciski - ustawiam zaciski symetrycznym położeniu do tarczy, lekko przykrecam zacisk tak żeby poddał się pompowaniu klamką. Pompuje i co ? Za cholere klocki nie mogą dojechać do tarczy, tłok (ten jeden po na drugi nie ma co liczyć) dochodzi do pewnej pozycji ale i tak za daleko od tarczy. Siedziałem na tym z godzine i nic. Sprawdzałem czy gdzieś płyn nie wyciekł ale nie, wszystko suche. Co robić ?

 

1) czy czyszczenie tłoczków pomoże ? jak to zrobić ?

2) dolać płynu do układu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

nie było mnie chwilę w domu i brat użytkował mój rower. zmieniał dętkę i wciskał hamulec przedni przy zdjętym kole. 

teraz hamulec jest twardy i słabo hamuje.

czy mógł się zapowietrzyć?  czy odpowietrzenie pomoże?

hamulce to Shimano SLX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po co te kombinacje?

 

1. Poluzować zacisk

2. Zakręcić kołem do przodu.

3. Zacisnąć klamkę.

4. Przy zaciśniętej klamce dokręcić zacisk.

 

I działa zawsze :)

 

Ktoś o tej metodzie wspominał, ale zapomniał o punkcie 2, stąd też metoda "raz mu działała, a raz nie".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 3 miesiące temu...

Mam taki problem, drugą zimę z rzędu. Hamulce hydrauliczne jakieś shimano uniemożliwiają mi jazdę.

Wszystko było pięknie przy minus 8, więc to nie wina temperatury. Ale wczoraj złapał mnie śnieg w drodze do pracy no i chlapa też była z powrotem. Rower cały mokry, no ale latem też nieraz zmoknę. Dzisiaj obydwa hamulce tak się zablokowały, że ledwie ponad 20km/h mogłem wycisnąć. Regulacja prostą metodą nic nie dała (odkręcić, zacisnąć dokręcić), a wręcz pogorszyła sprawę. Tłoczki wychodzą za daleko i nie wracają. Odważyłem się je nasmarować Brunox sprejem - z duszą na ramieniu, bo przecież jak gdzieś na tarczy to wyląduje to piski murowane i kolejny problem. Możliwe, że jest trochę lepiej, ale teraz taka zawieja za oknem, że nie przetestuję. Ale trą dalej, nie jest idealnie. W dodatku manetki piszczą - pewnie zapowietrzyłem, tylko czemu? Tłoczki za daleko wysunąłem? Blokowałem zawsze jeden i smarowałem po kolei.

Rok temu miałem to samo - pierwsze błocko pośniegowe, temperatura na plusie i hamulec tylny zablokował się mocno. Sam nic nie wskórałem, w rowerowym mi kazali odpowietrzać, więc dałem sobie spokój do marca z rowerem, bo bałem się że po odpowietrzaniu zaraz znowu się zepsuje. Ale teraz myślę, że to trochę błędna diagnoza, prędzej te tłoczki się blokuja od syfu.

Tylko co jest przyczyną? Obstawiam chyba sól, albo błoto, może latem w deszczach aż tak się nie chlapie...

W poprzednim rowerze na mechanicznych tarczówkach nie było takich problemów, hydrauliczne hamują lepiej, ale tyle z nimi zabawy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • Mod Team
W dniu 18.01.2018 o 21:34, JakubMarcisz napisał:

Tłoczki wychodzą za daleko i nie wracają.

Lekki kotlet ale napisze. To bardzo popularne w shimano. Oznacza to natychmiastową potrzebę serwisu zacisku bo to pierwszy krok do jego cieknięcia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Cześć,

Pytania początkującego w temacie.

Mam problem z odkręceniem śrub regulujących zacisk w Moim Shimano m315, identyczna sytuacja w hamulcu mojej narzeczonej, siły mi nie brakuje, ale śruby stawiają taki opór, że w żaden sposób nie mogę ich odkręcić, a boję się użyć jeszcze więcej siły by czegoś nie uszkodzić, dodatkowo na rowerze narzeczonej znajduje się jakaś plastikowa nakładka.

Czy te śruby są jakoś blokowane dla bezpieczeństwa ? Używać siły ile wlezie ? Jak zdjąć ten plastik w białym rowerze narzeczonej ?

Klamka u niej i u mnie zaczęła już niebezpiecznie się luzować i trzeba mocno do końca dociągać by zahamować, więc potrzebuję pomocy.

Pozdrawiam :)

20190702_094240-1024x768.jpg

20190702_094310-1024x768.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu mam je odpowietrzać ? Chcę tylko wyregulować zacisk na klamce by nie był luźny, czy za każdym razem trzeba ja odpowietrzać ? Skąd mam wiedzieć kiedy się zapowietrzyły, a kiedy tylko poluzowała jakaś linka i trzeba wyregulować zacisk ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za mój laicyzm, uczę się dopiero o rowerach i ich serwisowaniu.

Miałem na myśli, że pociągnięcie za klamkę tylnego hamulca powoduje jej zbyt swobodne ruchy, dociągam hamulec do oporu bez jej protestu do rączki kierownicy, tak że nie czuć by rower w ogóle hamował, nie ma w niej prawie oporu, przynajmniej tak jest w rowerze narzeczonej, w moim zaczyna się to już dziać, więc czy jest to spowodowane powietrzem w układzie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem z czasem zgubiłeś olej hamulcowy. Ten model hamulca niestety ma takie tendencje. Mam nowe, jeszcze w pudełku i jak się zaciśnie klamkę bardzo mocno, to widać jak na łączeniu połówek zacisku pojawia się "zapocenie" od wyciekającego oleju. Hamulce trzeba porządnie przeserwisować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

8 godzin temu, sokl napisał:

Przepraszam za mój laicyzm, uczę się dopiero o rowerach i ich serwisowaniu.

Miałem na myśli, że pociągnięcie za klamkę tylnego hamulca powoduje jej zbyt swobodne ruchy, dociągam hamulec do oporu bez jej protestu do rączki kierownicy, tak że nie czuć by rower w ogóle hamował, nie ma w niej prawie oporu, przynajmniej tak jest w rowerze narzeczonej, w moim zaczyna się to już dziać, więc czy jest to spowodowane powietrzem w układzie ?

Prawdopodobnie zapowietrzony układ, warto przy okazji sprawdzić okładziny czy nie zalane olejem, bo może była jakaś awaria i pociekło spod tłoczka.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 7 miesięcy temu...

Odkryłem właśnie narzędzie BikeHand YC-192. Idealne wsparcie metody z luzowaniem zacisku i przykręcania zaciśniętego hamulca.

Odkopuję temat :) co właściwie daje to narzędzie? Ta cieńsza blaszka ma wejść między okładziny i jakoś rozepchać tłoki dodatkowo? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.06.2021 o 18:22, prezi napisał:

Odkryłem właśnie narzędzie BikeHand YC-192. Idealne wsparcie metody z luzowaniem zacisku i przykręcania zaciśniętego hamulca.

Odkopuję temat :) co właściwie daje to narzędzie? Ta cieńsza blaszka ma wejść między okładziny i jakoś rozepchać tłoki dodatkowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Grochu86 napisał:

co właściwie daje to narzędzie?

Odpowiedni dystans między klockiem a tłoczkiem zacisku. Mozna się domyśleć, patrząc, że to kawałek blaszki wkładanej na tarcze. U chińczyka 3-5 zł góra, w PL 40 zł i biznes się kręci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dodatek średnio użyteczny, bo lepiej jest zacisnąć klamkę i dokręcić zacisk. Jak tarcza jest krzywa lub tłoczki chodzą nierówno, to taka blaszka dużo nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak może dać więcej odstępu, skoro układ hydrauliczny reguluje się samoczynnie?

Mogłoby być to przydatne przy hamulcach mechanicznych, bo tam reguluje się odstęp ręcznie. Chociaż prawdę mówiąc, przy chociażby TRP Spyre byłby to zbędny gadżet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej więcej w takim samym celu, jak metalowej zamiast plastikowej kostki do odpowietrzania zacisków. Dla dobrego samopoczucia.

W idealnym świecie byłoby to przydatne. W realnym nie jest, bo mamy krzywe tarcze i nierówno chodzące tłoczki, ale o tym już pisałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten gadżet. Czy warto kupić? Na Aliexpress kosztuje 5 zł. Może się okazać że się przyda. 

Realnie zasada na wciśniętą klamkę i dokręcenie śrub działa raz na 10. Złożyłem w swoim życiu kilka(naście?) tysięcy rowerów przez ostatnie kilka lat prawie tylko na tarczach. Rower nowy, hamulce nowe. Tak dla formalności naciskam klamkę i sprawdzam czy się zacisk ustawi. No i.... nie. 

Do użycia tej blaszki i tak najpierw cofnąłbym tłoczki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...