Skocz do zawartości

[gravel] co to jest ? definicja, fakty i mity, dyskusje


Rekomendowane odpowiedzi

Nic, nie otrzymam ;) nie chce mieć takiego roweru to nie będę mu zmieniał kierownicy. Coś się spiął z tym kajakiem - to temat o luźnych prywatnych przemyśleniach a nie o prawach patentowych do nazwy.

Ale zakładając, że rower typu fitness będzie miał odpowiadającą mi geometrię i wsadzę mu tam baranka i klockowane gumy - to tak będę myślał o nim w kategoriach gravel.

A jak gravelowi zabiorę baranka i wsadzę tam prostą kierownicę to dla mnie będzie fajniejszym crossem ze sztywnym widelcem.

Czym będzie dla Ciebie? Napisz kto Ci broni - bo "kajak" to takie sobie jeśli miało być śmiesznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie gravel nie jest żadnym wielkim objawieniem, bo ostatnie kilkanaście lat jeździłem crossem, więc wygodny rower na oponie około 40c, którym da się w każdej chwili zjechać z asfaltu to już miałem od dawna. Gravelem jest trochę szybciej po asfalcie a baranek jest wygodniejszy jak się jedzie ponad 2 godziny. Za to crossem lepiej w terenie i po mieście, a w cenie podstawowego gravela na Sorze są crossy na SLX/XT. 

Gravel jako kategoria rowerów w sklepie to wymysł ostatniej dekady. Pomysł faktycznie z USA, gdzie powstał jako rower do ścigania po drogach szutrowych, wygodniejszy i bardziej długodystansowy niż przełaj, ale nadal sportowy. Ale niezależnie od tego co wymyśli w USA, to od dawna istniały przecież rowery turystyczne z barankiem, jak Trek 520, Dawes Galaxy itp. 

dawes_galaxy_02.jpg?itok=t7dl_YKM

Ale że termin "gravel" jako kategoria rowerów bardzo dobrze chwycił, to teraz to wszystko sprzedaje się z tą samą metką a producenci wymyślają kolejne wariacje. Mamy już gravele z amortyzacją, gravele z prostą kierownicą, gravele aero, gravele adventure, gravele do ścigania, gravele do turystyki, bikepackingu czy jak to się teraz nazywa. W efekcie idąc do sklepu po gravela można wyjść ze stalówką do której przyczepisz 20 bidonów, a można kupić rakietę na karbonowych stożkach i elektrycznych przerzutkach za 50 tysięcy. I to gravel, i to gravel. 

 

O historii GCN ostatnio nagrał na ten temat odcinek z jajem (i reklamówkę Salsy jednocześnie) ;)

 

Edytowane przez some1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, skom25 napisał:

Za to dobrze kojarzę grupy na FB, gdzie jest poklepywanie się po ramionach, jakiego ktoś ukleił Gravela ze starego MTB, bo wsadził baranka

@Sobek82  to chyba o nas :D  *

Ja spieszę ze sprostowaniem , że (przynajmniej dla mnie) to jest co najwyżej monstercross , a jeśli nadal nie pasuje do żadnej super definicji  to po prostu RowerNaKrórymMiSięFajnieJeździ ;)   

Przy okazji, co powiecie na mtb 29x3.0 z barankiem?  Bo nie wiem jak nazwać katalog na zdjęcia jak już zamontuję taką kierownicę 😆

 

 

*chodziło oczywiście o tą część wpisu o poklepywaniach po ramionach ;)

Edytowane przez RafalxM
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, abdesign napisał:

Ale zakładając, że rower typu fitness będzie miał odpowiadającą mi geometrię i wsadzę mu tam baranka i klockowane gumy - to tak będę myślał o nim w kategoriach gravel.

Temat luźny i bez spiny - bo inny być w takich semantycznych rozważaniach nie może. W końcu tak naprawde dyskutujemy tylko o napisie na kartonie :D

Ale wszystko by było znacznie łatwiejsze gdybyśmy podeszli do zagadnienia wprost, literalnie. Wtedy gravel to po prostu szutrówka :) O ile życie sie wtedy uprości :)

 

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, abdesign napisał:

Nic, nie otrzymam ;) nie chce mieć takiego roweru to nie będę mu zmieniał kierownicy. Coś się spiął z tym kajakiem - to temat o luźnych prywatnych przemyśleniach a nie o prawach patentowych do nazwy.

 

Pokazuję ci, że sprowadzasz gravela do kierownicy. mówię o dwóch identycznych rowerach, z tym samym mostkiem z małymi rozbieżnościami dotyczącymi klamek hamulców czy dźwigni przerzutek gdzie jeden rower ma baranka a drugi prostą kierownicę. Wrzuć w google frazę "flat bar gravel". ja wiem, że internet to randomy ale tych randomów jest z tą frazą 48 tys. Możesz sobie również poszukać grafik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat @Sobek82 to na FB poznałem z kilometra :P

Mi się podoba definicja powyżej, że Gravel to szosa Endurance z miejscem na oponę z bieżnikiem. Tak jak pisałem, do dowolnego roweru można założyć charakterystyczny element, a danym typem roweru się nie stanie ( MTB z oponą 25c).

Jak wsadzisz baranka do roweru z oponą 3.0, to masz rower z barankiem a nie Gravela. Dlaczego? Bo nie jest to dynamiczny rower, jadący dobrze po asfalcie jak i szutrach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest randomowe powiększanie penisa? Taka loteria ile urośnie? :D

Gravel= Baranek.

Do szosy też można wsadzić prostą kierownicę ( Shimano ma nawet manetki w ofercie!), ale jak powiesz szosowcom że to jest szosa, to Cie zabiją śmiechem. Ja bym był wśród nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trekking ze sztywnym widelcem i ramą dokładnie taką jak w gravelu z barankiem? idzie to gdzieś dostać czy to tak na szybko wymyśliłeś? :D

 

załóżmy, że ktoś ci mówi że ma gravela z prostą z kierownicą albo trekkinga. czyli powie ci to samo? flat bar gravel jest bardzo precyzyjnym i jednoznacznym określeniem roweru.

Edytowane przez prezi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może nie trekking - cross raczej ;)

A szosowcy się śmieją bo to weseli ludzie. Z wyprawowych szos z torbami mijanych na trasie się nie śmieją - pozdrawiają, ale z typa co przychodzi na ustawkę z namiotem? Czemu nie.

Edyta:  @prezi to skoro nie jeździsz ze mną to po kiego wała piszesz że jestem śmiechowy? Ultra jesteś zabawny - poszczałem się w kajak.

@skom25 nie wiem co to ;) koledzy w poprzednim temacie w taką grę grali, wymieniali się uszczypliwościami.

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jeżdżę z szosowcami tylko z innymi gravelowcami więc z czego się szosowcy śmieją to mnie nie interesuje.

 

a teraz wrzuć w google "trekking-cross" i zobacz co ci wychodzi. nie wychodzi ci jakoś sztywny widelec z ramą identyczną do gravelu z barankiem. internet to suma stron, które ktoś stworzyli "randomowi" ludzie używając tekstu i nazywając rzeczy. ale tak właśnie działa język.

Edytowane przez prezi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i miało być bez spiny, a się zaczyna "bo obrażajo Gravela".

A pług śnieżny bez pługa, to nadal pług śnieżny czy już tylko samochód ciężarowy?

Nie ma konkretnej definicji Gravela, ale zrób ankietę i zapytaj o najbardziej charakterystyczny element. Jaka według Ciebie będzie odpowiedź?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, abdesign napisał:

No może nie trekking - cross raczej ;)

A szosowcy się śmieją bo to weseli ludzie. Z wyprawowych szos z torbami mijanych na trasie się nie śmieją - pozdrawiają, ale z typa co przychodzi na ustawkę z namiotem? Czemu nie.

Edyta:  @prezi to skoro nie jeździsz ze mną to po kiego wała piszesz że jestem śmiechowy? Ulta jesteś zabawny - poszczałem się w kajak.

@skom25 nie wiem co to ;) koledzy w poprzednim temacie w taką grę grali, wymieniali się uszczypliwościami.

bo piszesz, że się szosowcy śmieją. to był twój argument. więc napisałem, że są śmiechowi.

zobacz mój rower. jak wpiszę w google "flat bar gravel" to otrzymam zdjęcia takich właśnie rowerów. tak działa język.

 

Teraz, skom25 napisał:

No i miało być bez spiny, a się zaczyna "bo obrażajo Gravela".

A pług śnieżny bez pługa, to nadal pług śnieżny czy już tylko samochód ciężarowy?

Nie ma konkretnej definicji Gravela, ale zrób ankietę i zapytaj o najbardziej charakterystyczny element. Jaka według Ciebie będzie odpowiedź?

nie znam się pługach śnieżnych. nigdy na takim nie jechałem. napisz coś więcej.

1 minutę temu, skom25 napisał:

No i miało być bez spiny, a się zaczyna "bo obrażajo Gravela".

A pług śnieżny bez pługa, to nadal pług śnieżny czy już tylko samochód ciężarowy?

Nie ma konkretnej definicji Gravela, ale zrób ankietę i zapytaj o najbardziej charakterystyczny element. Jaka według Ciebie będzie odpowiedź?

mam zapytać co jest charakterystyczne dla określenia "gravel z prostą kierownicą"? uważasz, że jak zapytasz kogoś co jest charakterystyczne dla "gravela z prostą kierownicą" to ci odpisze "baranek"? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

bo piszesz, że się szosowcy śmieją. to był twój argument. więc napisałem, że są śmiechowi

Po pierwsze to nie ja napisałem... po drugie dotyczyło fitnessów hipotetycznej sytuacji w której ktoś nazwałby fitnessa szosą. Ale przestańmy już bo zaraz sam nas wszystkich zgłoszę za do moderacji - to ja wywołałem temat żeby go życzliwie przeprowadzić. Podkreślam - życzliwie.

Wracając do fragmentu Twojej wypowiedzi do którego mogę się odnieść... co to jest... co taki specialized (duża firma umieją w marketing) przezwał crossem:

Cytat

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli mamy:

 cx-gravel - usportowiony

ra(ndonneur)-gravel - z błotnikami i bagażnikiem

tr(eking)-gravel - z błotnikami i bagażnikiem (że o koszyczkach nie wspomnę) kiera prosta?

cr(oss)-gravel - z kiera prostą

mo-(nster cross) - gravel - z oponami powyżej 47 mm

Edytowane przez dovectra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak zupełnie na poważnie, kończąc te śmieszki, to Google to nie wyrocznia. Wiesz, można wpisać "ludzie jaszczury" i też będą wyniki, pewnie całkiem sporo.

A co sądzicie o ostatnim wypuście RS? Dzisiaj widziałem grafikę jak zrobiono regulację Rebound. Mam wrażenie że jest tam sporo rzeczy które mogą się popsuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat gravel flatbar to kolejne "odkrycie roweru na nowo" i podejrzewam, że będzie tego coraz więcej. Po prostu rowery fitness przechodzą tę samą ewolucję, co rowery szosowe.

Wystarczy przypomnieć sobie ile osób tu się napaliło na Marina DSX. https://www.marinbikes.com/pl/bikes/2022-dsx-1

Edytowane przez some1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, abdesign napisał:

taki specialized (duża firma umieją w marketing) przezwał crossem

trzeba też brać poprawkę na to że 95% sprzedawców  i sprytnych marketingowców nadużywa  wybranych haseł na swoje potrzeby i przypisuje je do obrazów, więc wyniki 'wyszukiwarki po słowach' nieco ewoluuje  i nie zawsze odzwierciedla 'prawdziwą definicję' ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...