Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

40 minut temu, KSikorski napisał:

Da się to zrobić kupując dedykowany adapter (wolftooth taipan lub coś z j-tek)

Oczywiście to miałem na myśli, pomyliłem nazwy. Temat przerabiałem jakiś czas temu u siebie.

Co do rozwiercania otworu w przerzutce - czy po jakimś czasie krawędzie otworu nie przetną linki?

Edytowane przez marcesco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, KSikorski napisał:

@marcesco co by miał dać goatlink? To tylko przedłużka, nie zmienia przełożenia między manetką a przerzutką.

Da się to zrobić kupując dedykowany adapter (wolftooth taipan lub coś z j-tek), lub na darmowym patencie kolegi @lukwycz:

image.png.0c86e5acfac0e0c4cf8689a13a8be1aa.png

Szkoda. Dodawanie adaptera za ponad 200pln żeby dać tańszą przerzutkę odpada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.03.2023 o 10:21, marcesco napisał:

Co do rozwiercania otworu w przerzutce - czy po jakimś czasie krawędzie otworu nie przetną linki?

Jeździłem tak ponad rok bez żadnego uszczerbku na lince w tym miejscu. W tym patencie z wyliczeń przy 11s wyszło mi że otwór trzeba zrobić w podziale ramienia 1:3 (o 1/4 je skrócić), żeby mały uciąg manetki szosowej ruszył górską przerzutkę o pi*drzwi taki sam skok. Dało się to nawet wyregulować. Oczywiście wszelkie przeróbki na własne ryzyko ;)  Więcej tutaj:

 

Edytowane przez lukwycz
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie nie do końca związane z napędem - zmieniam koła i hamulce w rowerze, wymiana ze Sram Level T na Shimano SLX 7100 i chcę przełożyć tarcze hamulcowe Avid ze starych do nowych kół. Tarcze są w bardzo dobrym stanie. Będzie to ładnie hulało czy kupić shimanowskie? Jak dla mnie to nie widzę problemu, ale może czegoś nie wiem to wolę dopytać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z kółeczkiem od przerzutki Shimano R7000. Wygląda tak jakby łańcuch był za wąski i ząbki od górnego kółeczka blokowały się w łańcuchu. Przerzutka nowa (z demontażu) po pierwszym założeniu jak wyłapałem że coś blokuje łańcuch pomyślałem że ktoś podmienił kółeczko i zamówiłem nowe. Z nowym to samo. Tymczasowo przełożyłem kółeczko z przerzutki GRX812 i działa. Tak na sucho sprawdzałem z łańcuchem Sram Red22 i tam też te kółeczko tak jakby ciasno wchodziło. Z łańcuchem nowym KMC x11 wygląda jakby trochę lepiej współpracowało. Czy ten łańcuch to jakaś podróba czy coś? Czy o co chodzi??

R7000.jpg

KMC.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam problem w rowerze z brakiem twardych przełożeń. Rower to romet huragan 2022 wolnobieg 7 rzędowy SHIMANO MF-TZ50 klamkomanetki turney (7 rzędów na tył).  I teraz jaki wolnobieg kupić z zębatką 11? W internecie udało mi się znaleźć jakieś wolnobiegi dziwnych marek. Jesteście w stanie polecić jakiś wolnobieg? Może nawet być 8 rzędowy to będę korzystał z przełożeń od 2-8. Chyba że bardziej się opłaca od razu wymienić koło na takie pasujące do kasety, wtedy jakie koło z kasetą do 400 zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownych,

Walczę z tematem nowego roweru - przesiadam się z Gianta Yukona FX2 2009 po pęknięciu ramy na crossa - ze względu brak ciężkich przełożeń w obecnych fullach MTB XC (max tarcza to 36T, może 38T w napędzie 1x, full ze względu na komfort jazdy; tak, wiem że to nie po to to jest) oraz na specyfikę mojej jazdy, flatbar, względnie grube opony i przednie amory. Jeżdżę głównie na Mazowszu (Warszawa + okolice), 60-70% ścieżki rowerowe/drogi, 40-30% lasy, szutry, polne drogi, itd., po 40-80km, 2k+ km w ciągu roku. Po ścieżkach/drogach/szutrach jeżdżę w miarę szybko, 90% czasu spędzam na przełożeniu 44x12, 44x14, rzadziej 44x11 i 44x16 (opony Schwalbe Smart Sam 26x2,1). Długo się zastanawiałem co wybrać i wybór padł na Polygona Heist X5/X7, które z tego co kalkuluję, najtaniej mnie wyjdą z przebudową i jako jedyne mają duuużo miejsca na blat 42T (a może i więcej) z przodu.

Zrobiłem sobie kalkulację przełożeń, z której wychodzi, że żeby być blisko tego co miałem w Yukonie i nawet trochę rozciągnąć ten zakres przełożeń na którym jeżdżę:

https://www.gear-calculator.com/?GR=DERS&KB=22,32,44&RZ=11,12,14,16,18,21,26,32&UF=2100&TF=90&SL=2.6&UN=KMH&DV=speed&GR2=DERS&KB2=42&RZ2=11,12,13,14,15,16,17,19,22,25,28&UF2=2220

muszę mieć z przodu blat 42T, a z tyłu idealnie byłoby mieć 11-28.

Z przodu Polygon ma korbę ProWheela 38T, którego planuję zmienić na Shimano GRX FC-RX810 42T 175mm (~910 PLN) lub Shimano GRX FC-RX600 40T 175mm (~575 PLN) i Shimano GRX RX-810 42T (~270 PLN), plus do tego, dedykowane pod gwintowane BSA 68mm, suporty Shimano - odpowiednio - BB-RS501 68 mm (~57 PLN) i SM-BBR60 (~80 PLN) - oba zestawy mają tę samą linię łańcucha co ProWheel ~50mm.

Z tyłu w jest przerzutka Deore M5100 z kasetą Sunrace 11-46. Chciałbym tu włożyć kasetę 11-28 (idealnie) lub 11-32 (też ok) SRAM (PG-1130), która ma według mnie idealne stopniowanie pod mój styl jazdy - jednak z tego co rozumiem, ze względu na to że Deore M5100 ma minimalną dużą zębatkę 51 (choć jak widać działa z kasetą 11-46) to czytam, że będzie problem z kasetą 11-28/11-32 ze względu na długi wózek.

Jeśli to rzeczywiście prawda, ze taki zestaw się nie przyjmie - rozważam następujące:

Przerzutka Shimano GRX RD-RX810 SGS (~370 PLN)

Manetka przednia GRX Limited RX810 SL-RS700 (~320 PLN, pod flatbar).

Czy jest jeszcze coś o czym nie pomyślałem (czy np. kaseta szosowa 11-28/11-32 zmieści się na kole, kilka razy natknąłem się, na to że kaseta szosowa jest ciut szersza niż MTB)? Czy to co wymyśliłem jest realne w realizacji? Jeśli by to zadziałało to nie musiałbym rezygnować z 1x, które według mnie jest super sprawą. Cena odgrywa dla mnie drugorzędną rolę, jeżdżenie na rowerze jest dla mnie bardzo ważne, no i ostatni rower wytrzymał bez większych zmian 11 lat + 1 rok po spawaniu ramy 😉 ).

 

Dodam, że alternatywnie rozważałem inne rowery (m.in. - w sumie w ciągu kilku tygodni przejrzałem chyba wszystko co jest w PL dostępne):

- Gianta Roam 0 Disc - poza dostępnością zębatki 44T z przodu - ląduję z podobnymi problemami na tylnej przerzutce, nie wspominając już o cudownym pomyśle Gianta z własnościową sztycą,

- Meridę Crossway 500/XT / Kelly's Phanatic 70/90 - ten sam problem z ciaśniejszą kasetą z tyłu, 3 blaty (w tym największy 48T!) są dla mnie okropnie niepraktyczne

 

Offtop: swoją drogą - wychodzi z tego gravel z flatbarem i amorkami (z tych ostatnich nie zrezygnuję, myślałem nawet o zwiększeniu skoku amorka z 63mm do 75/80mm - bo raz zwiększy to prześwit pedałów, a Polygon i tak ma bardziej agresywne kąty niż normalne crossy).

Edytowane przez r4nd0m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy jest jeszcze coś o czym nie pomyślałem (czy np. kaseta szosowa 11-28/11-32 zmieści się na kole, kilka razy natknąłem się, na to że kaseta szosowa jest ciut szersza niż MTB)?

Kaseta szosowa 11 jest szersza od mtb 11 o 1,75mm. BTW piasty raczej robi się w standardzie road 11s a przy mtb masz wsadzoną podkładkę, kwestia konkretnego przypadku

Wyjątkiem jest kaseta 105 r7000 11-34, która ma taką samą szerokość jak mtb 11

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@r4nd0m Niner MCR:

https://www.ninerbikes.com/mcr-9-rdo/

Kosztownie, ale w praktyce, to co chesz. Tylko złożyć musisz na prostej kierowncy, nie na baranku

EDIT: Ma polskiego dystro, tak na marginesie. Rower na GRX 1x i karbą ramie za 20k

https://strangesummit.com/produkt/niner-mcr-9-rdo-4-star-grx-800-1x-2021/

Edytowane przez uzurpator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Adam55 napisał:

A po co ci wózek SGS do takiej kasety i korby 1x?

To chyba magia automatycznej klasyfikacji na Allegro - w detalach jest podany zakres dużej zębatki 30-34T i model GRX RD-RX810 a tytule aukcji jest GRX RD-RX810 SGS.

Chyba, że czegoś nie rozumiem - na podstawie strony Shimano - jest albo RD-RX810 z zakresem 30-34T i RD-RX812 z zakresem 40-42T i nie mają podziału na GS/SGS. Jeśli zamówię RD-RX810 to zakładam, że dostanę to o co mi chodzi, poprawcie mnie jeśli się mylę.

 

@uzurpator Nie powiem, rower wygląda genialnie, ale chyba przesadziłem z tą "drugorzędną ceną"; jednak 8k PLN to sporo mniej niż 40k PLN 😉  Tak realnie max co byłbym w stanie dać to 12-15k za pełną amortyzację i 8-10k za hardtaila (gdzie ewentualnie mogę dołożyć amortyzującą karbonową sztycę, np. Giant D-fuse albo amortyzator z elastomerem typu Cane Creek Thudbuster).

Edytowane przez r4nd0m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, r4nd0m napisał:

Jeśli zamówię RD-RX810 to zakładam, że dostanę to o co mi chodzi, poprawcie mnie jeśli się mylę.

Tak. Ogólnie mowiąc przy napedzie 1x11s, R810 jest do kaset szosowych 11-xx (34max) , a 812 do mtb 11-42

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.08.2021 o 02:17, JWO napisał:

RX812 i RX810 są na inne zakresy. RX812 do kaset mtb, 810 do szosowych. GRX800 to takie pomieszanie M8000 z R8000.

Obie mogą być w napędzie 1x11 lub 2x11. Korba RX600 będzie działać z obydwoma. 

Mam obie przerzutki tylko w napędach 1x11. RX812 - 48T i 11-42T, RX810 - 48T i 11-28T

@JWO - możesz zdradzić skąd wziąłeś większe zębatki niż 42T do RX810? Jakiś custom?

 

Znalazłem jeszcze na stronie Marina rowery DSX z korbami 1x z zębatkami 42T:

https://www.marinbikes.com/pl/bikes/2023-dsx-fs

Czy ktoś kojarzy co to może być za korba/zębatka? Oprócz tego, że to direct mount to nic nie jestem w stanie wyczytać ze strony producenta, google też nic nie pomaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak słyszałem. Tylko czy cena 150 zł za 5120 nie jest adekwatna do jej pracy przy cenie m6000 gs która sięga 210 zł. Za 220 kupię nawet slx m7000 a za 250 na allegro stoi m8000 gs. Ogólnie ta kaseta 11-46 to nieszczęście. M5100 chodzi na tym kiepsko bo takowa mam a reszta wymienionych to ja łapie na styk. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...