Skocz do zawartości

[koła]ultra wytrzymałe i długowieczne


BulletTime

Rekomendowane odpowiedzi

Opory toczenia zależą nie tylko od jakości kulek i bieżni ale od sztywności łożyska. Niektóre po wciśnięciu do gniazd zaczynają się kręcić z oponami. Problem zauważyłem przy produktach ezo, nsk czy Enduro, więc nie najlepszych na świecie ale też i nienajgorszych. Jeśli sprzęt pływa e błocie to sens ma serwis łożysk, jeśli uszczelnienia nie zatrzymuja brudu i wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

rdza już w wersji micro pojawia się z pierwszym zamoczeniem łożyska zwykłego

Wszystko rozumiem chciałbym jednak zobaczyć w jaki sposób wyczujesz różnicę oporów łożysk nierdzewnych i łożysk z mikro rdzą :)

Jeśli mikro różnice mają aż takie znaczenie to kup łożyska ceramiczne najlepszej jakości

Nie wiem czy zauważyłeś ale mechanizm zapadkowy DT sam z siebie generuje duże opory...

Wiele razy serwisowałem koła których łożyska "gruchały" z powodu zatarcia bieżni i zniszczenia kulek, generując charakterystyczne chrobotanie i spory hałas. Potrafiły się jednak równocześnie kręcić bardzo lekko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Chodzi mi o micro różnice. Tyle że rdza idzie już wcześnie i nawarstwia się z brudem i woda z czasem. Łożysko nierdzewne nie ma tego problemu ,tylko brud z wodą .

Zardzewialy sprzęt ujowo pracuje.

 

Może i chroboczace piasty lekko kręcily ale po przyłożenie siły luzy sprawiały że skrzywiona os generowana opory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie Chodzi mi o micro różnice. Tyle że rdza idzie już wcześnie i nawarstwia się z brudem i woda z czasem. Łożysko nierdzewne nie ma tego problemu ,tylko brud z wodą .

Zardzewialy sprzęt ujowo pracuje.

 

Może i chroboczace piasty lekko kręcily ale po przyłożenie siły luzy sprawiały że skrzywiona os generowana opory.

Brud z wodą i smarem tworzy pastę ścierną która zabije każde łożysko, nierdzewne czy hybrydowe też się podda, choć oczywiście zwykłe padnie najszybciej. O łożyska trzeba dbać, niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie mają adresy swoich dystrybutorów w tym polskiego.

 

Nie rozumiem twojej "strategii".

Jeździles już na tych piastach? Zafundowałes im pracę w warunkach które mogłyby im zaszkodzić? Otworzyłes je i znalazłeś coś niepokojącego?

U mnie wiele takich piast jest eksploatowanych w nieprzyjaznym srodowisku i żadna nie wymagała szybkiej interwencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja strategia to wybieganie w przód aby już nie szukać za rok ,tylko mieć już info gotowe do wymiany łożysk.Moje wcześniejsze doświadczenie mówi że łożyska nie pozyja u mnie dłużej niż rok .Więc planuje już naprzód aby mieć szybką naprawę.DT swiss nie miałem jeszcze ale niedługo przekonam się czego są warte:-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dawid

@radomir 82

 

Który ten przyrząd wart jest pewne 1000 zl..

Nie mam jeszcze kół złożonych, składanie będzie u Dawida. Zbieram wpierw info, precyzyjnie chce poskładać koła,tak jestem dokładny i

Wolę 3 razy pomyślec i zaplesc raz, niż na pale zrobić i płuc sobie w brodę.

 

Jeśli oski się skrzywia to wyląduje w ramie Sruba 12 mm o twardosci8.8 :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o piascie soul kozzak n matic ? Te sprzęgło n matic ma jakieś zdecydowane zalety?bo piasta rzadka jak sprawiedliwość w sądzie polskim.

 

Ciekawi mnie też jak taki qr mógł być powszechny...Przecież to wiotkie pękające było...Dawniej było 9/10 litej osi na śrubę i była gitara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A połamałeś jakiś zacisk tego typu? Ja przez pięć lat pracy serwisanta ani razu nie miałem z tym problemu, rowery, ich zastosowanie i waga użytkowników bardzo różne. Ani w mieszczuchach, ani w mtb, ani w szosach, nawet przy lekkich zaciskach z limitem wagowym.

Masz - moim zdaniem - dziwne uprzedzenia i - ogólnie - wymagania. Rozwiązania takie jak choćby te standardowe i nadal popularne zaciski dla przeważającej liczby rowerzystów nie są żadnym zagrożeniem. Jeśli dotknęło Cię nieszczęście i coś nie przeżyło Twojego użytkowania to stawiam na pecha. Parę postów wyżej krzywiłeś się ogólnie na sztywne osie twierdząc że dopatrujesz się w ich użyciu i konstrukcji problemu. Ten patent był stosowany w rowerach dh/fr, obecnie jest stosowany nadal, ma jednak trochę inną formę. Kilka razy miałem styczność z uszkodzonymi "sztywnymi" zaciskami na dźwignię, jednak za każdym razem winę za to ponosił właściciel, który tego zacisku nie umiał obsłużyć i uszkadzał go w czasie zamykania i otwierania.

Dawniej było 9/10 mm na śrubę? W przypadku których komponentów?  Od 20 lat interesuję się rowerowaniem i w tych czasach "normalne" rowery mtb posiadały drążone osie i "klasyczne" zaciski, w grupach np Shimano od alivio w górę. 

 

 

 

Zbieram wpierw info, precyzyjnie chce poskładać koła,tak jestem dokładny i Wolę 3 razy pomyślec i zaplesc raz, niż na pale zrobić i płuc sobie w brodę.
 

Załóżmy, że mimo wszystko, mimo planowania, wywiadu gospodarczego i przeanalizowania wszystkich za i przeciw coś co kupiłeś się i tak rozleci. Jakie wyciągniesz z tego wnioski?


http://wheelsmfg.com/products/bearings/sealed-bearings.html

Tu strona amerykańskiego sprzedawcy Enduro, bardzo dużo towaru we wszystkich zakresach jakościowych, wyobrażenie o cenie można mieć, doliczając mniej lub więcej diengów by pokryć koszt dostawy i opłat granicznych.

 

http://wheelsmfg.com/products/bearings/bearing-kits/dt-swiss-240-standard-zero-ceramic-bearing-kit.html

Cena zestawu dla piast przód i tył 240tek, 6 łożysk najwyższej klasy u enduro -  "zerø". Około 800 zł plus wysyłka, jakieś 900 zł plus koszty celne - będzie w sumie 1100 - 1200 zł? Taka cena byłaby w Polsce.

Cena "zwykłego" to 9 dolców sztuka za 6802 abec 3, trochę lepszego abec 5 9,5 usd, ceramicznego 33 dolary.

 

http://www.bikeradar.com/gear/category/components/bottom-brackets/product/review-enduro-fork-seals-xd-15-bottom-bracket-13-47132/

Test suportu Enduro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tych zaciskow połamałem 6 sztuk,więc pech odpada. Ja jeżdżę agresywnie, to nie jest żadne lansiarstwo na molo.

Panie Tomaszu? Ja nie mam uprzedzeń i dziwnych wymagań ,tylko oczekuje jakości i trwałości od drogich komponentów.tylko tyle.

Do tego jeszcze chciałbym cos co nierozleci się w ciągu roku .

 

Jeśli chodzi o planowanie, tak jak w biznesie można ponieść porażkę.trudno ryzyko inwestycji ,jednak lepiej kupić świadomie niż na pale nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WTB mogę polecić. Sztywniejsza konstrukcja (patrz przekrój) sam mam koła 29 zaplecione na tych obręczach w wersji i-23 czyli węższej i przy wadze 90 kg nie musiałem ich centrować -śmigam na nich od 9 miesięcy.... Konfiguracja: piasty dartmoor/ szprychy sapim Race+ mosiężne nyple+ wtv ferquence i23. I-25 są jeszcze bardziej mocarne.... choć nie oczkowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...