Skocz do zawartości

[rower] wyprawowy 29er do 3800zł


41hz

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team

... i znowu wracamy do wpychania amelinowych wydmuszek na wyprawy. W jednym zdaniu sugerujesz bazzz oby uzyć doświadczeń innych a w drugim natychmiast to wywalasz do śmietnika.

 

Przypominam, że autor bedzie z przyczepka jeździł, także mocowanie bagaznika go lekko gila...

 

Sugerowanie Cuba to takze nieco kontrowersyjna sprawa, jakoze te są znane ze specyficznego, niekażdemu odpowiadającego geo...

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Japierdziu... Dajmy se spokój z kultowością. Najważniejsze żeby rower był odpowiedni do zadanego zadania. Trzeba patrzeć rzeczowo a nie emocjonalnie...

Na kultowości słabo się tyłek wozi przez setki kilosów...

 

... a że przy okazji Surly robi zajefajne wyprawówki :)

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

... a że przy okazji Surly robi zajefajne wyprawówki

miało być w cudzysłowie :)

dowiązując się do Ivana,

chodziło o to że jamis aurora powinien być wymieniany w jednym rzędzie z surly LHT....

więc może mają doświadczenie? w wyprawówkach? to może i się 29 -er nie roz sypie??? (taka sugestia ironiczna)

Co do cuba, (wiem bo mam), to nie jest jedyna słuszna, możliwa możliwość ..... :)

Ale dla wielu jest to marka kultowa.....

Ps. Kiedyś kultowy był romet, a super kultowy favorit..., to nie znaczy że były lepsze od nieznanych zachodnich marek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

@bazzz
O! Chyba się jakiś posiadacz Cuba pojawił. :) Uwielbiam takie peany na cześć posiadanego roweru i jedynego słusznego wyboru. Aż mnie tutaj ten Scott trochę zdziwił. Co z tego, że rama waży kilogram więcej? Czy ma to aż tak wielkie znaczenie dla roweru wyprawowego? Stal zrekompensuje to komfortem podróżowania, a kultowość Jamisa nie ma tu żadnego znaczenia. Nieważne czy to będzie Jamis, Surly, On-One, czy inna marka - chodzi o materiał ramy.
A odnosząc się do: "Cuby są naprawdę solinie. Kup najwyższy model na jaki cię stać", "wyważania otwartych drzwi" i "o Jamisie jest mało i że jest dziwoląg".
No cóż, "wychyl nos" z własnego "podwórka" i poczytaj zagraniczne fora, opinie użytkowników, może wtedy zrozumiesz też pewną zasadę:

in9ys6.jpg

 

Edytowane przez adamos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do cuba, (wiem bo mam), to nie jest jedyna słuszna, możliwa możliwość ..... :)

Ale dla wielu jest to marka kultowa.....

 

Znam wielu rowerzystów, ale dla nikogo z nich Cube nie jest kultową marką.

Jesteś pierwszym, który ją za kultową uważa.

Również mam -między innymi- Cube'a, ale nigdy bym nie pomyślał o nim w kategoriach "kultowości".

Edytowane przez Darek14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+1 głos na Jamisa

I kilka uwag:

1. Jeśli chodzi o szerokość/wysokość opony - lubię więcej niż mniej, ale w widelec mieści mi się maksymalnie 2,3.

2. Chwalę sobie amortyzator na wjazdach, ale moim zdaniem powinno to być coś ze sprężyną zwojową, jakoś tak bezpieczniej się czuję, a amortyzator jednak trochę poprawia komfort jazdy.

3. Wylajtowane ramy cromo są trudniejsze do spawania niż niewylajtowane ramy alu ;) (ale mój bratanek twierdzi, że jeśli ma dwie ramy o tej samej wadze, to większe szanse na powodzenie daje jednak stalowej).

 

Gro moich znajomych jeździ na dalekie wypady na ramach alu, ale nie przypominam sobie przypadku pęknięcia. Ale i tak wolę stal, na aluminiowym Garym zawsze się bałem, że rypnie mi komin rury podsiodłowej, dwa lata temu widziałem tam nawet pęknięcie, ale okazało się włosem. Na kultowym specu też bym się bał, no bo jak się bać, kiedy rama waży nieco ponad 1,5 kg i ma 20 lat?

 

I jeszcze obrazek z dalekiego kraju ;)

IMGP5600.jpg

 

 

Edytowane przez wojtasin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower ma mieć kierę i siodło na tej samej wysokości. Lub wyżej. 19 -tka tego warunku nie spełni.

Niby na jakiej zasadzie tego nie spełni ? ważna jest wysokość siodełka nad korbą i wysokość kierownicy, wysokość siodełka nad korbą jest taka sama bez względu na długość podsiodłówki, niższą główkę ramy można skompensować podkładką (różnica między 19" i 21" nie jest duża), a jeśli zmieni się mostek to bez problemu kierownicę można podnieść jeszcze bardziej.

Ważna jest pozycja na rowerze, jeśli przy 19" długość jest wystarczająca (a właściwie optymalna), to resztę można dopasować. A długości 29er są większe niż crossów :blink:

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Ciekawie jest "wsadzić kij w mrowisko". Polecam to na czym jeżdziłem. Cube to Cube. Z jego wszystkimi zaletami i ..... wadami (jak mówicie). Ciekawe, ilu z was ma 29-kę Cuba? Nie upieram się przy tej marce. "Zero kultowości i markowości"- mam to zwyczajnie w nosie. Powtórzę : jest najtańszy z grupy tych o podobnym wyposażeniu. A model który posiadam  łatwo przystosować  małym kosztem do wypraw. Co uczyniłem. Po kilku miesącach jeżdzenia, jeżeli ponownie stałbym przed zakupem, kupiłbym ten sam model. Przymierzając się do zakupu jasno określiłem czego oczekuję od nowego roweru. Ten spełnił wszystkie warunki w chwili zakupu i nadal mam takie samo zdanie po niezłym już rowerowaniu, także na długich dystansach - raz 220 km w ciągu jednego dnia. 

Jak dla mnie nie ma wad - biorąc pod uwagę mój styl jazdy i przeznaczenie. Jest bardzo uniwersalny. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby na jakiej zasadzie tego nie spełni ? ważna jest wysokość siodełka nad korbą i wysokość kierownicy, wysokość siodełka nad korbą jest taka sama bez względu na długość podsiodłówki, niższą główkę ramy można skompensować podkładką (różnica między 19" i 21" nie jest duża), a jeśli zmieni się mostek to bez problemu kierownicę można podnieść jeszcze bardziej.

Ważna jest pozycja na rowerze, jeśli przy 19" długość jest wystarczająca (a właściwie optymalna), to resztę można dopasować. A długości 29er są większe niż crossów :blink:

Dokładnie zastosowałem się do tych wskazówek. Na 19-ce miałem maksymalnie wyciągniątą szycę, a i tak nie miałem właściwie wyprostowanej nogi. W tym położeniu siodła kiera wydawała się z 10 cm niżej. W swoim rowerze mostek zmieniłem właśnie po w/w 220km. Ale wracam do poprzedniego podczas "wygłupów" w lesie na krótszych dystansach.

Ps. Masz bardzo praktyczne,celne  wypowiedzi. Cenię Ciebie za to. Wielokrotnie z nich skorzystałem. Cała brać rowerowa  na pewno jest z nich zadowolona. Dzięki.

Edytowane przez bazzz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

i jak dla mnie była w sam raz. 19" czy 21"?



Jak dobrze rozumiem chodzi o tego Jamisa?

Jeśli tak, to według geo, które Jamis podaje na swojej stronie, wymiary dla następujących rozmiarów wynoszą:

1. 19" - górna rura efektywnie - 61cm i od podłoża do górnej rury 81cm
2. 21" - odpowiednio - 62,5cm i 84,4cm.

Myślę, że przy wzroście 189cm i przekroku 89cm mógłbyś się całkiem dobrze spasować z 21". Co nie zmienia oczywiście faktu, że byłoby dobrze dosiąść obu rozmiarów i sprawdzić na którym się lepiej czujesz. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem poprawnie długość wewnętrzną nogi i faktycznie - 89cm przy 189cm wzrostu. Nie pomaga fakt, że mój Gary Fisher Wahoo 26" ma ramę 20" i jak dla mnie była w sam raz. 19" czy 21"?

Na pewno ?, bo mnie się telepie po głowie, że Gary miał/ma rozmiarówkę nieparzystą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszperałem i znalazłem, że mój Gary Fisher Wahoo 26" to model z 2004r. z ramą 19,5" (naklejkę z rozmiarem zmyłem kiedyś myjką ciśnieniową - dlatego dopiero teraz piszę), poniżej specyfikacja:

 


post-167526-0-27196300-1374699914_thumb.png

 

A tutaj specyfikacja Jamis'a Dragon Sport 29":

 

post-167526-0-42102000-1374699957_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie włoże kij w mrowisko ale takie doradzanie rozmiaru nic nie da ja mam twoje wymiary mam accenta peak29 w rozmiarze 21 pozycji idealnej szukałem przez 2000 kkm i znalazłem teraz zsiadam z roweru po 100km i jestem bez bólu  to jest bardzo indywidualna sprawa rozmiar i geomatria. Nieraz mam wrażenie że opinie wydają sprzedawcy różnych dystrybutorów i innych modeli nie polecają niż te co są na magazynie w grudniu świętował accent potem kross, mbike teraz jamis a dlaczego nia author dobra cena dobry osprzęt  wszystkie dziury wyprawowe w ramie i inne modele które nie są reklamowane. Dlaczego nie Mendraker, Orbea,  modele klasy niższej do 4000tyś zl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama w Wahoo 19,5"  ma horyzontalnie długość 605 mm a w Dragonie 19" 610 mmm czyli są bardzo zbliżone, rama w Dragonie 21" ma horyzontalnie 625 mm (więc różnica jest spora i odczuwalna), i teraz sam sobie odpowiedz jak czułeś się na Wahoo ...

Dodam, że 625 mm w Twoim wypadku to nie jest przesadnie dużo, więc może czuł byś się lepiej niż na 605 mm ... na Twoim miejscu szukał bym jakiegoś roweru o podobnych wymiarach w celu przymiarki .

I tu do przymiarki (ale nie kupienia ;) ) niestety nadaje się rower którego generalnie nie polecam, Cube LTD 29 w rozm. 21" ...

Edytowane przez Rulez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, przetestuję tego Cube'a i zobaczę. W teście na bikelife.pl jedyny negatywny fragment dotyczy długiego mostka:

 

 

Trochę dziwi kombinacja szerokiej kierownicy i długiego mostka. Szeroki chwyt sam w sobie wymaga mocniejszego pochylenia, a w rozmiarze 19” mostek 110 mm rodem z klasycznej wyścigowej 26” wymusza dodatkowe zgięcie pleców. Wydawać by się mogło, że tak pochylona pozycja spowoduje dociążenie przodu, jednak na stromych, wolnych podjazdach przednie koło ma tendencję do utraty kontaktu z nawierzchnią i rower zaczyna „błądzić”. A to z powodu rozkładu masy przesuniętego bardziej na tył, wynikającego ze stosunkowo płaskich kątów i proporcji ramy.

Ten rower najłatwiej określić jako hardtaila kategorii trail. Po co więc tak długi mostek? To w sumie jedyna nieścisłość w konfiguracji i najbardziej daje się we znaki na podjazdach, nie pomaga wyeliminować uciekania roweru na boki, a tak długi utrudnia kręcenie kierownicą podczas korygowania kierunku. Podczas zjazdów aż tak tego nie czuć.

 

Jeśli faktycznie okaże się za długi i wymieniałbym go na krótszy to miałoby to wpływ na dobór ramy? Poniżej link do testu:

http://magazyn.bikelife.pl/stories/jamis-dragon-29-sport/elegancko-i-powsciagliwie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rulez, dzięki za podpowiedź z tym Cubem LTD - przymierzyłem i zdecydowanie rama 21".

Najpóźniej w poniedziałek zamawiam Stalowego Smoka Jamis'a. Ciekaw jestem, czy zaczep extrawheel'a da radę, czy będę musiał kupować dłuższy do 29". Wkrótce się przekonam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i przyszedł piękniś Jamis na ramie 21", ale okazuje się, że przekrok 84,4cm jest dla mnie jednak za duży... Podejrzewam, że nawet przy ramie 19" te 81,7cm to będzie sporo, ale zdecydowanie lepiej niż w 21". Ten test przekroku z podnoszeniem przedniego koła na 10-15cm powinien być spełniony?

Nie czekam i odsyłam. morfish miałeś rację co do wielkości ramy.

Już myśląc o ramie 19" - czy zmiana skoku w amortyzatorze ze 100mm na 80mm też coś zmieni pod tym względem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...