Skocz do zawartości

[geometria/rozmiar ramy] watpliwosci, pytania, odpowiedzi


kreciatko

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Piszesz niemalże tak, jakbyś przy 180 miał jeździć na XL, a najprawdopodobniej powinieneś mieć M. Jest ogólna tendencja wybierania za dużych ram, nagminna u ludzi z mniejszym pojęciem tematu 

Edytowane przez Brzoosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Może ktoś mi doradzi, bo dla mnie tabelki z geometrią to czarna magia.

Mam 179 cm wzrostu i 83 cm przekroku, rower rockrider xc120. Brać M (wg. deca 165-174), czy L (wg. deca 175-184)?

L jakiś długi i jakoś psychologicznie krocze blisko ramy, znowu M zwrotniejszy, ale sztyca wywalona w kosmos i trochę jakbym miał wypaść przez kierownicę.

Potrzebuję roweru do rekreacji. M ma korby 170, co mi odpowiada, natomiast L 175 - za długa.

Szkoda, że nie zrobili M/L. Widzę, że pinie odnośnie rozmiaru dość sprzeczne. Przymierzałem się do obu, ale po sklepie to nie testy.

12a41ae24d5a9edb4a234df45570.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co chcesz robić, upraszczając; trochę za duża rama na jazdę spokojną, dłuższe dystanse; mniejsza na jazdę bardziej sportową, techniczną. Ja przy wzroście 175 mam rurę podsiodłową 48 cm, fakt jest  za duża ale w tym modelu 43 było by za mało.

Edytowane przez bastard83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Stierlitz napisał:

ale sztyca wywalona w kosmos i trochę jakbym miał wypaść przez kierownicę.

1,5 cm różnicy w wysokości kierownicy. Osobiście, przy nieco mniejszym przekroku, wybrałbym M`kę i ewentualnie założył dłuższy mostek.

Co nie wybierzesz - błędu nie popełnisz 🙂.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjechał rozmiar M, wybaczcie jakość zdjęcia, ciemno już było. Tak to wygląda po wstępnej przymiarce, zostaje 1,5 - 2 cm do ogranicznika w oryginalnej sztycy, mostek na plus. Chyba przydałaby się sztyca z offsetem 15-20 mm. Wcale nie mam dużo przestrzeni do krocza, dziwne 🧐

20230816_202643.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem w weekend trochę wolnego czasu, pomierzyłem dokładnie, poustawiałem i chyba nie ma co się kopać z koniem.

 

W dobrze ustawionych spd, spodenkach z pampersem sztyca (400 mm) 1 cm od ogranicznika, docelowo może 0,5 (pokrywa się z zasadą przekrok- 10 cm), żeby właściwie ustawić siodełko względem osi pedała trzeba odsunąć je na maksa do tyłu, mostek na plus, ale trzeba by dać ze dwa centymetry dłuższy. 

 

Można go dopasować - sztyca 20 mm offsetu, dla spokoju 450 mm długości, żeby więcej rurki było w ramie, do tego mostek 90 mm z dużym wzniosem 🤔

 

Chyba jednak pójdę w przeciwnym kierunku - wymienię na L i dam mostek 60 mm.

 

Martwi mnie przekrok, tyle się naczytałem, że ludzie zazwyczaj na za dużych ramach jeżdżą...

 

Myślicie, że w Decathlonie można się dogadać, żeby w L zamontowali korbę 170 a nie 175? Mają w ofercie osobno takie korby w różnych długościach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czołem dobrzy ludzie. Chyba na żadnym forum nikt nie lubi takich jak ja, co to się rejestrują, aby zadać tylko jedno pytanie (i tyle ich widzieli). Ale może ktoś doceni szczerość 😅 i życzliwie podpowie mi, jaki rozmiar ramy mam wybrać.

Kilka miesięcy temu wyłoniłem się z niebytu rowerowego, zacząłem dowiadywać się, na czym teraz się jeździ, i obecnie rozważam mocno zakup niemieckiego jednośladu pod nazwą Radon Jealous: https://www.bike-discount.de/en/radon-jealous-al-8.0-2 (z innej beczki, to parę dni temu przeczytałem na jakimś - chyba amerykańskim - forum, że geometria w Radonach się starzeje, ale nie mam już siły się takimi opiniami przejmować). Nie wiem jaki rozmiar wybrać. Mam 170 cm wzrostu, noga wewnątrz do crotcha to około 77 cm (więc chyba standardowo - no może minimalnie więcej, niż wynosi średnia dla mojego wzrostu). Z tabelki rozmiarów Radona (która jest w powyższym linku) wynika, że powinienem wybrać ramę w najmniejszym rozmiarze - czyli 16". Lecz kiedy w rozwijanym menu "Choose variant" klikam "Calculate frame size" i korzystam z kalkulatora, podając długość nogi, to w nim z kolei wychodzi, że bliżej mi do ramy w rozmiarze 18" - co jednak kłóci się z danymi w tabelce. A że nie mam zielonego pojęcia... wróć: BLADEGO pojęcia o geometrii rowerów (MTB i wszystkich innych), to jestem całkiem w kropce.

Wiadomo - nie mając pewności, że rozmiar będzie właściwy, nie mogę zdecydować się na zakup (grubsza kasiora jak dla mnie), więc będę bardzo wdzięczny za rady. Może są tutaj na forum jacyś szczęśliwi właściciele Radonów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał 16" - tak wynika z tabelki, raz, a dwa jak wpisałem długość Twojej nogi w kalkulator to pokazało 17" a nie 18". Poza tym jak kupisz za duży rower to za chwilę będziesz tu pisał, żeby pomóc bo boli kark, plecy, niewygodnie, nie da się jeździć, co robić, czy podnosić czy skracać mostek, itp., itd.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@bastard83 - hmm, gdzie jest informacja, że rama 16" w Radon Jealous ma koła w rozmiarze 27,5"? Nie widzę nigdzie takowej 🤔... Przy Radon ZR Team rzeczywiście tak jest (np. tutaj: https://www.bike-discount.de/en/radon-zr-team-8.0-5 ), ale przy tym modelu Jealous, który mnie interesuje, nie widzę takiej opcji (w sensie: rama 16", koła 27,5") w rozwijanym menu ("Choose variant"), gdzie wybiera się interesujący nas rozmiar ramy...

@chudzinki - nie koniecznie ten :-). Sugeruję się tą tabelką - być może w zbyt dużym stopniu. Bo z niej wynika, że rama 16" jest w sam raz na 170 cm wzrostu (czyli tyle, ile mam). Spodobało mi się, że Radon, w przeciwieństwie do większości producentów, przejrzyście przedstawia jaka rama na jaki wzrost. Może rzeczywiście powinienem to przemyśleć, może też po prostu wysmażę im maila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Szukam roweru dla drugiej połówki. MTB 29er - rozważany jest Cannondale Trail 2 SL.

Wzrost 170cm - zastanawiam się jaki rozmiar ramy. Cannondale na swojej stronie pokazuje, że 170cm to na granicy MD/LG  - ale jak patrze na rozmiary ramy to zastanawiam się czy MD nie będzie za duży i nie pójść lepiej w SM?

 

2223_g.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Na pewno MD to jest max (jeżdżę porównywalnym przy 180 cm). Wskazana przymiarka z jazdą próbną. SM raczej ciut za mały - tzn. prawdopodobnie optymalny byłby rozmiar którego nie ma (przynajmniej jeśli chodzi o ten konkretny model). No i liczą się : budowa ciała (proporcje/długość kończyn), styl jazdy, preferencje dotyczące pozycji na rowerze + ewentualne możliwości jej dopasowania na danym rozmiarze...

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...