Cała aktywność
Kanał aktualizowany automatycznie
- Z ostatniej godziny
-
przecietny.kolarz obserwuje zawartość → [Koszulki] mistrzowskie, tourowe, klubowe - czy wypada ubrać.
-
[Koszulki] mistrzowskie, tourowe, klubowe - czy wypada ubrać.
przecietny.kolarz odpowiedział gnomon → na temat → Odzież górna
Co kto lubi 🤷♂️ Ja osobiście bym nie założył, bo nie lubię tego typu ubrań ogólnie. Nie bardzo mi się podoba żeby wyglądać jak jeżdżąca reklama. Niezależnie czy mówimy o kolarstwie czy ubraniach na codzień. Moje ubrania w większości są jednolite, unikam nawet dużych widocznych logo. Ubrania Teamowe czy mistrzowskie? No cóż, jeden przejedzie obojętnie, drugi spojrzy z zaciekawieniem, a trzeci się zapluje bo tak nie wolno albo że wstyd. Zakładaj to co Tobie się podoba i olej opinię innych. Rok temu lekko przytarłem lakier na szosie i chciałem to czymś zakryć. Okazało się że łatwo dostępne są naklejki z imieniem i nazwiskiem, dość małe, 1x3 cm mniej więcej. Za kilkanaście złotych jest kilka sztuk, więc wystarczą mi na wieki wieków. Z ciekawości spojrzałem co o tym mówi internet: 1. Udawanie że jest się pro, wieś i tandeta 2. Naklejka jak naklejka, jak Ci się podoba to naklej Nakleiłem, przytarcie nie rzuca się w oczy, a jak komuś się nie podoba to jego problem. Who cares. -
Czyli teraz przeskakujemy z korb Srama na Shimano? Gubię się w rozważaniach. Mocowanie bardziej przyszłościowe w M6120 , ogólnie z tego co widziałem to Deore zawsze robiło lepsze wrażenie niż MT.
-
[Koszulki] mistrzowskie, tourowe, klubowe - czy wypada ubrać.
ernorator odpowiedział gnomon → na temat → Odzież górna
Keepers of the Cog RULE #15// Respect the jersey. Championship and race leader jerseys must only be worn if you’ve won the championship or led the race. RULE #16// Team kit is for members of the team. Wearing Pro team kit is also questionable if you’re not paid to wear it. If you must fly the colors of Pro teams, all garments should match perfectly, i.e no Mapei jersey with Kelme shorts and Telekom socks. Szczególnie noszenie teamowych setów mnie zastanawia gdyż wyglądają kijowo i o ile rozumiem zawodowego kolarza, któremu płacą za jego noszenie to niedzielny Janek w stroju UAE kiedy ma tyle lepiej wyglądających rzeczy, jest bez sensu. -
[zakupy cz5] co kupiłeś ostatnio z części rowerowych
bastard83 odpowiedział Puklus → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
-
[Zdjęcia] Codziennie Jedno Zdjęcie
zekker odpowiedział klon → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
-
Takie pytanie powstało w mojej głowie - czy jazda w np białej koszulce mistrza świata to przegięcie pałki ? Czy to może działać jak płachta na byka na innych z rowerowej braci ? Pretekstem do tego są koszulki dostępne na Vinted, oryginały np Mistrzowska Biala caly zestaw koszulek liderów z TdF, w dobrych cenach. Mnie osobiście klubowe koszulki nie ruszają, ale taka mistrzowska - już zastanawiam się czy wypada ubierać.
-
[Renowacja] Trek Procaliber 8 2018 - full serwis
emski odpowiedział Janisz → na temat → Renowacje rowerów i części rowerowych
@Janisz mam w garażu zarchiwizowane Mezcal 29x2.35 XC TNT G2 oraz Barzo 29x2.35 XC TNT G2 czarno/antracytowa, kupione na początki 2025r., założone na 1 przejażdżkę ~50km, nie podpasowały mi, mogę Ci oddać za niewielką opłatą -
uzurpator obserwuje zawartość → [Rower] Konwersja 2011 Specialized Crossroads Elite pod roadbike/gravel
-
[Rower] Konwersja 2011 Specialized Crossroads Elite pod roadbike/gravel
uzurpator odpowiedział detch → na temat → Rowery/ramy
Jeżeli robiłbyś to w ramach hobby tudzież eksperymentu, nic Cię nie ogranicza. Ale, jezeli okazyjna cena to nie jest "za darmo" to takie akcje wychodzą drożej niż rower dedykowany pod dane zastosowanie. Jeżeli ulep nie ma wartości dodanej, to się finansowo nie spina. Aha - mówią to z perspektywy nałogowego ulepiacza rowerów z kategorii dziwnych. To było prawdą milion lat temu, kiedy manetki były na ramie, a kierownice jakieś 20cm wyżej. Od czasu upowszechnienia się klamkomanetek, kierownice wywędrowały niżej, i "dolny" chwyt sprzed 40 lat, to górny aktualnie. -
[Hamulce] Strasznie drące się na ostatnich 2 metrach hamowania
zekker odpowiedział D1ckSteele → na temat → Shimano
SwissStop Catalyst Pro, czyli powinny być całkiem ok. Przód się w miarę trzyma. Problem jest z tyłem, gdzie był epizod z wyciekiem z piasty ale tarcza myta wielokrotnie, kilka różnych klocków, a problem wraca. Być może doszło w jakimś momencie do przegrzania i zeszklenia tarczy przy okazji tego wycieku i stąd problemy. Sam się zastanawiam, bo o ile codziennie mam trochę metrów w dół, to przeważnie nie muszę tam hamować. Reszta to standardowe przed światłami itp. - Dzisiaj
-
[Rower] Konwersja 2011 Specialized Crossroads Elite pod roadbike/gravel
zekker odpowiedział detch → na temat → Rowery/ramy
Ale jakie 20cm do przodu? Skąd tyle wytrzasnąłeś? Między mieszczuchem na ramie mtb, fullem z szeroką kierownicą, a barnakowym mam około 2cm różnicy na odległości od siodła, do chwytu, z czego baranek najdłuższy. Grawelowy bazuje na ramie crossowej. Czy jest wygodnie? Względnie tak, choć nie bez problemów i ciągle szukam dobrej pozycji. Zmiana ramy na grawelową, wątpię, żeby cokolwiek rozwiązała, tak samo musiałbym szukać ustawienia siodła, kierownicy, klamkomanetek, długości i wzniosu mostka, a może znowu kierownica nie do końca trafiona. Dopasowanie do baranka to dosyć złożony proces i sama rama jest tylko ułamkiem układanki. Bardziej wyprostowana pozycja? Większe wyciągnięcie na szosie chyba jest pożądane? Jeżeli to mechaniczne, to nie będą współgrać z klamkami szosowymi, bo jest inny skok linki. W góralach jest dłuższy, więc po takiej konwersji będzie trzeba ustawić klocki bardzo blisko tarczy, więc każde lekkie zwichrowanie tarcz będzie powodować ocieranie. Jeżeli hydrauliczne, to klamkomanetki są wyraźnie droższe, do tego pewnie będą potrzebne adaptery przewodów i zmiana napędu (hydrauliczne zaczynają się chyba od 10rz, więc trzeba już uważać na kompatybilność z przerzutkami). Jak się trafi odpowiednia kierownica, to idzie wcisnąć, zwłaszcza jak obecne graty raczej tańsze i z bardziej wiotkimi obejmami, ewentualnie trzeba by trochę materiału zeskrobać. Niemniej nie jest to wygodne rozwiązanie, będzie działać ale w zasadzie masz tylko jeden chwyt, żeby hamować i zmieniać biegi. Klamkomanetki szosowe jednak są o wiele wygodniejsze i w zasadzie bezpieczniejsze. Sam kiedyś popełniłem taki ulep ale to laaata temu, czasy późnostudenckie z bardzo ograniczonym budżetem. Kierownica używana spod lady za bodajże 25zł, reszta +/- była, nie licząc jakichś linek, pancerzy i owijki. Wersja prawie ostateczna jak już uruchomiłem także przednią przerzutkę (teraz jak patrzę na te kable 🤣😞 Niestety kilka miesięcy później poszła rama i na sporo lat przygoda z barankiem poszła w odstawkę. -
[Aliexpress] Sprawdzone zakupy
Eathan odpowiedział milosh → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
Już jakiś czas temu kupiłem taki wynalazek i to chyba jedne z lepiej wydanych $ na Ali. Wygodne to, proste do granic możliwości, robi robotę, link: https://pl.aliexpress.com/item/1005008498824171.html?gatewayAdapt=glo2pol -
[ocena pozycji na rowerze] Pozycja na rowrze szosowym
ernorator odpowiedział sakul → na temat → Problemy zdrowotne
Pośladki są drugimi po czwórkach mięśniami najważniejszymi przy pedałowaniu. Łydki są ostatnie, to nie bieganie. -
Znalazłem taki który siedzi i na czubku i na obwodzie, mam głowę XL ale z jajko z czubkiem czyli tym czego chyba Tobie brakuje, i dlatego częściej duży kask nie wchodzi dość głęboko i buja się na czubku jajka... Osoby bardzo się pocące nie zawsze doceniają czapeczki i bandanki, bo akumulują jeszcze więcej potu i zamieniają jazdę w koszmar, a pot po prostu musi odpływać na bieżąco na około oka. Sytuację zaciekania np pogarsza skrócenie długich starczych brwi, które jeśli są dość długie dobrze przesyłają pot na bok, a ścięte wpuszczają krople centralnie w okulary...
-
[Zdjęcia] Codziennie Jedno Zdjęcie
sznib odpowiedział klon → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
Bo logo. -
Panowie to odpytam jeszcze. To, że kas nie przylega na całej powierzchni i na czubki głowy "wręgi" wiszą nad głową ok 1 cm to normalne, czy jednak nie i to dowód ze cos jest nie tak. Bo na mój kwadratowy łeb powinno przylegać po całości i to ważne w chwili gleby, rozkład sił jest wtedy bardziej równomierny.
-
sznib obserwuje zawartość → [~15K PLN] Gravel - prośba o pomoc w wyborze wygodnego gravela na długie trasy
-
Ja odchudzałem w podobny sposób superiora fly synka. Gdy przyszła pora na amortyzację to po prostu już kupiłem lekki rower. Komponenty do rowerów dziecięcych wychodzą mało opłacalnie niestety. Niemniej gratuluję Dziadku zaangażowania 😉
-
Zdecydowałem się kupić 7 letniej wnuczce używany rower Merida Dakar 624 i drugi Merida Matts J.24 do jazdy, jak przyjedzie z rodzicami do dziadków.. Wyrosła już z roweru Trek Precaliber o kołach 16", a na dodatek zawsze był kłopot z zabraniem roweru do bagażnika, gdy jechali do dziadków. Niestety, zdecydowana większość rowerów dziecięcych z amortyzatorem i kołami 24" jest niesamowicie ciężka. Sam osobiście jeżdżę rowerem MTB o kołach 29" i jego waga to tylko 11kg, a taki mały rower dla dziewczynki waży 13 -14kg. Mniejszy Trek ważył 8,5kg, co prawda ze sztywnym widelcem, ale nie spodziewałem się, aż tak dużego przyrostu wagi na trochę większym rowerku. Wybrałem model Dakar tylko dlatego, że ma najmniejszą możliwą ramę dla kół 24" i o geometrii specjalnie zaprojektowanej dla małej dziewczynki. To tylko 10,5". Matts jest już 11". Wnuczka zażyczyła jedynie, żeby jej kolejny rowerek miał przerzutki. Pierwsze próby wypadły pomyślnie. Potrafi jeździć na obydwu większych rowerach i na dodatek bardziej przypadł jej do gustu ten większy Matts, ale jego waga to dokładnie 13kg, a model Dakar 13,5kg. Dziadek postanowił odchudzić obydwa rowerki do wagi nieprzekraczającej 10,5kg każdy i na dodatek pozostawić bardzo ładnie pracujące amortyzatory. Na forum są zdecydowanie złe opinie na ich temat. Tymczasem Merida zastosowała raczej miękką sprężynę i ugięcie ok.2,5cm następuje już przy wadze 25kg i normalnym hamowaniu przednim hamulcem. Widzę, że doskonale pracuje na małych nierównościach i nierównych podjazdach. To widać i czuć. Na pierwszy ogień poszły opony i dętki. Proszę sobie wyobrazić, że tak znany producent jak Merida zastosował drutowe opony o wadze 855g i butylowe dętki o wadze 165g. Paranoja!!! Kupiłem zwijane Schwalbe Rocket Ron o wadze 440g i dętki TPU 50g. Tylko na tej jednej operacji zyskałem ponad 1kg. Kolejny element do wymiany to siodełko i sztyca. Dakar miał sztycę stalową i razem z siodełkiem zestaw ważył 800g, a Matts aluminiową i wynik 650g. Zmieniłem na siodełka i sztyce karbonowe o wadze zestawu 320g. Kupiłem dwa różne modele małych siodełek o porównywalnych rozmiarach z oryginalnymi 240x155mm. W oryginalnych szerokość wynosi 145mm. Jedno z siodełek ma piankową wyściółkę o grubości 20mm, a drugie to cienka karbonowa deska. Tutaj wnuczka dziadka zadziwiła. Mówi, że wygodniej jest jej na tej cienkiej i twardej "desce", a nie na miękkiej z pianką. Dziadek też siedzi na podobnej i wcale nie uważa jej za twardą. Coś w tym jest. Następny ciężki element to korby. Do suportów się nie odzywałem, chociaż je rozebrałem i wymieniłem smary. Waga stalowej korby lewej i prawej w modelu Matts z 1 zębatką i dumnym napisem Merida to równo 1kg, a Dakar z 3 zębatkami stalowymi i aluminiowymi korbami SR Suntour ważył 1250g. O ile Matts miał jeszcze w miarę akceptowalną długość ramion korby 150mm, to do mniejszej 3 blatowej Meridy Dakar wstawiono korby 160mm. Gdzie tu sens? Wymieniłem w modelu Matts na korbę aluminiową z zębatką stalową o wadze 560g, 30 zębach i długości 145mm, a w modelu Dakar również aluminiowe korby 140mm i blat 32 zęby o wadze 530g. Przerzutkę przednią wyrzuciłem, a to kolejny zysk ponad 500g. Na koniec pozostawiłem kierownice. Te oryginalne stalowe mają dokładnie po 530g. Miałem w zapasie 600mm karbonową FSA K-Force Light w rozmiarze 25,4mm i wadze 130g. Zamontowałem ją do modelu Dakar. Model Matts otrzymał dopiero po 2 tygodniach nowiutką karbonową KOCEVLO z AliExpress o wadze 108g. O tych mniej ważnych elementach zmniejszających wagę roweru napiszę innym razem. Udało mi się osiągnąć zamierzone cele? Jak sądzicie?
- Wczoraj
-
[zakupy cz5] co kupiłeś ostatnio z części rowerowych
wr81 odpowiedział Puklus → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
Dzisiaj przyszło kilka rzeczy ale najciekawsze chyba te: DT karbonowe 27.2 i 30.9 oraz Manitou Jack (czyli Bike Yoke Divine Rascal/SL) 30.9 skok 80mm - to ostatnie b. krótkie i dość lekkie - będzie do upgradu Gianta Talona gdy przejmie go młodszy syn w przyszłym roku. -
ChupaCyps obserwuje zawartość → [5000-5500] Rower uniwersalny
-
Cześć! Po latach przerwy chcę wrócić do zajawki jaką jest jazda na rowerze ale potrzebuję do tego celu zakupić nowy rower. Niestety, mam całkowicie zerowe pojęcie jak dobrać odpowiedni sprzęt. Moim celem, jest wystartowanie w Iron Man więc planuję robić dość długie trasy, w większości po ścieżkach rowerowych / ulicach ale możliwe że czasem będę musiał przejechać jakąś ścieżką przez las, po bruku czy po żwirze. Jestem dość sporym chłopem, mam 188cm wzrostu i blisko 90kg wagi, nie wiem czy to ma duży wpływ na dobór odpowiedniego roweru ale na pewno nie może być zbyt delikatny. Na pewno poza budżetem planuje też zakup pedałów i butów SPD . Podsumowując, zależy mi na rowerze którym będzie szybki na szosie ale nie będzie zbyt delikatny. Pozdrawiam
-
KrissDeValnor obserwuje zawartość → [kask] problem z doboru kasku
-
[kask] problem z doboru kasku
KrissDeValnor odpowiedział Eathan → na temat → Ochrona, dodatki, akcesoria
Do potu to są bandany, albo opaski... Co do kasku, to od niedawna mam Giro Artex, i jest OK jeśli chodzi o wygodę, ale mój łeb to raczej jajo Brak siateczki, a daszek trzyma się na zakładkę - nie jest wpinany, ale jeszcze nie odpadł -
Zarejestrował się nowy użytkownik: ChupaCyps
-
[Powitania] Do nowych forumowiczów cz.3
dorjan odpowiedział Puklus → na temat → Rowerowe forum na max - ogólna dyskusja
Dzień dobry. Mam na imię Janek i jestem już dziadkiem. Rowerem jeździłem i nadal jeżdżę odkąd pamiętam, a teraz kupiłem już kolejny rower dla wnuczki. Niewiele wiedziałem o dziecięcych rowerach, więc pierwszym był Trek Precaliber o kołach 16", ale już z niego wyrosła, a ja nabrałem "doświadczenia" w dziecięcych rozmiarach. Czytam ForumRowerowe.org i wiem już więcej, choć nie ze wszystkim "mądrościami" się zgadzam. Przyszedł czas na rejestrację i może podzielę się moimi wątpliwościami. Jestem z Podlasia, ale bardziej to pogranicze z Warmińsko-Mazurskim. -
W kasku Uvex ( mniej pięknym niż powyżej) najważniejsze dla mnie - taśma czołowa czyli jest frote na całym obwodzie przylgi czoła, które daje względną kontrolę nad kranem dostawczym potu. Kupiony na wyprawie kask zastępczy (po kradzieży) z daleka jak klon Uvexa, może jakiś Met, ale z inną całkiem wkładką ( wygodną) miał wyżłobiony w niej pusty kanalik nieprzylegania na wysokości nosa, działał jak wiadro na sznurek w prysznicach obok sauny, czyli natychmiastowa słona powódź błyskawiczna w oczach rytmicznie co jakiś czas... warto patrzeć również pod tym kątem...
-
Draco1987 obserwuje zawartość → [Rower do 3000zł] asfalt 20 las 189 cm 94kg
