Skocz do zawartości

[Stopka] Co polecicie do Orbea Alma H20


jsq

Rekomendowane odpowiedzi

Wolę mieć ramę obdrapaną od stopki niż kłaść rower na płasko. Mój rower, moja stopka 🙃

Proponuję, żebyście swoją krucjatę przenieśli do wątku o bagażnikach na fullu, to dopiero herezja 😁

Ad meritum - w sumie mogę w sobotę przymierzyć tę stopkę z Dekla do fulla, może podejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@spidelli Kładzenie w płask rowerowi nie szkodzi. Odrapanie to akurat najmniejszy problem - raczej uszkodzenie materiału rodzimego jest problemem.

Stopki uniwersalne 'centralne' - tzn pod suport - wymagają dużej siły ścisku klina który to trzyma w kupie i nawet wtedy mają skłonność do obracania się ( trenowane na 2 ramach ). To zaś kanceruje ramę i w pesymistycznym przypadku spowoduje propagację pęknięcia z tego miejsca. Zakładam optymistycznie, że taka stopka w ogóle wjedzie w ramę, bo w 29" z krótkim ogonem może po prostu nie być miejsca.

Zaś dyskutowany rower ma cieniutkie rurki tylnego trójkąta na górze i dość masywne na dole, do tego zacisk hamulca flat-mount. Nie wiem czy nawet istnieje stopka pod oś która na to wejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka magiczna metoda:

IMG-20230610-144308055-2.jpg

U góry oponę opieramy o obiekt i stawiamy rower lekko pod kątem. Działa na oponie szosowe, działa jeszcze lepiej na oponie MTB.

Można jeszcze lepiej! Robimy dokładnie tak samo, ale mając prostę kierownicę, opieramy końcówkę o ścianę. W szosie szkoda klamkomanetek.

Jak jeżdżę już chyba 9 lat, tak rower wywalił mi się może raz czy dwa razy i to z własnej głupoty...

Edytowane przez ChuChu
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stopka w takim rowerze to dla mnie nic innego jak próba domalowania Monie Lisie  wąsów. Nie robię sakw czy backpakingu to na " zaparkowanie " roweru jest milion sposobów. Ładowanie podpieraczy to powolne przepoczwarzanie w rower trekkingowy lub badziew co się na komunię daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Kettler napisał:

Czy stopka wbita w udo jest mniej poważna ale w plecy już tak ?

A możesz powiedzieć o ilu przypadkach ze stopką słyszałeś? A może sam miałeś? 😀

O uszkodzeniach ciała spowodowanych błotem, piaskiem, korzeniach, kamieniach, drzewach słyszałem, a nawet miewałem, ale o stopce...?

Nie rozumiem tej krucjaty nad stopką czy bagażnikiem w MTB? Ktoś kupił taki rower, bo miał taki kaprys to jego sprawa, bo on się będzie z nim bujał 🙂.

Nie, nie jeżdżę ze stopką i nie jeżdżę góralem po mieście, ale jakbym jeździł dużo po mieście to bym kupił SUV`a, bo jest praktyczny. Mógłbym czy nie? 🙃 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie przepraszam za otwarcie tematu. Nie sadziłem, że się zrobi taka gównoburza. :D :D :D

Dla mnie osobiście fajna, jeszcze najlepiej oryginalnie mocowana stopka wcale nie szpeci ładnego roweru.

Po prostu widzę w niej bardzo, ale to bardzo praktyczne rozwiązanie, niż półśrodki typu opieranie o tylne koło itp.

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jsq ja np. patrzę przez ten pryzmat , że jak kupuje " wyczynowy" rower to szczypię się z każdym gramem. Zamiast dokładać to patrzę co można jeszcze wywalić.  Co innego rowery przeznaczone "do dźwigania ciężarów". Może taka mała wizualizacja  ...... mamy Pinarello Dogma F i do tego montujemy stopkę , dzwonek , lampki - za takie coś powinno być dożywocie 🤮. Z drugiej strony o gustach się nie dyskutuje i jak ktoś ma ułańską fantazję ......to proszę bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jsq no i tu jest pies pogrzebany: "Najlepiej oryginalnie mocowana". Nikt nie projektuje roweru XC po stopkę. A jeżeli jej potrzebujesz, to wybrałeś zły rower. Nie, nie dlatego że stopka nie pasuje wyglądem. Po prostu przeznaczenie takiego roweru jest zupełnie inne.

Jak Ci się podoba, to jeździj, mi to obojętne. Po prostu pewnych rzeczy z pewnymi rowerami nie da się zrobić.

30 minut temu, chudzinki napisał:

A możesz powiedzieć o ilu przypadkach ze stopką słyszałeś? A może sam miałeś? 😀

O uszkodzeniach ciała spowodowanych błotem, piaskiem, korzeniach, kamieniach, drzewach słyszałem, a nawet miewałem, ale o stopce...?

Nie rozumiem tej krucjaty nad stopką czy bagażnikiem w MTB? Ktoś kupił taki rower, bo miał taki kaprys to jego sprawa, bo on się będzie z nim bujał 🙂.

Nie, nie jeżdżę ze stopką i nie jeżdżę góralem po mieście, ale jakbym jeździł dużo po mieście to bym kupił SUV`a, bo jest praktyczny. Mógłbym czy nie? 🙃 

A słyszałeś o uszkodzeniach ciała od kierownicy? Bo ja widziałem jeden dramatyczny przypadek.

SUVa. A dlaczego nie? Bo to jest samochód projektowany jako samochód także miejski. No chyba że myślisz, że jak ma takie duże koła i jest wysoki, to jest to samochód w teren...

 

 

Edytowane przez ChuChu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawa Murphy’ego….

Dlatego na zawodach zabronione są akcesoria typu, rogi, stopki itd

Gdyby chodziło tylko o bezpieczeństwo użytkownika to pal licho niech sobie wozi rogi bawole na kierownicy ale na niektórych szlakach jest naprawdę spory ruch i o dziwne zdążenia nie trudno. 

Edytowane przez Kettler
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

9 minut temu, ChuChu napisał:

No chyba że myślisz, że jak ma takie duże koła i jest wysoki, to jest to samochód w teren...

Kurcze! Tak myślałem. Dzięki za uświadomienie! A poważnie - jakiś czas, temu tu na forum, ktoś właśnie pisał, że SUV nie jest stworzony do jazdy po mieście... Też była mininagonka.

@ChuChu, a ten wypadek był spowodowany przez stopkę? Chyba nie sugerujesz pozbycia się kierownicy...? 🤔

 

Edytowane przez chudzinki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto tu mówi o stopce na zawodach, litości. Człowiek napisał, że nie jeździ hardcorowo, zostawmy kwestie bezpieczeństwa.

Pytanie jest konkretne i o konkretny rodzaj użycia tu chodzi, projekcje o wypadkach na zawodach to zwykłe bicie piany i tyle.

Problemem jest brak miejsca montażu takiej stopki. Po prostu.

A purystom przypiminam, że mają obowiązek wyposażyć rower w dzwonek 🤣 Fulla i szosę też, bez wyjątku. Chodzi wszak o bezpieczeństwo i szacunek dla przepisów 😎

O chińskich lampkach jest kilka kilometrów wpisów, a o dzwonkach jakoś nie widzę 🤣

Edytowane przez spidelli
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Problemem jest brak miejsca montażu takiej stopki. I tyle."

A wynika on z pewnego, poruszonego już tutaj faktu.

Mniejsza o to. Po prostu całkiem zabawne, że mając tak duży wybór rowerów, ludzie wciąż kupują "górala" do jazdy po mieście. A jest tyle alternatyw, pewnie nawet z tą stopką w zestawie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt Wam tych stopek nie wpycha do Waszych rowerów 😀 A ze swoim będę robił to, na co mam ochotę 😎 - czy to się komuś podoba, czy nie. A na co ktoś wydaje swoje pieniądze, to generalnie jego sprawa. Dobra rada - lepiej pilnować własnych, niż cudzych.

Ad meritum: oprócz Topeaka, jest jeszcze coś takiego "za korbę":

https://www.allmountainstyle.com/products/ams-kickstand-black

Topeak jest dwukrotnie tańszy i chyba go zamówię w przyszłym tygodniu, jak mi posiadana stopka nie przypasuje do ramy.

Jest on co prawda bardziej pod ekspozycję roweru ale może trzyma stabilnie.

Edytowane przez spidelli
  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sie rozpetala gownoburza. Moj grawelek tez nie byl przystosowany do stopki. Ale jednak zalozylem, bo byla niezbedna (parkingi rowerowe w Chinach wymagaja stopki).

stopka1.jpg.f43d91db2a6bb7344ddf8186ba272bcd.jpgstopka3.jpg.33f96a723260b1f23ea2a398e1b4e5a1.jpg

IMG_0258_s.jpg

 

W mtb nie mam, bo go nigdy nigdzie nie zostawiam :D 

 

 

 

Edytowane przez JWO
  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniało mi się! Co prawda autor ma chyba sztywną oś, ale moooże na Ali coś się znajdzie w stylu https://mcsport.pl/pl/nozka-giant-qr-regulowana-24-28-czarna.html

Dla tych co boją się, że stopka im się gdzieś wbije też coś jest https://www.szumgum.com/podporka-rowerowa-skladana-odpinana-ibera-st7-na-26-28.html?gclid=CjwKCAjwhdWkBhBZEiwA1ibLmARsRj7TcyYroGPluMPHvV3n3dUlZHiZvk2fzfY_GI6CFveOhf0WoBoCHh4QAvD_BwE

Dla każdego coś miłego 🤗.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te na pedał linkowałem w innym wątku ale zaryzykuję zakup Topeaka, tylko korbę pomierzę. Pewnie w terenie nie zawsze zda to egzamin ale raczej zweryfikuję.

Na QR widziałem rozwiązania Atranvelo:

https://www.centrumrowerowe.pl/stopka-rowerowa-atranvelo-stylo-rearmount-pd13407/?v_Id=18210

XLC ma na suport ale trzeba się wpisać w średnicę 40 mm:

https://www.rowertour.com/p/247728/stopka-rowerowa-xlc-st-b01

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, tak więc wracam do tematu. Rowerek odpalony. Stopka zamontowana w serwisie i jest gites. Bez stopki turbo lipa by była.

I teraz co do samego roweru, bo ktoś wyżej zarzucał na podstawie pytania o stopkę, że zły rower wybrałem, więc tak:

Jest gicior, wszystko pasuje, wygodny, śmiga fajnie. Jestem zadowolony w pełni... no może w pełni,
bo brakuje mi trochę na zębatce z przodu. Mam 32T. Wcześniej używałem 34T (na dwójce, na której głównie jeździłem)
i myślę, że 34T a może 36T mogło by być dla mnie lepsze. Nogi mam wyrobione, więc na prostych lubię czasem docisnąć
a też nie chcę najniższych zębatek katować.

 

2023-06-27 20_35_04-.jpg

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnych bagażników. Co najwyżej może jakaś mała torba pod siodełkiem, ale nie była planowana. A co do dzwonków, to ogólnie  widziałem coś w miarę ciekawego u chinola.

W przypadku tego roweru wystarczy przestać pedałować i już jest dobry dzwonek tam od strony kasety.

 

88860231-2072887699.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...