Skocz do zawartości

[Stopka] Co polecicie do Orbea Alma H20


jsq

Rekomendowane odpowiedzi

Hehe, nie wiedziałem, że w takich rowerach nie wolno :) A przynajmniej tak wynika z części odpowiedzi z podlinkowanego tematu.

Wiem, że stopka jest dobrym rozwiązaniem w porównaniu z setką sposobów ustawienia bez stopki.

Wiecie, do miasta też się zjeżdza, coś kupić, zatrzymać się pogadać i takie tam.


No nic, bedę szukał dalej.

Rower jest w drodze do mnie, dlatego tak pytam zawczasu.

Edytowane przez jsq
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, spidelli napisał:

obejmę na tylne widełki.

Łatwo nie będzie, bo do takich ram nie robią. Nawet Chińczycy 😜. Ja drukowałem specjalne wkładki na drukarce 3D, żeby się dało zamocować. Działa do tej pory. Nawet gdzieś tu na forum wrzucałem zdjęcia. 
A jak ktoś mówi ze stopka niepotrzebna, to znaczy ze za krótko żyje, albo niewiele w życiu widział. 😜 Są miejsca idzie jest niezbędna.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moich rowerach tylny trójkąt to raczej przekrój prostokątny. W dwóch gravelach zakładałem stopkę z Dekla, taki podstawowy model, coś ala obejma - pikantne szczegóły w linkowanym przeze mnie wątku. Pomaga kawałek dętki. Ale rama i tak ucierpiała, są otarcia i przetarcia lakieru. Jeden z rowerów ma dedykowane otwory, ale stopka kosztuje 40 funtów, kolejne 20 - przesyłka.

Każdy użytkuje rower, tak jak chce albo musi, czasami trzeba iść na kompromis, bo nie ma fizycznej możliwości mieć rower na każdą okazję. Marzy mi się rower pokroju Pine Mountain albo Breezer Thunder do turystyki poza szosą ale niestety - skończy się pewnie na bagażniku w moim fullu (ze zmianą opon na coś szybszego) i...  - montażem stopki 🤣

Chwaliłem się już ostatnią wyprawą sakwiarską wzdłuż Dunaju - w większości piękne, asfaltowe drogi rowerowe, miałem wrażenie, że moja opona 40c w gravelu po prostu zamula, bo było jak i gdzie się rozpędzić. Tymczasem awaryjnie dołączył do nas kolega na fullu (ale bez stopki), z dosztukowanym bagażnikiem i dzielnie przejechał 400 km, bez słowa skargi - bo nie miał innego roweru. Cała reszta jechała na gravelach i trekingach.

Mnie czasami mierzi ta pseudoortodoksja o przeznaczeniu roweru i uważam to za zwykłe ględzenie.

Czasami trzeba oszukać przeznaczenie ;)

Dla wielu z nas rower nie jest celem samym w sobie tylko narzędziem - celem jest relaks, przygoda czy choćby - dojazdy do pracy.

Edytowane przez spidelli
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeszcze jedno - to montaż stopki do MTB stwarza zagrożenie, a do gravela już nie? A jazda po drodze publicznej z chińską latarką zamiast lampki z odcięciem i oślepianie innych jest ok? A wiele osób tak robi i jeszcze zachwala :P

Edytowane przez spidelli
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, jsq napisał:

Rower jest w drodze do mnie, dlatego tak pytam zawczasu.

To może zawczasu się zastanów dlaczego kupiłeś wyścigowe mtb? Jak ci stopka w takim sprzęcie potrzebna to wątpię, że będzie wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem. Obawiam się też, że zaczniesz od stopki a później przejdziesz na regulowany mostek "bo co tak się leży na tym rowerze" a później siodełko na sprężynach "bo twardo". Może warto podejść do sprawy inaczej i kupić sprzęt dopasowany do twoich potrzeb 

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blake z GMBN testował nóżkę do górala. Przy ostrzejszej jeździe to się samo może rozłożyć. Nie wyobrażam sobie nóżki w górach,  na lepszym wertepie. Jak rower na równe ścieżki i drogi to co innego. Ale w górach dodanie elementu, który waży, może tłuc i się rozłożyć - bez sensu. Nóżkę mam w miejskim. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Mihau_ napisał:

To może zawczasu się zastanów dlaczego kupiłeś wyścigowe mtb? Jak ci stopka w takim sprzęcie potrzebna to wątpię, że będzie wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem. Obawiam się też, że zaczniesz od stopki a później przejdziesz na regulowany mostek "bo co tak się leży na tym rowerze" a później siodełko na sprężynach "bo twardo". Może warto podejść do sprawy inaczej i kupić sprzęt dopasowany do twoich potrzeb 

Wcześniej wiele lat jeździłem na MTB i dałem radę, więc powinienem poradzić sobie i z tym. Poprzedni rower to Cannondale F5 z 2008, więc to też nie był sprzęt rekreacyjny.

Generalnie wybrany rower ma mi się podobać przede wszystkim. Ten wybrany podoba mi się wizualnie i mieści się w pieniądzach, które mogę wydać. Rowery rekreacyjne z kolei mi się nie podobają.

Mimo to uważam, że stopka to dobry gadzet. Nie każdy wykorzystuje rowery hardcorowo - a ja na pewno nie. I o wiele lepiej rower postawić na stopce, czy kłaść lub opierać.

Swoją drogą wczoraj widziałem całkiem fajnego Gianta z elegancką stopką, tylko akurat tam w pobliżu hamulca było oryginalne miejsce do przykręcenia. I "temu Giantu" :) było bliżej do mojego, niż do jakiejś rekreacyjnej damki. Czyli można?

  • +1 pomógł 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, spidelli napisał:

Tymczasem awaryjnie dołączył do nas kolega na fullu (ale bez stopki), z dosztukowanym bagażnikiem i dzielnie przejechał 400 km, bez słowa skargi -

Za to nic mnie tak nie irytowało, jak ciągle

Cytat

Potrzymaj mi rower

mojej żony, bo jej w sklepie powiedzieli, że stopka w gravelu to świętokradztwo. A że moich rad nie słucha, to za karę musiałem jej ten rower trzymać, jak akurat nie było go gdzie oprzeć 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ale my raczej nie mówimy o piwnicy 😀

A na wale nad rzeką czasami nie ma drzew, kamieni czy ławek.

A jak ktoś wiezie tobołki, to stabilne podparcie roweru bywa czasami trudne, nawet na stopce. Upadek takiego objuczonego roweru to dość sprktakularne zjawisko.

Ale ok, powiedzmy, że przywołałem dość skrajne przyklady, a tu chodzi o zwykłe użycie, bez agresywnej jazdy w terenie.

Czasami z różnych względów nie oprzesz roweru o ścianę wiejskiego sklepu, bo siedzi tam akurat miejscowa żulia.

Robicie aferę, jakby to Wam ktoś kazał do Waszych rowerów te stopki montować.

Wątek jest techniczny, nie filozoficzny.

Może trzeba - jak u Szajbajka, który miał wątek tylko dla kobiet - zrobić grupę na hasło "stopka w MTB" i wpuszczać tylko w krawatach 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mihau_ ma rację, a ja Ci napiszę to inaczej.

Kupiłeś rower wyścigowy, na trasy XC itd. No i możesz sobie nim jeździć, bo od tego się nie umiera. Tylko trzeba zadać sobie pytanie: po co?

Gdybyś kupił rower bardziej przystosowany do tego gdzie jeździsz, to:

- Mógłbyś bez problemu zamontować upragnioną nóżkę

- Miałbyś prawdopodobnie lepszą pozycję. Jestem niemalże pewny, że zrobisz z tego roweru trochę pokrakę, bo uznasz że jest mało wygodnie.

- Siła nóg by była zamienia na prędkość, a nie tracona przez widelec o sporym skoku, szerokie opony i niskie ciśnienie

- Spora szansa że byłby lżejszy

- Napęd byłby lepiej dostosowany do miejskich zastosowań

To tyle co mam w głowie na ten moment, a powodów jest pewnie znacznie więcej.

Dodatkowo, masz tam napęd 1x12. Współczuję kosztów wymiany.

Pewnie jakiś Cross lub Fitness byłby idealnym wyborem. Na rynku są modele, które wyglądają naprawdę dobrze, a przy okazji pasowałyby znacznie lepiej do Twoich zastosowań.

No ale jak lubisz toczyć się na kartoflach po mieście tracąc siłę, a przy okazji robić kombinacje z podnóżką, to już Twoja decyzja.

A wracając do tematu: będzie Ci ciężko, bo takie rowery nie są projektowane pod montaż takich akcesoriów. 

 

Edytowane przez ChuChu
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, jsq napisał:

Czy możecie polecić coś ciekawego i dobrze pasującego do wspomnianego modelu?

Nic nie polecamy. Rama nie posiada odpowiednich mocowań, zaś stopki 'uniwersalne' będą kancerować ramę i / lub narażać ją na uszkodzenie - zakładając, że zmieszczą się za suportem oraz ominą zacisk flat-mount tylnego hamulca.

@spidelli Stopka w trekingu służy właśnie temu, że mając te 20-30kg bagażu może być problem z podniesieniem roweru. Jeżeli jeździsz bez bagażu, i nie ma w okolicy słupka / murka czy innej ściany, to zawsze możesz położyć rower na płask.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...