Skocz do zawartości

[Przerzutka tylna] Sram GX Eagle Type 3 + Shimano SLX i korba Deore z przodu?


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 3 lata temu wszedłem w posiadanie roweru TREK XCALIBER 8 2020, niestety byłem wtedy nieświadom tego, że będzie to rower z napędem SRAM, ponieważ dostałem go w prezencie urodzinowym, mimo iż nie jeżdżę na SRAMIE i moje inne rowery są na shimano to jakoś przejeździłem te 3 lata, ostatnio zauważyłem problem z przerzutką mianowicie pare razy dostała po haku i łańcuch się zacina na najniższym biegu (jest to Sram SX Eagle tak samo jak reszta napędu), chciałbym teraz ten rower ulepszyć niedużym kosztem, w serwisie rowerowym zaproponowano mi elektryczną przerzutke GX Eagle natomiast ja bym chciał zrobić z tego Treka coś szybszego, ponieważ mam też starego własnoręcznie stworzonego MTB 3x8 na Deore XT i dużo dużo lepiej mi się na takiej kombinacji jeździ mimo, że ten rower już ledwo zipie, dlatego chciałbym przynajmiej mieć te dwa rzędy z przodu kosztem słabszego osprzętu, a teraz do meritum. Czy jest to możliwe aby zachować z tyłu SRAMA Eagle tylko że GX po to aby nie wydawać na kasetę i manetkę kolejnych pieniędzy a z przodu zastosować mechanizm korbowy shimano deore z przerzutką slx na 2 rzędy?
W poniższym załączniku przedstawiam to co chciałbym kupić i zastosować zamiast SRAMA SX EAGLE 1x12.

obraz_2023-06-06_212009285.png

Edytowane przez DominikXC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Niestety taka konfiguracja nie zadziała. Eagle to napęd tylko i wyłącznie 1x. Oczywiście eksperymentować możesz, ale to jak wróżenie z fusów czy cokolwiek zadziała.

Kolejny problem to czy rama w ogóle jest dostosowana do napędów innych niż 1x.

Szybciej można zmienić blat na większy o ile rama na to pozwala i wtedy zyskasz nieco na prędkości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rama ma uchwyty bezspośrednie i uwzględnia nawet mechanizm 3 rzędów na przedniej korbie, czy w takiej sytuacji zmienienie kasety i przerzutki na shimano jest konieczne? Czy może znajdzie sie jakaś tania przerzutka SRAMA 12 na 2 rzędowy przód? Chciałbym uniknąć grzebania sie z jednym blatem ponieważ mam taki system w dahonie jetstream i mam tam olbrzymi blat i wiem jakie to jest nieintuicyjne, czasami poprostu brakuje przełożeń to samo zauważyłem użytkując ten mały blacik od srama.

Edytowane przez DominikXC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zachowaniu kasety dwa blaty z przodu tak zwiększą zakres, że przerzutka tego nie ogarnie. Ponieważ masz standardowy bębenek shimano, to możesz założyć kompletny napęd shimano, np. 2x10. I jak wyżej - jak rower ma być szybszy, to powiększ zębatkę z przodu. 2x12 z kasetą 11-50 to gruba przesada. Żeby mieć 2x to na pewno kaseta musi mieć mniejszy zakres, albo musisz zmajstrować sam przerzutkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, dziękuję za tą cenną wiedzę, czyli nie pozostaje mi nic innego jak sprzedanie wszystkich części od SRAMA i zamienienie napędu na shimano, przynajmniej teraz ten rower będzie obsługiwał rozwiązania mojej ulubionej marki. Czy moglibyście mi jeszcze doradzić jaka grupa osprzętu najlepiej pasowałaby do tego treka? Zastanawiam się nad Deore lub jakąś szosową grupą z 2 rzędową kasetą, mój budżet to max 1200zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie problem jest taki, że nie ma wszystkich przerzutek Deore na tej stronie, będe musiał poszukać w innym sklepie, nie patrzyłem na generację tylko chciałem sprawdzić ile mniej więcej będzie to wszystko kosztować. Wychodzi na to że deore to najlepsze rozwiązanie, przemyśle jeszcze dorzucenie większego blatu z przodu i poprostu wymiane przerzutki na gxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastanawiam się też czy nie przerzucić z mojego starego roweru napędu a resztę sprzedać na części, mam tam deore xt 3x8 które chodzi niezawodnie od ponad 20 lat i nadal nie ma żadnych problemów z eksploatacją, raz tylko musiałem wymienić zajeżdzoną kasete i pare razy łańcuch, no ale wiadomo to norma. Problem jest taki, że tamten rower jest na starych kołach 26” i składałem go w latach młodości więc wiadomo, że jestem trochę wyższy i ostatnio zaczeły pojawiać się bóle w kręgosłupie, teraz jeszcze amortyzator zaczyna mieć luzy więc chce i tak ten rower sprzedać. Ten sram 1x12 jest szczerze mówiac lipny szczególnie że lubie też pośmigać na cieńszych kołach z zablokowanym amorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie kupiłem roweru tylko dostałem go w prezencie i chciałbym z niego zrobić bardziej uniwersalnego mtb, i tak musze wydac 600zł na przerzutke srama bo mojej sie już nie da naprawic, wiec pomyslalem ze zmienie tutaj napęd na taki który będzie też obsługiwał twardsze biegi po to aby mieć szybkie podjazdy i dobrą prędkość na plaskim, tak jak to jest w moim starym rowerze, obecnie jade na 2 biegu bo pierwszy się zacina jak już wspominałem na początku i z kadencją 120 nie mogę jechać szybciej niz 30kmh na plaskim, chyba nie pozostaje mi nic innego jak sprzedac ten rower z uszkodzoną przerzutką i kupić coś lepszego używanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz twoje najtwardsze przełożenie to 2,73 (30x11), co jest zbyt małą wartością na asfalt. 

Sytuację można by znacznie poprawić zmieniając napęd na Deore 1x12 z blatem 34z i kasetą 10-51. Musiałbyś stylko sprawdzić, czy do Twojego tylnego koła jest bębenek MicroSpline, którego Shimano używa w napędach 1x12. 

34 x 10-51 ma zakres 0,67-3,4. 

38/28 x 11-42 ma zakres 0,67-3,45

Obecny napęd nie pozwala na więcej niż 33 km/godz. przy kadencji 85 obr./min. Przy tej samej kadencji 32 lub 34 x 10 dałoby odpowiednio 38 km/godz. i 41 km/godz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kombinowanie, mało kto zmienia 1x12 na na 2x no ale cóż.
W jakim stanie jest Twoja kaseta? Jak w dobrym i chcesz napęd shimano to kup manetkę 1x12, przerzutkę deore 1x12, nowy łańcuch i zmień blat na korbie na 36. Będziesz miał napęd shimano, większy zakres i więcej kasy w portfelu.
Taka zębatka
Przerzutka
manetka do wyboru na obejmę i łańcuch shimano. Zmieścisz się w 400 - 430zł

 

Edytowane przez Molekpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, DominikXC napisał:

Ja nie kupiłem roweru tylko dostałem go w prezencie i chciałbym z niego zrobić bardziej uniwersalnego mtb, i tak musze wydac 600zł na przerzutke srama bo mojej sie już nie da naprawic, wiec pomyslalem ze zmienie tutaj napęd na taki który będzie też obsługiwał twardsze biegi po to aby mieć szybkie podjazdy i dobrą prędkość na plaskim, tak jak to jest w moim starym rowerze, obecnie jade na 2 biegu bo pierwszy się zacina jak już wspominałem na początku i z kadencją 120 nie mogę jechać szybciej niz 30kmh na plaskim, chyba nie pozostaje mi nic innego jak sprzedac ten rower z uszkodzoną przerzutką i kupić coś lepszego używanego.

Czy Ty, czy Tobie kupili nie zmienia faktu, że pewno to nie ten rower którego oczekujesz.

Nie potrzebujesz przerzutki za 600zł.

https://allegro.pl/oferta/shimano-deore-przerzutka-tylna-rd-m5100-sgs-11-rze-13045893217?bi_s=ads&bi_m=productlisting:desktop:query&bi_c=Y2RjYWJiYjEtOTU3Mi00Mzk0LThiNDQtNWIyY2YwMzAwYjk1AA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=0ed0bca5-dd31-4d82-b691-b0181d651e1e

Też zadziała z manetką SRAMa 12rz i aktualną kasetą. Ale zanim zaczniesz wydawać kasę, sprawdź czy pospolite problemy z przerzucaniem już są rozwiązane. Wyprostuj hak, jeżeli krzywy, wymień linki i pancerze, wyczyść kasetę, przerzutkę i łańcuch.

Jeżeli brakuje Ci przełożenia, to metodą na poradzenie sobie z tym problemem jest zmiana zębatki na korbie na największą jaka wejdzie w ramę. Jaki masz model korby? Chińska zębatka 38T pod mocowanie GXP kosztuje ~50zł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...