Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hejo 😄

Wymieniłem łańcuch w swoim Cube Stereo Hybrid 160 (elektryk) z KMC na SHIMANO - 12 rzędów, taki jaką mam kasetę z tyłu. Po zamontowaniu patrzę i łańcuch jest mega luźny - opada na ziemię 😮 Skróciłem o 4 ogniwa (aż) i ok. Problem jest tylk otaki, ze wszystkie przerzutki pięknie pracują z wyjątkiem ostatniej - co jakiś czas przeskoczy (zostając na tej samej). W czym może być problem? Dodam, ze rower ma ok 500 km, więc nówka, kaseta prawie niezużyta 😕 W łańcuchu jest spinka fabryczna. Łańcuch Shimano. Zauważyłem też, ze na dolnej przerzutce ślimak jest praktycznie poziomo. Może łańcuch dalej za słaby naciąg i skrócić o 1 ogniwo?

Dołączam foty:

2.jpg

20230529_230537.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Dwie sprawy się kłaniają.

1. Nie masz kasety Shimano, w związku z czym łańcuch mimo, że na 12s to nie będzie idealnie współpracował z kasetą Sram - inna szerokość wewnętrzna.

2. Kłania się regulacja przerzutki. Do jej regulacji konieczny jest przymiar do kasety oraz dobranie odpowiedniej długości łańcucha, zgodnie z zaleceniami producenta, czyli w twoim przypadku Srama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nowy łańcuch skróciłeś o 4 ogniwa względem starego, czy odciąłeś po prostu 4 z nowego? Zwykle można po prostu nowy przyciąć na tę samą liczbę ogniw co stary, ale ponieważ nie ma gwarancji, że stary był dobry, to powinno się dobrać długość nowego (ustawia się to bez przeciągania przez przerzutkę według instrukcji producenta przerzutki), a następnie należy regulować przerzutkę. W tych napędach 12s to długość łańcucha jest istotna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Pat92 napisał:

Skrócić o 1 ogniwo? Czy bawić się z przymiarem?

To dwie różne, ale istotne sprawy - długość łańcucha oraz odległość górnego kółka przerzutki od kasety. Znając życie to nawet jak idealnie ustawisz to po pewnym czasie i tak się zaczną schody... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Wojcio napisał:

Czy nowy łańcuch skróciłeś o 4 ogniwa względem starego, czy odciąłeś po prostu 4 z nowego? Zwykle można po prostu nowy przyciąć na tę samą liczbę ogniw co stary, ale ponieważ nie ma gwarancji, że stary był dobry, to powinno się dobrać długość nowego (ustawia się to bez przeciągania przez przerzutkę według instrukcji producenta przerzutki), a następnie należy regulować przerzutkę. W tych napędach 12s to długość łańcucha jest istotna.

Skróciłem o 4 nie względem starego, bo go nie mam już 😕 Spróbuję skrócić o 1 ogniwo, zobaczymy i ogarnę przymiar też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, najpierw ustawiamy długość łańcucha BEZ przerzutki:

piny-w-lancuchu-rowerowym.thumb.webp.5f30be19c92a3d17e5c66f79fcf558f2.webp

Cytat

 

załóż łańcuch na największą tarczę na korbie (jeżeli masz napęd z jedną tarczą, to oczywiście ona jest największa :) oraz na największą zębatkę na kasecie, ale bez przeplatania łańcucha przez przerzutki. Następnie napręż łańcuch w taki sposób, aby jego końce naszły na siebie (patrz grafika poniżej). Teraz dolicz odpowiednią liczbę pinów, w zależności od posiadanego napędu:

  • napędy Shimano i SRAM z dwiema lub trzema tarczami z przodu – dodajemy dwa następne piny łańcucha
  • napędy Shimano 1×10, 1×11 – dodajemy dwa następne piny łańcucha
  • napędy Shimano 1×12 w rowerach z przednim amortyzatorem – dodajemy cztery następne piny
  • napędy Shimano 1×12 w rowerach z pełnym zawieszeniem – dodajemy pięć następnych pinów
  • napędy SRAM 1×7, 1×11 – dodajemy cztery następne piny łańcucha
  • napędy SRAM 1×12 w rowerach z przednim amortyzatorem (bez tylnego) – dodajemy cztery piny
  • napędy SRAM 1×12 w rowerach z pełnym zawieszeniem – dodajemy dwa lub trzy piny łańcucha

 

Źródło: Jak dobrać długość łańcucha rowerowego? | Rowerowe Porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
4 godziny temu, Cris78921 napisał:

Skróciłem o 4 nie względem starego, bo go nie mam już 😕 Spróbuję skrócić o 1 ogniwo, zobaczymy i ogarnę przymiar też.

Nie próbuj, tylko idź zgodnie z instrukcją i dopiero wtedy skracaj. Skrócisz za bardzo i nic z tego dobrego nie będzie. Po skróceniu korzystasz z przymiaru do regulacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...