Skocz do zawartości

[2023] Shimano Cues


Alsew

Rekomendowane odpowiedzi

  • Mod Team
3 godziny temu, abdesign napisał:

Deore nie znika...

"...10- and 11-speed Deore will be subsumed by Cues. Alivio, Acera and Altus will also be merged into the Cues brand..."

Ok, 12-rzędowe Deore nie, ale pozostałe już tak.

@Alsew to nie Sram, żeby zrobić kasetę 12s pod bębenek HG. 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem widocznie za głupi, bo wrzuciłem całość do translatora.... i wciąż nie wiem o co chodzi, poza tym, że CUES zapewni płynniejszą zmianę biegów... Cały ten materiał to marketing...

No dobra, w materiałach prasowych jest pół zdania o technikaliach:

Cytat

    “By consolidating our 9-, 10-, and 11-speed component ranges with interchangeable components, including common derailleur pulleys, cassette sprockets and chains, simplifies mid-tier bikes.”
    “The lineup features unified sprocket spacing across our 9-, 10-, and 11-speed drivetrains, so that components can be intermixed across a wider range of user groups and riding styles.”
    “With taller and thicker cassette teeth, providing additional surface area this mitigates the chain from skipping and distributes pedaling forces to prevent premature wear due to shifts from novice riders.”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu tu berzy mówią: konsolidacja standardu,

kompatybilność 9-11,

kompatybilność mtb/ grawel czyli klamkomanetkowo na baranie na duży tryb Np 46- 48-50 kaseta .

kastracja przerzutek 3x.

Maks korba 2x zaczyna się chyba od 46, korby 1x zakres grawelowo Mtb…. Wypadają Claris Sora Tiagra trudne dotąd do zgrania z grupami mtb powyżej 9s… kiedy pojawiła się 10s to zaczęli mieszać w indeksach ,  i coś tam z czymś działało a coś nie.   Np teraz mam na kole kasetę 10 na kierownicy klamkę 105  na 10s. Przerzutka mtb 9s. I to działa…. Ale czy mogę założyć z tyłu przerzutkę ze sprzęgłem np to nie wiem,   bo w grupach jest bałagan i wiedza tajemna,  i zwykły człowiek musi szukać w sieci… co z czym i jak….  Jest np czytelna tabela od Shimano bezpośrednio zgodności indeksowej na przestrzeni lat na ich stronie?  Uciąg linki na skok  indeksu jest parametrem schowanym. Kiedyś tylko różnicowano tylko sram / shimano 1:1  2:1…

coś o zębatkach pojawia się system wzmocnień aby duży skok np na 9s kasecie nie wyrywał zębów.  Czyli chyba - preferencje elektryczne. Linkglide

Edytowane przez itr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działając w trochę innej branży zauważyłem odchodzenie producentów od stosowania nazw na rzecz numeracji. Na globalnym rynku gdzie słowa mogą mieć różne znaczenia o różnych alfabetach nie wspomnę ma to uzasadnienie.

Z punktu technicznego kierunek jest jeden, uproszenie, elektronizacja i integracja w całość systemową w e-rowerach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, spidelli napisał:

Chcialem napisać, że obecna sytuacja to eldoradio dla producenta - tyle szpeju do sprzedania i że to porządkowanie to podcinanie gałęzi.

Porządkowanie?

Jakiś czas temu deore stała się zbiorem grup a nie grupą... teraz tym zbiorem być przestaje a bałagan zostaje wyprowadzony w inne miejsce... I tu się zacznie eldorado. wszystko do wszystkiego pasuje... taaaa, do czego niby? ety o kompatybilności ... na dodatek jako czymś nowym? Przecież to po prostu dynasysowe  * LG ratio - "przemalowali deore" 10 i 11 na cues ot tak po prostu, acerze zmienili mocowanie linki żeby do uciągu pasowała do owego cuesu - to wszytsko. Nie ma altusa acery i alivio, sory i clarisa? (kompatybilnych ze sobą systemów szosa-mtb) Teraz są w takiej samej ilości cuesy... dalej na tym poziomie kompatybilne i dalej niekompatybilne z tym co wyżej. 

To na pewno nie jest system kompatybilny z wyższym szosowym i gravelowym. Jak za jakiś czas dorobią do tego klamkomanetki na baranka to nie będą pasowały do grxa czy 105'ki. To jest oczywiste nawet bez tego że dowodem jest skasowanie tiagry... która by uja pasowała do czegokolwiek i nie dałoby się mitu "nowe frontem do klienta i że to tylko dla was" utrzymać.

* Edyta, której sens jest poniżej.

Edytowane przez abdesign
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@abdesign Pewny jesteś, że LG to jest to samo co Dyna-Sys? Patrząc na przerzutki z jednego i drugiego, to nie wygląda.

Enyhał, wszystko wygląda jak segmentacja rynku:

1. Entuzjaści szosy/gravelu - >105/Ultegra/DuraAce/GRX - osobny ekosystem
2. Entuzjaści mtb -> Deore/SLX/XT/XTR - osobny ekosystem DynaSYs
3. Plebs i podludzie -> Cues.

Nawet ma sens, bo sprzęt dla entuzjastów będzie optymalizowany pod kątem wagi, zaś dla gminu pod względem serwisowalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale GRX nie wspina się na 50 na kasecie, czyli zawansowany łysołyda ma GRX twardego z klamkomanetką,

a pączkujący amator żwiru ma baranka z Guess przerzutką i kasetą jak wielką jak garnek....

 

Kasety rozumiem to takie same zębatki, w tych samych dystansach tylko czasem 9 czasem 11? Do tego samego łańcucha????

Czyli 9  to jest 11 bez dwóch trybów?  To nie jest prościej od razu narzucić jeden standard?  Czy manetka 9 będzie inaczej ruszać przerzutką i kaseta będzie miała większe dystanse a 11 będzie miało inne skoki linki ? Jedna przerzutka jedna szerokość kaset inne skoki w manetkach? Ma być jeden łańcuch, w sumie 8s od biedy obsługiwał 9, trochę się musiał ułożyć i czasem grał więc .... co oni tam wymyślili... ktoś doczytał? Czy po prostu frezowanie kasety 9 będzie takie, że większe dystanse między trybami będą uzupełnione materiałem krzywek u nasady zębów aby wąski łańcuch się dobrze przemieszczał ?

LG tez tak myślę że będzie jednak specjalnie na innym indeksie żeby zamieszać do końca  :)

Edytowane przez itr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, RabbitHood napisał:

A to nie miało być tak, że to grupa pod ebajki?

Mówisz o Linkglide.

Trochę dużo hałasu o nic. Zmiana szyldu a sprzęt ten sam, okej, ciąg linki w 9 - 10 - 11 rzędów będzie ujednolicony, pewnie pod kątem producentów rowerów. A samo Cues będzie miało podgrupu Uxxxx zastępujące obecne nazwy czyli same-old same-old

Na minus moim zdaniem fakt, że skupiają się na napędach bez przedniej przerzutki, a przecież Cues ma być też pod rowery trekkingowe.

Edit:

oba artykuły są niezgodne ze sobą. Bikeradar twierdzi, że Cues jest oparte na Linkglide, natomiast Singletrackworld dokładnie odwrotnie - Linkglide będzie kolejną podgrupą Cues z przedrostkiem LG zamiast U.

Edytowane przez marcesco
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, itr napisał:

Czy manetka 9 będzie inaczej ruszać przerzutką i kaseta będzie miała większe dystanse a 11 będzie miało inne skoki linki ? Jedna przerzutka jedna szerokość kaset inne skoki w manetkach?

Podpierając się tym co przeczytałem:

1. wspólne dla wszystkich kaset 9-10-11 są TYLKO dwie najmniejsze koronki - reszta jest indywidualna - może mieć różne profilowania różną grubość, różne w związku z tym naprowadzanie łańcucha... Może być i będzie na PAJĄKACH. ;)

2. LG jest nieliniowe... każdy bieg minimalnie ale się jednak różni długość wyciąganej linki.

Mój wniosek (opinia nie wiedza) - manetka (podobnie jak za czasów 7-8-9 i rapid-fire) decyduje co robi przerzutka - czyli o jaką odległość (w ramach tego systemu) przesuwa się wózek na jeden klik. Szerokość rozstawu koronek będzie jednak nieznacznie różna dla kaset 9-10-11 - wściekle źle by to wyglądało przy równym rozstawie... trzeba by było jakimś dystansem uzupełniać brakujące miejsce w kasecie 9s żeby była takiej szerokości co 11s. To jednak czy dystanse będą szersze (te inne niż ten pomiędzy najmniejszymi koronkami) biorąc pod uwagę że to będą dystanse zintegrowane z pająkiem czy tam dwoma pająkami - bez znaczenia.

Edytowane przez abdesign
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Z tego co tu piszą (https://mtb-xc.pl/2023/03/01/premiera-shimano-cues-czyli-pozegnajmy-grupy-acera-altus-alivio-deore-sprzet/) wynika, że sprawa dotyczy głównie grup 1x MTB i kaset od 9 do 11 rzędów.  Kasety, przerzutki i manetki mają być różne, ale łańcuch w technologii LinkGlide ma pasować do wszystkiego, bo odstępy między koronkami będą takie same...  Będzie też napęd 2x11 dedykowany pod trekingi.  Mowa o grupach od Altusa do Deore, ale niektórzy wieszczą podobny los niższych grup szosowych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

ale łańcuch w technologii LinkGlide ma pasować do wszystkiego, bo odstępy między koronkami będą takie same... 

to za autorem z linku powyżej:

Cytat

I jeden łańcuch, który pasować będzie do każdej z przerzutek i oczywiście każdej z kaset, które mimo różnej liczby koronek mają takie same odstępy między sobą. Jest tu także miejsce dla zamienników zarówno dla łańcucha, jak i kaset, które dostępne są na rynku i które z powodzeniem powinny współpracować z całą grupą Shimano CUES.

i za singlem:

Cytat

Shimano appear to be being nice (or just realistic) and state that CUES products will work just fine with third party components, provided they are the same speed (9, 10 or 11). This means that bike brands, and members of the public, can spec a non-Shimano cassette in their otherwise CUES-equipped bikes.

Znaczy łańcuch pasuje bo odstępy są takie same... czy możemy sobie korzystać z aktualnie dostępnych alternatywnych kaset... które dla 9-10-11 odstępy między koronkami mają różne? ...system się zawiesił

Na razie to w artykułach są przedruki z ulotek Shimano uzupełnione dyrdymałami autorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, abdesign napisał:

Mój wniosek (opinia nie wiedza) - manetka (podobnie jak za czasów 7-8-9 i rapid-fire) decyduje co robi przerzutka - czyli o jaką odległość (w ramach tego systemu) przesuwa się wózek na jeden klik. Szerokość rozstawu koronek będzie jednak nieznacznie różna dla kaset 9-10-11 - wściekle źle by to wyglądało przy równym rozstawie... trzeba by było jakimś dystansem uzupełniać brakujące miejsce w kasecie 9s żeby była takiej szerokości co 11s. To jednak czy dystanse będą szersze (te inne niż ten pomiędzy najmniejszymi koronkami) biorąc pod uwagę że to będą dystanse zintegrowane z pająkiem czy tam dwoma pająkami - bez znaczenia.

Będzie wyglądać normalnie. Bębenek MTB na  kombinacji 9-z-11 rzędowym rozstawie wymaga jedynie ~3mm podkładki pod kasetę aby używać 9 zębatek. Więc będzie pewno:

11-13-15-18-21-24-28-32-36 <= 9rz
11-13-15-18-21-24-28-32-36-42 <= 10rz
11-13-15-18-21-24-28-32-36-42-50 <= 11rz

Lub jakaś mutacja tej opcji. Chińczycy robią to samo w swoich kasetach. W każdym razie - dziewiątka to będzie sekwencja z jedenastki bez dwóch zebatek. Dzięki temu w całej grupie będzie te same sekwencjonowanie kasety, ten sam skos kasety więc i ta sama przerzutka. Główna róznica będzie w manetkach i materiałach.

Nie zdziwię się też, jeżeli okaże się, że kasety 9sp Cues będą wchodzic na oldskulowe bębenki 7rz.

Edytowane przez uzurpator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...