Skocz do zawartości

[2018] Shimano XTR 12s


klimarc

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, piciu256 napisał:

ps. zauważył ktoś poza mną że 11-42 11s oraz 10-45 12s to praktycznie odpowiedniki 11-36 10s z doklejonymi koronkami? J

Chyba nie za bardzo. Połowa kasety 10-45 przypomina starą 11-32, a druga połowa model 11-36. Lubiłem przejścia 12-14-16...  i nowa 12-tka to oferuje  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Lumperator napisał:

Dla mnie osobiście dopiero 12sp jest warte przejścia na jeden blat w rozumieniu jako takiej uniwersalności, ale Ci którzy potrzebowali bezwzględnie 3x10 mogą teraz przejść na 2x12 i nie powinno być źle. 2x w przypadku XT i SLX moim zdaniem ma sens. 

Zgadzam się w 100%, a szczególnie zestaw z korba 38/28 i kasetą 10-45 byłby miodzi.

8 godzin temu, piciu256 napisał:

ps. zauważył ktoś poza mną że 11-42 11s oraz 10-45 12s to praktycznie odpowiedniki 11-36 10s z doklejonymi koronkami? Jak dla mnie to idealna kaseta, bo zapewnia idealny stosunek zakres/ stopniowanie do mtb, na szosę jeszcze trochę duże skoki imo. ale na codzień działa super, dla porównania 11-46 11s już dla mnie jest nieakceptowalne pod względem stopniowania.

No tak. A nie akceptujesz, bo pewnie masz mały blat z przodu. Przy blacie 38z najczęściej używanymi koronkami kasety staną się te ciasno zestopniowane czyli 14/16/18/21 lub w przypadku kaset 10 i 11s 15/17/19/21. Przy blatach 32 czy 34 tymi koronkami z musu stają się 10/12/14 lub 11/13/15 gdzie mamy stosunkowo duży skok przełożenia.

3 godziny temu, piciu256 napisał:

na 9s 11-32 latałem bo 11-34 było już miejscami niewygodne

Tak, bo te parzyste kasety dają minimalnie dokładniejsze skoki w środku, niż te nieparzyste. 

Generalnie to ta kaseta 10-45 ma jedną wadę i to dość poważną. Na największych koronkach mamy najdokładniejsze stopniowanie :) Odpowiednio jest to 14/13/11/13%. Ręka w górę, kto na podjeździe +20% z korzeniami potrzebuje tak dokładnego stopniowania? Tak dokłądnie powinno być w środku kasety pomiędzy koronkami 14 a 24z. I tu jest przewaga kasety SRAMa gdzie mamy równo w całym zakresie, an na największych powiększono nieco skoki przełożenia do 19%

Edytowane przez Arni220
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Arni220 napisał:

Zgadzam się w 100%, a szczególnie zestaw z korba 38/28 i kasetą 10-45 byłby miodzi.

Tylko że akurat 11s daje to samo, taniej, lżej, i zapene trwałej. Co miałoby skłonić użytkownika 2x11 38/28 11-42 do przesiadki na 2x12?

Swoją drogą to niezłą "sierotą" zostanie deore, zminiona pewnie na 11 kompatybilna tylko ze sobą... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa z ta przejściówką. Mam nadzieję, że chińczycy tanio będą to robić i sprzedawać. Swoją drogą skoro obecne kasety nx są 12 rz i na standardowy bębenek - to takie coś obniżyłoby koszty ( również dla istniejących ? chińskich 12 sp kaset typu sun race i innych ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Dokumosa napisał:

Przejściówki będą raczej domeną chińskich/tajwańskich dostawców. Czy sunrace już dokłada do swoich bezsensownych kaset 12s? Nie po to ludzie pakują kasę w 12s żeby mieć zakres jak 11s.

Zgadzam się, że jeżeli już ktoś będzie miał bębenek MicroSpline to wchodzenie w jakieś adaptery i inne cuda na kiju, żeby móc założyć chińśką kasetę tańszą pewno o 50-80 pln od SLXa to zwykła głupota i raczej rzadki przypadek. Rysunek ten pochodzi z Shimano bodajże i zakładam, i sugeruje, że Micropline wejdzie również na szosę poczynając od nowej odsłony Dura Ace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy macie gdzies jakieś dokładniejsze rysunki jak na to Microspline się zakłada kasetę? Chodzi mi o to jak włażą te najmniejsze zębatki. Czy one wchodzą normalnie, standardowo nasuwane na wielowypust bębenka, który ma po prostu mniejszą średnicę niż ten stary? Cz może 10ka jest jakoś łapana do większej 12ki czy jakoś do wewnątrz włazi bo nie mogę sie dopatrzeć?

I taka jeszcze jedna wątpliwość co do tego:

" Koronki mają rampy wyfrezowane po obu stronach, zgodnie z technologią Hyperglide+" - przecież to już było i nazywało się IG?

 

A tak odnośnie kłótni o zakres, co wg mnie ma niewiele sensu, bo to kwestia indywidualna. Ja w prawdziwe góry do ęduracza latanego do 10 razów w roku polubiłem się bardzo z 1x GX'em. Ta błoga cisza w dół bez przerzutki a jak się ktoś nie ściga to i zakres/stopniowanie jest wg mnie super, no i co ważne i w końcu jest alternatywa dla manetki i  XTRową to działa ładnie. Jednak drugi rower robiący pod 9000km rocznie, robota dom, tam i nazat, droga, szuter teren na powrocie to lato, zima, zmiłuj ni ma to musi mieć napęd tani bo raz na sezon po prostu cały wywalam i wkładam nowy, w sensie koronki, kółeczka i blaty. I tu się zgodzę z którymś z przedmówców - najlepiej mi się sprawdza 3x10 w konfiguracji 21/30/40 + 11x36. Można dokręcać po asfaltach do roboty za autobusami, ścianki można też podjechać wracając terenem do chałupy no i jest w miarę znośnie kosztowo. I tu się chcę odnieść do 2x12. Tu by mi spasił jako zmiennik 2x w konfiguracji 26/36 x 10/45, ale wystarczy zerknąć na cenę takiej konfiguracji i jakoś nie widzę sensu tym bardziej że przednia zmieniarka/manetka wciąż są.

 

Edytowane przez Mentos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Mentos napisał:

 

" Koronki mają rampy wyfrezowane po obu stronach, zgodnie z technologią Hyperglide+" - przecież to już było i nazywało się IG?

 

Bo jest odczuwalna różnica na plus między HG a HG+. Jeżeli IG było dobre to czemu jako standard mamy teraz HG? 

Fajnie to tutaj widać:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam, że ktoś będzie miał rower fabrycznie wyposażony np. w SLX 12s i po tych 800km ;) chciałby wymienić zużytą kasetę to być może będzie się rozglądał za jakąś chińszczyzną na której zaoszczędzi 50zł ale za adapter zapłaci 60 ;). Poza tym przecież "i tak nie używał najmniejszej koronki"... Ale napis SLX na przerzutce jest i tylko to się liczy ;)

Edytowane przez Dokumosa
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja bym tak zrobił, tylko że ja nie kupię nowego roweru ;)

I tu nie chodzi o zaoszczędzenie 60zł, ale o sporą oszczędność wagi przy podobnej lub mniejszej cenie, Sunrace waży tyle co XT a kosztuje znacznie mniej, w przypadku 11s ma też lepsze stopniowanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Sabarolus napisał:

Bo jest odczuwalna różnica na plus między HG a HG+. Jeżeli IG było dobre to czemu jako standard mamy teraz HG? 

Fajnie to tutaj widać:

 

A czy ja pisałem o dobre nie dobre? IG z lat 90tych w założeniu miało zapobiegać szarpnięcią przy zrzucaniu na twardsze przełożenia jak to pokazane w tym HG+.

Edytowane przez Mentos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w praktyce działało to bardzo dobrze, ale łydy twierdziły, że przy zrzucaniu na twardsze nie jest to potrzebne a rampy IG powoduję mniej ramp HG i wolniejszą redukcję. Jeździłeś w ogóle na IG kiedykolwiek?

Edytowane przez Mentos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Mentos napisał:

A w praktyce działało to bardzo dobrze, ale łydy twierdziły, że przy zrzucaniu na twardsze nie jest to potrzebne a rampy IG powoduję mniej ramp HG i wolniejszą redukcję. Jeździłeś w ogóle na IG kiedykolwiek?

Owszem, jezdziłem w okolicach 2005-2006 roku, nie pamiętam abym byl zszokowany jakością zmiany przełożeń... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...