Skocz do zawartości

[napęd 1x10] Test napędu 1x10 opartego na zębatkach HCC Components


rambolbambol

Rekomendowane odpowiedzi

Powitoł

Pany, nie linczujcie tylko rzućcie okiem proszę :)

Czy owalna zębatka z poniższego linku (niestety, trzeba kliknąć i wybrać podgląd któregoś owalu) pod względem konstrukcyjnym ma według was sens? IMO jeśli ramię korby zaznaczone jest trójkątem to owal będzie wychodził dokładnie w pozycji 90st względem ramion korby, więc niezbyt efektywnie będzie całość działał:

https://pl.aliexpress.com/item/LEZE-Round-Oval-104BCD-32T-34T-36T-Cycling-Chainring-Narrow-Wide-Ultralight-7075-T6-MTB-Bike/32694305494.html?spm=2114.13010608.0.0.urFYQe

Czy mam rację? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chińskie owale nie mają sensu. Mam taką u siebie od kumpla. Jedzie się kardynalnie głupio, bo rozkład sił względem obroty jest taki, że masz w obrocie aż 4 punkty, gdzie musisz przyłożyć siłę, żeby korbą obrócić.

 

Kręcenie owalem to nie taka prosta sprawa:

http://www.noncircularchainring.be/pdf/Appropriate%20non-circular%20chainrings.pdf

Wystarczy przesunąć kąt owalu o 1 stopień i zamiast 10% łatwiejszego kręcenia robi się 5% trudniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitoł

O ten sens/bezsens mi właśnie chodzi ;) Senks.

Niestety przyjdzie mi się przekonać osobiście, bo zacząłem analizować po wysłaniu przesyłki (pieruńsko szybko Chińczycy działają :) ).

Pójdzie tak czy siak do bułkowozu. Długo i tak nie popracuje zważając na to, jaką trwałość zgłaszają użytkownicy ;):D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak uwazasz? Czy chinczycy nie potrafia skopiowac tego co inni robia i zrobic taniej?

Boli Cie ze teraz kazdy moze sobie kupic owal za 40zl zamiast za 180zl? Ja kupilem do testow. W drugim rowerze mam 36x22 i jak sie przesiade na ten drugi to jednak czuje roznice. Nie mm jednak porownania do HCC itd.

 

Wysłane z mojego S600 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powitoł

Wyczuwam pulsującą żyłkę. Polecam melisę.

 

Myślałem, że wyraźnie piszę o co mi chodzi.

Proszę jeszcze bardziej wyraźnie: żeby owal miał sens powinien on być w odpowiedni sposób umiejscowiony względem ramion korby. Tu Chińczyk poszedł zdaje się na łatwiznę i po prostu przestawił owal o 90st względem ramion korby, czyli niezbyt dobre wykorzystanie "efektu owalu." Przyjdzie, pomierzę, pojeżdżę, zdam relację.

Co do wytrzymałości chińskich alu koronek - ktoś na forum wrzucał fotki przemielonego NW niedługo po założeniu na rower :) Wybacz, nie potrafię teraz na szybko go znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko ja się nie napinam tylko wkurza mnie ze jak chińskie to od razu do dupy.

 

Chodzi mi tylko że do testów za taką kasę to można się jeszcze bawić. Ja na razie testuje jak na razie ok.

 

Znalazłem coś takiego:

 

http://forums.mtbr.com/drivetrain-shifters-derailleurs-cranks/chainrings-ovality-differences-1001747.html

 

The clocking you see on the Chinese ring is ideal for minimizing the dead spot you get when the crank arms are vertical. It pulls the minimum amount of chain when it is in that orientation, so turning the cranks takes the least force, which is great because your leverage is at its worst at that point.

The clocking you see on Absolute Black rings, and on other modern rings, is optimized for the power stroke. While they also do help with the dead spot, they aren't optimized for that.

You just can't optimize for both at the same time with an ellipse. To optimize for both you need a rather irregular shape - it starts to look a little bit like a parallelogram:

Osymetric O-14 5-Arm Chainring 130mm BCD | Backcountry.com

It would be interesting to try one of those Chinese rings, just for grins, but I'm pretty sure the clocking used by AB and others would be preferable. The thing that sold me on the AB rings is the way the power stroke feels. It just feels right. The improvement around the dead spot is just icing on the cake.

 

Ło kurde to jest zakręcone:

 

BK.jpg

https://www.backcountry.com/osymetric-o-14-5-arm-chainring-130mm-bcd?CMP_SKU=OSY0008&MER=0406&skid=OSY0008-BK-S52&CMP_ID=PLA_GOc001&mv_pc=r101&utm_source=Google&utm_medium=PLA&mr:trackingCode=6CB1EF7F-BC2B-E511-80F1-005056944E17&mr:referralID=NA&mr:device=c&mr:adType=plaonline&mr:ad=89620503157&mr:keyword=&mr:match=&mr:tid=aud-112578408019:pla-92795792677&mr:ploc=9033288&mr:iloc=&mr:store=&mr:filter=92795792677&gclid=CjwKEAiA_ra1BRDV-byb_aDqpQoSJAA-ofB9K6SLPqAwYPzJEMgBGl_ABz3ko9Fa6HjrnbyV5KZbWxoCOZzw_wcB&gclsrc=aw.ds&avad=55963_de7b7ccd&PubID=41227&PubName=www.viglink.com

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Cobii Jeździłem na okrągłym HCC 36z, obecnie jeżdżę na owalnym HCC 36z ... oba mają się świetnie pomimo kilku tys km na zębach. Jak poszukacie w wątku, to są zdjęcia nawet.

Ale mam owalny (pożyczony) i miałem tani okrągły wynalazek z chin. Żaden chiński blat nie przetrwał u mnie więcej niż 500km. Aluminium jakie stosują jest po prostu dramatycznie miękkie i jak się uprzesz to w rękach jesteś w stanie zwinąć taki blat w rulon. Nie wiem czy to jest jakiś odlew czy co? 

 

Powiem tak: za dobry blat NW dasz 100-150zł w Polsce. Wesprzesz polskich producentów. Taki blat spokojnie nastuka ci 10000 km, tyle ma mój testowy okrąg z HCC zrobił i cały czas kręci.

Za chiński blat dasz 50zł i za 500km będziesz musiał go zmienić.

 

Dlaczego ludzie kupują Campagnolo C9/C10? Bo mają zbyt oszczędni, żeby kupować Shimano HG40/HG50.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko ja wiem ze te Hcc itd sa lepsze. Tylko ze ja kupilem ten chinski do testow zeby sprawdzic czy w moim przypadku to cos da, plus zeby sprawdzic czy 1x10 jest dla mnie. Wyglada ze w obydwu przypadkach jest ok. Docelowo kupie z Banlessa chyba bo jest tansza a ta chinska pojdzie do roweru zony.

Tak ze wielkie dzieki za ten watek bo dzieki niemu wplynalem na nowe obszary sprzetowe dal mnie.

 

Wysłane z mojego S600 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie specjaliści. Czy lancuch 108ogniw ogarnie napęd 32x11-40 że zmieniarka Sram X1 11? CS w okolicach 420mm.

Ja przy 32x11-36, przerzutce Shimano i CS 450mm używam 110 ogniw (KMC X11L - normalnie 114 ogniw). Długość łańcucha dobrałem zakładając go na koło napędowe i koronkę 36z i dodając cztery ogniwa.

 

Dla bezpieczeństwa kup 114.

Edytowane przez Galvatron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim Accencie miałem kasetę 11-40 i przerzutkę RD-M8000 Shadow+ z wózkiem GS i ogarniała bardzo dobrze.

W nowym projekcie być może pojawi się kaseta 11-42 (też Sunrace). Czy w przerzutce (ten sam model) wystarczy mi krótki wózek czy musi już być SGS ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie jakaś nowość, jak kupowałem swoją to była tylko wersja GS. SGS był wtedy do wyboru tylko w slx m7000 i to była w dodatku stara konstrukcja pod 10s tylko z nowym numerkiem. Tak czy siak długość wózka nie wpływa na to jaką kasetę to może obsłużyć, to bardziej ukłon w stronę użytkowników korb z większą różnicą między zębatkami niż wypromowane przez Shimano 10 zębów, którzy chcieliby do tego nowe kasety z szerszym zakresem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie działa z kasetą 10s 11-42, tak samo działa przecież z firmową 11s 11-46, co powinno już dawać odpowiedź.

Dobór długości wózka będzie zależał od tego co masz do kompletu z przodu. W każdym razie o żadną kombinację 1x10/11 bym się nie martwił. Co najwyżej łańcuch będziesz musiał dać dłuższy.

 

Ja tam z utęsknieniem czekam na Zee/Saint 11s SS z obsługą kaset 11-42/46 ;)

Edytowane przez m0d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przodu będzie 36TNW i nic poza tym ;-)

 

W takim razie zamawiam GS-a.

 

Aha - u mnie z tyłu to będzie też kaseta 10sp. po prostu zakładam przerzutkę 11sp. żeby lepiej to śmigało. Sprawdzone.

 

Edytowane przez Nastar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...