Skocz do zawartości

[napęd 1x10] Test napędu 1x10 opartego na zębatkach HCC Components


rambolbambol

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, potrzebna porada co do rozmiaru zębatki, jazda bardziej kadencyjna, mniej siłowa, łyda przeciętna (teren to praktycznie większość płaskich lasów, lekki teren) koło 26:

przy kasecie 9 b. 11-28

przy kasecie 9 b. 11-32

ilość zębów 32 czy 34 lub 36 ?

Pod korbę xtr'a 970 potrzebne podkładki dystansowe do kominów (czy skracać kominy)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie bardzo przekonują argumenty mówiące o upośledzonej pracy napędów 1x10.

Ewidentnie musimu wybrać, albo mocno ograniczamy zakres zostawiając standardową kasetę albo godzimy się na gorszą pracę napedu.

Ja wybieram na kolejny sezon 2x10 choć mocno się wahałem, już nawet graty były w koszyku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt, Ci tego nie wywróży, szczególnie, że nie podałeś jaka będzie kaseta. 

 

Zacznij od matematyki i testów. Oblicz jakie będzie najniższe i najwyższe przełożenie w nowej konfiguracji, potem wykorzystując obecną konfigurację sprawdź czy to Ci wystarczy.

np. 30t i na kasecie 36, to mniej więcej tyle samo co obecnie młynek 24t a na kasecie 30(strzelam). To samo dla twardych przełożeń i już wiesz o ile musisz obciąć zakres. Jedziesz w teren i  sprawdzasz czy to ci wystarczy. 

Wszystko można obliczyć w głowie, lub skorzystać gotowego kalkulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak będzie? będzie pchanko lub mega ugniatanko, że aż kolanka będą trzeszczały ;)

Jak masz takie obawy, to napęd 1x11 nie jest dla ciebie.

ze względu na budowe nowej ramy będe prawdopodobnie do niego zmuszony

 

Kaseta Sunrace 11-46 , jeśli ciężkie biegi nie sa priorytetem. 

A jak obecnie masz 26 i się przesiadasz na 29 , to jeszcze pomyślałbym o 28 z przodu :)

widziałem ją ale niestety jest pod napęd 11rz a nie chce pakować kasy znów w napęd , biarąc pod uwage że mam 3 miesięczny x7 2x10 , myślałem wywalić przerzutke przód  a tył dać kasete 11-42  sunrace

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator rowerowy i sobie sprawdź, nikt Ci nie napisze jaką zębatkę masz wziąć. Mi podpasowała owalna 32 do kasety 42t, koło 27,5. Mieszkam w górach i mam średnią formę. Teraz wziął bym kasetę z 40t. Przeczytaj artykuł 1x10 na 1enduro.pl fajnie jest to opisane. Poza tym, każdy raz gdy nie dasz rady pod górę przybliża Cię do tego, aż się w końcu uda, nie sprzęt jest najważniejszy ☺

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po co chcesz zmieniać na 1x? Argument za 1x10 to bardziej wyspecjalizowany/ograniczony rower oraz kilka gram lżejszy. Więcej za pojawia się dopiero przy x11.

ponieważ rama którą chce zamontowac w rowerze nie posiada możliwośc założenia przerzutki , ani DM ani obejma ani e type się nie zmieści chyba że jest jakiś śmieszny Etype mocowany do mocowania napinacza

po 2 nie chce mi się bawić z przednią przerzutką jak sie zapcha błotem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz ramę uniemożliwiającą montaż przedniej przerzutki, to chyba jedyny i ostateczny argument i nie trzeba ich więcej szukać ;)

Także albo kupisz takie graty żeby mieć żądany zakres przełożeń (o ile to wykonalne, ewentualnie godzisz się na mniejszy lub większy kompromis) albo zmieniasz ramę. I tyle.

Edytowane przez modrzew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tymi kompromisami jest tak że po 1 tygodniu jazdy człowiek dochodzi do wniosku że to wspaniałe rozwiązanie 1X. Dla mnie to taka  rewolucja i przedniej przerzutki nie chcę znać. Nie chodziło o wagę a prostotę rozwiązania. Ja używam zębatki 34 dla koła 29, ale w górach twardo jest;-))) no ale daję jakoś radę. Jak ktoś nie jest wyjeżdżony to zdecydowanie 30-32 dla koła 29. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...