Skocz do zawartości

[rowery nietypowe] Faty, Różnokołowce, 29+, MX, Single, Bezprzerzutkowce, Bikepacking/rafting itp...


IvanMTB

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

ale to była ta za 5kzł w cenie tej za 3 tak mniemam
 

To ta sama co u dystrybutora - Unit X 2018.

 

Temat zszedł na kwestie ofertowe. A może ma ktoś jeszcze jakieś uwagi o samym rowerze? Na przykład ujeżdżał wersję singlową. Trudno na rundzie pod sklepem ocenic wartość terenową sprzętu, szczególnie jak się nie miało styczności z oponami >2.6".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kuniu nie napisze, mogę napisać o rozważanym PM1, a raczej o samych możliwościach 27,5+. Rower z taką gumą jest bananogenny, jednak trzeba mieć gdzie go wykorzystać. Płaskie lasy się nie nadają, chyba, że ktoś lubi jeździć na przełaj, to wtedy 27,5+ jak najbardziej sprawi kupe frajdy. Na szutry i ścieżki po płaskim jest za mułowato i nie wykorzystuje się nawet 10% potencjału takiego roweru. Inaczej sprawa prezentuje się w terenie górzystym, gdzie ilość przyczepności, którą oferują opony można nareszcie wykorzystać. Mimo tego, że to sztywniak single z niższej półki trudnościowej są spokojnie do zrobienia, nawet można na nich poszaleć. Miałem do porównania na enduro trails Gianta Reigna i dla takiego górskiego świeżaka jak dla mnie owszem, reign przy zjazdach fajniej buja i jest łaskawszy dla nadgarsków (eureka), ale żadnych gigantycznych plusów na korzyść Reigna nie zauważyłem. na pewno to wychodzi dopiero na zjazdach trudniejszych, gdzie FS zaczyna działać, ale ja cienki bolek w tej materii jestem, to nie wiem. Okej, Reign lepiej hamował, ale jakbym takie heble do PM wsadził byłoby to samo. O czym trzeba pamiętać, i trochę się przyzwyczaić na zjazdach to ciężar kół. Ma to swoje zady i walety - rower jest stabilny, ciężko go wyprowadzić z równowagi, ale równie ciężko o gwałtowną i szybką reakcję. Dobrze czuje się tą bezwładność kiedy rower już chce się odrywać na małej hopce, a Ty jednak chcesz zachować w tym miejscu kontakt z podłożem, świetnie to odczułem na Twisterze w Bielsku. Nie potrafię tego dokładnie opisać, ale może złapiesz o co chodzi. A, i wpływ na to na pewno ma moja mikrowaga ~65kg. Na śniegu rower jeszcze nie testowany. Dodatkowe info - PMa lubi ruda, dużo bardziej niż Kaffenbacka z PX.

Podsumowując, jak nie masz fajnych pagórów pod nosem i nie planujesz w pobliżu takich pagórów często być to według mnie 27,5+ nie będzie wykorzystany. No chyba, że jak pisałem wjeżdżasz w las i jedziesz na azymut. Ja czasem tak lubię, ale koniec końców o wiele częściej zabieram w moje okoliczne lasy Kaffenbacka na kiszkach 32/28c niż PM1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Kłaniam,

 

Rower to rower, nie ma co się nad nim bucować za mocno.

 

Potrzebujesz przyczepności zakładasz szeroki papcie, potrzebujesz zrywności zakładasz coś węższego i lżejszego. 

 

Sam i tak nie pojedzie, trzeba pedałować.

 

Rower dłuższy i niższy jest stabilniejszy, co w turystyce jest zaletą a nie wadą.

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako użytkownik Unita w wersji 29 muszę go zdecydowanie polecić :) 

 

Ja swojego też kupiłem w dobrej cenie na "znanym portalu", po to żeby spróbować 29er i regulowanych haków.  

 

A czemu 29? Bo zaraz po zakupie do roweru wskoczyły duże koła plus dość szybkie opony Race King. I napęd 1x10. I z powstałego w ten sposób Unita X jestem bardzo zadowolony. Plusy mnie nie przekonały, w połączeniu z wysokim ciśnieniem ich zalety nikną a nic nie poradzę że lubię jeździć własnie na takim. 

Może przesadziłbym pisząc że to aktualnie mój ulubiony rower ale używam go nader często, i to nie do jazdy typowo MTB ale takiej właśnie "turystyki w lekkim terenie", w zestawie z kierownicą On One Og która nadaje się do niej idealnie. 

 

Rama jest długa, to fakt, bo rower na dużych kołach ledwo zmieścił mi się w miejsce w pokoju które wcześniej zajmował dość długi full 26" ale jeździ się bardzo wygodnie a przede wszystkim niesamowicie dobrze podjeżdża (choć może to wynikać z tego że miałem przerwę w jeździe na rowerach z taką geometrią). 

 

Jeśli chodzi o singlowanie to tez nie ma problemów, a regulowane haki to coś bardzo wygodnego. 

 

Jedyny minus roweru jaki dostrzegam, związany z miejscem na grubą oponę z tyłu to fakt że w napędzie 1x10 największa zębatka jaką można zastosować to 34T. Nie ukrywam że do mojej jazdy wolałbym 36/38T ale to nic, po zimie zmienię korbę na dwurzędową i będę próbował pożenić teoretycznie singlową ramę z przednią zmieniarką. 

 

Jakbyś chciał popróbować jazdy to zapraszam ale na pewno bliżej masz do dealera Kony w stolicy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, woojj napisał:

Taka ciekawostka wyprodukowana przez maxima za 2900 zł

rower-touringowy-by-maxim-srebrny.jpg

https://bikemia.com/rowery/4419-rower-touringowy-by-maxim-srebrny.html

To jest Pelago Stavanger, nawet plakietkę ma na główce:
https://www.pelagobicycles.com/stavanger-5138.html
Wygląda jakby Pelago nie zapłaciło z jakąś partię i pośrednik postanowił sprzedać towar na własną rękę. Bardzo dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, woojj napisał:

no nie wiadomo jak to jest, ale cena jest przyzwoita i brooks na pokładzie.... i zmontowany w Polsce ;-)))

Ale IMO to jest lepsza okazja:
https://bikemia.com/rowery/4420-rower-szosowy-by-maxim-czarny.html

..czyli Pelago Sibbo:

pelago_sibbo.jpg

na pokładzie:
- rama Columbus Thorn
- napęd 105 5800 11rz
- heble TRP Spyre
- korba Sugino Mighty
- mocowania błotników/bagażników
- opony max 35c
za 3400? Okazja.

Edytowane przez danielson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12/11/2017 o 21:17, IvanMTB napisał:

Bardzo ładniutki, szczególnie ten oldskólowy widelec, ale wyczuwam kosmiczny toe overlap...

Powiedziałbym nawet koszmarny.

Nie bardzo rozumiem ten bezkrytyczny konserwatyzm w projektowaniu rowerów o przeznaczeniu wyprawowo-szutrowym na bazie kątów typowo szosowo-przełajowych i aplikowanie kąta główki o wartości 73 st, co widać w zalinkowanych modelach Pelago. Raz że przy szerszej oponie mamy koszmarny toe overlap, a z błotnikiem to już totalny dramat. Co więcej przy takiej geometrii rower jest zwyczajnie mało stabilny, szczególnie przy jeździe z bagażem.

Nie wiem, może to wyłącznie moje subiektywne odczucie i większość ma inne.

Po przesiadce z Ronina kat główki 71.5 baza 1028, na Prosiaka o kącie 70.5 i bazie 1078, nie dość że toe overlap przestał istnieć, to rower jest wyjątkowo stabilny. Mogę spokojnie bez zatrzymywania się założyć/zdjąć wiatrówkę, na Roninie nie było takiej opcji.

Niby rower o mniejszej bazie ma być bardzie zwrotny, ale paradoksalnie dobrze mi znane kręte leśne single robię na Prosiaku szybciej, ze względu na większe poczucie stabilności wobec czego mogę polecieć dany segment po prostu szybciej.

Dla mnie ciekawym trendem w gravelowym GEO jest chociażby Whyte Gisburn. Merida Silex zdaje się chciała również pójść tą drogą, ale ta wysoka sterówka w moim odczuciu stwarza wrażenie, że rower wygląda karykaturalnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Alex1680 napisał:

Powiedziałbym nawet koszmarny.

Nie żebym bronił projektanta albo coś, ale zwróć uwagę na dość znaczny offset widelca. W sumie zastanawiam się nad tym rowerem dla żony, mała stopa, długa noga, to tylko krótszy mostek i powinno być cyco. Myśle.. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg pomiarów suwmiarką na zdjęciu dystans oś suportu do krawędzi obręczy to ok 29 -30 cm czyli dokładnie tyle ile mam w Jaguarze (29,5) , i to dobry wymiar jest, rozstaw moich osi to 102 cm i rower jest i do tańca i do różańca i nie zawadzam o koło, tzn chyba nie zawadzam,  korba od Kazy chyba 172,5  but 46 z blokiem max cofnietym czyli dużo wystaje albo jestem geniuszem niezawadzania? . w wichrze zawadzam ale tam wymiar wynosi 26 cm,osi  rozstaw 98 cm i to jest geometria mniej w teren, chociaż wieki temu lekkke bezdroża były...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Mod Team

Najwyraźniej już można pisać :)
Koledzy, nowa stal od polskiego Krossa:

26172376_2052222328357558_20096586090044


Ze swojej skromnie powiem, że wchodzi PRAWDZIWE dwa cale z tyłu (przy dobrej długości ogonie), oczek pod dostatkiem, miło wysoka sterówka i raczej widzę go jako wszędołaza terenowo szutrowego niż ściganta. HURA!


(a obręcze przyjemnie szerokie takie, jakich nie jeden krosiarz XC by się nie powstydził)

  • +1 pomógł 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Woojju, obyś się pozytywnie rozczarował :)

Yakuza, tak naprawdę to model prawie sprzedażowy (zmieni się kolor na jeszcze lepszy!). Nie pamiętam czy jest opancerzenie do zmieniarki ale możliwość (jeśli tylko tylna opona pozwoli) tak.
To chyba podobnie do octana z założenia budżetowy ramiak. Normalne cr-mo (hura?), zwykłe stery ale w ładnie tocznych miskach, zwykłe zaciski piast, ładne haczyki tylne - naprawdę. 
W sam raz coś dla konserwy ;)

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Tego niestety nie wiem. Mnie te foto w Szosie też zaskoczyły ;)
Wiem jaka obręcz, ile miejsca na opony, ile i gdzie dziurki w ramie i widle. Z foto widać, że sterówka przyzwoita. Pióro łańcuchowe rozwiązali jak w smootnym (płaskownik) stąd tyle miejsca na oponę.
Ogon miał 440 albo 435 ale ręki nie dam obciąć. Na pewno było to coś co sam bym tolerował w turystyku, suport na granicy narzekania (ja ZAWSZE dałbym niżej hehe). Kształt ramy bliższy klasyce przełajowej niż mtb (jak to np jest w obecnym fargo).

Jeszcze kilka foto dla tych co nie szajsbukują ;)

26198180_2052222321690892_22450018841623

26233360_2052222415024216_18612405835168

Kurde, no ładny jest.

  • +1 pomógł 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...