Skocz do zawartości

Alex1680

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    71
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez Alex1680

  1. Powiedziałbym nawet koszmarny. Nie bardzo rozumiem ten bezkrytyczny konserwatyzm w projektowaniu rowerów o przeznaczeniu wyprawowo-szutrowym na bazie kątów typowo szosowo-przełajowych i aplikowanie kąta główki o wartości 73 st, co widać w zalinkowanych modelach Pelago. Raz że przy szerszej oponie mamy koszmarny toe overlap, a z błotnikiem to już totalny dramat. Co więcej przy takiej geometrii rower jest zwyczajnie mało stabilny, szczególnie przy jeździe z bagażem. Nie wiem, może to wyłącznie moje subiektywne odczucie i większość ma inne. Po przesiadce z Ronina kat główki 71.5 baza 1028, na Prosiaka o kącie 70.5 i bazie 1078, nie dość że toe overlap przestał istnieć, to rower jest wyjątkowo stabilny. Mogę spokojnie bez zatrzymywania się założyć/zdjąć wiatrówkę, na Roninie nie było takiej opcji. Niby rower o mniejszej bazie ma być bardzie zwrotny, ale paradoksalnie dobrze mi znane kręte leśne single robię na Prosiaku szybciej, ze względu na większe poczucie stabilności wobec czego mogę polecieć dany segment po prostu szybciej. Dla mnie ciekawym trendem w gravelowym GEO jest chociażby Whyte Gisburn. Merida Silex zdaje się chciała również pójść tą drogą, ale ta wysoka sterówka w moim odczuciu stwarza wrażenie, że rower wygląda karykaturalnie.
  2. Nie wiem czy jest się co zasadzać, skoro u dystrybutora w PL za 3119pln. https://sklep.konaworld.pl/pl/p/Rower-Kona-Unit-X-2018/1773
  3. Mini-V w innym rowerze, prezentowanym już tutaj Checker Pigu. Mini banglają z Sorą ST-3500, hamuje to nieporównywalnie lepiej niż Spyre
  4. Przerobiłem każdy możliwy rodzaj klocka, tarcze oryginalne zmieniłem na SH-RT66. Problem zawsze był ten sam, w jeździe miejskiej gdzie często potrzeba krótko ale skutecznie dohamować najzwyczajniej brakowało siły. Klamki trzeba było cisnąć niemożebnie mocno, aby cokolwiek wykrzesać z tych hampli.
  5. Ja np. z przyjemnością powróciłem do miniV po przygodzie z mechanicznymi TRP Spyre, które były największym rozczarowaniem w uprzednio posiadanym Roninie.
  6. Masę rozpędzisz raz i jedziesz. Opory toczenia odczuwasz z każdym obrotem koła. Większa masa - dłużej się rozpędzasz Mniejsze opory - wyższe prędkości przelotowe Często jeżdżę z kolegą, który śmiga na Marathon-ach GG(800g/opona) i nie ma żadnego problemu z utrzymaniem koła w przedziale 30-35km/h.
  7. Conti SportContactII 37-622. Dostępna wersja tylko drut, waga około 500g, za to podwójna wkładka i niskie opory toczenia w teście na bikerollingresistance. Mam takie i latam na tym gdzie oczy poniosą, szutry, lasy, miasto. Śmiało mogę polecić.
  8. itr dziękuję, bardzo chciałbym zachować go w takim stanie w jakim jest. Tam nic od środka nie żre. Ramiak pełnoletni, jakby szło od środka, to przez te 18 lat dawno by dziury były. Zrobię jak rzekłeś.
  9. Przy mufie jest parę wykwitów i gdzieniegdzie drobne punktowe. Groźnie nie wygląda, ale chętnie coś bym z tym zrobił. W ostateczności dam kolor w proszku.
  10. To jeszcze jedno foto w środowisku naturalnym gravelowym. Na jesieni będę chciał odmalować, jeśli bezbarwny to jaki podkład po piaskowaniu, aby zachować oryginalny efekt?
  11. Checker Pig CPX C05 - Prosiak Frameset złowiony na allegro za 400zł. Double butted CrMo spiral tubing (górna i dolna spiralnie frezowana). Razem ze sterami 2148g, wideł 850g. Nie wiem czym ona jest wykończona ale chyba nie ma żadnego lakieru. Fosforanowana stal? Środek jest zupełnie czysty od rudej, na zewnątrz ma parę dobrych wykwitów, ale nie wygląda to groźnie, szczególnie że ramiak z 1999r. Solidna niemiecka robota. Stery ahead 1', tutaj poradziłem sobie redukcją pod mostek 1 1/8, sztyca 26,6. Korba własnego pomysłu, Alivio M411 z blatami 44/32, mała tarcza usunięta, linia łańcucha zredukowana suportem 110,5. Klamkomanety Sora 3500, hamulce mini V Alhonga. Dziś poskładany, więc ledwie paręnaście testowych km-ów, ale rokuje doskonale. Czuć lekkość. Hawk!
  12. V-ki łapią od razu, Spyre faktycznie z opóźnieniem. Oryginalne są półmetaliczne. Próbowałem metalowych, było tylko gorzej. Najszybciej łapały żywiczne, zachowując najlepszą modulację i wymagając najmniejszej siły nacisku na klamkę. Niestety na mokro robiły się bardzo kiepskie i finalnie wróciłem do półmetalików.
  13. Dzięki. W temacie ... rama Rudego w reklamacji, z tęsknoty za baranem, ubaranowiłem crossa. Ciekawostką jest, że mini V działają dużo skutecznej niż TRP Spyre. Oczywiście pomijam kwestie na mokro. Uginacz już był, więc nastąpiło przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza. Jakby nie było w terenie sprawia dziką radość .
  14. Piękny, do tego tytan! Zawsze mnie zastanawiało jak ma się tytan w porównaniu do stali odnośnie właściwości jezdnych?
  15. Zastanawia mnie stabilność położenia osi w tych hakach. Nie będzie to się przesuwać, gdy się porządnie po korbie pociśnie np. na podjeździe i analogicznie przy hamowaniu?
  16. Zgadza się.Most kolejki wąskotorowej na Okolu pod Koronowem Tak, nieco węższe, ale z lepszą ochroną anty-przebiciową.
  17. Nie ważyłem, więc dokładnie nie wiem. Waga zeszła głównie na obręczach - 450g zamiast poprzednich 545g/koło. Piasta tył to wagowo praktycznie to samo, bo zdecydowałem się na solidną piastę na stalowym bębenku. Na przedniej może zeszło dodatkowe kilkanaście gram, szprychy 32 tu i tu więc oszczędności szacuje na 200g+. Celem była szersza obręcz i piasty na 'maszynówkach'.
  18. Author Ronin (Rudy) Specyfikacja: Rama: potrójnie cieniowana CrMo 700c Widelec: sztywny CrMo Stery: PRESTINE 1-1/8" Korba: SHIMANO Tiagra 4700 Compact 50-34 175mm Oś suportu: SHIMANO BB-RS500 Przerzutka przednia: SHIMANO Tiagra 4700 (28,6 mm) Przerzutka tylna: SHIMANO Tiagra 4700 GS Manetki: SHIMANO Tiagra 4700 Kaseta: SHIMANO HG500-10 11-34 (10s) Łańcuch: CN-4601 Piasty: Novatec NT-D042/41SB Disc 32h Hamulce: TRP Spyre tarczowe mechaniczne / tarcze SM-RT66 160mm Obręcze: DT Swiss R460db 32h Szprychy: CN Spoke STD14 Opony: CONTINENTAL SportContact II 700x35C Pedały: PD-M540 Kierownica: AUTHOR 480mm Owijka: AUTHOR zamsz/ żel Wspornik kierownicy: AUTHOR 100mm Wspornik siodełka: AUTHOR (27,2 mm) Obejma podsiodłowa: AUTHOR (28,6 mm) Siodełko: AUTHOR Patriot Ulubiona maszyna do jazdy gdzie oczy poniosą.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...