Skocz do zawartości

[rowery nietypowe] Faty, Różnokołowce, 29+, MX, Single, Bezprzerzutkowce, Bikepacking/rafting itp...


IvanMTB

Rekomendowane odpowiedzi

No nie wiem. Opona rowerowa, nawet fata, w stosunku do opony terenowej, może odpowiadać ciężarowi pojazdów (wraz z kierującym)

Jeżeli (przy rowerze) opona ma dużą średnicę, można jeździć na niskim ciśnieniu i jeszcze zwiększyć powierzchnię styku z podłożem, przez co zmniejsza się nacisk na podłoże - zapadamy się mniej.

Bo i oto w koncepcji fatbika chodziło, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

W pełni się zgadzam (?)
...ale żeby nie przedłużać (bo w cale nie jestem do końca pewien tego co napisałem powyżej) chciałem tylko powiedzieć, że prawdopodobnie powierzchnia opon fatbika jest na tyle w tej chwili wystarczająca, że można zastosować niskoprofilowe opony i ciut wyższe ciśnienie w zamian za mniejszą masę całości..ufff.. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Napisano (edytowane)

(wybacz Rulez... ale pierdy Waćpan piszesz :) )
zresztą ja też ;)

bo w sumie to możemy sobie teoretyzować, kto z nas spędził choć weekend na pełnoprawnym facie by oceniać czy niższy profil w sposób znaczący obniży jakość jazdy na rowerze?
Bo wiecie, może być i tak nawet, że Ci co to opracowali jeździli co najmniej 3 razy w życiu i mają minimalną nad nami przewagę :D
 

Edytowane przez anarchy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Teoretyzować i pisać, że się "nie znajo" jest oczywiście bezpodstawne, ale mając na uwadze jak wygląda profil takiej opony (trochę "kwadratowy" jak pisał anarchy) w projekcie i jakąś taką ogólną bylejakość w pokazywaniu przez tą manufakturę produktów, mających być nota bene rewolucyjnymi w grubolowym światku, to też mam trochę mieszane odczucia...
Z drugiej strony jednak ta "niskoprofilowa lekkość", przy zachowaniu tej samej szerokości (pomijając oczywiście różnice w ugięciach opon) na śniegu i piachu może się bardzo dobrze sprawdzić. W karplach też przecież chodzi o powierzchnię, a nie o ich wysokość. :P
Trochę inna bajka, to ich zastosowanie w góry i na kamolce jak telewizory. Zauważcie, że firma wszędzie traktuje o swoim "racing'owym" profilu. Tak więc produkt dedykowany i chyba tam mający znaleźć swoje zastosowanie - tzn, w wyścigach po piochu i śniegu. :wacko:  A Hamerykanie jak wiadomo lubują się w ściganiu się na wszystkim. Nawet na kosiarkach do trawy. :D

Pożyjemy, zobaczymy...w jakim kierunku to pójdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież jeśli opona w rowerze upodobni się profilem do tej z samochodu to strach będzie szybciej w zakręt wejść :woot:

Nie dość, że średnica po której toczy się koło będzie się drastycznie zmieniać wraz z kątem pochylenia koła i żaden klasyczny licznik tego nie ogarnie to i moment wyjścia z przechyłu będzie chwilą prawdziwej grozy :sick:

Chociaż pewnie takiego kanta nie zrobią no bo dejta spokój... Ciekawe jak chcą osiągnąć profil jakby samego bieżnika klasycznej opony - tak po prostu bez bocznych ścianek - tylko wtedy jest sens.

Ale robią to ludzie na pewno dużo mądrzejsi :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kant" w oponie rowerowej przy pochyleniu w zakręcie będzie skutkował bliskim kontaktem z planetą ziemia. Praw fizyki pan nie zmienisz.

Choć jestem pewny że znaleźliby się tacy zawodnicy co z cyrkową sprawnością jeździliby na samych kantach :) i mieli z tego ubaw.

Edytowane przez yarr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Kłaniam,

 

No to na nieco cieńszą nutę i "poprywacie"

 

Jakoże od dłuższego czasu słabo dogadywałem się z Dia Compe na hiszpańskiejgejozie sprawiłem sobie Klektro RL520.

 

12935316693_59efa42bc8_c.jpg

 

Dedykowane ciągowi emtebecznemu, przez co na szosowym bebeczu odrazu uzyskałem przyjemny, króciuteńki skok klamki :icon_mrgreen:

 

12935315003_b793042e72_c.jpg

 

Pytanie:

 

Klamak ten wyposażony jest w mechanizm quick release. To ten szpindel na zdjeciu, powyżej głównego zawiasu klamki.

 

12935198605_327eae9c3c_c.jpg

 

Pytanie, co mi to-to daje, bo jakoś nie potrafię wpaść na żaden sensowyny pomysł...

 

Poniżej położenie klamki w zawiasie po przestawieniu QR-a w pozycję przeciwopłożną...

 

12935308933_2d399d1972_c.jpg12935307243_ef857928b5_c.jpg\\

 

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adamos masz rację.

Oryginalnie pisze że ten mechanizm jest to uwolnienia koła bez konieczności rozpinania linki:

http://www.treefortbikes.com/product/333222344273/743/Tektro-RL520-Ergo-Brake.html

 

Ja u siebie ustawiłem na krótki skok i potem wyregulowałem hamulec. Mam nadzieję że "krótki" skok to normalna praca a "długi" to uwolnienie hampla. Jutro lookne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Łeeee.... To się rozczarowałem... Myślałem że to bedzie jakiś chitry patent którego ja, głąb techniczno-technologiczny nie potrafię zgłębić, a tu poprostu taka prosta prostota :)

 

Podziekował pieknie Panie Thomaszu za objaśnienie.

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Przeca piszę żem głąb :P

 

Przy okazji, trochę szkoda że klamki te nie posiadają portu przez który można wrazić imbusa i przykręcić/odkrecić szrubkę mocującą klamkę do kiery...

 

Suponebam, że przy długoskokowych fałkach lub emtebecznych bebeczach klamka odchyla sie na tyle, że można sięgnąć, przy wersji road niestety należy poluzować kabel w zacisku bo ni-dy-ry-dy...

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

@adamos masz rację. Oryginalnie pisze że ten mechanizm jest to uwolnienia koła bez konieczności rozpinania linki:


Czyli, że dobrze pisałem...:) Myślałem, że coś pochrzaniłem, bo mi się nawet zdjęcia Ivana na sprytnymfonie nie pokazały...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeca piszę żem głąb :P

 

Przy okazji, trochę szkoda że klamki te nie posiadają portu przez który można wrazić imbusa i przykręcić/odkrecić szrubkę mocującą klamkę do kiery...

 

Suponebam, że przy długoskokowych fałkach lub emtebecznych bebeczach klamka odchyla sie na tyle, że można sięgnąć, przy wersji road niestety należy poluzować kabel w zacisku bo ni-dy-ry-dy...

 

Szacunek...

I.

 

Czyli patent faktycznie do duszy ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie do duszy tylko do koła zdejmowania bez konieczności wypinania fajki ewentualnie odkręcania szrubki mocujacej kabel w tarczy mechanicznej o emtebecznym ciągu.

 

No ale jak ktoś tak jak ja żeni ze sobą szosowy zacisk i emtebeczna klamkę to może nie do kuńca śmigać jak przewidał producewnik...

 

Jak dla mnie komfort chwytu i krótkość skoku klamki nadrabia tę niedoskonałość z nawiazką...

 

Szacunek...

I.

 

PS

 

Ofkors. To jest klamka dedykowana fałkom i emetebecznym tarczówką mechanicznym...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Napisano (edytowane)
Nie do duszy tylko do koła zdejmowania bez konieczności wypinania fajki ewentualnie odkręcania szrubki mocujacej kabel w tarczy mechanicznej o emtebecznym ciągu.

w wersji road jest ten sam problem -dłubiesz imbusem przy całkowicie wciśniętej klamce i tak np na myszereju (gdzie nie ma uchwytu ergo) łuk kierownicy przeszkadza w dostaniu się imbusem. Ot ciekawostka ale nawk..wiać się można. 

 

@Iwanu -szeroko masz te klameczki na środku -czyżby tak szeroka była kiera względem myszereja?

( z innej beczki - to da niezłą stabilność packmanowi...)

Edytowane przez anarchy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...