Skocz do zawartości

[Ramy,Rowery 650b] nowe i przeróbki


durnykot

Rekomendowane odpowiedzi

A po za tym-zauważta jeszcze jeden wielki plus 650b - wydaje mi się, że dużo łatwiej będzie wykonać lekki i ekonomiczny rower dla "Kovalskiego" niż w przypadku 29".

Kluczowym jest tu "będzie" ;) Bo na dziś gdy wrzucić na allegro hasło 27,5 to mam dwa wyniki -obręcz i opona,obie drogie. A przy 29 to już jest ponad 10 stron do szukania. No chyba że ja tu czegoś nie pojmuję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekka obręcz dla anorektyków, Ralph w najwyższej wersji - to i swoje kosztują :)

Opony za tyle orzełków bym nie kupił, dlatego na razie Rapid Roby, na nich przeczekam okres oponiarskiej posuchy :)

 

Mam wrażenie, że potrzebne komponenty pojawią się szybko i w dużej ilości (wiosna '13), nie będzie powolnego wejścia na rynek jak w przypadku dwudziestu dziewięciu cali...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

rozpiskę?

a jak miała by wyglądac? :) zakładając, że rynek 650b dopiero się budzi musisz sam szukac po tabelach. Moim skromnym to co pisze np bB w ostatnim numerze na temat geo pod 650b jest ..nie trafione. Szczególnie, że oparli wywód na teście jednego scotta.

Wracajac do sedna-nie szukałbym sensacji w geometrii 650b-coś pośrodku z długościami, kąty łagodniejsze jak w 29", offset mógłby by mniejszy. Ale co firma to inne spojrzenie-jedni dadzą Ci 71 na sterówce a drudzy 69*.

Na pewno nie będzie już problemów z za wysoką kierownicą przy małych rozmiarach jak to bywa w 29".

Rzeczą charakterystyczną za to jest tylny trójkąt Ja w Sarnie2 dałem 430mm (czyli coś między 425 a 440) i było ok dopóki mocno nie przesunąłem cielska na przód-wtedy koło zaczęło minimalnie uciekac. W kolejnym rowerze-Sarna 3 dałem 425 i jak na razie bardzo bardzo jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Nie to żebym zachęcał do kupna i dlatego milczę :) ot sporo myśli ale nie do końca sprecyzowanych.

Po pierwsze za błąd uważam test porównawczy samej 650 i 29, Zabrakło 26". Bo wydaje mi się, że więcej osób z 26" będzie chciało przejśc na średnie niż z 29" (ale przypadki znamy). Po drugie napisali, że geometria średniego koła nie dojrzała jeszcze i zapewne będzie ewoluowac. Ale napisali to na podstawie jednego fula 650b. Świerzego w tym temacie scotta. Jakoś nie chce mi się wierzyc, że taki np przytaczany tu RockyMountain "skopie" swój rower :) Nie wspominając o innych. 650 to nie nowy ląd tak jak kiedyś 29". Coś pomiędzy i dużo łatwiej znaleźc "złoty środek" dla tego rozmiaru.

Wracając do bB - owszem napisali o 26" i 650b ale w kontekście zmiany kół w Blurze SC. Co też nie do końca jest słuszne. Sam jestem po "testach" Speca Stumpjumpera 26 z kołami 650b. I (jak dla mnie) korzyści większego koła zaprzepaszcza bardzo wysoka pozycja na rowerze (bb na 350-355mm).

Ot - zrobili duże halo na okładce a w środku mniej niż tu na forum 2 stronach....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat kupiłem sobie wrześniowego bB, żeby poczytać o tym 650B. No i się nie naczytałem za dużo...

 

Mało tego, uważam że w teście porównującym Scotty 29" ze Scottami 27,5" bardzo podkreślali zalety 29" a umniejszali 27,5". Twierdząc, że gorsze odczucia to wina chorób wieku dziecięcego ramy pod 27,5". Argumenty na korzyść 29" były często typu "nie wiedzieć czemu testerzy na 29" byli bardziej uśmiechnięci". Z jednej strony nic nie warte, a z drugiej niepodważalne...

 

I tak jak piszecie - porównanie 26" do 27,5" na bazie przerobionego roweru. Bardzo chybiony pomysł. Z bB nie idzie się za wiele dowiedzieć. Dlatego u mnie pozostało wrażenie, że artykuły były napisane pod tezę "27,5 to właściwie 26", więc nie warto się tym interesować, zwłaszcza że producenci "nie wymyślili" jeszcze geometrii pod 27,5". To ostatnie to taka furtka, żeby można było rehabilitować średnie koło, jeśli zdobędzie rynek. A jeśli nie zdobędzie, to napiszą za 3 lata, że od zawsze twierdzili, że 29" to jedyny słuszny kierunek...

 

Tu gryzę się w język, żeby nie wyciągać zbyt daleko idących wniosków.

 

Co do konwersji... Jedyny full, którego ujeżdżałem, to FSR XC Pro mojego brata. Był to rower imho z bardzo nisko zawieszonym suportem. Bardzo często klepałem korbami o przeszkody, co na moim rowerze mi się nie zdarza. Myślę, że gdybym sam posiadał tak nisko zawieszony rower 26" to mocno kombinowałbym, żeby posadzić go na większych kółkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, można gdzieś znaleźć speckę tego tańszego Mbike'a?

 

Hej,

Jak myślicie da się założyć kółka 650b do Gianta MCM Team 17.5 ``. ?

 

Obecnie mam założone oponki Ritchey z-max 1.9 wcs. i prześwit w tylnym trójkącie to jest jakieś 1.8mm w wysokości od opony do góry. Wydaje się,że to na styk i będzie mało..

 

Teraz średnica koła z oponą to 660mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, można gdzieś znaleźć speckę tego tańszego Mbike'a?

 

to jest moja rozpiska zrobiona na podstawie fotek, nie wiadomo czy ta specyfikacja jest końcowa czy tylko targowa.

 

cena natomiast jest już potwierdzona.

 

Mboke Renegade 27.5 DSX 3700zł

  • Amortyzator - Suntour tapered, QR9mm, blokada zdalna
  • Hamulce - Avid Elixir 3
  • Korba - ?
  • Przerzutka tylna - ?
  • Przerzutka przednia-?
  • Kaseta - ?
  • manetki Deore ?
  • Kierownica Uno
  • Mostek Uno
  • Sztyca Uno
  • Koła złożone na obręczach Alex Rims 650B Piasty KT,
  • Opony - Schwalbe Racing Ralph 650B

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

bikerboy-aż dziw, że nie zapychasz błotem ramy przy niecałych 2cm :)

A poważniej - na 99% będzie mało. Ewentualnie zrób tak - narysuj sobie trójkąt o podstawie 135mm, długi na te 350mm a na końcu balon z przekrojem opony (szerokość balona min 54mm) -potem naklej na tekturę, wytnij i wstaw w oś ramy - to najszybsza, najtańsza i najłatwiejsza metoda sprawdzania "czy koło wejdzie". Podobnie można sprawdzić sobie amortyzator przedni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh, koła 27,5" do ramy pod 26" to średni pomysł. Różnica w prowadzeniu jest duża gdy suport urośnie o kilka cm z typowych 29 - 31cm. Podzielam zdanie tych, co oponują za pełnym 650B, a nie pakowaniem większych kół w niewłaściwe ramy. Prędzej poszukałbym ciekawej ramy 29er i w nią obsadził 650B. Ale o tym już była mowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

zawsze pozostaje przeróbka

Mamy dobrego Sikorskiego, Rychtarskiego (Orłowski coś nie bardzo się pali do takich robótek)

Za niewielki pieniądz można mieć "nową ramę pod nowy rozmiar"-naprawdę warto to przemyśleć zanim niektórzy spiszą swojego ramiaka na straty. Zadzwonić, zapytać, pogłówkować trochę.

Ci ze stalówkami (czyli MY hehe) mają dużo lepiej-ingerencja w ramę jest mnie niebezpieczna.

Sam np w tej chwili jestem gdzieś w pół drogi procesu "przeróbki" starej 26" żony pod 650b. Jak tylko wszystko się uda z pewnością dam znać jak wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...