Skocz do zawartości

rzymo

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    1 860
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    2

Zawartość dodana przez rzymo

  1. Kupię koło tył 29: piasta 135 mm QR (lub oś konwertowalna do QR) wewnętrznie ok. 20 mm w zupełności wystarczy mocowanie tarczy - najlepiej centerlock 28/32 szprychy do ~1 kg
  2. Podbijam + zmiana ceny: - same koła 500+ zł - z tarczami +130zł = 630zł - z wysyłką +20zł = 650zł
  3. Sprzedam koła Mavic Allroad: - oś przód 12x100, z tyłu 12x142 (jest adapter na QR 135), - 24 szprychy, pod tarcze centerlock, - stalowy bębenek ze sprzęgłem ratchet (b. podobna budowa do sprzęgła w piastach DT), - oznaczone jako 622x23c, w rzeczywistości bliżej im do 22c,- bez uszkodzeń, obracają się płynnie, - 893g + 1046g - już z założonymi fabrycznymi taśmami tubeless, - koła kupiłem w rosebikes.de, w lipcu '19 (dołączam fakturę). Dokładnie takie -> https://www.rosebikes.pl/mavic-allroad-disc-centerlock-28700c-gravel-wheelset-shimano-2700720 . Moja propozycja cenowa - 630zł / 770zł (bez/z tarczami) + 20zł przesyłka, w Trójmieście i okolicach możliwy odbiór osobisty. Tarcze to Shimano SM-RT70 (IceTech) 160mm + 140mm, ledwo co ruszone klockami - kilkaset km przebiegu.
  4. Mam TRP Spyre i w zupełności mi wystarczają, ostatnio nawet zmieniłem tylną tarczę na 140mm (założyłem na próbę i tak już została).
  5. Wymieniać już teraz, czy jeździć, obserwować? (zdjęcie od kolegi, podobno nic mu nie przeskakuje - aż ciężko uwierzyć)
  6. Bez zdjęcia - wrażenia z jazdy. Cały czas jestem pod wrażeniem, jak dobrze radzą sobie budżetowe Smart Samy - dzisiaj specjalnie się poświęciłem i zmieniałem opony Smart Sam / G-One allround, te drugie oczywiście lżejsze, na asfalcie ciut lepiej, ale w terenie tragedia, lekkie błotko i momentalnie sie zaklejały i robiły się slicki. Na Smart Samach jechałem dalej... G-One sprzedałem koledze, jest zadowolony, ja zostaję na tanich Samach i nie chcę niczego innego...
  7. To i mój - w końcu jest wszystko co chciałem... Przy okazji słówko o klamkomanetkach Tiagry 4700 + przerzutka 11s (u mnie Ultegra RX) - działa to pięknie. Sama przerzutka normalnie działa z kasetą 11-36, jest zapas na 40, a może i nawet 42.
  8. Chciałem zrobić otworek pod śrubę, która by blokowała dźwignię (analogicznie do tej nie pozwalającej wychylić się dźwigni "na zewnątrz" roweru) - ale zaraz obok/nad leci linka hamulcowa, więc nie ruszałem. Wcisnąłem po prostu krążek z tworzywa (+stalowy pin do ustalenia pozycji) - siedzi sztywno, nie jestem w stanie ruszyć dźwignią na boki. Chodzi tylko przód/tył, czyli jak hamulcowa.
  9. Bardziej w ramach ciekawostki a nie jakaś wymyślna przeróbka komponentu. Kupiłem lewą klamkomanetkę Shimano Tiagra ST-4700, z uszkodzonym mechanizmem zmiany przełożeń. Dla mnie lepiej - bo ma działać z napędem 1x10, więc wada stała się dla mnie zaletą (niska cena zakupu). Wywaliłem co nieco - jakieś 76g - komplet klamkomanetek zamiast 499 waży teraz 423 gramy. Jest ok Swoją drogą klamkomanetki z następujących po sobie roczników i widać różnicę w malowaniu głównej dźwigni. Byłem pewny, że wygląd jest identyczny przez cały czas produkcji danej serii, ale jak widać myliłem się...
  10. Sprzedam (nowe, bez przebiegu): 1) mechanizm korbowy z grupy GRX, czyli Shimano FC-RX600-1: - jeden blat 40 zębów, narrow-wide - zintegrowana oś - ramiona długości 172.5mm 2) blat do korby kompaktowej: - 46 zębów - alu, kolor ciemno-szary - rozstaw otworów 5x110 Propozycja cenowa: 1) 300,- 2) 100,-
  11. @up "może warto się przejechać , spróbować a później wydawać tak kategoryczne sądy" - ależ ja nigdzie nie neguję technikaliów czy właściwości jezdnych, więc żadna przejażdżka nic tu nie zmieni Po prostu nie podoba mi się wizualnie i tyle. Ceny - ogólnie to każdy gravel jest za drogi w stosunku do tego, co oferuje Mi wyszło ~4.8k za sprzęt <10kg (bez pedałów 9.6kg), sztywne osie, koła na obręczach 22.5mm i z ratchetem, napęd 1x10, przerzutka ze sprzęgłem + np. porządne stery, czy lekkie siodło dopasowane pod własne cztery litery (Bontrager Evoke 3 Ti).
  12. Wiem, że się narażę, ale Nie rozumiem tych zachwytów nad Rondo, od tego roweru (bardzo) odrzucają mnie dwie kwestie: - gięcie tylnych widełek w okolicy korby, no wygląda to koślawo/brzydko, - widelec w górnej części jest za gruby, nie sprawia wrażenia "jedności" z główką ramy, jest po prostu zbyt masywny. Nie ważne jak atrakcyjnie cenowo/osprzętowo wypadałby taki rower - z powyższych względów bym go nie kupił. Po prostu nie podoba mi się wizualnie, bardzo nie podoba.
  13. rzymo

    [2019] Shimano GRX

    Jakoś te 2x mi nie podchodzi wizualnie (pewnie przez te nieregularne wycięcia) - wygląda jak 3x.
  14. Hamulce - nie mam zastrzeżeń co do mechaników TRP / Tektro Spyre. Na minus - mechaniki zawsze jednak wymagają nieco większego nacisku na klamki, na plus - jeśli rower przewozisz czy przechowujesz w różnych dziwnych pozycjach to nie wszystkie systemy hydro to lubią (hamulce potrafią się zapowietrzyć i/lub zmniejszyć skuteczność hamowania przy kilku pierwszych naciśnięciach klamki). Mechaniki są oczywiście wolne od tego problemu. Skoro sprzęt wyprawowy także w góry, to skup się na jak najlżejszym przełożeniu, czyli korba np. 46/30 + kaseta 11-36T. Dostaniesz przełożenie lżejsze niż 1.0, co jest już całkiem sensownym rozwiązaniem na długie podjazdy.
  15. rzymo

    [2019] Shimano GRX

    Hmm... jeśli faktycznie się okaże, że ta podwyższona oś obrotu będzie tylko w Di2, to trochę słabo.
  16. Owszem, ale dochodzi też kwestia wizualna, ja jestem w stanie nieco dopłacić, żeby mieć tarcze z alu pająkiem. Wiem, że to przy moim stylu jazdy nic nie daje, ale po prostu lepiej wygląda... (szkoda że wycofali SLX bez ajstecha, ale na pająku - RT79)
  17. rzymo

    [2019] Shimano GRX

    Montaż szerszych opon tak, ale skoro przy korbie szosowej mam miejsce na 1.6" z wyraźnym bieżnikiem po bokach + błoto, to ten argument słabo mnie przekonuje. No chyba że faktycznie chodzi o gumy wyraźnie powyżej 2 cali i inną konstrukcję widełek ramy...
  18. rzymo

    [2019] Shimano GRX

    Dobrze rozumiesz i tak to właśnie wygląda u mnie - po zamianie kompaktu na jednoblatową GRX łańcuch jest dalej od ramy. Nawet nie trzeba mierzyć, bo to od razu widać. Nie wiem co przyświecało takiej linii łańcucha... Możliwość montażu GRX do ram rowerów XC z miejscem na np. 29x2.25''?
  19. rzymo

    [2019] Shimano GRX

    Sam sobie odpowiem - tak jak się spodziewałem zębatka w RX600-1 jest dalej od ramy o dobre kilka mm. Teraz mam dylemat, którą sobie zostawić... I jeszcze informacyjnie RX600-1 to równe 750 gramów (sama zębatka 78.5g).
  20. rzymo

    [2019] Shimano GRX

    Hmmm... Tak sobie kombinuję - podoba mi się ten jednoblat (FC-RX600-1), ale Czy nie zrobię sobie krzywdy (linia łańcucha) jak wsadzę tę korbę w miejsce szosowego kompaktu (zębatka NW w miejscu blatu, łańcuch w linii prostej na 5/6 koronce kasety)?
  21. Przyznam że wziąłem te koła z ciekawości, żeby sprawdzić czy te wszystkie internetowe narzekania mają podstawy Najwyżej będę żałować. Środek wygląda całkiem normalnie, luzowania się 6 śrubek nie sprawdzę, bo wyznaję centerlock. A właśnie - jakby kogoś to ciekawiło to klucz do nakrętki tarczy normalnie się mieści, nie trzeba takiej dedykowanej pod osie 15/20mm.
  22. Jak to ratchet - jakoś specjalnie cichy to nie będzie...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...