Skocz do zawartości

[Buty zimowe] Bez wpinania / Platformowe


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

To jest mój pierwszy sezon, gdzie staram się więcej jeździć mimo niepogody, czy mrozów. Nie ukrywam, że aktualnie największym problemem są stopy.

Tak jak w temacie widać, jeżdżę na pedałach platformowych i stąd moje pytanie do Was - jak lepiej zadbać o komfort termiczny?

Wczoraj założyłem dwie skarpetki i coś w stylu butów trekkingowych i było lepiej, ale nie było takiego mrozu i finalnie i tak już zacząłem czuć , że marzną mi palce.

Czekam na jakieś patenty od Was, dzięki. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykłe zimowe buciory, o pół/numer większe, ciepłe wełniane skarpety.

Najważniejsze jest to, żeby but nie był tak samo dopasowany jak ten letni - stopa musi mieć dobre krążenie.

Istnieją też domowe sposoby - np warstwa foli aluminiowej między dwiema skarpetami - znajomy tak w zeszłym sezonie jeździł ze mną i sobie chwalił rezultat.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój głos też na normalne buty turystyczne , trekkingowe i odpowiednie skarpety  . Żadnych ogrzewaczy nie stosowałem ale fakt że po górach w zimie nie jeżdżę . Jest jeszcze kwestia ,,ogólnego ocieplenia" - ja nie potrafię jeździć jak jestem za ciepło ubrany tzn jak mi jest za gorąco ale zauważyłem że w sytuacji kiedy w korpus jest mi gorąco to ani stopy ani dłonie marzną . To niby logiczne .

Edytowane przez WaGiant
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie każdy ma inne potrzeby termiczne. Ja mogę w mrozy jeździć w szmacianych aiddasach i dżinsach - nie czuję jakiegoś wielkiego dyskomfortu. Ale wystarczy, że temperatura spadnie poniżej 10stopni i bez rękawiczek to nawet do biedronki po bułki się nie wybieram.

Dbanie o ciepły "core" (korpus) to zawsze dobry pomysł - ciepłe okolice serca, ciepła krew - a układ krwionośny "roznosi" ciepło po całym organizmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli docieplasz głównie korpus to tracisz oddychalność najbardziej pocącej się części ciała. Przerabiałem mnóstwo kombinacji ubraniowych. Najbardziej optymalne jest docieplanie całego ciała w sposób równomierny. Niestety wymaga sporej ilości ciuchów. I jeszcze taka uwaga - marznące stopy są najczęściej skutkiem zbyt słabego docieplenia nóg. Nogi nie odczuwają zimna i na upartego możemy jechać przy temperaturze kilku stopni w krótkich spodenkach. Ale kiedy są niedogrzane marzną nam nie one ale właśnie stopy.

  • +1 pomógł 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chrismel, czytałem o tym i to wydaje się fajne bo można jeździć cały czas w tych samych butach, cały rok.

Ja nie mam problemu z dogrzaniem tułowia, czy nóg samych w sobie. Czasami jest mi nawet za gorąco i za bardzo się pocę. Najbardziej cierpią stopy i dłonie - zwłaszcza stopy.

@WaGiant dłonie i stopy na rowerze nie wykonują żadnego ruchu. Krążenie jest zupełnie inne i przepływ jest zablokowany. Mimo, że jest mi gorąca w inne części ciała to stopy potrafią mi zmarznąć na kamień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bez bielizny termoaktywnej z merino nie wychodzę na rower :D  to tego spodnie endura , bluza rogelli pesaro 2.0, i jest bardzo  przyjemnie . Z dłońmi też mam problem dlatego kupiłem z ogrzewaniem  bo inaczej ręce mi tak marzną ze nie mogę ruszyć . nawet jak jest 5 stopni 

Edytowane przez Janur
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@shimaserduszkonie do końca, jak napisałem wkładki podnoszą temperaturę użytkową o około 7 stopni. Ale na pewno można jeździć w letnich butach jeżeli nie są zbyt obcisłe i jest możliwość dołożenia grubej skarpetki przy kilku stopniach. Mówię o komfortowej i długiej jeździe a nie że da się jakoś wytrzymać. Na temperatury lekko powyżej zera lub poniżej potrzebujemy (nawet z tymi wkładkami) butów ocieplonych. Chyba że będziemy robili częste przerwy. Na postoju już po 1 min zaczynamy czuć rozlewające się po stopach ciepełko. Więc wystarczy postać 4-5 min żeby stopy się ponownie rozgrzały.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przez cały rok (a w zimie jeździłem nawet przy temperaturze -18 st.C) na platformach jeżdżę w takich tanich butach z Deca:

Buty turystyczne męskie Quechua NH100 QUECHUA | Decathlon 

Poniżej zera zakładam podwójne skarpetki lub jedne grubsze. 

W zimie na rowerze spędzam zwykle nie więcej niż 90 min jednorazowo, a na dużym mrozie nawet nieco mniej i na taki okres taki zestaw u mnie wystarcza. Ogólnie stopy i palce dłoni marzną mi dość szybko, ale to też zależy od ogólnego ubioru i tego, jak długo minęło od ostatniego posiłku. Ja zawsze wolę się ubrać nieco za grubo niż za lekko, a przed wyjściem na mróz muszę zjeść jakąś kaloryczną przekąskę (np. chałwę). Wtedy zauważalnie później zaczynam marznąć. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zimą jak używam platform to jeżdżę w butach trekkingowych, niskich, niecieplany h, skórzanych Columbia Woodburn II bo nie są mocno rozbudowane jak inne i spokojnie mogę na nie włożyć ochraniacze neoprenowe - ale ja mam niskie i mało ostre piny. Do środka 2 pary skarpet: jedne, cienkie, letnie jako base layer i na to drugie, grubsze merino i około 1,5 godziny w temperaturach około 0°C wytrzymuję spokojnie, dłużej zimą raczej nie jeżdżę. Próbowałem w wysokich trekkingach ale mam tylko nieocieplane, skórzane i mimo włożenia wkładki filcowej z aluminiowym spodem i dwóch par skarpet było mi zimno. Myślę, że jakby te wysokie trekkingi były ocieplane to byłoby idealnie - nie musiałbym używać neoprenów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 3.12.2023 o 09:34, sznib napisał:

Zainteresuj się ochraniaczami neoprenowymi na buty. Np:

https://endurastore.pl/ochraniacze_na_buty_endura_mt500,36,498.html

Niestety ale te ochraniacze nie nadają się do zimowej jazdy. Posiadam ten model i stopu strasznie w nicha marzną. Dobre są bardzej na jesienne błotne warunki.

Oprócz tych ochraniaczy mam jeszcze Shimano s3100 https://www.centrumrowerowe.pl/ochraniacze-na-buty-shimano-xc-thermal-pd29249/

i z bcmnovatex

https://sklep.bcmnowatex.com.pl/ochraniacze-na-buty-zimowe.html

Miałem jeszcze z decathlona ale już się zniszczyły.

Dodatkowo w zimie jeżdżę w bytach shimano mw501.

U mnie sprawa wygląda tak buty do około zera stopni dają radę na krótkich jazdach do godzin,y później już trzeba ochraniacze zakładać.

A jeśli o ochraniacze chodzi. 

Jeśli nie jeździsz w ekstremalnych temperaturach to vezuvio sprawdzą się idealnie. Są zrobione z dość dobrze izolującego materiału. Minusem  tych ochraniaczy jest to, że są całe z materiału. Nie nadają się do chodzenia bardzo szybko materiał się przeciera. Nadają się tylko na suche warunki szybką nasiąkają wodą.

Ochraniacze shimano bardzo dobrze izolują przed zimnem na minusowe temperatury są w sam raz. Można jeździć w deszczu nie powinny przemoknąć. Pasują tak jak poprzednie do butów mtb. Trochę bardziej wytrzymały spód ale też nie nadają się do chodzenia. Shimano lepiej "przymierzyć przed zakupem" i sprawdzić czy się dobrze układają. Miałem jedne buty, z których nagminnie zsuwał mi się przód ochraniacza.

 

Ochraniaczy używam już od kilku lat, shimano jak na razie trzymają się idealnie. Vezuvio mam już drugą parę w poprzedniej były już za duże dziury :) . Ogólnie nie jestem osobą, która jakoś specjalnie narzeka na zimno, ale stopy na rowerze bardzo mi marzną. Dla mnie ochraniacze sią super rozwiązaniem

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.12.2023 o 09:34, sznib napisał:

Zainteresuj się ochraniaczami neoprenowymi na buty. Np:

https://endurastore.pl/ochraniacze_na_buty_endura_mt500,36,498.html

Polecam

Z skarpeta z merynosa jeżdżę w nich spokojnie do 2h w temp do -5 o ile nie przemocze butow w teakcie chodzenia po blocie lub sniegu. Niestety dziura od bloku xc nie dodaje komfortu w takich warunkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że zimowe pedałowanie na platformach może stwarzać wyzwania termiczne dla stóp. Aby poprawić komfort, rozważ ciepłe skarpety kolarskie oraz buty z odpowiednią izolacją termiczną. Eksperymentuj z warstwowaniem, używając cienkich skarpet termicznych lub dodatkowych warstw w chłodniejsze dni. Wybierz buty kolarskie z membraną blokującą wiatr i wodę. Zastosuj nakładki na buty z dodatkową izolacją termiczną. Przykryj otwory wentylacyjne w butach, jeśli to możliwe. Pamiętaj o ruchu palców podczas jazdy, aby poprawić krążenie krwi.

Eksperymentuj z różnymi kombinacjami, aby znaleźć optymalne rozwiązanie dla Twoich stóp.

Edytowane przez leon7877
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...