Skocz do zawartości

[osprzęt gravel] budowa gravela - początkujący


Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, JWO napisał:

Nic, powiedzialbym ze wprost przeciwnie, jest to bardzo ciekawe zajecie. W przypadku autora jest tylko jeden duzy minus:

Skaldanie roweru nie jest tanie. A na pewno nie pierwszego roweru.

napisałem, że na możliwie najtańszych częściach, czyli nie chce żeby mi ktoś podawał produkty z górnej półki tylko takie, które są wystarczająco dobre.

2 godziny temu, Mihau_ napisał:

Więc odpuść budowę czegokolwiek. Nie dość,  że stworzysz frankensteina to jeszcze wyjdzie drożej niż fabryczne rozwiązania

Tak jak wspomniałem wcześniej, robię to frajdy i nauki. Jestem świadomy, że może nie wyjść to najlepiej ale mimo wszystko chce spróbować. Jeżeli nie wyjdzie to trudno.

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to ta rama i geometria jest typowa dla roweru crossowego. Jeżdżę na takim rowerze i nie obrażam sobie żeby był tam baranek. Taka rama jest przeznaczona do jazdy z nachyleniem ciała około 60°, a nie około 40° jak np. W szosie z barankiem. Moim zdamiem jak wsadzisz tam baranka to będziesz się męczył jazdą,  a nie cieszył.  Pewnie, że wszystko można zrobić, tylko pytanie czy to ma sens🤷‍♂️

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy baranek czy normalna kierownica - nie ma znaczenia,  mieszam dwa rowery i nie powiem który jest lepszy.

Na początek warto przeliczyć i znaleźć sztywny widelec o odpowiedniej wysokości( z uwzględnieniem sagu. Suport nie może zejść za nisko… 

Można zostawić to co jest, o ile amor nie jest zepsuty, założyć  korbę 2x np 38x24 do tego tył 8 albo 9, hamulce BB7road i klamki Shimano takie pod uciąg szosowy- przełajowy  

[ Edyt: koła są tylko pod V ?   To mini V brake i  klamki jak wyżej, po taniości  w razie ewentualnych  przyszłych testów z barankiem klamkomanetkami szosowymi tylko mini V albo cantilever zadziałają dobrze ]

  I zrobić sobie poglądowo 1000 km po krzakach i asfaltach  raz na gumach z bieżnikiem raz na prawie slikach - ocenić potrzeby… Taki 1000 km da odpowiedź na co mamy ochotę.

 

 

Baranek to kierownica do walki z wiatrem,  gorsza dla ludzi wysokich, i nie jest niezbędna do odczuwania frajdy, czasem założenie le-mondki do prostej kierownicy wystarczy.  Złożenie zestawu super kół i karbonowego widelca może być bardziej zasadnym wydatkiem niż symulowanie optyczne rasowego grawela. Lekki rower łatwiej zbudować z prostą kierownicą, a będzie rączy jak jeleń.

Zakładałem baranki do różnych rowerów, i troska innych że czasem to nie jest praktyczne , hmm zawsze najlepiej przekonać się samemu, ale w ramach MTB trzeba sięgać po krótkie mostki a z nimi jest inna dynamika. Masz set kierownica i kątowy mostek  - możesz zastanowić się nad pozycją nie ubierając od razu tego Rometa w barana i klamkomanetki.

 

 

Edytowane przez itr
  • +1 pomógł 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, flosky napisał:

Tak geometria ramy wyglada na kołach. Stack 585 mm, reach 400 mm. Nada się czy nie bardzo?

Tu nic nie "wygląda", chodzi o twarde dane, długości rur, kąty, parametry ramy w stosunku do twoich wymiarów

Oczywiście podtrzymuję, że chcesz wyrzucić pieniądze w błoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy dzisiejszych cenach nie ma to większego sensu, bo taką Meride silex 400 można już kupić w cenie trochę ponad 4K zł. A zakup gravela na mechanicznych hamulcach (w uproszczeniu będzie na tańszym osprzęcie) to kwestia nie wiele większej kwoty niż 2k. A tutaj spokojnie przekroczysz 2k żeby była frajda, a niestety wzrasta wprost proporcjonalnie do wydanej kasy 😁 same hamulce mechaniczne to już nie mała kasa. Pewnie kupisz chińskie i będzie kupa. Do hydraulików nie mają podejścia. Widelec sztywny to min 200, koła, opony, korba. Można po taniości, pewnie nawet poniżej 1k. Obejrzyj na yt kanał wr - we ride. Są filmiki na chińskich częściach z budowy podobnego projektu. 
Co do ramy, nada się. Ja tam w sumie widzę jeden kłopot, bb drop bardzo mały. Sztyca będzie wysoko żeby efektywnie pedałować, a to spowoduje, że będzie ciężko złapać podłoże na postoju. Tutaj z pomocą może przyjść dropper (z Chin np. Zoom) o skoku 70-100 mm.

Zamiast baranka można dać corner bar (z Chin w karbonie zniino czy jakoś tak) i wtedy zostajemy przy osprzęcie Mtb. Nie będzie jazdy na klamkach (tego najbardziej brakuje), ale wrażenia są mega pozytywne. Zbudowałem sobie taki rower na ramie Mtb (bulls copperhead 2), na kołach 27.5 x 2”, ale od początku miałem pomysł gdzie będę na nim jeździł. To zabawka do jazdy po lesie, z tym że w moich okolicach wiąże się to przy okazji z podjazdami więc dropper ma tu sens nie tylko z powodu niskiego obniżenia suportu. Mam go na hamulcach hydraulicznych (mt500) i napędzie 1x11 (38t x 9-42z)  slx m7000 i uwielbiam ten rower, ale kosztował mnie ok 3k zł. Waga z pedałami 11.3kg na używanych częściach i ramie kupionej za 120zł. Z tym, że budowałem go bez kompromisów, a części kompletowane w ubiegłym roku (czyli nie było tak różowo z dostępnością i cenami jak obecnie).

Foty jeszcze bez sztycy regulowanej, ale w zabawowym rowerze to chyba najlepszy mod jaki można zrobić 😉

 

IMG20221214131350.jpg

IMG20230218143438.jpg

IMG20230218143349.jpg

IMG20230218143241.jpg

Edytowane przez Marcin_79
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W punkt kolega napisał, kosztorys to podstawa!    Rama i koła, kierownica jest. Ale każdy brakujący puzzel to kasa kasa kasa.  

Jeśli w piwnicy dużo części można składać prawie bezkosztowo, ale od podstaw: tanio nie jest przerzutka kabel pancerz jarzemko hamulec siodełko pedał korba kaseta chwyty widelec bieżnia łańcuch klamki manetki, brakujące klucze. Kosztorys na kartce dobra sprawa!

  • +1 pomógł 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Marcin_79 napisał:

Zamiast baranka można dać corner bar (z Chin w karbonie zniino czy jakoś tak) i wtedy zostajemy przy osprzęcie Mtb.

To mnie zainteresowałeś teraz. Jakie manetki zastosowałeś w tym rozwiązaniu, nie ma problemu przy ze zmienianiem przełożeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, itr napisał:

W punkt kolega napisał, kosztorys to podstawa!    Rama i koła, kierownica jest. Ale każdy brakujący puzzel to kasa kasa kasa.  

Jeśli w piwnicy dużo części można składać prawie bezkosztowo, ale od podstaw: tanio nie jest przerzutka kabel pancerz jarzemko hamulec siodełko pedał korba kaseta chwyty widelec bieżnia łańcuch klamki manetki, brakujące klucze. Kosztorys na kartce dobra sprawa!

Jeśli ma być na tarczach to ja kół nie widzę 😉

flosky nie napalaj się, sprawdź cenę 😁 nie pamiętam dokładnie, ale ~400 zł. A odpowiedź na Twoje pytanie już jest sl-m7000, ale możesz dać cokolwiek choć dual realese w tym temacie to podstawa. 
Prawdę mówiąc mój projekt pokazuje, że się nie opłaci. Ja go robiłem w czasie kiedy nie było graveli w tych cenach i choć jestem super zadowolony z tego jak się jeździ, tak dzisiaj silex 400 byłby mój. Niemniej zabawa przednia, rower się wszystkim podoba i budzi uznanie i jest zbudowany pod konkretne wymagania. I tak, klamkomanetki grx600 już mam na oku (1100zł), do tego przerzutka Grx 400 i kierownica 😆, ale na razie mocno walczę żeby się utrzymać w przekonaniu, że to nie ma sensu 🙈🤣 to uzależnia. Z drugiej strony żony rower zyska(???) trochę na osprzęcie hihi.

Jeśli chcesz sprawdzić baranka, to hamulce obręczowe, a wtedy masz szansę zmieścić się do 1000zł. Obejrzyj polecony kanał przeze mnie. Poszukaj filmik o budowie takiego roweru. Samo składanie takiego roweru jesteś w stanie ogarnąć z podstawowymi narzędziami. Młotek, punktak, klucz do rur i da radę - ja już bawię się rowerami z 10 lat, więc warsztat doposażony.

Edytowane przez Marcin_79
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Pewnie umarł. Dzisiaj to już totalny bezsens. Mój bulls dostał baranka i grx-a, ale przy okazji stał się trochę pokraczny i za długi (klamki grx600 mają dość długi REACH). Skończył na wieszaku bez osprzętu i czeka na kolejny pomysł. Jego miejsce zajął esker 2.0 MS za 3400zł, dostał koła dt-swiss i wspominanego grx-a. Świetny rower nawet już na microshifcie, jedyny minus w konfiguracji fabrycznej to mechaniczne hamulce. 
Części może też potaniały, ale nie na tyle by konkurować z aluminiowymi gravelami na przecenach. Największą przeszkodą może być geometria ramy, to co dobre na prostej kierownicy przy baranku może się okazać niezbyt komfortowe. Ale mimo wszystko frajda z budowy była duża i nie żałuję 😆

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...