Skocz do zawartości

[Akcesoria] Kompletna lista - co trzeba mieć do roweru, po prostu?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!
Spamuję już kolejnym tematem, bo mi potrzebny, ale o dziwo chyba nie ma takiego, a przynajmniej ja już piąty dzień w wolnych chwilach przeglądam forum i ciągle coś nowego się pojawia.
To może warto zebrać listę tego, co jest potrzebne/niezbędne/przydatne, gdy ma się rower i z niego korzysta w celach bardziej sportowych i hobbystycznych, niż dojechanie po browar?

Oczywiście nie bawmy się w zideologizowane dyskusje, czy koniecznie trzeba mieć camelbacka, koniecznie sportowe ciuchy, bo jesteś pozer a nie biker i tak dalej. Lista to lista, kupi kto będzie chciał :)

Moje typy na dziś, bo sam planuję gruby zakup jednośladu i dodatków. Od podstaw zaczynając:

- kask
- konkretne zapięcie, ulock, łańcuch etc.
- światła przód/tył
- odblask na rowerze lub odzieży

- licznik
- rękawiczki
- okulary

- plecak
- camelback (w rozumieniu: system nawadniający)
- uchwyty przy ramie na pompkę i/lub bidon jeśli nie chcemy powyższego

- narzędzia do konserwacji (tutaj temat-rzeka, jakie)
- konserwujące preparaty

 

Co byście dorzucili? Chciałbym się przygotować finansowo do zakupów choćby orientacyjnie, ale po 12 latach bez roweru trudno to zrobić z pomocą samej wyobraźni i gdybania :)

 

Edytowane przez marekdam1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada: kompmetuj sprzęt powoli, z rozmysłem. Ja mam pelno sznelcu za grosze, bo nie miałem kasy albo szkoda mi bylo wydać więcej. W końcu i tak kupiłem te droższe - lepiej wykonane, lżejsze, trwalsze itp.

Mam na myśli multitoola, torby na ramę, bidonu, sakwy, okularów, lampki itp.  itd.

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powerbank jak planujesz długie trasy. 
Podziel potrzebny sprzęt na grupy, do jazdy i do serwisu (którego nie wozisz).

Do jazdy to ja mam:

Bidon szt. 2, uchwyt na telefon, powerbank, dętka (a czasem dwie), śrubokręt, imbusy, przeciwdeszczowke, okulary słoneczne i białe, sakwa (bo jak pisał @Mihau_ plecak to średni pomysł, chyba ze to DH), pompka, skuwacz do łańcucha, spinka do łańcucha,karta kredytowa, trochę gotówki. To wystarczy nawet do 24h w siodle.
Do serwisu:

Tu lista jest długa i droga :D 

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary mogą być jedne - dobre fotochromy.

Licznik albo nawigacja albo combo. Powerbank potrzebny, jak się telefon męczy na kierownicy 😉

Ja mam licznik/zegarek do pomiarów a ręcznego eTrex 32 - do jazdy po śladzie.

Ale mozesz zainwestować w jakiś licznik Edge z wyższym numerkiem.

Dodam dobry scyzoryk albo multitool nierowerowy, ja mam malutkiego Leatbermana z minikombinerkami (linkę przytrzymają) i nożyczkami.

DSC_2602_copy_1134x2016.thumb.jpg.15977ead1629f911343e3d91038ddb21.jpg

Edytowane przez spidelli
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, sporo dobrego :D Od razu wskakuję z pytaniem: Z jakiego powodu jazda z plecakiem jest nie najlepiej widziana przez bikerów? Chodzi o pocenie pleców, obciążenie kręgosłupa w pochyleniu, czy jeszcze coś innego? 

Co w takim razie warto rozważać zamiast? Osobiście z plecakiem chodzę w formie ruckingu, co oczywiście odpada na rowerze, bo jazda z 10-15kg na plecach faktycznie byłaby słaba, ale myślałem o jakimś małym plecaczku właśnie na system wodny i ew. łatki, baton, tego typu sprawy. Torby pod siodło/ramę? Hydracja w nerce, czy czymś podobnym?

Sakwy do moich zastosowań odpadają, bo za krótkie przejazdy mam w planach i możliwości czasowych brak. Pojeździć po Mazowszu i właściwie tyle, w granicach pół dnia wraz z powrotem raczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Z jakiego powodu jazda z plecakiem jest nie najlepiej widziana przez bikerów? Chodzi o pocenie pleców

Tak, głównie z powodu pocenia się pleców. Ludzie jeżdżący na mtb dłuższe traile używają małych plecaków albo nerek rowerowych - tam też wchodzi mniejszy bukłak.

Ludzie jeżdżący na szosach upychają wszystko w kieszonki na plecach.

Ja preferuję małe torby - podsiodłową na niezbędne narzędzia i jakaś mała podramowa na batona, wiatrówkę, dokumenty, klucze. Wodę wożę w bidonach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSC_2803_copy_2016x1134.thumb.jpg.3ace7f5b6e0c168d2da44c6ee40e7208.jpg

Pletwa: telefon, chusteczki, Leatberman.

Torebka z Dekla - gaz na psy, żel do rąk.

Midloader średni - dętka, multitool, apteczka, czasami wiatrówka.

W drugim rowerze nie ma miejsca na Midloadera, więc dętka, multitool i czasami apteczka idą do podsiodłówki.

Resztę upycham do kieszonek na plecach albo do nerki. Tam czasami biorę zapas wody w małej butelce albo bidonie, jak biorę nerkę Camelbaka.

W razie potrzeby wodę kupuję w wiejskich sklepach. Na tę okoliczność mam cienką linkę Abusa do zapinania roweru. Na złodzieja z okazji wystarczy.

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, JWO napisał:

A to są takie? Ja zawsze palcem odkręcam. Nigdy nie było problemów.  Kluczyk to do schradera się woziło dawniej.

Są do wykręcania całego wkładu wentyla. Da się ręką, ale nie zawsze. Ja nie mam oddzielnego kluczyka, ale nakrętki na wentyle 2w1 z opcją wkręcenia wkładu. Jest tego na trochę na Ali.

Coś w tym stylu:

Screenshot_20230621_063405_AliExpress.thumb.jpg.f0b60b5153323dbdf740406e9bb83790.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propo bezpieczeństwa, bo rzeczywiście zapięcie to must-have, ale są jeszcze dodatkowe opcje. Czy mieliście kiedyś kontakt z jakimiś nadajnikami, które można zamontować w rowerze? Kolega ma coś takiego dla kota, po prostu w obroży jest nadajnik i przez apkę można śledzić zwierzaka. W przypadku roweru wystarczyłaby opcja, która w telefonach i komputerach pozwala zlokalizować sprzęt z zewnętrznego urządzenia. Wydaje się dość dobre w pierwszych godzinach/dobach po kradzieży, do udostępnienia policji, albo wizyty z kolegami, żeby "pogadać" :)

Ktoś, coś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są trzy technologie - połączenie GPS i GSM - trzeba karty SIM oraz ciągle naładowanej baterii. Urządzenie kosztowne i trzeb atak ukryć, by działały anteny. W piwnicy to się zaraz rozładuje - bez sensu. Są urządzenia łączące GPS i jakieś radio - podobnie minus SIM. I są technologie oparte tylko na Bluetooth low energy - bateria starczy na miesiące, wielkość kapsla, łatwo schować, ale.... To działa tak, że łączy się z telefonami obcych ludzi i korzysta z ich GSM i GPS.  np. Apple Air Tag łączy się w ukryty sposób i iPhonami i podaje lokalizację właścicielowi tej tabletki. Mam, ale nie do roweru - problem w tym, że trzeba rower stracić w mieście a najlepiej by złodziej miał iPhone - jak koło tego telefonu nie przechodzą ludzie z iPhonami to się nie znajdzie. Zaleta taka, że potwierdzisz z bliska, że twój rower jest za drzwiami (jak sam masz iPhone) są rozwiązania dla Android, ale ograniczone do tych telefonów, które mają apkę.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 20.06.2023 o 21:41, JWO napisał:

Tak. Po kilku godzinach plecy będą ciagle mokre. A potem stajesz na prostuj i zdejmujesz plecak. Brry…

Nie miałeś dobrego plecaka i koszulki ;)
Wygięty tył plecaka, siatka i zapocenie jest zminimalizowane. Do tego sensowna koszulka rowerowa, która tak nie nasiąka i szybko schnie.

Jedyny minus plecaka to ciężar jak jest mocno obładowany. Przy dobrym plecy nawet się zbytnio nie męczą ale tyłek w siodełko wgniata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...