Skocz do zawartości

[Wypadek] Podlaskie


Rekomendowane odpowiedzi

[Wypadek] Podlaskie

Witam mam pytanie jadąc rowerem chodnikiem o szerokści powyżej 2m zajechał mi droge samochód wyjeżdzający z bramy przez chodnik do drogi , uderzyłem rowerem w przednie koło samochodu ,, delikatnie się obdzierając ,, , kierowca wysiadł z samochodu przeprosił oraz zaproponował mi 100zł zadosć uczynienia za szkody gdy mu powiedziałem że to za  mało i naprawa może kosztować nawet 1500 zł zdecydował że wzywamy policję , policja przyjechała i podczas pisania protokołu dojechał do sprawcy kolizji jego szef w  mundurze policjanta  i stopniu majora ,rozmawiał ze sprawca a nastepnie policjantami i odjechał .Policjanci po chwili wezwali nas do radiowozu i stwierdzili że to moja wina bo jechałem chodnikiem poinformowałem ich że jadąc chodnikiem nikomu nie przeszkadzam i nie utrudniam ruchu gdyż chodnik jest pusty a dragą na okrągło jadą tiry i cięzarówki i niema pobocza co wiąże się z ryzykiem potracenia przez tira . Ukarali mnie mandatem 550 zł ,i stwierdzili ze kierowca auta miał prawo śmiało przejeżdzać przez chodnik mimo że zajeżdza mi drogę , kierowca auta nie został ukarany . Ja odmówiłem przyjęcia mandatu uważając że to nie moja wina i sprawa została skierowana do sądu . Prosił bym o Wasze opinie jak jest w rzeczywistości , kto tu zawinił .

Pozdrawiam


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było wziąć stówkę i podziękować ;)

Jechać chodnikiem masz prawo tylko na specjalnych warunkach tj. wiatr, opady, podwyższona prędkość na drodze, dziecko pod opieką i coś jeszcze. A tiry i ciężarówki niestety nic nie usprawiedliwiają. Także, do mandatu możesz doliczyć sobie koszty sądowe. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem prawnikiem, więc traktuj to informacyjnie - mogłeś jechać chodnikiem, jeśli ograniczenie prędkości na jezdni jest wyższe niż 50km na godzinę albo masz mniej niż 10 lat lub jechałeś z takim dzieckiem albo chodnik był oznaczony znakiem dopuszczającym ruch rowerów. Jak jesteś dorosły, nie było znaku i była to ulica w obszarze zabudowanym, to trzeba było wziąć tę 100. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie jestem prawnikiem, ale ziomek w aucie miał prawo rozjechać pieszego lub kogoś na np. na wózku. 

Porobiłeś zdjęcia gdzie to się stało?

Na logikę (polskie prawo i logika?) dla Ciebie mandat za jazdę po chodniku, a sprawcą wypadku kolizji jest kierowca auta.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest bardzo prosty czyli współwina no chyba, że jechałeś w tempie pieszego w co szczerze wątpię. Masz obowiązek przewidywać, że ktoś autem z takiej bramy będzie chciał wyjechać i swoją prędkością tak jak by mu dać szansę cię zauważyć i przepuścić. Sumarycznie nie zachowałeś szczególnej ostrożności. Wina kierowcy też jest oczywista w tym przypadku wiec obaj daliście ciała. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pszczak0 napisał:

[Wypadek] Podlaskie

Witam mam pytanie jadąc rowerem chodnikiem o szerokści powyżej 2m zajechał mi droge samochód wyjeżdzający z bramy przez chodnik do drogi , uderzyłem rowerem w przednie koło samochodu ,, delikatnie się obdzierając ,, , kierowca wysiadł z samochodu przeprosił oraz zaproponował mi 100zł zadosć uczynienia za szkody gdy mu powiedziałem że to za  mało i naprawa może kosztować nawet 1500 zł zdecydował że wzywamy policję , policja przyjechała i podczas pisania protokołu dojechał do sprawcy kolizji jego szef w  mundurze policjanta  i stopniu majora ,rozmawiał ze sprawca a nastepnie policjantami i odjechał .Policjanci po chwili wezwali nas do radiowozu i stwierdzili że to moja wina bo jechałem chodnikiem poinformowałem ich że jadąc chodnikiem nikomu nie przeszkadzam i nie utrudniam ruchu gdyż chodnik jest pusty a dragą na okrągło jadą tiry i cięzarówki i niema pobocza co wiąże się z ryzykiem potracenia przez tira . Ukarali mnie mandatem 550 zł ,i stwierdzili ze kierowca auta miał prawo śmiało przejeżdzać przez chodnik mimo że zajeżdza mi drogę , kierowca auta nie został ukarany . Ja odmówiłem przyjęcia mandatu uważając że to nie moja wina i sprawa została skierowana do sądu . Prosił bym o Wasze opinie jak jest w rzeczywistości , kto tu zawinił .

Pozdrawiam


Nic nie rozumiem. Kogo szef przyjechał? Policjanta, czy sprawcy który również był policjantem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia kto był na chodniku, kobieta z wózkiem czy rowerzysta - to kierowca jest winien "kolizji", ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa poruszającym się chodnikiem choćby i gość skuterem po nim jechał. Ty ewentualnie możesz dostać mandat za jazdę chodnikiem jeśli nie jest to dozwolone w tym miejscu, czyt. jeśli dopuszczalna prędkość na drodze do której przylega chodnik nie jest wyższa niż 50kmh

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne kto w kogo uderzył, uderzający ma gorszą pozycję. A wyroki sądu są nie zbadane, na pewno mogą zgodnie z przedmówcami obu stronom przyznać nie zastosowanie wzmożonej ostrożności itp także dobrze że pół auta nie jest pogięte, w Aso np Mercedesa zarysowane  i wgięte drzwi to kilkanaście tysięcy jak nie więcej , a nie naprawa blacharsko-lakiernicza na poziomie przyzwoitym cenowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że samoloty wysoko latają bo jak by nisko to kierowca też w razie kolizji by był winien:laugh: Niektórzy nadal nie kumają, że jakikolwiek mandat ze strony nie sprawcy w takich przypadkach komunikacyjnych powoduje współwinę. To się również przekłada na kwestie wysokości potencjalnych odszkodowań wypłacanych z ubezpieczalni. I to się również przekłada na ochocze walenie przez policję max stawek w tym przypadku kolizję. Pewnie dali mniej bo co by nie pisać nie było to na drodze tylko w trakcie włączania się do ruchu ale głowy za to nie dam.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jak już tu koledzy niektórzy pisali, kierowca wyjeżdżający z podwórka czy posesji ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa wszystkim poruszającym się po chodniku i do wyjazdu się zbliżającym. Jednak wiem z doświadczenia że bardzo często kierowcy mają to gdzieś, potrafią wyjechać i zablokować pieszym drogę, bo akurat duży ruch i wyjechać się nie da, i zamiast cofnąć to stoją bezczelnie i blokują. Często też widziałem jak wyjeżdżali z podwórka z dosyć dużą prędkością, mając praktycznie zerową widoczność. Dlatego jadąc chodnikiem to zawsze po zewnętrznej i trzeba uważać przy takich wyjazdach. W tym przypadku fakt ze kierowcę uznano za niewinnego to jakieś kpiny z prawa. Ja bym nie darował i walczył w sądzie.  Tak dla zasady. Ale nie o uznanie za niewinnego, bo mandat za jazdę chodnikiem w świetle przepisów jak najbardziej się należy, ale o uznanie kierowcy za współwinnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.05.2023 o 17:06, pszczak0 napisał:

policja przyjechała i podczas pisania protokołu dojechał do sprawcy kolizji jego szef w  mundurze policjanta  i stopniu majora

Napiszę krótko:

Tego się nie da czytać. Nie wiem dlaczego ten temat nie poleciał do kosza, tak jak inne ze względu na gramatykę.

Z tego co napisałeś, to przyjechał szef sprawcy w mundurze policjanta, w stopniu majora.

Ostatni post wcale lepszy nie jest.

Pierwotnie zrozumiałem, że dojechał jeszcze jeden policjant, ale chyba tak nie było.

Tak czy inaczej, ktoś coś tam nakręcił i nastąpiła zmiana decyzji. Czy słusznie, nie wiem, ale wydaje mi się to dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Jak się to skończyło? Niektórzy komentujący tutaj nie wzięli pod uwagę, że przewinienie rowerzysty (jazda chodnikiem) nie wyklucza winy kierowcy. To, czy i kto złamał przepisy nijak się ma do winy. Rowerzysta mógł złamać przepisy i słusznie dostać mandat (choć kwota 550 zł jest tu raczej zawyżona), ale i kierowca mógł zlamać przepisy, a dodatkowo, to kierowca mógł być winny i z tego co tu napisano, tak mogło być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...